ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,526 έως 24,540 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #449152

    Καλησπερα στο φορουμ, υπεροχη μερα σημερα στη ναξο, με αρκετο περπατημα και παρα πολλα πουλακια στα πυκνα! αποτελεσμα μετα απο 3.5 ωρες Οι τσιχλες ειναι αρκετες εδω στο νησι, και τωρα με τη κακοκαιρια δεν σηκονονται ουτε με τουφεκια στα 5 μετρα…

    Τα ίδια κι εδώ Γιώργο.

    Πολύ τσίχλα στα πουρνάρια και στις ρεματιές. (Αυλώνα μεριά) 15 κρέμασα και για να βγούνε από κει που ήταν χωμένες πρέπει να έριξα ίσα με ένα κυβικό πέτρες 🙂
    Αφού σκέφτομαι να ζητήσω μεροκάματο απ’ τους αγρότες που τους καθάρισα τα χωράφια απ’ τις πέτρες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #449154

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιωργος wrote:</div>
    Καλησπερα στο φορουμ, υπεροχη μερα σημερα στη ναξο, με αρκετο περπατημα και παρα πολλα πουλακια στα πυκνα! αποτελεσμα μετα απο 3.5 ωρες Οι τσιχλες ειναι αρκετες εδω στο νησι, και τωρα με τη κακοκαιρια δεν σηκονονται ουτε με τουφεκια στα 5 μετρα…

    Τα ίδια κι εδώ Γιώργο.

    Πολύ τσίχλα στα πουρνάρια και στις ρεματιές. (Αυλώνα μεριά) 15 κρέμασα και για να βγούνε από κει που ήταν χωμένες πρέπει να έριξα ίσα με ένα κυβικό πέτρες :)<br>
    Αφού σκέφτομαι να ζητήσω μεροκάματο απ” τους αγρότες που τους καθάρισα τα χωράφια απ” τις πέτρες
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Σπανε και τα αλατα, μη παραπονιεσαι. Ιδια συμπεριφορα και μας εδω, δε σηκωνονται με τιποτα, και περνανε ολες μαζι βραδι βραδι για να δοκιμαζουν τα αντανακλαστικα μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #449158

    Σπανε και τα αλατα, μη παραπονιεσαι. Ιδια συμπεριφορα και μας εδω, δε σηκωνονται με τιποτα, και περνανε ολες μαζι βραδι βραδι για να δοκιμαζουν τα αντανακλαστικα μας


    Δεν παραπονιέμαι καθόλου σε πληροφορώ.
    Ειδικά τώρα που δεν πάω κι απ’ τα άγρια χαράματα είναι υπέροχα. Αφού τα πουλιά είναι εκεί χωμένα να σκεφτείς ότι χτες ξεκινήσαμε απ το σπίτι στις 8:30 το πρωί χωρίς να μας βιάζει τίποτα και κανένας. Και ύπνο χορτάσαμε και το πρωινό ψωφόκρυο γλυτώσαμε. 😉
    Όσον αφορά το απογευματινό το κόβω τελείως.
    Τσάμπα κόπος. Όλες περνάνε μετά τις 5:30 κι αυτές ελάχιστες και σαν σαύρες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #449159

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ksap wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Γιωργος wrote:</div><br>
    Καλησπερα στο φορουμ, υπεροχη μερα σημερα στη ναξο, με αρκετο περπατημα και παρα πολλα πουλακια στα πυκνα! αποτελεσμα μετα απο 3.5 ωρες Οι τσιχλες ειναι αρκετες εδω στο νησι, και τωρα με τη κακοκαιρια δεν σηκονονται ουτε με τουφεκια στα 5 μετρα…

    Τα ίδια κι εδώ Γιώργο.<br>
    <br>
    Πολύ τσίχλα στα πουρνάρια και στις ρεματιές. (Αυλώνα μεριά) 15 κρέμασα και για να βγούνε από κει που ήταν χωμένες πρέπει να έριξα ίσα με ένα κυβικό πέτρες :)<br><br>
    Αφού σκέφτομαι να ζητήσω μεροκάματο απ” τους αγρότες που τους καθάρισα τα χωράφια απ” τις πέτρες
    <br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>

    </div>

    Σπανε και τα αλατα, μη παραπονιεσαι. Ιδια συμπεριφορα και μας εδω, δε σηκωνονται με τιποτα, και περνανε ολες μαζι βραδι βραδι για να δοκιμαζουν τα αντανακλαστικα μας<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Για χαζες τις περνατε εεεε

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #449160

    Κοιτα, σε 2-3 καρτερια που εχω και παω συνηθως, βγαινουν ετσι, αλλα επειδη ειμαι χαμηλοτερα, δινουν “ουρανο” και ευκαιρια για θεαματικες βολες.

    Παντως φετος, σε σχεση με περισυ, βλεπω πιο πολλα πουλια, και ελπιζω να κρατησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #449198

    Εχω σταματησει να βαραω τσιχλες πολλες φορες που παω για κορακοειδη γιατι δεν εχει πολλες και απο το να μαζευω μια μια και δυο δυο λεω δεν βαραω καθολου να μην λερωνω και τα ψυγεια μου.Ουτως η αλλως αλλος θα τις φαει εγω δεν τρωω το κυνηγι αρα ποιος ο λογος να τις σκοτωνω ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #449211

    συναδελφοι τωρα καταλαβατε οτι τα πουλια θελουν περπατημα.παρ ολα αυτα αυριο εγω θα παω αποκλειστικα καρτερι και ας μη βαρεσω πολλες.τη κυριακη πρωτα ο θεος παλι περπατητο.εχω επιθυμησει καμια καρτερατη τουφεκια γι αυτο θα χαλαλησω την εξοδο προς μοδι μερια ελπιζω να περπατησουν αλλοι για μενα αυριο.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #449217

    Καλησπέρα, περπατητό από τις 14:30 μέχρι τις 17:00 σήμερα πάνω από την Άμφισσα σε τόπο με ελιές και πουρνάρια. Το όλον 5 τουφεκιές 2 τσίχλες στο χέρι. Άλλα χρόνια είχε σαφώς περισσότερα πουλιά. Ίσως φταίει ότι δεν υπάρχει ελιά ούτε για δείγμα φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Dtsaros στις #449223

    Καρτέρι σήμερα στα μέγαρα από τις 2:30 μέχρι τις 5:30 πέντε πουλιά περάσανε στο τελευτάιο τέταρτο. Και γενικά πολύ λίγες τουφεκιές ακούστηκαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    antleft στις #449246

    xx

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    giannis es vitoria στις #449248

    τρεις μερες μυστρα αποτελεσμα 3 πουλια ειχε πολλα πουλια αλλα δεν εβγεναν για κανενα λογο καρτερι? τιποτα 1 περπατητο ? καμια 10 χαμενες 8 χαχαχαχαχα ολες φευγανε πολυ χαμηλα υπογεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #449260

    Καλησπέρα σε όλους.Μια ωραία μέρα σήμερα σε περιοχή του Ν.Χαλκιδικής κοντά στον Ν.Θεσ/νίκης,πήρα 8 τσίχλες στο χέρι αλλά είχα και 3 χαμένες.Η μέρα ξεκίνησε με πολλές αστοχίες και συνεχίστηκε με την απώλεια των 3 πρώτων τσιχλών οι οποίες έπεσαν ζωντανές και τρύπωσαν μέσα στα πυκνά.Ευτυχώς είχα μαζί μου στο αμάξι τα S4 της NobelSport,και μερικά Lambro Tordo και έσωσα την κατάσταση.Άλλα πειράματα δεν κάνω ξανά με τα φυσίγγια.Καλό Σ/Κ σε όλους.

    [/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #449269

    εγώ πάλι που τις καρτερώ, έχω κόψει τα πολλά πρωινά και το έχω ρίξει στα απογευματινά, όπωτε τύχει φυσικά ή μέ φέρει ο δρόμος, όπως προχτές που βρέθηκα κοντά στο Μόδι, τα πουλιά ξεκίνησαν να σιγοφαίνονται μετά τις 4…..μέχρι πριν ξεκινήσουν οι μαύρες, έριξα δύο κουτιά, αρκετά πουλιά και πολλά κοπαδιαστά των 4 με 5 πουλιών, αρκετά ψηλωμένα αλλά δίναν και ευκαιρίες για όμορφες μακρινές τουφεκιές, γενικότερα φέτος ,όσο δεν έχω ευχαριστηθεί τα πρωινά…τα έχω αναπληρώσει με τα απογευματινά, που όποτε πήγα, ποτέ δεν έριξα κάτω από ενάμιση κουτί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #449276

    Γραμματικό σήμερα η απόλυτη νέκρα, απολογισμός 2 τσίχλες από κωλοφαρδία, ούτε μικρόπουλα δεν πέταγαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #449279

    καλησπερα.σημερα επιλεξαμε να παμε καθενους αποκλειστικα περπατητο.οι καρτεραδες εριξαν μπολικες τουφεκιες το πρωι αλλα στην πλευρα που περπαταγαμε εμεις πουλια δεν επαιζαν.πιασμενα αρκετα θα ελεγα αν και καμποσα καλα σημεια τα ειχαν περασει μπεκατσαδες και ειχαν διωξει τις τσιχλες.το αποτελεσμα 11 εγω στο χερι με 2 χαμενες,16 ο ξαδερφος με 2 χαμενες και 6 ο μικρος της παρεας με 1 χαμενη.επιτελους φανηκαν και κοτσυφια.το απογευμα ειχε καθαρισμο πουλιων και οπλισμου και αυριο ελατα για καμια χοντρη!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,526 έως 24,540 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων