ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,811 έως 24,825 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452036

    Καλησπερα! Μοναχικο περπατητο σημερα ολη μερα.καλα ηταν στο οριο! και οταν λεω ολη μερα εννοω απο τις 8 μεχρι τις 5!! δεν σταματησα σχεδον καθολου μονο για νερο! με τα πυρκαλ 36 super Ν9 και το hyperchoke 0,4 που βαζω οταν ειμαι μονος,ΑΝ Η ΤΣΙΧΛΑ ΧΤΥΠΗΘΕΙ κατω απο τα 20-25 μετρα γινετε χαλια..μου ειπε η μανα μου οταν τις καθαριζε,τις προηγουμενες φορες οτι ηταν γεματες σκαγια μερικες..αλλα και σημερα μερικες ειναι χαλια..


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    spyros 1080 στις #452049

    καλησπερα και απο εμενα σημερα δερβενοχωρια περασανε κατι πουλακια νωρις το πρωι με αποτελεσμα να παρω 5 τσιλιτσες μετα νεκροταφειο .μετα εκανα και λιγο περπατητο με το σκυλακι μου πηρα αλλες 7 και 1 σιταρηθρα γενικα ειχε πουλια πιασμενα για περπατημα ατομα δεν υπηρχαν τωρα το σαβαττο παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452064

    τσιχλες οσον αφορα τα Χανια υπαρχουν σε μερη που εχουν ελιες και σε μερη που ειναι ντυμενα και εχουν φυτα απο τα οποια οι τσιχλες βρισκουν τροφη.. κατι λιγες ελιες φετος εχουν μονο κατι τσουνατες (χονδρες ελιες),οι οποιες ειναι σε ψηλα μερη! επισης τα ψηλα μερη εχουν και πιο πολλα δαση στα οποια οι τσιχλες ελλειψη ελιων τρεφονται απο τα φυτα των ντυμενων! οτι νουμερα γινονται σε περασματα απογευματικα στα Χανια γινονται σε μερη ψηλα! στα χαμηλα οι τσιχλες ειναι πολυ λιγες εως ανυπαρκτες ! σημερα στο περπατητο μερη παραδοσιακα που κρατουν πολλες τσιχλες δεν εβλεπες ΚΑΜΙΑ,και μερη που δεν σου γεμιζανε το ματι ηταν γεματα τσιχλες..γιατι?? γιατι εβρισκαν τροφη και ειχαν καποιες ελαχιστες ελιες! μην ξεχναμε οτι στην Κρητη ειναι η χειροτερη χρονια των τελευταιων 30 χρονων οσον αφορα τις ελιες! αλλα και στην υπολοιπη Ελλαδα απο οτι διαβαζω εχει ελαχιστες ελιες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #452065

    γιαννη πολυ περπατημα βλεπω, απο τις 8 μεχρι τις 5? πρεπει να εχασες κανα 2 κιλα
    βαλε και λιγο αλευρι στα φυσιγγια να τις ψηνεις στον αερα γιατι τις βλεπω καμμενες
    παντως ,γνωμη μου, μην ριχνεις 36 γρ, οχι οτι δεν κανουν την δουλεια τους, αλλα τι 36 τι 30 στην τσιχλα σχεδον το ιδιο ειναι
    αντε και καλη συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452081

    γιαννη πολυ περπατημα βλεπω, απο τις 8 μεχρι τις 5? πρεπει να εχασες κανα 2 κιλα<br>
    βαλε και λιγο αλευρι στα φυσιγγια να τις ψηνεις στον αερα γιατι τις βλεπω καμμενες<br>
    παντως ,γνωμη μου, μην ριχνεις 36 γρ, οχι οτι δεν κανουν την δουλεια τους, αλλα τι 36 τι 30 στην τσιχλα σχεδον το ιδιο ειναι<br>
    αντε και καλη συνεχεια

    καλημερα !! Τακη μπορει και παραπανω απο 2 κιλα,ειχε και ζεστη χθες! αλλα την γυμναστικη αυτη το περπατημα στην εξοχη δεν την αλλαζω με καμια! ειναι φοβερη γυμναστικη και ειναι ενα απο τα καλα του κυνηγιου αυτο..καταρχην ειχα να παω αρκετο καιρο και ποναει ολο μου το κορμι! επεσα και δυο φορες και η μια ηταν κακο πεσιμο,λιγο ελειψε να κανω ζημια στο οπλο! τα ποδια μου ειναι γεματα γρανζουνιες απο τα βατα(δεν εχω σκυλο)! οσον αφορα τα φυσιγγια εχεις απολυτο δικιο! εχω κατι λιγα ακομα πυρκαλ και μετα θα παρω κατι πιο ελαφρυ! εχω βαλει στο ματι τα ideal της πυρκαλ που ειναι 30γρ..τα εχουν αποθεμα τα μαγαζια εδω σε καλες ποσοτητες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #452084

    Λοιποοον, απολογισμος Κυριακατικης εκδρομης στο χιλιομοδι.
    7-8 πουλακια εκαστος μονο καρτερι.
    Αυτοι που περπατησαν εκαναν καμμια 15αρια.
    Πουλακια ειχε, αλλα τα γνωστα….Λιγα το πρωι και αν δεν περπατουσες δεν θα τα ξαναεβλεπες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452085

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>takispapad wrote:</div>
    γιαννη πολυ περπατημα βλεπω, απο τις 8 μεχρι τις 5? πρεπει να εχασες κανα 2 κιλα<br><br>
    βαλε και λιγο αλευρι στα φυσιγγια να τις ψηνεις στον αερα γιατι τις βλεπω καμμενες<br><br>
    παντως ,γνωμη μου, μην ριχνεις 36 γρ, οχι οτι δεν κανουν την δουλεια τους, αλλα τι 36 τι 30 στην τσιχλα σχεδον το ιδιο ειναι<br><br>
    αντε και καλη συνεχεια

    καλημερα !! Τακη μπορει και παραπανω απο 2 κιλα,ειχε και ζεστη χθες! αλλα την γυμναστικη αυτη το περπατημα στην εξοχη μαζι με το κολυμπι,δεν την αλλαζω με καμια! ειναι φοβερη γυμναστικη και ειναι ενα απο τα καλα του κυνηγιου αυτο..καταρχην ειχα να παω αρκετο καιρο και ποναει ολο μου το κορμι! επεσα και δυο φορες και η μια ηταν κακο πεσιμο,λιγο ελειψε να κανω ζημια στο οπλο! τα ποδια μου ειναι γεματα γρανζουνιες απο τα βατα(δεν εχω σκυλο)! οσον αφορα τα φυσιγγια εχεις απολυτο δικιο! εχω κατι λιγα ακομα πυρκαλ και μετα θα παρω κατι πιο ελαφρυ! εχω βαλει στο ματι τα ideal της πυρκαλ που ειναι 30γρ..τα εχουν αποθεμα τα μαγαζια εδω σε καλες ποσοτητες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #452086

    βαλε jordan ή euromix γιαννη ..ειδικα το πρωτο κανει και για ολες τις ωρες της ημερας ..ειναι στα 32 και 31 γραμμαρια αντιστοιχα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452087

    επισης λογω οτι δεν εχω σκυλο,εχω προβλημα αν πεσει ζωντανη! με τα πυρκαλ 36 σχεδον ολες πεφτουν ξερες! παντως ενα σκυλακι κοκερ η σπρινγκερ ειναι φοβερο εργαλειο στην τσιχλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452089

    βαλε jordan ή euromix γιαννη ..ειδικα το πρωτο κανει και για ολες τις ωρες της ημερας ..ειναι στα 32 και 31 γραμμαρια αντιστοιχα …

    το jordan το κοκκινο δεν το εχω ριξει ποτε..παλια ειχα ριξει μερικα jordan διασπορας και ηταν φυσεκαρες!τα euromix τα ειχα ριξει πιο παλια και δεν μου αρεσαν πολυ..αλλα μπορει να εχει αλλαξει λιγο την γομωση και αν ειναι καλα τωρα,γιατι γενικα γραφουν πολλοι καλα σχολια γι αυτα! απλα ειχα κανει το λαθος και ειχα ριξει ψιλο νουμερο 9-10,το 8-9 πιστευω ειναι ιδανικο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #452094

    οντως το jordan που το χρησιμοποιω τρια χρονια δεν με εχει αφησει ποτε παραπονουμενο …το euromix μαλλον διαλεγει θερμοκρασιες ,αφου το πρωι υποαποδιδει και μολις βγει ο ηλιος δουλευει καλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #452106

    Χτες τολμησαμε απογευματινο σε περιοχη του Αποκορωνα. Και λεω τολμησαμε, γιατι με οσα διαβαζω δεν ειχα πολλες ελπιδες, αλλα ηθελα να παω να ξεσκασω λιγο. Περπατωντας για το καρτερι σηκωσαμε αρκετα πουλια, που ομως δεν εδιναν ευκαιριες βολης, και συνηθως δεν σηκωνονταν και ευκολα. Μετα απο μερικες βολτες, κατσαμε χωρις πολλες ελπιδες για καρτερι, μετα τις 5, οπου ομως αρχισαν να ανεβαινουν τσιχλες σωρηδον. Aφου με κοροιδεψαν καποιες, καταλαβα οτι καθομουν κοιτωντας λαθος, και εριξα αρκετες τουφεκιες βραδι βραδι, σχεδον σαν τραβερσες σκοπευτηριου. Αποτελεσμα ειναι 8 τσιχλες κατω (δυο χαμενες πιο νωρις) και δυστυχως στον ενθουσιασμο μου εριξα και 2 που δεν υπηρχε περιπτωση να βρω. Απο τις 4 που επεσαν στο ιδιο σημειο βρηκα τις 2, και αυτο μετα απο πολυ κοπο και ψαξιμο με το φακο. Δυστυχως η αποκτηση σκυλου για απορτ ειναι μονοδρομος στη τσιχλα.

    Τελικος απολογισμος 2 ατομων ειναι 6 πουλια στο χερι, μια εξαυλωμενη, και 6 χαμενες. Πολλες τσιχλες ομως, ειλικρινα τετοιο καταιγισμο πουλιων μαζεμενων ειχα χρονια να δω. Εκανα και ενα ντουμπλε, το δευτερο για φετος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #452109

    Κορινθία το Σάββατο 7 άτομα και μετά από 4 ώρες περπάτημα, και αρκετό κρασί με συνοδεία τσίπουρου, γεμίσαμε ένα καπό, ένα πορτ μπακάζ κι αφήσαμε και πέντε χαμένες τσίχλες.
    Κι επειδή τα καπό είναι της μόδας τελευταία και είσαστε δύσπιστοι και θα μου την πέσετε όλοι μαζί βάζω και φωτό για να ζηλέψετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #452110

    σημερα υπηρχε μια κινητηκοτητα μικρη στις τσαρτσαρες πηρα 5 με αποτελεσμα να βρω τις 2 οσο και να εψαξα δεν τις εβρισκα!!με περασε και ενα κοπαδι φασσες και κρατησα την 1..παντως απο μικρες τσιχλες τιποτα λιγα πραγματα..προς κερδυλια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    lampros στις #452117

    ωραιος.παντα τετοια με γεματο καπω???xaxaxaxaxaxaxa…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,811 έως 24,825 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων