ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,611 έως 26,625 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manthos73 στις #474072

    Φιλε yiorgos ευχαριστω πολυ :good: για το tip που μου εδωσες μονο αν μπορεις διευκρινισε μου,οταν λες πριν μπεις στην Ασκρη εννοεις απο την πλευρα του Αλιαρτου η’ του Νεοχωριου?Ευχαριστω και παλι. :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #474091

    επτα χωρις να δουμε πουλι και σε μια τουφα μπορει ν

    Οι κατευθύνσεις είναι όπως ανηφορίζεις από Αλίαρτο… (θα έχεις σίγουρα προσέξει την μάντρα που είναι αριστερά σου, μια αρκετά μακριά μάντρα, πετρόχτιστη).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #474093

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474098

    έλεγα να κάνω κοπάνα σήμερα από την δουλειά νωρίτερα για το γνωστό κοντινό απογευματινό, αλλά δεν βρίσκω το σθένος να παω να στηθώ για ένα πουλί στις 5:35…

    φίλοι, μου φαίνεται ότι το αποδημητικό, παρά την ομορφιά που έχει, κατήντησε πολύ ευκαιριακό…

    κάτι ήξερε ο μακαρίτης ο Μπασουράκος που έλεγε ότι έπρεπε να έχουμε πλημμυρίσει την χώρα σε πεδινή και λαγό.

    Υ.Γ. Γιατρέ μου, τώρα που τα βρήκες τα πιασμένα ήσυχα, θα σου έρθω για τουφεκίδι, και χαλάλι τα χιλιόμετρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #474100

    το παραξενο ρε παιδια ειναι οτι τα πουλια ηταν ολα μαζεμενα σε ενα σημειο περπαταγαμε 30 λεπτα χωρις να δουμε πουλι και σε μια τουφα μπορει να εφευγαν 15-20 πουλια μαζεμενα

    Αυτό το φαινόμενο μου κάνει μετακινήσεις,ή καινούργια πιασμένα πουλιά,ή ετοιμασία για φευγιό!!Μπράβο για την επιτυχία παιδιά :good: ,αν και με στεναχώρησε το γεγονός με τα χαμένα 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #474107

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>παλος wrote:</div>
    το παραξενο ρε παιδια ειναι οτι τα πουλια ηταν ολα μαζεμενα σε ενα σημειο περπαταγαμε 30 λεπτα χωρις να δουμε πουλι και σε μια τουφα μπορει να εφευγαν 15-20 πουλια μαζεμενα

    Αυτό το φαινόμενο μου κάνει μετακινήσεις,ή καινούργια πιασμένα πουλιά,ή ετοιμασία για φευγιό!!Μπράβο για την επιτυχία παιδιά :good: ,αν και με στεναχώρησε το γεγονός με τα χαμένα :-(

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    Παλικάρια, κι εκεί που κι εγώ κυνηγώ μπορεί να δεις τούφες μεγάλες απο σκίνα χωρίς ίχνος φτερού (ακόμα κι από μικρόπουλα) και ξαφνικά σε μικρό “πυκνό” να βλέπεις να φεύγουν 8-10 πουλιά… Η δική μου εμπειρία δεν φτάνει για να δώσω λογική εξήγηση… Απλά όσο με κρατάνε τα πόδια μου, περπατώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #474115

    Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και χρόνια πολλά!

    Τριήμερο 24-25-26 Δεκεμβρίου στους τόπους καταγωγής μου (Μεσσηνία και Αρκαδία) και συνδύασα αγροτικές εργασίες με κυνήγι τσίχλας (απογευματινό κυρίως).

    Στην Μεσσηνία η εικόνα στα καρτέρια είναι λίγο πολύ αυτή που έχει περιγραφεί και από συναδέλφους που επισκέφτηκαν την ίδια περιοχή (π.χ. Overlord), αλλά και από την υπόλοιπη Ελλάδα γενικότερα. Ερημιά μέχρι να πέσει το πολύ φως, μετά κάποιες μαζεμένες ίσα να ανέβει ελάχιστα η αδρεναλίνη και κατόπιν τίποτα. Σε δυο απογευματινά πήρα 4 και 8 πουλιά αντίστοιχα καθώς και 4 αγριοπερίστερα με τρομερές τάσεις αυτοκτονίας. Στο περπατητό τα πράγματα πάντως πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλύτερα καθώς όσο έκαιγα τα κλαριά και καθάριζα όχτους μέσα από τις θημωνιές και τις πατουλιές-βατιώνες πετάγονταν αρκετά πουλιά. Ας όψεται η αρχή που έχω πρώτα να βγαίνει η δουλειά και μετά η διασκέδαση και ποτέ να μην τα μπλέκω γιατί στο τέλος δεν γίνεται ούτε το ένα ούτε το άλλο σωστά…

    Στην Αρκαδία αφιέρωσα στις 26/12 ένα πρωινό σε δεντρότσιχλες στο βουνό (1200 μ.) και αποζημιώθηκα. Μεγάλη αφθονία πουλιών που δεν είχαν κυνηγηθεί και επέτρεπαν ωραίες βολές χωρίς πολύ κόπο. Απολογισμός 12 πουλιά μέσα σε 2 ώρες.

    Και μερικές φωτογραφίες (δυστυχώς κάποιες είναι κουνημένες, γιατί χρέη φωτογράφου στον κυνηγότοπο εκτελεί ο πιτσιρικάς αδερφός μου, 15 χρονών, και δεν είναι να έχω απαιτήσεις).

    Καλή συνέχεια και καλή χρονιά να έχουμε!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #474150

    επειδή ασπρίσαμε αποτομα στο σπιτι μου, με χιονι κυνηγάμε τσιχλες ή απαγορευεται γενικά? sorry αλλά δεν θυμαμαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    yiorgos στις #474151

    επειδή ασπρίσαμε αποτομα στο σπιτι μου, με χιονι κυνηγάμε τσιχλες ή απαγορευεται γενικά? sorry αλλά δεν θυμαμαι.

    Απαγορεύεται το κυνήγι όταν το έδαφος καλύπτεται από χιόνι. (δεν ξέρω για το “απόχιονο”, δηλ. λίγο χιονάκι κατα τόπους αλλά όχι πλήρη κάλυψη του εδάφους…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #474152

    Μεχρι να βγει αποφαση απο το τοπικο Δασαρχειο για απαγορευση ( κι αν βγει ) κυνηγας κανονικα, ο νομος απαγορευει την παρακολουθηση των ιχνων στο χιονι ( τριχωτα θηραματα ) . Η αποφαση βγαινει μετα απο παρατεταμενη κακοκαιρια δηλ. παγους και χιονια για αρκετες ημερες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474156

    Αρχισε να χιονίζει και περιξ των Ψαχνων απ’οτι δείχνει αύριο θα μας το έχει στρώσει για τα καλά. Χθες ηταν ωραια στο περπατητο. Δυο οπλα 35 στο χέρι. Στο απογευματινο 0.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474161

    αγαπητέ συνάδελφε tsakalos. αν θέλεις, διευκρίνησε μου σε ποιό μέρος στην Αρκαδία στα 1200 έκανες αυτό το κυνήγι, γιατί την προηγούμενη εβδομάδα έφαγα τον τόπο αριστερά – δεξιά στον 111 (ύψος βυτίνας) και προς Οστρακίνα, μέχρι και το αλπικό, στα 1600 (που τις είχα βρεί πρόπερσι πιασμένες κατάχαμα, μέσα σε κλαδιά και τούφες) και προς το Σανατόριο – Μαγούλιανα, και δεν βρήκα πουλιά. άτυχος, ή λάθος ο τόπος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #474162

    επίσης, ξέχασα να σου πω συγχαρητήρια για το όμορφο λαμπραντόρ της φωτό. με τέτοιο κυνηγούσα πριν σχεδόν είκοσι χρόνια στην Αγγλία (από το κυνοτροφείο του Tony Price, δηλαδή με πολλαπλά τυφλά απόρτ, ακινησία στο ξεπέταγμα, κολύμπι στο παγωμένο για πάπιες κλπ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #474163

    Συναδελφοι σε συνεχεια της παραπανω απαντησης μου στο φιλο τζιμ σχετικα με το χιονι και το κυνηγι. Μολις μου εστειλε μηνυμα ο Κ.Σ. Λαμιας οτι μετα απο αποφαση του Δασαρχειου απαγορευεται το κυνηγι στην περιοχη ευθυνης του λογω χιονοπτωσης μεχρι νεωτερας. Εχει ξαναγινει συζητηση εδω μεσα για το κατα ποσο ειναι νομιμες αυτες οι αποφασεις !!! Δεν προλαβαινει να το στρωσει και απαγορευουν το κυνηγι!! :negative: Εμεις οι νοτιοι περιμενουμε τετοιον καιρο να κανουμε καποιο κυνηγι της προκοπης ειδικα στα υδροβια!!! Συγγνωμη για το off topic αλλα εκνευριστηκα και ηθελα να ενημερωσω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #474180

    καλησπερα στους τσιχλοκιλερ σημερα ημουν στα μερη της Λαμιας πραγματι απο το πρωι ψιλοεριχνε εκανα 25 πουλακια δυσκολα δεν μπορω να πω οτι λογω καιρου ηταν πολλα αλλα κατα το μεσημερακι το εστωσε κανονικα

    [/url]
    click image upload[/url]

    [/url]
    gifs upload[/url]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,611 έως 26,625 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων