ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,286 έως 24,300 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445570

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    λοιπον παιδια αν και αργα θα σας απαντησω και εγω φιλικα.κατα αρχας για το σκοπευτικο λαθος θα το αποκλεισω για δυο λογους.1ος γιατι μιλαμε για εναν ανθρωπο που εχει στο τοιχο του τουλαχιστον 3 κυπελλα απο σκοπευτικους αγωνες που διοργανωνει ο κυνηγετικος συλλογος με σκοπευτικα φυσσιγκια αρα νομιζω οτι τις προσκοπευσεις τις υπολογιζε σωστα,αλλωστε τα πουλια επεφταν στη γη αλλα αμεσως το βαζαν στα ποδια.2ος εγω εχω μια ρεμινγτον 1187 και εχω θεμα με αυτα τα φυσιγκια.μια φορα τα πηρα στα ορτυκια και δεν φορτωνε το δευτερο φυσιγκι τα αλλαξα με κατι 32 αρια σιπε που ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα.δεν αμφισβητω τις επιτυχιες σας αλλα νομιζω οτι μετα τα 20 μετρα τα 28 αρια και 24 αρια που κυκλοφορουν οχι ιδιογωμωσεις δεν ειναι αποτελεσματικα.αν τα βολευτικατε παω πασο……..

    Φιλε outlander<br>
    Τοτε πρεπει λογικα να ειχε υγρασια γι` αυτο και τα κυνηγαγαται με τα ποδια.<br>
    Οσον αφορα για το θεμα με τις καραμπινες καποιες τα ριχνουν και καποιες οχι.<br>
    Εμπλοκες παντος με 28 γρ εγω εχω δει μονο σε μεγαλους αυλους<br>
    Ενω με τα 24 γρ περισσοτερες καραμπινες εχουν θεμα εμπλοκων<br>
    Αν δεν στα ριχνει και σου κανει εμπλοκες απλα δεν τα ριχνεις<br>
    και πας στο επομενο βαρος γομωσης και κανεις τα κυνηγια σου !!!

    Φιλικα Πετρος

    η αληθεια ειναι πετρο οτι τη συγκεκριμενη μερα ειχε παρα πολυ υγρασια.παρ ολαυτα με πεισατε να τα ριξω και εγω με το δικο μου πλαγιοκανο το σκ για μια κατοιδιαν δοκιμη.θα παρω τα 28 γραμμαρια και βλεπουμε.θα σας κρατησω ενημερους.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445574

    Καλησπερα!σημερα σχολασα 15.30,κατα τις 16.00 λεμε με τον αδελφο μου δεν παμε καμια βολτα,μιας και ο κυνηγοτοπος ειναι διπλα μας..λεμε θα κανουμε 1 ωρα περπατητο και μετα στο απογευματινο που παμε,ριχνουμε 3 τσιχλες στο περπατητο,παμε πιο περα ριχνουμε αλλη μια η οποια μας εφαγε 25 λεπτα να την βρουμε γιατι ειχε μπει το κεφαλι της σε ενα κλαδι μιας ελιας και κρεμοταν και εμεις ψαχναμε στο εδαφος.ετσι περασε η ωρα και αμεσως μετα πηγαμε στο απογευματινο που πηραμε αλλα 6 πουλια και καναμε 10..και μια φωτο η τσιχλα που μας καθυστερησε,την φωτογραφισα γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση καθως το κεφαλι της ειχε μπει σε ενα διχαλο πανω σε μια μεγαλη ελια..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #445580

    Καλησπερα.
    Εμενα η Win SX3 71 ποντ, τα 28αρια τα ριχνει και με τα 3* τα παει γ@@@@@τας…
    τα ριχνω εδω και 3 χρονια σε τρυγονια και σε γερακοτσιχλες ( με παγωνιες ξεδοντιαρες) και ιδιως τα Lambro Sporting που ριχνω αποκλειστικα πλεον, με εχουν καραφλιασει μαζι και αλλους φιλους…( και επειδη, δεν μας εχουν μεινει και πολλες τριχες, καθε μια που χανεται ειναι πολυτιμη 🙂 ]…και επισης καλα τα παει και Ραφαελλο Μπενελι μου 61 ποντ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Γιωργος στις #445612

    Καλησπερα απο την βροχερη κερκυρα.Σημερα αν και εριχνε λιγο ειπα να παω μια βολτα για απογευματινο γιατι για περπατητο ουτε λογος.Ειπα να παρω ενα δικανο πλαγιοκανο που εχω Saint-Étienne.Απο φυσιγγια ειχα τα NAVARO 32gr Nou8.Περασαν 4 πουλια απο μενα και ξερα και τα 4.Αποσταση περιπου 40-45 μετρα.Πολυ το παω αυτο το φυσιγγι μιας και ειπατε πριν για μαρκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #445771

    απογευματινό στα μεσογια είδαμε 9 πουλιά και πειραμε 1 εγώ και 1 ο γιοσμου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #445842

    ΟΡΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ? Η ΚΡΙΣΗ ΤΑ ΤΣΙΧΛΟΠΟΥΛΑ? ΟΛΑ ΜΑΖΙ? ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΕΡΙΞ ΑΡΑΧΩΒΑΣ ΟΥΤΕ ΦΑΣΣΕΣ…ΟΥΤΕ ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ…ΣΧΕΔΟΝ ΝΕΚΡΗ ΦΥΣΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΗΘΙΚΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ…..ΓΡΑΦΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #445844

    κακώς μαλώνετε για τα 28ρια και τα 32 γραμμαρια!ο καθένας ρίχνει ότι τον βολεύει!προσωπικά ρίχνω 32 και 33 γραμ.όμως θεωρώ μεγάλη μαγκιά να κατεβάζει κάποιος πουλί με 28 και 24 γραμμάρια,διότι θέλει πολύ καλή σκοπευτική ικανότητα.Επίσης το αν κάποιες καραμπίνες έχουν εμπλοκες κι γενικα παρουσιάζουν κακη λειτουργεία στα 24 και στα 28 γραμμαρια θεωρώ σε αυτό οφείλεται στις χαμηλες πιέσεις που έχου κυριως τα 24 γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #445846

    Μου φένεται θα ξαναδούμε πάλι τις μετριο-αρκετές τσίχλες που μας ήρθαν, στα επιστρόφια του Φλεβάρη…Ανέκαθεν θυμάμαι λιγότερες τσίχλες τους μήνες Δεκέμβρη και Γενάρη. Όσο για τα λίγα γραμμάρια σκάγια έχω υπολογίσει με μερικά μαθηματικά πως ο κύκλος της τουφεκιάς μεγαλώνει πολύ λιγότερο απ ‘όσο πίστευα, σε αναλογία με την αύξηση των σκαγίων. Δεν λέω να κυνηγάμε την τσίχλα με φλομπεράκι 7γρ σκάγια, αλλά ούτε με super magnum 64γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445853

    Καλησπερα! Πιστευω οτι και η κριση εχει παιξει ρολο..εδω ξερω ατομα που δεν εβγαλαν αδεια γιατι οικονομικα ηταν χαλια..οι τσιχλες εχουν ψιλοχαθει αυτο βλεπω εδω..μονο περπατητο και να σπασεις τα ποδια σου ολη μερα κανεις καποια πουλια..τωρα οσον αφορα τα γραμμαρια των φυσιγγιων πιστευω οτι ενα 24αρι με τελεια κατανομη σε κανει μαγκα ενω ενα κακογεμισμενο 35 γρ να μην σταυρωνεις πουλι..ο κυκλος της τουφεκιας-καλη κατανομη, πιστευω εχει να κανει με την ποιοτητα του φυσιγγιου πιο πολυ παρα με τα γραμμαρια..αρα μπορει να ειναι πιο δυσκολο να παρεις πουλι με τα 35γρ αν το φυσιγγι δεν κανει καλη κατανομη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #445860

    Καλησπέρα,
    σημερινό 2ωρο απογευματινό σε ελιές είχε αποτέλεσμα 2 τσίχλες. Στο ίδιο μέρος την προηγούμενη Κυριακή είχα δει περισσότερα πουλιά. Σήμερα λίγες συναντήσεις και ακόμη λιγότερες επιτυχίες. Πάντως την ίδρωσα τη φανέλα 😀
    Μια απορία ρε παιδιά: γυρίζοντας με το αμάξι μετά τη βόλτα, ώρα 17:50, ενώ είχε σουρουπώσει, κάποιος (κάποιοι;) έριχναν σμπάρους σε καρτέρια. Ακόμα και να έπαιρναν το θήραμα, πώς θα το έβρισκαν μέσα στη νύχτα; Εκτός κι αν κάνουν δωράκια στις αλεπούδες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445866

    Καλησπέρα,<br>
    σημερινό 2ωρο απογευματινό σε ελιές είχε αποτέλεσμα 2 τσίχλες. Στο ίδιο μέρος την προηγούμενη Κυριακή είχα δει περισσότερα πουλιά. Σήμερα λίγες συναντήσεις και ακόμη λιγότερες επιτυχίες. Πάντως την ίδρωσα τη φανέλα :D<br>
    Μια απορία ρε παιδιά: γυρίζοντας με το αμάξι μετά τη βόλτα, ώρα 17:50, ενώ είχε σουρουπώσει, κάποιος (κάποιοι;) έριχναν σμπάρους σε καρτέρια. Ακόμα και να έπαιρναν το θήραμα, πώς θα το έβρισκαν μέσα στη νύχτα; Εκτός κι αν κάνουν δωράκια στις αλεπούδες….

    ψαχνουν μετα να τις βρουν με φακους.αστεια πραγματα……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #445876

    Mπορει απλα να εχουν σκυλια μαζι τους.
    Ενταξει 6 παρα 10 ειναι πολυ νυχτα για να βλεπεις να ριξεις σωστα, ποσο μαλλον να βρεις πουλι με το φακο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    st.stavros στις #445894

    Καλημερα.Την Κυριακη που μας περασε βρηκαμε καποια πουλακια στην Τιθορεα.Το καλο ειναι οτι ειχε τουφεκια και ανεμιζαν.Τωρα το οτι ειχε πουλια ειναι σχετικο.Αλλος με 7-10 ειναι ευχαριστημενος και αλλος αν δεν πιασει οριο το αναφερει σαν νεκρη φυση.Εμεις 2ατομα μονο καρτερι και μεχρι τις 11.30 καναμε 29 και καμια χαμενη.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ραντεβου αυριο λοιπον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #445906

    Σημερα πρωι, περιοχη Νεοχωρι.
    Ευτυχως ο καιρος μας εκανε το χατηρι και δεν έβρεξε.
    Γιατι ολα τα αλλα ´ηταν στο …..δυστυχώς
    4 ατομα απο 8:00 μεχρι 11:30 περιπατητό, 15 τσιχλες στις πουλιαστρες και 4 χαμενες.
    Η πρωτη φορα που πηγαμε, μα μου φαινεται και η τελευταία!!!
    Ελαχιστα πουλια, φεύγανε πολυ μακρυα.
    Κοτσύφια ακούσαμε 3-4.
    Ουτε φασα, ουτε μπεκατσα, ουτε ….ψαρωνι!!!, ουτε καρακαξα, ουτε η αλεπου που τουφεκίσαμε …επεσε.
    Και το χειροτερο δεν υπαρχει καθόλου καρπος στις ελιές ούτε με δάκο, εστω.
    Ακομη και να μπουν καποια μερα πουλακια, πως θα μείνουν χωρις τροφή?
    Τα μονα που δεν φταίγανε ηταν τα φυσσίγγια, απο φίλο …καρντάση!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #445907

    καλησπερα παιδια.σημερινη ενημερωση απο 4ωρο περπατητο στην ασωπια.τα πουλια σε μικρο αριθμο και αρκετα πονηρεμενα.13 το δικο μου συνολο και αλλες 4 ο φιλος μου.μην αυταπαταστε με το μισο οριο που εκανα απλως ειχα ευστοχια με τη ρεμ ανω του 90 τοις 100 σε οποιαδηποτε αποσταση.απο φυσιγκια λαμπρο καφε και μια ιδιογωμωση ενος καλου φιλου που πραγματικα θεριζε.αυριο με το καλο θα δοκιμασω τα 28 γρ σκοπευτικα με δικανο σε αλλο μερος να τα δουμε κι αυτα μιας και οι φιλοι εδω τα προτεινουν.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,286 έως 24,300 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων