ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,496 έως 24,510 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #448762

    οι τσιχλιτσες εξαφανιστηκαν παλι …μεχρι τις 25 νοεμβρη βλεπαμε αρκετα τσιχλοκοτσυφα …εδω και 10 μερες εχει πεσει νεκρα…περιοχη βοιωτιας …


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    VAR7 στις #448764

    ΦΙΛΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΤΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ !!! ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΕΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΝΕ ΠΟΥΛΜΑΝ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ! ΦΕΤΟΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΘ ΕΙΧΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΕΣ ΜΕΡΟΙ ΝΕΚΡΑ …ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ…ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΠΕΙΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΕ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #448770

    Πήγε κανείς ΜΟΔΙ το ΣΚ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #448776

    Στυλίδα το ΣΚ που μας πέρασε η απόλυτη νέκρα … και σε πουλιά και σε κυνηγούς.. Καρτέρι πρωινό και απογευματινό τίποτα..Πουλιά μόνο σε περπατητό και όχι σε αφθονία..
    Προς το παρόν ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ για προορισμός.
    Η πληροφορία είναι απο εμένα (όχι απο γνωστό γνωστού κ.ο.κ)
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Καλή εβδομάδα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #448792

    Πήγε κανείς ΜΟΔΙ το ΣΚ?

    Το Σαββατο στο πρωινο δεν βγηκαν καθολου πουλια.
    Ειχε πολλα πιασμενα ομως και σε περπατιτο κανα τριωρο καναμε δεκα δωδεκα ο καλυτερος

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #448808

    Ευχαριστώ VAR7 ας ελπίσουμε μετά την τετάρτη που θα χιονίσει ότι κάτι θα φανεί στά μέρη αυτά …<br>
    Τι να πω χάθηκαν τα πουλιά στα παραδοσιακά αυτά τσιχλοτόπια ??? σκέτη απογοήτευση……<br>
    Σε ρώτησα γιατί εδώ στην κεντρική Ευβοια έχει πέσει μεγάλη απογοήτευση από την απουσία πουλιών….σκέτο κρανίου τόπος!

    καλησπερα.σαββατο 2 οπλα 29 στο χερι.κυριακη 3 ατομα 52 στο χερι.κεντρικη ευβοια με πολυ περπατημα και απιστευτο πετροβολημα.δεν ξεκολλαγαν απο τα σκινοπουρναρα με τιποτα.πουλια ΔΕΝ εχει παντου αλλα σε μερικα πονηρα μερη(οχι κλασσικα τσιχλοτοπια της περιοχης) ειναι σε μεγαλους αριθμους.καρτερι πρωινο απλα δεν πετανε και το απογευμα περνανε ολες μαζι σε 10 λεπτα η στο θεο η συριζα με το χωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #448810

    για πρώτη φορά μετά απο 5 χρόνια είδα το μέρος που πάμε κάθε σαββάτο και είναι ασφυκτικά γεμάτο,
    με πολύ λίγα πουλιά (καρτέρι απολύτος τίποτα-περπατητό με αμέτρητες πέτρες στα σχοινάρια το πολύ
    10 ο καθένας μας,με 4 ώρες περπάτημα τι να πώ δεν ξέρω αυτό το πράγμα είχαμε
    πάρα πολλά χρόνια να το δούμε στο συγκεκριμένο μέρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #448811

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>headhunter wrote:</div>
    Ευχαριστώ VAR7 ας ελπίσουμε μετά την τετάρτη που θα χιονίσει ότι κάτι θα φανεί στά μέρη αυτά …<br><br>
    Τι να πω χάθηκαν τα πουλιά στα παραδοσιακά αυτά τσιχλοτόπια ??? σκέτη απογοήτευση……<br><br>
    Σε ρώτησα γιατί εδώ στην κεντρική Ευβοια έχει πέσει μεγάλη απογοήτευση από την απουσία πουλιών….σκέτο κρανίου τόπος!

    καλησπερα.σαββατο 2 οπλα 29 στο χερι.κυριακη 3 ατομα 52 στο χερι.κεντρικη ευβοια με πολυ περπατημα και απιστευτο πετροβολημα.δεν ξεκολλαγαν απο τα σκινοπουρναρα με τιποτα.πουλια ΔΕΝ εχει παντου αλλα σε μερικα πονηρα μερη(οχι κλασσικα τσιχλοτοπια της περιοχης) ειναι σε μεγαλους αριθμους.καρτερι πρωινο απλα δεν πετανε και το απογευμα περνανε ολες μαζι σε 10 λεπτα η στο θεο η συριζα με το χωμα.<br>

    ΣΩΣΤΟΣ!!!! ή στο θεό ή 2 πιθαμές από το χώμα περνάνε!!!Στο θεό 4μ.μ. με 5 παρά 10 περίπου και απο κει και μετά (μολις πέσει για τα καλά ο ήλιος) στο χώμα.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #448817

    ΣΩΣΤΟΣ!!!! ή στο θεό ή 2 πιθαμές από το χώμα περνάνε!!!Στο θεό 4μ.μ. με 5 παρά 10 περίπου και απο κει και μετά (μολις πέσει για τα καλά ο ήλιος) στο χώμα.

    λοιπον σημερα στο απογευματινο περασαν αρκετα πουλια ακριβως οπως το λεμε.πρωτα στα ουρανια και μετα σβαρνα.ηταν 2 τυποι που εριχναν τριαρες σε πουλια τοσο ψηλωμενα που δεν υπηρχε καμια μα καμια πιθανοτητα να τα πετυχουν.το μονο που πετυχαινουν ειναι να τρομαζουν τα πουλια και να καινε το καρτερι.ποσο χαζος πρεπει να εισαι για να νομιζεις οτι μπορει να ξεκολλησεις μια τσιχλα απο τα 60+ μετρα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #448872

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>seaman12 wrote:</div>
    Πήγε κανείς ΜΟΔΙ το ΣΚ?

    Το Σαββατο στο πρωινο δεν βγηκαν καθολου πουλια.<br>
    Ειχε πολλα πιασμενα ομως και σε περπατιτο κανα τριωρο καναμε δεκα δωδεκα ο καλυτερος

    Φιλικα Πετρος

    Πέτρο καλημέρα.
    Αυτό που είδα-άκουσα την Κυριακή δεν είχε προηγούμενο.
    Δεν λέω ούτε π@π@ρες, ούτε υπερβολές, όποιος ήταν Κυριακή να βγει να γράψει.
    Πήγες Σάββατο, πήγα Κυριακή 8/12.
    Με πήγε λοιπόν παρέα που ήταν εκεί και την προηγούμενη Κυριακή 1/12 και είχαν κάνει 16/18/21 πουλιά έκαστος στο χέρι (τρεις ήταν).
    Για να μην γίνομαι κουραστικός….πιστέυω οτι στην απόβαση της Νορμανδίας πρέπει να πέσανε λιγότερες τουφεκιές!!!!!!!!!!!
    Δυστυχώς το μέρος που κάτσαμε δεν ήταν πιστεύω το κατάλληλο (για να μην πω εντελώς άκυρο) με αποτέλεσμα στην ουσία να έρχονται προς εμάς μόνο ότι <πέρναγε> απο τους άλλους….. Μόνο που οι άλλοι ήταν πολλοί…πάρα πολλοί!
    Τα καρτέρια που είχαν πιάσει τα παιδιά την προηγούμενη εβδομάδα….ήταν είδη καβαντζομένα….και είχαμε πάει στις 06:15 π.μ !
    Η τελική μας κάρπωση ήταν επιεικώς για το πανυγήρια, αλλά το θέμα δεν ήταν αυτό, το θέμα ήταν οτι γύρω μας σε μικρή έως μεγάλη απόσταση είχαν λιώσει οι κάνες απο τις τουφεκίες. Τώρα δε νομίζω να έριχναν 10 σε μια τσίχλα. Εγώ χτύπησα μια τσίχλα με την πρώτη τουφεκιά μου, ενω έριξα σύνολο (αν είναι δυνατόν) 7 φυσίγγια. Ότι πέρασε ήταν αρκετά ψηλομένο και πονηρεμένο! Οι φίλοι μου πήραν απο 2 έκαστος και μόνο ένας πήρε 11 και στο χέρι 8, με περπατητό όμως. Περπατητό το οποίο γουστάρω τρελά αλλά σε μέρος με τόσους πολλούς κυνηγούς και άγνωστο για μένα, άστο καλύτερα.
    Τι να σου πω, έτσι είναι το κυνήγι, ικανότητα (κυνηγού και όλπου), τύχη, επιλογές.
    Κι επειδή είναι μ@λ@κία να σπάω το στομάχι μου και να χαλιέμαι, καλύτερα να το θυμάμαι και να το παίρνω στο χαβαλέ.
    Πάμε για άλλα.

    Πάντα φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #448874

    Παντως σε μερα που ετυχα σε καλο περασμα, την επομενη ηταν πολυ λιγοτερα. Αλλα το θεμα ειναι και να ριχνεις σε αυτα που πρεπει και οχι οτι ναναι, γιατι ειναι αμαρτια να ριχνεις σε οτι βλεπεις και να το τραυματιζεις ή να το χαλας σε αλλους. Δυστυχως ομως σε καρτερια τετοια σχεδον ολοι παρασυρονται και βαρανε οτι βρουν καταστρεφοντας το κυνηγι ολων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #448881

    Παντως σε μερα που ετυχα σε καλο περασμα, την επομενη ηταν πολυ λιγοτερα. Αλλα το θεμα ειναι και να ριχνεις σε αυτα που πρεπει και οχι οτι ναναι, γιατι ειναι αμαρτια να ριχνεις σε οτι βλεπεις και να το τραυματιζεις ή να το χαλας σε αλλους. Δυστυχως ομως σε καρτερια τετοια σχεδον ολοι παρασυρονται και βαρανε οτι βρουν καταστρεφοντας το κυνηγι ολων.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Πολύ σωστός φίλε μου. Τώρα να πέσαμε σε τέτοια φάση δεν ξέρω, τι να σου πω. Να έριχναν όλοι τόσες πολλές τουφεκιές σε ψηλομένες και εκτός εμβέλειας? Δε νομίζω ρε γαμώτο. Ήταν πραγματικός πόλεμος!!! Βέβαια απο τέτοια παραδείγματα άπειρα. Το χειρότερο είναι αυτό που έγραψες. Χαλάνε και το κυνήγι των άλλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #448885

    To πιθανοτερο να ηταν συνδυασμος και των 2. Και καλα πουλια, αλλα και μακρινα-δυσκολα, που ενω πρεπει να αφησεις να περασουν, τους ριχνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #448926

    Φιλε seaman12 δεν σε αμφησβητω !!!

    Εμενα μου εχει τυχη και το αντιθετο
    Δηλαδη να με παρει φιλος κολλητος τηλεφωνο που δεν ειχε λογο να πει ψεματα ο ανθρωπος και να μου πει για μερος που εγινε πολεμος και την αλλη μερα που πηγα να μην πεταει ουτε σπουργιτη !!!

    Και μια αλλη φαση παλι !!!
    Φυγαμε απο Αμφικλεια κατα τις 9 30 το πρωι γιατι τα πουλια ειχαν κοψει τελειος και δεν πεταγε ουτε σπινος και πηγαμε για περπατητο μοδι και κατα τις 10 30 μας πηρανε τηλεφωνο οτι γινοταν χαμος και καιγοταν το πελεκουδι !!!

    Μην σε περνει απο κατω το κυνηγι τα εχει αυτα δυστηχως !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #448934

    Φίλε Πέτρο,
    η δεύτερη φάση που γράφεις είναι για OSCAR!
    Όσο για το ”χάλασμα” που έπαθα, σήμερα που μίλησα με ένα απο τα παιδιά πεθάναμε στα γέλια με αυτά που θυμόμαστε απο χθες!!!
    Ο φίλος μου (ολίγον προληπτικός) ψάχνει να βρει ποιός μας μούτζωσε πριν φύγουμε(απο Αθήνα)!!!!!!!!!
    Όπως έλεγε ”ρε π@υστη μου οι απέναντι όταν γύρισαν δεν καθάρησαν τα όπλα……τα πέταξαν!!!!! Κλείστρο-κάνη-κορμός θα είχαν γίνει ένα πράγμα απο την υπερθέρμανση….και οι δικές μας, με το λάδι τους”

    Να είμστε καλά και να περναμε καλά όσο μπορούμε.

    Φιλικά Γιώργος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,496 έως 24,510 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων