ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,251 έως 29,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511927

    Σήμερα, στο καθιερωμένο απογευματινό μου ήμουν πολύ άτυχος, αφού φάνηκαν στον ορίζοντα αρκετά πουλάκια (μισά – μισά, τσίχλες – κοτσύφια), αλλά δυστυχώς μακριά μου…!!! Δυο κότσυφες (αρσενικός και θηλυκός) που με ζύγωσαν, τους “ξάπλωσα”! Δεν πειράζει, αρκεί που είδα κινησούλα… Και αύριο μέρα είναι…! Ή μάλλον… απόγευμα…! Πού θα μου πάει…!

    Υ.Γ.: Το ψύχος… δριμύ και σήμερα…! Ευτυχώς, από αύριο θα μαλακώσει λιγάκι…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511932

    Καλημέρα. Περπατητο στους πρόποδες του βουνού σήμερα. Καλά ηταν αφού τρία οπλα κάναμε από 10 έκαστος με άλλα 5 χαμένα και φυσικά είχαμε και τις αστοχίες μας αλλά και τα τυχερά μας. Από την πλευρά του βουνού εμφανίζονται  ξαφνικά 6 αγριοπεριστερα και κατάφερα να κρατήσω το ενα. Παλιότερα είχε περισσότερα εκεί και μερικές φορές μετά τις 15/9 τα καρτερωνα στο στόμιο μιας καναλιας που ψηλά είχε βράχια και ανέβαιναν να κουρνιασουν!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511936

    Και τα περισσότερα, μαύρα Μήτσο! Μπράβο! Και το άγριο περιστέρι πολύ ωραίο…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #511940

    Οινοη σήμερα έδωσε ευκαιρίες για να βγει το φαγητό της Κυριακής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511941

    Καλησπέρα. Αφού είχαμε υπόλοιπο στα πουλιά ανέβηκα και στο απογευματινό. Παγερος βοριάς και αραιά σύννεφα και πολύ κρύο μόλις σουρουπωσε. Πουλακια λίγα και αργοπορημενα και πάλι μαυρουληδες στην πλειοψηφία. Έριξα σε 8 και πηρα τα 5. Παρατήρησα τα κοτσύφια που όπως λέει και ο Νίκος ηταν πιο πολλά σήμερα  και διαπίστωσα ότι είναι τελείως στεγνά από λίπος.  Με τόσο φαγητό διαθέσιμο φέτος γιατί να είναι αδύνατα τα πουλια???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511942

    καλησπερα κι απο μενα.πανομοιοτυπο περπατητο και απογευματινο καρτερι με λιγο λιγοτερα πουλια απο το προηγουμενο σαββατο.17 η σημερινη καρπωση με 1 χαμενη.καποια εναπομειναντα λακο 30αρια με συνοδευσαν σημερα.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511947

    Και σήμερα το απόγεμα είχε κάποια πουλάκια (πιο πολλές τσίχλες, παρά κοτσύφια), ήμουν πιο τυχερός από χτες, πέρασαν πιο βολικά μερικά και κράτησα 7: 4 τσίχλες και 3 κοτσυφάκια!
    Καλά ήταν…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511948

    Γεια σου outlander, μερακλή παραδοσιακέ με το πλάγιο το δικαννάκι σου…!!!

    Μήτσο, όντως παράξενο για κοτσύφια, με τόσο κρύο και τέτοια εποχή, να είναι άπαχα…! :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #511961

    Καλησπέρα στους τσιχλοφάγους :bye: !!!Σήμερα στα γνωστά μου μέρη μόνος με το Μπάντι,Κορινθία μεριά,17 στο χέρι και 3 χαμένα στις πυκνούρες!Εγώ πάλι ένα κότσυφα πήρα ,οι άλλες όλες τσίχλες!Παραδόξως τα πουλιά στο καρτέρι κινήθηκαν και μετά στο περπατητό αρκετά πουλιά, με  βαθμο δυσκολίας μεγάλο,αφού σηκώνονταν νωρίς και μακρυά, λογω καλοκαιρίας ! Καλή μας συνέχεια!!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511962

    Σήμερα είχε μόνο καρτερι και πρωί και απογευματινό. Το πρωί με -2 και παγετό ηταν ίσως η πρώτη μέρα που είδα πουλιά να παίζουν. Σε 2-3 σημεία επεσε τουφεκιδι καλο. Εκεί που έπιασα εγω ήμουν ολομόναχος και πάλι κάτι έκανα. 9 πουλιά με 21 φυσίγγια χτύπησα χωρίς χαμενα. Σε κάτι μεγάλα απροσπέλαστα κανάλια γινόταν χαμός από πουλια κυρίως μαύρα και κόκκινες αλλά πολύ λιγα ανέμιζαν. Το απόγευμα κλασσικά πλέον όλα μαζί και το τελευταίο μισάωρο πέρασαν. Με επιλεκτικές βολές  (13) πήρα 6 μαύρα και 1 κοινή στο χέρι και μια χαμένη. Του Ρουμελιώτη τα csb32 απλά ξυράφια και στον παγο!!!!Ζωντανό ούτε ένα πουλι δεν επεσε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #511964

    Καλησπερα παιδια μετα απο τιs πολλεs μπεκατσεs που βαρησα ειπα να αλλαξω θυραμα και πηγα μια βολτα περπατητο για καμια ωρα και πηρα 7 πουλια και 2 χαμενεs τα περισοτερα κοτσυφια αλλα αδυνατα παρολο το κρυο και το φαι που εχουν αλλεs χρονιεs ηταν πιο παχια τετοια εποχη καλο σαs βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511965

    Γεια σου outlander, μερακλή παραδοσιακέ με το πλάγιο το δικαννάκι σου…!!! Μήτσο, όντως παράξενο για κοτσύφια, με τόσο κρύο και τέτοια εποχή, να είναι άπαχα…! :unsure:

    τι να κανουμε ρε νικο ετσι τα μαθαμε ετσι τα διατηρουμε.σημερα μοδι ενας κακος χαμος.παρα το πανηγυρι που εγινε η καρπωση ολων των πολλων κυνηγων που βρεθηκαν εκει δεν ηταν η αναμενομενη ομοβροντιες σε ψηλωμενα πουλια.επιλεκτικα εμεινα λιγο παραπλευρα και πηρα 8 κοτσυφους που ομολογουμενως ηταν πολλοι σημερα.δε τους ειδα καθολου αδυνατους ισα ισα…….ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511972

    Απογευματινό και πάλι σήμερα στο ίδιο καρτέρι, τα πουλιά (κυρίως τσίχλες) λιγοστά και το 80% από δαύτα φάνηκε στο τελευταίο μισάωρο… Κατάφερα 6: 5 τσιχλούλες και 1 αρσενικό κότσυφα.
    Αύριο μάλλον έχει αλλαγή καρτεριού μετά από αρκετό καιρό…

    Πάντως, εντύπωση μου έκανε ότι τα σημερινά πουλιά ήταν εντελώς άπαχα! Ακόμη και ο ενήλικος αρσενικός κότσυφας (που περίμενα να έχει αρκετό λιπάκι) ήταν πολύ αδύνατος! Και ενός φίλου τα 2 κοτσύφια (καρτέρευε λίγο παραπέρα από εμέ) ήταν κι αυτά τελείως άπαχα! Γιατί άραγε…; Λέτε να ήταν από ταξίδι, νεοφερμένα και δεν είχαν προλάβει να φάνε καλά για να παχύνουν…; Πάντως από τροφή, άφθονη στον ευρύτερο τόπο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511985

    Στο καρτερι αποψε πέρασαν 3 κόκκινες στα 5000 πόδια και ένα κοτσυφι κάτω από τα ραντάρ την ώρα που αδειαζα το οπλο. Πάλι καλά που πέρασαν 2 καρακαξες και τις καπνισα και τις δυο!!! Γενικά πολύ ησυχία αποψε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511988

    Απόψε, στο απογευματινό ήταν… σκέτη απόλαυση!!!

    Είχε αρκετά τσιχλοκότσυφα με ομαλή και σταθερή ροή από τις 17:00 και μετά…! Νωρίτερα, είχαν φανεί ελάχιστα…

    Με ρεσιτάλ ευστοχίας σε όλα τα είδη ντουφεκιάς, κατάφερα 19 τσιχλοκότσυφα (μισά-μισά σχεδόν, τσίχλες και μαυράκια)!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,251 έως 29,265 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων