ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,641 έως 26,655 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474385

    @ berket ευχαριστώ Σπύρο και εύχομαι και για σένα τα καλύτερα.
    @ petrolios χρόνια πολλά και σε εσενα συναδελφε. Αν σέβεσαι τη βελουδοματα στα καρτέρια ο θεός του κυνηγιού σε ανταμείβει με προγκιχτες! Δεν είναι ψαρονι. Το μπεκατσινι θα λες. Τώρα που το σκέφτομαι ψαρονι δεν εχω δει φετος ουτε ενα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474390

    Κύριοι Καλημέρα. Πρώτο περπατητο του 2015 και στέφθηκε με τρομερή επιτυχία. Αρκετά πουλια και κρατουσαν στους θαμνους και τα ζυγωνα καλα.Η μπεκατσα στη φωτο είναι μια απο τις τρεις (!!!!!) που σήκωσα μεσα απο τις ελιες και τα σκινα. Σε νούμερα : 9 κοτσυφια 8 τσιχλες 1 κόκκινη 1 γερακοτσιχλα 1 μπεκατσινι 1 μπεκατσα! Χαμενα 1 κοτσυφι και 1 δεντροτσιχλα κοψοφτερη και τουφεκισα αλλη μια μακρομυτα αλλα αστοχησα οικτρα! Η τρίτη μπεκάτσα δεν μου εδωσε ευκαιρία για βολή.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #474409

    Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους, υγεία, εργασία και αν μπορούμε καλές εξορμήσεις στη φύση!
    Πρώτη εξόρμηση της χρονιάς και για μένα σήμερα μετά από δύο βδομάδες. Σαφώς έχουν μπει κάποια πουλιά, σε σχέση με το τέλος του ’14. Μάλιστα σήμερα είδα και 4-5 κοτσύφια. Η κάρπωση σε περπατητό περίπου 3 ωρών ήταν 5 τσίχλες και 1 κοτσύφι, ευτυχώς χωρίς χαμένα. 4 από τα πουλιά πέσαν ζωντανά και με αίματα :negative: αλλά ευτυχώς τα … απορτάρισα όλα :yahoo: (φυσίγγια cheddite tordo No 8 πράσινα).
    Σε ένα σημείο βρήκα κάτι τρύπες στο έδαφος 5-6 λαγούμια ανοίγματος 40-50 εκατοστά το καθένα, με φρέσκο σκάψιμο σε έναν χώρο περίπου 50τμ, σχετικά απόμερο. Δεν βρήκα αποφάγια ή κόκκαλα, περιττώματα ή κάτι άλλο που να μπορέσω να καταλάβω από τι είναι. Έχει κανείς καμιά ιδέα; (επισυνάπτω φωτογραφίες)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Christos72 στις #474418

    Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους κια υγεία. νεος στο φορουμ αν και σας παρακολουθω χρονια τωρα.εχει κανεις εικονα απο καθενους μερια.λεω να παω αυριο μια βολτα αυριο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #474420

    Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους κια υγεία. νεος στο φορουμ αν και σας παρακολουθω χρονια τωρα.εχει κανεις εικονα απο καθενους μερια.λεω να παω αυριο μια βολτα αυριο

    Xρηστο καλως ήρθες στη παρεα! Έχει βάλει πουλια στην ευρύτερη περιοχή. Αποψε επεσε πολυ τουφεκιδι στα καρτέρια. Τωρα αν παίζουν το πρωι δεν ξέρω. Πάντως αν περπατήσεις σίγουρα θα πέσεις σε πουλια. Το πρωι προσοχή στο δρόμο. Το χιόνι έχει σχεδόν λιώσει αλλά όπου εχει νερα στο δρόμο η ξαστεριά θα τα κάνει γυαλί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #474421

    λοιπον ανταποκριση απο περιοχη κοντα στον ωρωπο αποτελεσμα 1 κοτσυφας.φευγιο γρηγορα για ριτσωνα αποτελεσμα το απολυτο τιποτα. μετα απο τοσα χιονα περικυκλωμενος κυνηγι σε ξεχιωνο και αντι να γινετε χαμος απο πουλια δεν πεταγε τιποτα.ειναι αληθεια τελικα οτι τα τελευταια χρονια η συμπεριφορες της τσιχλας εχουν αλλαξει ριζικα .http://www.e-artemis.gr/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Christos72 στις #474425

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Christos72 wrote:</div>
    Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους κια υγεία. νεος στο φορουμ αν και σας παρακολουθω χρονια τωρα.εχει κανεις εικονα απο καθενους μερια.λεω να παω αυριο μια βολτα αυριο

    Xρηστο καλως ήρθες στη παρεα! Έχει βάλει πουλια στην ευρύτερη περιοχή. Αποψε επεσε πολυ τουφεκιδι στα καρτέρια. Τωρα αν παίζουν το πρωι δεν ξέρω. Πάντως αν περπατήσεις σίγουρα θα πέσεις σε πουλια. Το πρωι προσοχή στο δρόμο. Το χιόνι έχει σχεδόν λιώσει αλλά όπου εχει νερα στο δρόμο η ξαστεριά θα τα κάνει γυαλί.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    i hunt therefore i am

    </div>

    ευχαριστω πολλη λεω να παω μια βολτα στο λοφακι που ειναι προς λουτσα αρηστερα απο το εκλησακη

    α α

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474438

    φιλε christos72 και εγω παρακολουθω καιρο αλλα τωρα πρωτομπαινω. σχετικα με το μερος που θες να πας αν λεμε το ιδιο θελω να σου πω οτι ημουν εκει το πρωι και ειδα 2-3 τσιχλες και ενα κοπαδακι γερακοτσυχλες…..ολα μακρυνα και φοβισμενα. αυτα βεβαια επειδη μεχρι σημερα εκει δεν ειχε πουλια παρα μονο στα πρωτα μπασιματα του οκτωβρη. εχω ενα σπιτι στη λουτσα και πηγαινω τακτικα. κατεληξα να πηγαινω κοντα και μονο για βολτα γιατι επι δυο μηνες εχοντας γυρισει τα περισσοτερα κυνηγοτοπια της στερεας και πελοπονησου με σκυλο και χωρις απογοητετικα. το σημειο λοιπον αυτο που θες να πας μπορει να εχει πουλια αυριο γιατι ειναι σαββατο και θα εχει κι αλλα ντουφεκια- ελπιζω- ετσι ωστε να ανεμιζουν οι γερακοτσιχλες. καλο ταμπουρωμα και ακινησια και ισως εισαι τυχερος και περασουν απο πανω σου. καλη τυχη!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Christos72 στις #474444

    ΦΙΛΕ CHRISTOS72 ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΡΩΤΟΜΠΑΙΝΩ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΝ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΙΔΑ 2-3 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙ ΓΕΡΑΚΟΤΣΥΧΛΕΣ…..ΟΛΑ ΜΑΚΡΥΝΑ ΚΑΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ. ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗ ΛΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑΚΤΙΚΑ. ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΙΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΚΑΙ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΥ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΤΙΚΑ. ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ- ΕΛΠΙΖΩ- ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΕΜΙΖΟΥΝ ΟΙ ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΕΣ. ΚΑΛΟ ΤΑΜΠΟΥΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!!!

    φιλε veteran καταρχην χαιρομαι για την ειλικριωεια σου.ετσι ακρηβως οπως τα λες ειναι,εγω συνηθως παω στο σωληναρι τιν μια μερα του σαβατοκυριακου και τιν αλλη στους καθενους, φετος η καθενοι μου εχουν κανει τα νευρα κροσια αλλα εχε χαρη που τα αλλα χρονια μας εχουν καταευχαριστησει αλλα λογο του βατου πεφκονα κανο και μια βολτα για καμια μακρομιτα .παντος αμα δεις κανενα χρυσαφι JIMNY με καφε κουτα εκει γυρο θα με βρεις ελα να τα πουμε. καλη χρονια. και σορη για τα ορθωγραφικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    veteran στις #474449

    γιατι οχι??? θα ειμαι εκει αυριο. οσον αφορα τις εξορμησεις μου θα τις αναφερω εγκυκλοπαιδικα για οσους κανουν ‘μπανιστηρι’ στη συχνοτητα οπως κανω κι εγω. τον οκτωβριο-νοεμβριο-δεκεμβριο πηγα μεσσηνια, αρκαδια, κορινθια, αττικη, βοιωτια, φθιωτιδα, φωκιδα, μαγνησια, αταλαντονησι. με ενα ποιντερ θηλυκο 2 ετων, 2σεττερ λαβερακ ζευγαρι. και δυο ακομη ντουφεκια πρωτοκλασατα. πολυ φτωχα αποτελεσματα!!! στο αταλαντονησι πηγαμε τελευταια ημερα σαββατο-τωρα εκλεισε-μονο και μονο για τα σκυλια και καναμε σε ομαδικο νουμερο 3 φασιανους πολυ δυσκολα λογω μη εμπλουτισμου απο θηραματα απο τους υπευθηνους. ο ενας ο φιλος πηγε εβρο 5θημερο και εκανε 150 πρασινα κ.α. ο αλλος ειναι τωρα κορινθια οικογενειακα και γι αυτο κι εγω πηγαινω μεσογεια. ελεγχω το εξοχικο και βγαινω και την βολτα μου. μονο καθημερινες. σαββατο αυριο παω πρωτη φορα φετος.καλο ξημερωμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #474455

    Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους… Πρώτη εξόρμηση της χρονιάς , με το φίλο Στάθη στο νησί του Πέλοπα, Κορινθία μεριά, μιας και είπαμε να μην το ρισκάρουμε προς βορρά λόγω πάγου και χιονιού…
    Τα τριγύρω βουνά κάτασπρα, αρκετά πουλάκια αλλά και πάλι λιγότερα από τα αναμενόμενα… Για να συμπληρώσουμε το όριο χρειάστηκε να κάτσουμε και απογευματινό… Πολύ περπάτημα, και πολλες συναντήσεις με μακρομύτες,είδαμε αρκετά πουλιά, μια από τις οποίες καταφέραμε να την κρατήσουμε Εδώ το αποτέλεσμα του πρωινού περπατητού …
    [/url]
    adult image host[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #474485

    καλησπερα μεγαλο πανυγηρι σημερα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    tom A97 στις #474491

    καλησπέρα και καλη χρονια σε ολους !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    tom A97 στις #474492

    εχω καιρο να μπω στο φορουμ … ξερει κανενας περι θηβας αν εχει τιποτα ? :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #474500

    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!
    Τα πουλακια ηρθαν,εμεινα απο φυσιγγια σημερα.
    Παρακαλω τους πιο παλιους να μου προτεινεται ενα φυσιγγακι διασπορας καλο γιατι βαρεσα 4 σε 10 λεπτα με κατι διασπορας του κ..λου και ποδαροσανε ολες και δεν βρηκα καμια.
    Κριμα ειναι τα πουλακια,αφου τα χτυπησα να φευγουνε με τραυματα ποδαρατα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,641 έως 26,655 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων