ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,751 έως 24,765 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #451686

    Της στραβης ψωλης της φταινε οι τριχες λεει ο σοφος λαος.Επειδη δλδ δεν βαραω σμπαρο εγω που ειμαι στην Ζακυνθο πρεπει να μετραω ποσες τσιχλες εχει βαλει ο καθενας στη φωτογραφια και να βλαστημαω ε?Αντε χαρητε που καποιοι συναδελφοι περνανε ευχαριστα την ωρα τους και αφηστε τα κροκοδειλια δακρυα και τις μεμψοιμυριες μερικοι μερικοι.Δεν βλεπετε οτι σχεδον οι ιδιοι και οι ιδιοι γραφουμε αλλα την λετε και στον καθενα.Και κατι αλλο,ο καθενας ειναι υπευθηνος για τις πραξεις τους,αν τους εκανε ελεγχο η θυροφυλακη η το δασαρχειο θα αναλαμβαναν και τις συνεπειες.Σε κανεναν δεν εχει τυχει να κανει λαθος στο μετρημα η τις βαζετε κατω καθε τουφεκια και τις μετρατε?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #451709

    παιδιά τα CHAMPION τα φυσίγγια με 32γρ. τα έχει δοκιμάσει κανείς σας στο κυνήγι της τσίχλας??

    Είμαι ευχαριστημένος και τα προτιμώ!
    Πάνε καλά και με υγρασία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #451714

    Παιδια σημερα περπατητο στο χιλιομοδι και περιξ τρια στομα 10 πουλια συνολο με 3ωρο περπατημα ..για να ξεκολησουν απο τα πουρναρια και απο τα ρεματα επρεπε να ριξεις στο καθενας ενα κυβικο πετρα ..δεν ειχε πουλια γενικα .τι θα γινει ρε γαμωτο που εχουν παει τα πουλια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    134
    ntinosstr στις #451741

    Πουλιά υπάρχουν παρα παρα πολλά… Ψαξτε λίγο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #451752

    Παντως απο μερος μου το θεμα εχει λειξει. Ευχαριστω παντως τους συναδελφους που με καταλαβανε.Καλο βραδυ σε ολους χωρις κακιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #451757

    Παιδια να πω και γω την γνωμη μου,οι παππουδες μας κυνηγουσαν τριχωτο κυριως για να φανε,την εποχη εκεινη οποιος εκανε εκατομβες οπως λετε πρεπει να μην ηξερε τι ειχε γιατι ουτε πυρομαχικα υπηρχαν και ηταν ακριβα για την εποχη ουτε τουφεκια της προκοπης αντεχαν οι τσεπες τους,αρα το οτι φταινε οι παλιοι δεν ισχυει μα καθολου.
    Απλα η μολυνση του περιβαλλοντος της ατμοσφαιρας και η καταστροφη η αλλαγη των βιοτοπως των πουλιων καθως και το κλιμα εχει αλλαξει τα πραγματα και τιποτε μα τιποτε αλλο.Οποιος πιστευει οτι το 50-60-70 υπηρχαν μιλιουνια κυνηγοι που χαλαγαν χιλιαδες φυσιγγια καθε χρονο ειναι γελασμενος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #451764

    Φίλε ΜΠΕΦ θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά και με κάποιους συναδέλφους παραπάνω. Δεν νομίζω πως το κυνήγι την εποχή των παππούδων μας που είχε καθαρά βιοποριστικά κίνητρα, εστιαζόταν σε πολύ συγκεκριμένα θηράματα και γινόταν με πενιχρότατα μέσα σε ένα τέλειο για τα θηράματα περιβάλλον ασκούσε καμία πραγματική πίεση στους πληθυσμούς τους.

    Τα προβλήματα δημιουργήθηκαν αργότερα, την εποχή των πατεράδων μας. Πιο συγκεκριμένα και για να μην δημιουργηθούν παρανοήσεις λόγω διαφορετικών ηλικιών / γενεών, τα τελευταία 20-25 χρόνια.

    Τότε που ως λαός ξαφνικά ξεπεινάσαμε, αλλά αντί να δράσουμε ορθότερα, δράσαμε εκδικητικά και κομπλεξικά προς τα πάντα και κυρίως προς τη φύση. Ως γνήσια μάστιγα αυτού του πλανήτη οι άνθρωποι βαλθήκαμε να χτίσουμε, να ασφαλτοστρώσουμε και να μπετοποιήσουμε τα πάντα χωρίς μελέτες και πρόγραμμα, το περιβάλλον και με τη βοήθειά μας (ως άνθρωποι εννοώ) άλλαξε, έγινε εχθρικό για πολλά ζώα και νομοτελειακά δεν τα ευνόησε.

    Σε συνέχεια αυτού και συνδυαστικά, λόγω έλλειψης παιδείας, ως κυνηγοί με τα μέσα που αποκτήσαμε (αυτόκινητα, σκυλιά, όπλα, φυσίγγια) αντί να εστιαστούμε στην ποιότητα του κυνηγιού και τη διατήρηση μετατρέψουμε το κυνήγι σε προέκταση του ανδρισμού και μέσο επίδειξης. Όσες ιστορίες και φωτογραφίες έχω δει με εκατόμβες και υπερβολές σε καρπώσεις είναι από αυτήν την σκοτεινή για το κυνήγι μας εποχή…

    Σε κάποιο βαθμό λοιπόν πιστεύω πως επιδεινώσαμε και κυρίως επισπεύσαμε κάτι που έτσι και αλλιώς θα ερχόταν χωρίς να φταίμε ως κυνηγοί και που δύσκολα θα άλλαζε αν δεν προσπαθούσαμε συνολικά ως λαός, συνέχεια, εξαρχής και ίσως όχι μόνο σε εθνικό επίπεδο. Σε αυτό πιστεύω πως έχουμε ευθύνη ως κυνηγοί. Στην έλλειψη πρωτοβουλιών πραγματοποίησης ελιγμών αποφυγής του τέλματος και στην επίσπευσή του, όχι στην δημιουργία του προβλήματος όπως λένε οι “οικολόγοι”.

    Τώρα που βρίσκονται σιγά σιγά σε αντίστοιχη φάση “ξεπεινάσματος” και επίδειξης οι μέχρι πρότινος τρομερά υπανάπτυκτοι Αραπάδες, Τουρκαλάδες και Σοβιετοβαλκάνιοι, τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δραματικά για εμάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #451765

    Κατα τη γνωμη μου το σημαντικοτερο γεγονος στο φετινο κυνηγι τσιχλας ειναι το απολυτο μηδεν στα απογευματινα καρτερια.Τι κανουν τα πουλια?που κουρνιαζουν?μενουν χαμηλα στις ελιες και τα σχοινα?Δεν πετανε προς τα σημεια που κουρνιαζαν χρονια τωρα με οτιδηποτε καιρο.Προσπαθω να βγαλω ακρη σε ολα τα κυνηγια μου φετος σχετικα με αυτο το θεμα και εχω καταληξει μετα απο παρατηρηση οτι κινουνται προς τις κουρνιες απο πολυ νωρις με κοντινα,και χαμηλα πεταγματα.Τα σημεια που το πρωι βοσκουν ,μετα τις 1 ειναι αδεια απο πουλια.Το πρωι παλι τις βλεπεις απο πολυ νωρις να βγαινουν απο τις κουρνιες πετωντας πολυ χαμηλα και δεντρο δεντρο φευγουν προς τις βοσκες.Υποθετω λοιπον οτιβγαζουν τη νυχτα εκει που πηγαιναν παντα απλα τωρα το κανουν χωρις να δινουν καθολου στοχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #451767

    Παιδια να πω και γω την γνωμη μου,οι παππουδες μας κυνηγουσαν τριχωτο κυριως για να φανε,την εποχη εκεινη οποιος εκανε εκατομβες οπως λετε πρεπει να μην ηξερε τι ειχε γιατι ουτε πυρομαχικα υπηρχαν και ηταν ακριβα για την εποχη ουτε τουφεκια της προκοπης αντεχαν οι τσεπες τους,αρα το οτι φταινε οι παλιοι δεν ισχυει μα καθολου.<br>
    Απλα η μολυνση του περιβαλλοντος της ατμοσφαιρας και η καταστροφη η αλλαγη των βιοτοπως των πουλιων καθως και το κλιμα εχει αλλαξει τα πραγματα και τιποτε μα τιποτε αλλο.Οποιος πιστευει οτι το 50-60-70 υπηρχαν μιλιουνια κυνηγοι που χαλαγαν χιλιαδες φυσιγγια καθε χρονο ειναι γελασμενος.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    </div>

    σωστα συμφονω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #451768

    Κατα τη γνωμη μου το σημαντικοτερο γεγονος στο φετινο κυνηγι τσιχλας ειναι το απολυτο μηδεν στα απογευματινα καρτερια.Τι κανουν τα πουλια?που κουρνιαζουν?μενουν χαμηλα στις ελιες και τα σχοινα?Δεν πετανε προς τα σημεια που κουρνιαζαν χρονια τωρα με οτιδηποτε καιρο.Προσπαθω να βγαλω ακρη σε ολα τα κυνηγια μου φετος σχετικα με αυτο το θεμα και εχω καταληξει μετα απο παρατηρηση οτι κινουνται προς τις κουρνιες απο πολυ νωρις με κοντινα,και χαμηλα πεταγματα.Τα σημεια που το πρωι βοσκουν ,μετα τις 1 ειναι αδεια απο πουλια.Το πρωι παλι τις βλεπεις απο πολυ νωρις να βγαινουν απο τις κουρνιες πετωντας πολυ χαμηλα και δεντρο δεντρο φευγουν προς τις βοσκες.Υποθετω λοιπον οτιβγαζουν τη νυχτα εκει που πηγαιναν παντα απλα τωρα το κανουν χωρις να δινουν καθολου στοχο.

    Σε απογευματινό έχω παρατηρήσει το ίδιο!..χαμηλές και κοντινές πτήσεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #451785

    Καλημερες πουλια υπαρχουν σε αρκετα σημεια ειδικα κατω απο το αυλακι αλλα παρτε το χαμπαρι οσο υπαρχει κρυπτικισμος πουλια στο καρτερι δε θα βαρεσει κανενας η τσιχλα θελει τουφεκια να ανεμισει αλλιιως αραζει στο πρωτο μερος που θα κατσει και αν δεν την ενοχλησει κανενας δεν κουνιετε απο εκει εγω ημουνα Δημαινα την Κυριακη μεσα στις ελιες παρα πολλα πουλια σηκωνοντουσαν στο περπατημα αλλα λογω ελειψης κυνηγων πιανανε στην απεναντι πλαγια και δεν φευγαν αν δεν τις ενοχλουσε κατι δωστε λοιπον στιγμα που εχει πουλια να μαζευτει κανα τουφεκι γιατι αλλιως θα κλαιγομαστε μεχρι το σφυριγμα της ληξης.Καλημερες σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #451817

    george303 για πάρτη σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #451823

    παλι την ιδια εβαλες ;3 χρονια αυτην βαζεις φιλε…. χεχεχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #451824

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>george303 wrote:</div>

    george303 για πάρτη σου

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    το κυνηγετικό όπλο είναι μόνο για κυνήγι-σκοπευτήριο<br>
    για το σπίτι και την αυτοάμυνα υπάρχουν άλλα όπλα

    </div>

    δεν ντρεπεσαι ρε φιλε λιγο ; τι πραγματα ειναι αυτα; του χρονου τι θα βαρας ρε; … κανκες; χαχαχαχ βαρα ρε μανοοοοοοοοοοοο δωσε πονωωωωωωωωωωω… πανω σουυυυυυυυυυυυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #451829

    φετος δεν πολυπηγα για τσιχλες οσο πηγα ΜΕΣΟΓΕΙΑ αττικης σκετη ΝΕΚΡΑ χειροτερα κ απο περυσι σαπιλα σκετη , οινοφυτα τν νοεμβρη ειχε πουλια στις ρεματιες πριν μια βδομαδδα λιγα πραγματα πολυ μετρια. περιξ θεσσαλονικηςαπο κοτσυφαδες κατι παιζη στις ρεματιες π παιζουν καθε χρονο τα πουλια σταθερα νουμερα αυτα προσωπικα οσο κυνηγησα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 24,751 έως 24,765 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων