ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,966 έως 25,980 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #468149

    Μανωλιο θα σε μαλώσω άλλο είναι η Turdus pilaris και εντελώς άλλο η Turdus Viscivorus… η κοινώς σταρτσαρα

    Γιωργο μου ξερω οτι οι γνωσεις σου ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο(εισαι ο μονος που γνωριζες τις κακκινες τσιχλες της αμερικης)γι’αυτο βρηκα την ευκαιρια να ξεκαθαρισουμε ενα θεμα που μπερδευει πολλους συναδελφους!!!!
    εγω νομιζω οτι κυριαρινα,δεντροτσιχλα,ελατοτσιχλα ΚΑΙ… ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΑ Turdus Viscivorus ειναι αυτη στην φωτο

    http://gr.dreamstime.com/photos-images/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%B1.html
    ακομα μια φωτο ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΑΣ Turdus Viscivorus

    http://bird-guide.l-studio.gr/sp.php?ln=gr&sp_id=328
    ΕΝΩ ΚΕΔΡΟΤΣΙΧΛΑ Turdus pilaris ξερω αυτη
    Κεδρότσιχλα (Turdus pilaris).
    εσυ τι λες δασκαλε;;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #468150

    εμεις παλι ευβοια ημασταν κοντα στη στενη δεν θα ελεγα οτι ειδα τρελλα πραγματα και οτι περασε μεχρι τις 9.με σχεδον απολυτες τουφεκιες κατι εκανα αλλα γενικως οι συναδελφοι που ηταν ομολογουμενος πολλοι γυρισαν με 2 η 3 τσιχλες.

    Outlander το πανηγύρι εγινε κοντα στη θάλασσα σήμερα. Δυτικα απο εκεί που ήσουν εσυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #468152

    Κατά τόπους τις λένε διαφορετικά τις τσίχλες αλλά το σωστό είναι όπως τα λέει ο Μάνος.
    Εμείς εδώ για παράδειγμα την Γερακότσιχλα την λέμε και γαιδουρότσιχλα λόγο του ότι είναι η πιο μεγάλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #468153

    Turdus pilaris.. είναι η γερακότσιχλα .. και τίποτε άλλο τώρα κάτι το παρεμφερές που ακούγετε είναι εντελώς άστοχο άκου ηχω .. ουδέ μια σχέση έχει με την δενδρότσιχλα που είναι η Turdus Viscivorus.. η Turdus Viscivorus είναι σαν την κοινοί τσίχλα αλλά στο πιο τουμπανισμένο με μεγάλες κηλίδες στο κάτω μέρος της κοιλιας ..άλλοι την λένε και τσαρτσαρα ..από το τσαρ.. τσαρ που κάνει .. θέλω να πιστεύω ότι το ονόμασαν έτσι λόγο του χρωματισμού που έχει το κοινό γεράκι.. γκρίζο κεφάλι με καφέ και γκρίζο φτέρωμα

    Turdus pilaris
    http://birds-in-flight.net/?p=746
    turdus viscivorus
    http://sounds.bl.uk/environment/british-wildlife-recordings/022m-w1cdr0001420-0500v0

    υρ..Άσε που η γερακότσιχλες τρελαίνονται για τα μήλα και η δε δενδρότσιχλες δεν ξεκολλούν από τα ελατοδαση και τα δέντρα οξιές και βελανιδιές ..άσχετου περάσματος τα δυο ειδη δεν πολύ διαχειμάζουν στα ιδία μέρη .. για την Ελλάδα μιλώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #468154

    μπορει οι ονομασιες να ποικιλουν , παντως το πουλι στη φοτο το ξερω σαν γερακοτσιχλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    ΚΩΣΤΑΣ στις #468156

    μπραβο παιδια ευχαριστα τα νεα που μεταφερετε για την σημερινη μερα ,μακαρι να μπηκαν κ να τις ξαναδουμε κ εμεις που δεν μπορεσαμε να παμε σημερα , κανα νεο απο βοιωτια ειχε τιποτα ???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #468159

    :wacko: αντε πάλι μπέρδεμα με τις δενδρότσιχλες και τις γερακότσιχλες…πάντος μια απο αυτές που τρώνε τα μήλα ….την κρέμασα σήμερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #468161

    Ετσι ακριβως φιλε Αλεκο, και εγω για ορεινη Αρτα μιλαω,αρκετες τσιχλες μια χαρα, οσο για φασσες ,βρηκε ο πατερας μου που ειναι πανω μια μερα βαρεσε 5 πρωινο , την επομενη μερα 2 και μετα τιποτα, ειναι οπως τα πιασει δεν υπαρχουν σταθερα περασματα ακομη , σιγα σιγα ομως θα ειναι καλυτερες οι μερες πιστευω.
    Καλο βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #468162

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    αυτα τα 2 που εγραψες ειναι το ιδιο πουλι…προφανος ηθελες να πεις κεδροτσιχλες!!!! ;-)
    γιωργαρε…εσυ ξερω….τους εδωσες μια μερα αβαντζο για να μπορεσουν να παρουν και κανα πουλακι κατι γατακια σαν τον Μανοςbmw :yahoo: :yahoo: :yahoo: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

    Μανωλιο θα σε μαλώσω άλλο είναι η Turdus pilaris και εντελώς άλλο η Turdus Viscivorus… η κοινώς σταρτσαρα

    υρ… Μανό μην τον ακούς τον κοτσίδα .. σε ζηλεύει αγορίνα μου .. είσαι τόσο γρήγορος που ο λούκι λουκ μπροστά σου είναι παιδική χαρά… πήγαινε αγορίνα μου εσύ αύριο και ρίξε κανα 15αρι κουτιά έτσι για ζέσταμα

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    kapnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ένα θα σου πώ,κάηκε ο κόσμος σήμερα,απο που να αρχίσω
    και που να τελειώσω.
    με το που φτάσαμε κατα της 6:30 το πρωι της ακούγαμε να περνάνε ασταμάτητα,
    με το που ξημέρωσε έγινε της π@@τανας,να φανταστής σταμάτησα και άφησα την
    καραμπίνα να κρυώση κανένα δεκάλεπτο(το ίδιο και όλοι η παρέα)
    μέχρι που της διαλέγαμε της μικρές απο της μεγάλες,(μετά απο πολλά πολλά χρόνια)
    μέσα σε ούτε μια ώρα το όριο,και στο ρελαντί για να το γλεντάω :yahoo: :yahoo:

    μανοοοοοοοο θέλεις μήπως να σου πώ και την συνεχεια………..γιατι απαγορευεται για παιδιά κάτω των 18 ετών :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    kapna πήρα 5-6 καπνίσματα σήμερα,που νόμιζα οτι είχα κουμπώση το χέρι σου στον ώμο μου
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    abisil στις #468166

    καλησπέρα από τα Χανια της Κρητης.Σημερα ημουν από τους τυχερούς που βγηκαν στα περασματα το πρωι.Οι τσίχλες έμπαιναν κατά 100αδες στο Ακρωτηρι.Το Νο είναι 38 (2 ατομα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #468167

    καλησπέρα από τα Χανια της Κρητης.Σημερα ημουν από τους τυχερούς που βγηκαν στα περασματα το πρωι.Οι τσίχλες έμπαιναν κατά 100αδες στο Ακρωτηρι.Το Νο είναι 38 (2 ατομα).
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΒΑΣΙΛΗΣ-1ος Κ.Σ. Χανιων

    </div>

    μπράβο βασίλη,να στε καλά να της χιλιάσετε εφέτος,που θα πήγενε κάποια στιγμή δεν θα έμπαιναν οι ρουφιάνες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #468168

    Μπράβο σας τσιχλάκηδες!!Άντε να γίνεται παιχνίδι!! :good:
    Εγώ αύριο,εύχομαι να τη δώ από κοντά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #468173

    Καλησπέρα παιδιά!
    Ο “kapnas” έχει απόλυτο δίκιο σχετικά με το διαχωρισμό της δενδρότσιχλας (turdus viscivorus) από τη γερακότσιχλα (turdus pilaris)! Τα συγχαρητήριά μου “kapnas”!
    Όλα τα υπόλοιπα που γράφτηκαν είναι ανακρίβειες και συγχύσεις σχετικά με το θεματάκι αυτό! Ρωτήστε όποιον ορνιθολόγο ή κτηνίατρο της χώρας θέλετε! Άλλωστε το ερωτηματολόγιο “Άρτεμις” ακριβώς έτσι διαχωρίζει τα συγκεκριμένα θηράματα και μάλιστα παραθέτει και τις αντίστοιχες φωτογραφίες!
    Εντελώς φιλικά και συναδελφικά και με σεβασμό προς όλους εδώ μέσα, δε νοείται συνηδειτοποιημένος κυνηγός -και μάλιστα τσιχλοκυνηγός- που να μην ξέρει πώς πραγματικά και επιστημονικά ονομάζεται το εκάστοτε θήραμα (“τσιχλοειδές” ή μη) που χτυπάει!
    Καλά κυνήγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468175

    Εμείς πάντως που ζούμε στο Λαγονησι…και ακούμε τις τουφεκιές από την Κερατεα και το ΚΟΡΩΠΙ….τέτοιο χαμό δεν είδαμε ούτε ακούσαμε σήμερα. Στο απογευματινό στο ΚΟΡΩΠΙ…εσέναν όλες και όλες 15 τουφεκιές….τσίχλες βρήκαμε λίγες στα πυκνά του Κορωπιου…και εντελώς τυχαία….μα εντελώς τυχαία….σηκωααμε 2 μπεκάτσες!!

    Είμαι περίεργος αύριο αν θα γίνει ο ιδιος χαμός με σήμερα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #468176

    Εμείς πάντως που ζούμε στο Λαγονησι…και ακούμε τις τουφεκιές από την Κερατεα και το ΚΟΡΩΠΙ….τέτοιο χαμό δεν είδαμε ούτε ακούσαμε σήμερα. Στο απογευματινό στο ΚΟΡΩΠΙ…εσέναν όλες και όλες 15 τουφεκιές….τσίχλες βρήκαμε λίγες ( μετρημένες στα δάχτυλα) στα πυκνά του Κορωπιου…και εντελώς τυχαία….μα εντελώς τυχαία….σηκωααμε 2 μπεκάτσες!!

    Είμαι περίεργος αύριο αν θα γίνει ο ιδιος χαμός με σήμερα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 25,966 έως 25,980 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων