ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,156 έως 25,170 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #455504

    2 πουλακια πηρα αποψε με 4 σμπαρα.Εφυγα μετα απο μια ωρα γιατι απο τις 17.15 που τα βαρεσα αυαστα που πεταχτηκαν απο μπροστα που εχει κατι ελιες και ηταν πιασμενα μετα θα επρεπε να βραδυασει για να ξανακανω σεφτε οποτε ηρα των οματιων μου και πηγα για φραπα και απαλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #455555

    Δεν βλεπω και κανεναν να γραφει για τα μαλλον επιστροφια (γιατι πιο πριν δεν υπηρχαν) της παρασκευης και του σαββατου….
    κυριακη πιο λιγα πουλια αλλα και παλι αρκετα.
    π-σ-κ δεν βγηκε κανεις προς πελασγια,πτελεο και περιξ……???????????
    εγω φασσες κυνηγαω παιδια και απο σποντα πηγα,αλλα γινοταν ενας πολεμος και δεν βλεπω να μιλαει κανενας…εκτος οτι ηταν ομονοια απο κοσμο,η τσιχλα οπλα θελει…κανενας δεν ετυχε να ειναι εκει πανω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #455569

    Καλησπέρα,
    βολτούλα σήμερα το μεσημέρι πιο πολύ για αναψυχή και λιγότερο για κυνήγι, αφού τα πουλιά έχουν φύγει από τον τόπο εδώ και μέρες (τα λίγα που ήρθαν φέτος). Τρεις τουφεκιές όλες κι όλες, μία τσίχλα η κάρπωση συν λίγα χόρτα για πίτα! Ελλείψη θηραμάτων σκόπευσα με την φωτογραφική μερικά ανοιξιάτικα θέματα: ανθισμένο άγριο δενδρολίβανο, λουλουδάκια από βολβούς και το πρώτο χαμομήλι της άνοιξης. Να είμαστε υγιείς και γεροί και του χρόνου, να απολαμβάνουμε τα βουνά και τις ομορφιές της πατρίδας μας.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455575

    Καλησπέρα,<br>
    βολτούλα σήμερα το μεσημέρι πιο πολύ για αναψυχή και λιγότερο για κυνήγι, αφού τα πουλιά έχουν φύγει από τον τόπο εδώ και μέρες (τα λίγα που ήρθαν φέτος). Τρεις τουφεκιές όλες κι όλες, μία τσίχλα η κάρπωση συν λίγα χόρτα για πίτα! Ελλείψη θηραμάτων σκόπευσα με την φωτογραφική μερικά ανοιξιάτικα θέματα: ανθισμένο άγριο δενδρολίβανο, λουλουδάκια από βολβούς και το πρώτο χαμομήλι της άνοιξης. Να είμαστε υγιείς και γεροί και του χρόνου, να απολαμβάνουμε τα βουνά και τις ομορφιές της πατρίδας μας.

    καλησπερα! και του χρονου συνονοματε,με υγεια!! πραγματικα τα γραφομενα σου ειναι παντα ομορφα και οι φωτο σου υπεροχες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #455630

    καλησπερα! και του χρονου συνονοματε,με υγεια!! πραγματικα τα γραφομενα σου ειναι παντα ομορφα και οι φωτο σου υπεροχες!!

    Να ‘σαι καλά, εύχομαι πάντα ζεστές κάννες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #455631

    Καλησπέρα,<br>
    βολτούλα σήμερα το μεσημέρι πιο πολύ για αναψυχή και λιγότερο για κυνήγι, αφού τα πουλιά έχουν φύγει από τον τόπο εδώ και μέρες (τα λίγα που ήρθαν φέτος). Τρεις τουφεκιές όλες κι όλες, μία τσίχλα η κάρπωση συν λίγα χόρτα για πίτα! Ελλείψη θηραμάτων σκόπευσα με την φωτογραφική μερικά ανοιξιάτικα θέματα: ανθισμένο άγριο δενδρολίβανο, λουλουδάκια από βολβούς και το πρώτο χαμομήλι της άνοιξης. Να είμαστε υγιείς και γεροί και του χρόνου, να απολαμβάνουμε τα βουνά και τις ομορφιές της πατρίδας μας.

    είσαι ωραίος φίλε, μπράβο σου, καταπληκτικές φωτογραφίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #455632

    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    spirosbaikal στις #455633

    τελευταία μέρα και σήμερα που πήγα.. πουλιά πολύ λίγα.. ειδικά στο μέρος που πήγα δεν είχε 1-2 τσίχλες πέρασαν.. την μία δεν χαμπάριασα καν έτσι όπως πήγαινε όλες βραδάκι μετά τις 7 παρα τέταρτο.. 1 μου πέρασε απο πάνω αλλά μέχρι να γυρίσω της έριξα αλλά λόγο και μίας βολής με το μονό δεν την πήρα επειδη με είδε και έκανε ελιγμούς..
    τουφέκια ακούστηκαν σε απόσταση 200 μέτρα κοντά.. δυστυχώς δεν μου πήγε το μυαλό να πάω εκεί.. γιατί όσες φορές πήγα δεν πέρασε κανένα πουλί..
    μία φορά μου πέρασαν στο καρτέρι καμιά δεκαριά πουλιά.. τα 5 πετύχαμε τα 3 βρήκαμε..
    και μία άλλη φορά πέρασαν 1-2 το ένα πήρα.. απο καρτέρι τώρα μιλάμε..
    γενικώς φέτος τα πουλιά εδώ στα μέρη μου πολύ λίγα.. που αν πας εκεί που πάω για καρτέρι κάτω έχει χιλιάδες φυσίγγια.. τα οποία είναι απο πριν 2-3 χρόνια..
    άρα καταλήγουμε στο.. ότι υπήρχαν πολλά πουλιά που έμπαιναν συχνά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #455634

    Μετα απο μια εβδομαδα ξαπηγα σημερα στο ιδιο καρτερι.Λιγοτερες σημερα οι τσιχλες καμια 10αρια ειδα ολες κ ολες μετα τις 6.25, μια τουφεκια μια πηρα!
    Θα ξαναπαω αλλη μια φορα ετσι για το καλο..

    Δεν απογοητευομαστε,αισιοδοξουμε για του χρονου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #455638

    καλησπερα.με το σημερινο απογευματινο αποζημιωθηκα για ολα τα προηγουμενα που ηταν μετρια προς χαλια.για 40 λεπτα περασαν αποψε τα πουλια στρωτα και ωραια δινοντας μου ευκαιρια για ευκολες βολες.εριξα 30 φυσιγγια και πηρα 18 τσιχλες τις οποιες βρηκα ολες!τωρα ενα τελευταιο ντου την παρασκευη και ραντεβου τον οκτωβρη παλι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #455639

    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #455650

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>alexadros100 wrote:</div>
    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br><br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Ελα παππού να σου δείξω !!!!!!!
    Από που συμπεραίνεις ότι πλήρωσα για να μου βγάλουν την άδεια???
    Γιατί μιλάς ειρωνικά , κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία;
    Τι το παράδοξο βρήκες στην ανάρτησή μου ;
    Ελπίζω να γνωρίζεις ότι το καταφύγιο του βλάκα είναι η βρισιά και η ειρωνία.

    Ασχολούμαι πάνω από 2 δεκαετίες με το κυνήγι και τον τρόπο που κυνηγούσαν τα τσιχλοκότσυφα εφέτος που περιγράφω ανωτέρω , τον είδα πρώτη φορά .
    Αν αυτός ο τρόπος γίνεται και σε άλλα μέρη , δεν είναι λόγος για να γράφεις ειρωνικά σχόλια για το άτομό μου.

    Επίσης τα πουλιά ήταν ελάχιστα εφέτος.
    Το να υπάρχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο επικοινωνίας στο Forum αυτό , νομίζω ότι είναι καλό. Οι βρισιές , οι ειρωνίες και τα ξύλινα λόγια δεν προσφέρουν τίποτα.

    Τόσα χρόνια στον ιστότοπο αυτό , πρώτη φορά βρέθηκε συνάδελφος να εκφρασθεί έτσι , για το άτομό μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #455667

    Καλημερα! Αλεξανδρε ο τροπος κυνηγιου που ειδες,ειναι ο πιο αποδοτικος,οσον αφορα το περπατητο τσιχλας,ειδικα αν ξερει καποιος τα μερη! Οσον αφορα εδω,κυνηγανε αρκετες παρεες ετσι! Ενας-δυο ατομα ξηλωνουν τα πουλια και 2-3 οι και περισσοτεροι τουφεκανε..ο τροπος αυτος ειναι νομιμοτατος,αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινετε,καθως θελει τελειο συχγρονισμο απο ολους,και αριστη γνωση του τοπου! Οσον αφορα εμενα οταν παω κυνηγι με παρεα ειμαστε συνηθως 3 ατομα,ενας ξηλωνει καθε φορα εναλλαξ και οι αλλοι δυο τουφεκανε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    iason στις #455668

    Kαλημερα σας!
    Kακοκαιρία το τριήμερο-Δείτε αναλυτικά τι καιρό θα κάνει μέχρι την Καθαρά Δευτέρα στην Ελλάδα http://weather-in-greece.gr/kakokairia-to-trimimero-katharas-deuteras

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #455670

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>alexadros100 wrote:</div>
    . Η κυνηγετική σαιζόν τελείωσε και φέτος , με πολύ λίγα πουλιά. Εφέτος στο χωριό μου είδα για πρώτη φορά , ένα νέο τρόπο για το κυνήγι της τσίχλας και του κότσυφα . Μια παρέα από 10 άτομα , με 4 αυτοκίνητα (τζιπ και αγροτικά )και δύο σκυλιά , από τα οποία τα 2 δεν είχαν όπλα . Τα 2 άτομα που δεν είχαν όπλα , κλαύνιζαν (γαύγιζαν) σαν σκυλιά , το ένα μάλιστα είχε και ένα τενεκέ που τον χτυπούσε , έμπαιναν μέσα στα κουτπάρια – συστάδες δένδρων , ρεματιές και τα άλλα με τα όπλα , έπιαναν σε διάφορα πρόσφορα σημεία και τουφέκαγαν τα πουλιά που πεταγόντουσαν . Ολη η ιστορία αυτή διαρκούσε μια ώρα περίπου συνολικά. Όπως έμαθα κτυπούσαν μέχρι 40 πουλιά συνολικά και τα μοιραζόντουσαν . (Μου θυμίζει κυνήγι αγριογούρουνου και δεν ξέρω και αν είναι και είναι και νόμιμο αυτός ο τρόπος κυνηγίου<br><br>
    Στο περπατητό στη καλύτερη περίπτωση εφέτος , μπορούσες να κτυπήσεις μέχρι 4 πουλιά . Στο καρτέρι που πήγα λίγες φορές στην καλύτερη περίπτωση πέρασαν 3 πουλιά . Ας ελπίσουμε του χρόνου τα πράγματα να είναι καλύτερα

    την άδεια κυνηγιού πλήρωσες για να στη βγάλουν????

    τι ληγμένα παίρνετε εδώ μέσα μερική δώστε μου και εμενα

    Βρε συ Hunter1979 αυτη η μεθοδος κυνηγιου υπαρχει εδω και πολλα χρονια και για την τσιχλα αλλα και για το ορτυκι !!!

    Φιλικα Πετρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,156 έως 25,170 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων