baikal IJ43em1c custom

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #193010

    αυτο που προσωπικα ειδα στην πραξη ειναι οτι παρολο που κ οι δυο καννες ειναι κυλινδροι με τον ιδιο αυλο η αριστερη βγαζει πιο ομοιομορφη τουφεκια.μεχρι τα 20 μετρα η διαφορα δεν ειναι εμφανης.απο κει κ περα ομως φαινεται.μιλαμε παντα για συγκριση με το ιδιο φυσιγγι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #193024

    Φίλε μου τελικά δεν κατάλαβα, σε ποιον οπλουργό έφτιαξες το όπλο;

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #193087

    Mπραβο πολυ καλη δουλεια μερακληδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #193098

    ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΕΝΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ 76 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΣΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ Ο ΚΩΝΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ Χ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ Ο ΚΩΝΟΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ Η ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ Η ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΚΑΝΝΗ ΚΟΒΕΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #254346

    ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΕΝΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ 76 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΣΤΑ 25 ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ Ο ΚΩΝΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ Χ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΕΙ Ο ΚΩΝΟΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ Η ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ Η ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΚΑΝΝΗ ΚΟΒΕΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ

    Αυτο που συμβαινει ειναι βελτιωση της κατανομης δηλαδη της ομοιομορφιας της τουφεκιας.Αρα μια σωστα κατανεμημενη τουφεκια παει πιο μακρυα γιατι αφηνει λιγοτερα κενα και επισεις παραμορφωνει λιγοτερα σκαγια τα οποια μπαινουν και αυτα στον ωφελιμο κυκλο της τουφεκιας αφου αν ειχαν παραμορφωθει θα ιχαν παει τελειως αλλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254324

    Αυτο που συμβαινει ειναι βελτιωση της κατανομης δηλαδη της ομοιομορφιας της τουφεκιας.Αρα μια σωστα κατανεμημενη τουφεκια παει πιο μακρυα γιατι αφηνει λιγοτερα κενα και επισεις παραμορφωνει λιγοτερα σκαγια τα οποια μπαινουν και αυτα στον ωφελιμο κυκλο της τουφεκιας αφου αν ειχαν παραμορφωθει θα ιχαν παει τελειως αλλου.

    αυτο ακριβως συμβαινει…το οπλο το εφτιαξε ο geo winchester.τις σκανδαλες κ το κοψιμο των καννων με τον κωνο.το κοντακι κ γενικα τα ξυλα κ το γυαλισμα της βασης τα εκανα εγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #254312

    Αυτο που συμβαινει ειναι βελτιωση της κατανομης δηλαδη της ομοιομορφιας της τουφεκιας.Αρα μια σωστα κατανεμημενη τουφεκια παει πιο μακρυα γιατι αφηνει λιγοτερα κενα και επισεις παραμορφωνει λιγοτερα σκαγια τα οποια μπαινουν και αυτα στον ωφελιμο κυκλο της τουφεκιας αφου αν ειχαν παραμορφωθει θα ιχαν παει τελειως αλλου.

    ίσως να είναι έτσι. Μπορεί όμως ο κώνος να επιμηκύνθηκε πολύ με αποτέλεσμα ο κώνος να συμπεριφέρεται ως αυλός και το σύνολο αυλός-τσοκ να είναι ένα μεγάλο τσοκ το οποίο λειτουργεί ως σύσφιξη για τα σκάγια. (Δεν είναι δικιά μου θεωρία αλλά μου ακούγεται πολύ σωστή). Δηλαδή η συγκεκριμένη κάννη ίσως να συμπεριφέρεται ως chamberless στην αρχή και μετά αυλός+τσοκ να συσφίγγουν τα σκάγια ως προς την αρχική διάμετρο της κάννης (στο σημείο της διεύρυνσης δηλαδή). Θεωρητικά γίνεται με τον έλεγχο του κώνου να επηρρεάζεις όλη την τουφεκιά αλλά στο εξωτερικό δεν το κάνουνε για λόγους ασφαλείας (ή εάν το κάνουνε δεν το γράφουνε στο internet).

    Από την άλλη πλευρά υπάρχει η σχολή που λέει πως το τσοκ καθορίζεται με βάση το ποσοστό των σκαγιών στον πίνακα άρα τότε μπορούμε να πούμε πως η κάννη είναι τσοκαρισμένη!

    Περίεργα πράματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #193129

    σε λιγο θα μας πείτε ότι με την προσαρμογή του κώνου και με σύσφιξη κύλινδρο η τουφεκιά αποδίδει καλύτερα από πριν που είχε φουλ τσόκ. Γιατί δεν κάνεται και καμιά δοκιμή ή σύγκριση με κανένα απείραχτο baikal να δείτε τι όπλο είχατε και πως το κάνατε????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #193149

    Αυτό με το επίθεμα φελλού στη ράχη του κοντακιού πως το κάνατε?

    Με ενδιαφέρει και μένα για το μπαικαλ ij 27 που θέλει σήκωμα 7 χιλιοστα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #254283

    ίσως να είναι έτσι. Μπορεί όμως ο κώνος να επιμηκύνθηκε πολύ με αποτέλεσμα ο κώνος να συμπεριφέρεται ως αυλός και το σύνολο αυλός-τσοκ να είναι ένα μεγάλο τσοκ το οποίο λειτουργεί ως σύσφιξη για τα σκάγια. (Δεν είναι δικιά μου θεωρία αλλά μου ακούγεται πολύ σωστή). Δηλαδή η συγκεκριμένη κάννη ίσως να συμπεριφέρεται ως chamberless στην αρχή και μετά αυλός+τσοκ να συσφίγγουν τα σκάγια ως προς την αρχική διάμετρο της κάννης (στο σημείο της διεύρυνσης δηλαδή). Θεωρητικά γίνεται με τον έλεγχο του κώνου να επηρρεάζεις όλη την τουφεκιά αλλά στο εξωτερικό δεν το κάνουνε για λόγους ασφαλείας (ή εάν το κάνουνε δεν το γράφουνε στο internet).

    Από την άλλη πλευρά υπάρχει η σχολή που λέει πως το τσοκ καθορίζεται με βάση το ποσοστό των σκαγιών στον πίνακα άρα τότε μπορούμε να πούμε πως η κάννη είναι τσοκαρισμένη!

    Περίεργα πράματα….

    Να προσθεσω οτι οπως ολες οι υπερβολες ετσι και εδω αν μακρυνουμε τον κωνο πολυ τοτε εχουμε διαφυγη αεριων και κανουμε κακο αντι καλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254236

    σε λιγο θα μας πείτε ότι με την προσαρμογή του κώνου και με σύσφιξη κύλινδρο η τουφεκιά αποδίδει καλύτερα από πριν που είχε φουλ τσόκ. Γιατί δεν κάνεται και καμιά δοκιμή ή σύγκριση με κανένα απείραχτο baikal να δείτε τι όπλο είχατε και πως το κάνατε????

    καταρχην εγω δε θελω οπλο με φοθλ τσοκ γιατι πιστευω δεν κανει για κανενα κυνηγι απο αυτα που κανω…δευτερον δεν εκανα καμια συγκριση το πριν με το μετα…ειχα ενα οπλο το οποιο δε με βολευε σε τπτ κ αποφασισα απο το να καθεται να το φτιαξω ετσι ωστε να μπορω να το χρησημοποιησω σε καποια κυνηγια κ να γλιτωσω κ απο την αγορα νεου οπλου εκιδεικευμενου για τα κυνηγια αυτα.αναποφευκτο αποτελεσμα της μετατροπης ηταν δυο κυλινδροι.ετσι πειραξαμε τον κωνο στην μια καννη.το οπλο απο πριν μια χαρα τουφεκιες εβγαζε.η αληθεια ειναι οτι η πειραγμενη καννη αυτη τη στιγμη δινει καλυτερες τουφεκιες απο την αλλη…φανταζομαι οτι αντι για κυλίνδρος αν ηταν κ οι δυο φουλ παλι η πειραγμενη θα ηταν καλυτερη…

    Αυτό με το επίθεμα φελλού στη ράχη του κοντακιού πως το κάνατε?

    Με ενδιαφέρει και μένα για το μπαικαλ ij 27 που θέλει σήκωμα 7 χιλιοστα!!!

    φιλε αυτο με τον φελο το εχω κανει κ σε αλλα οπλα κ ειναι καλη πατεντα αρκει να μη φοβασαι ναχαλασεις τα ξυλα.στην τελικη οποτε θες το βγαζεις αλλα μετα θα θελει βαψιμο.θα βρεις φυλλα φελου σε οτι παχος σε βολευει(τα δικα μου ειναι 4χιλ νομιζω) θα τα κοψεις στο μεγεθος που θελεις κ θα τα κολησεις στο κοντακι με βενζινοκολα.μεχρι να στεγνωσει η κολλα να εχεις δεμενα σφιχτα με πανι η χαρτοταινια.μετα αφου στεγνωσει αρχιζεις να αφαιρεις με φαλτσετα κ με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο να κανεις τα τελειωματα μεχρι να το φερεις εκει που θελεις.ο φελος ειναι επιρεπης στα χτυπηματα οποτε θελει προσοχη.επισης προσεξε να μην βαλεις κομματια μεγαλυτερα απο αυτο που χρειαζεσαι γιατι κατα την αφαιρεση θα εχεις προβλημα αφου θα βγεις πανω σε γυμνο ξυλο…ακουγεται δυσκολο αλλα δεν ειναι καθολου…οτι χρειαστεις μπορεισ να ρωτησεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #254201

    σε λιγο θα μας πείτε ότι με την προσαρμογή του κώνου και με σύσφιξη κύλινδρο η τουφεκιά αποδίδει καλύτερα από πριν που είχε φουλ τσόκ. Γιατί δεν κάνεται και καμιά δοκιμή ή σύγκριση με κανένα απείραχτο baikal να δείτε τι όπλο είχατε και πως το κάνατε????

    ΑΝ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΜΙΚΥΝΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ BAIKAL ΠΑΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΚΩΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΑΝΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΛΩΤΣΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΕΙΤΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΟΙ ΚΑΝΝΕΣ Η ΟΧΙ :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #193193

    φιλε αυτο με τον φελο το εχω κανει κ σε αλλα οπλα κ ειναι καλη πατεντα αρκει να μη φοβασαι ναχαλασεις τα ξυλα.στην τελικη οποτε θες το βγαζεις αλλα μετα θα θελει βαψιμο.θα βρεις φυλλα φελου σε οτι παχος σε βολευει(τα δικα μου ειναι 4χιλ νομιζω) θα τα κοψεις στο μεγεθος που θελεις κ θα τα κολησεις στο κοντακι με βενζινοκολα.μεχρι να στεγνωσει η κολλα να εχεις δεμενα σφιχτα με πανι η χαρτοταινια.μετα αφου στεγνωσει αρχιζεις να αφαιρεις με φαλτσετα κ με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο να κανεις τα τελειωματα μεχρι να το φερεις εκει που θελεις.ο φελος ειναι επιρεπης στα χτυπηματα οποτε θελει προσοχη.επισης προσεξε να μην βαλεις κομματια μεγαλυτερα απο αυτο που χρειαζεσαι γιατι κατα την αφαιρεση θα εχεις προβλημα αφου θα βγεις πανω σε γυμνο ξυλο…ακουγεται δυσκολο αλλα δεν ειναι καθολου…οτι χρειαστεις μπορεισ να ρωτησεις…

    Απλά ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!
    Να σαι καλά μου έλυσες το πρόβλημα!
    Γιατί για μηχανισμό ρυθμισης δεν συμφερει είναι πολλά τα λεφτά για κάτι τέτοιο…..

    Κάτι ακόμα :από που θα προμηθευτώ φύλλα φελού?

    Υ.Γ: Κάτι άλλο που σκέφτηκα για μόνιμο αποτέλεσμα είναι το κόψιμο της ράχης ακριβώς όπως για τοποθέτηση μηχανισμού, αλλά αντί αυτου να βάλω ξύλινες καβίλιες (μόνιμο αποτέλεσμα και φθηνό).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #193239

    Γιώργο, πέτυχες ένα καλό αποτέλεσμα αλλά το σημαντικότερο είναι ότι γλίτωσες την αγορά ενός νέου όπλου.
    Στο δικό μου Baikal λέπτυνα κατά 4-5 χιλ. την πάπια και βελτιώθηκε κατά πολύ το κράτημα. Επίσης, ο φίλος
    που κυνηγάμε μαζί που έχει μονοσκάνδαλο σαν το δικό σου το μετέτρεψε σε αγγλέ και λέει ότι πάει πολύ
    καλύτερα στις μπηχτές. Το ίδιο συνέβη και με το δικό μου που όμως είναι δισκάνδαλο. Κάποιοι από τους
    οπλουργούς έχουν καβαλήσει το καλάμι και φαίνεται ότι δεν έχουν επηρεαστεί από την κρίση, να δούμε
    αν θα εξακολουθήσουν να παριστάνουν τις πριμαντόνες και στο μέλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254049

    Απλά ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!
    Να σαι καλά μου έλυσες το πρόβλημα!
    Γιατί για μηχανισμό ρυθμισης δεν συμφερει είναι πολλά τα λεφτά για κάτι τέτοιο…..

    Κάτι ακόμα :από που θα προμηθευτώ φύλλα φελού?

    Υ.Γ: Κάτι άλλο που σκέφτηκα για μόνιμο αποτέλεσμα είναι το κόψιμο της ράχης ακριβώς όπως για τοποθέτηση μηχανισμού, αλλά αντί αυτου να βάλω ξύλινες καβίλιες (μόνιμο αποτέλεσμα και φθηνό).

    σιγουρα ειναι πολλα τα λεφτα κ μαλιστα σε σχεση με το κοστος του οπλου…τα φυλλα φελου τα ειχε βρει ο θειος μου ο οποιος μου εδειξε πρωτη φορα κ την πατεντα αλλα δεν ξερω απο που.υπαρχει κ αλλος τροπος που τον εχουμε κανει σε συνθετικο κοντακι μια remigton κ ειναι με δερμα.εδω καθε φυλο που κολας το περνας κ με βερνικι μαυρο κ απο πανω το επομενο κ.ο.κ. οταν το βερνικι στεγνωσει σκληραινει κ οταν το τριψεις κ το φερεις οπου θελεις δυσκολα ξεχωριζει απο το πλαστικο κ σε χρωμα κ σε υφη κ σε σκληροτητα…απλα θα κολλας τα δερματα με κολα που σκληραινει.

    οσο για τις καβιλιες το πρωτο αρνητικο που βρισκω κ ειναι για μενα αρκετο ωστε να αποφυγεις την πατεντα αυτη ειναι η οριστικη καταστροφη του κοντακιου σε περιπτωση λαθους…με τους τροπους που σου λεω οτι κ να γινει τα ξεκολλας κ αρχιζεις απο την αρχη.το πολυ πολυ να θελει βαψιμο το κοντακι μετα…

    προς θεου ουτε ειδημων το παιζω ουτε θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου.απλα λογω ελειψης οπλουργων κ κοντααδων στο νησι πρεπει να σκεφτομαστε λυσεις για τα παντα μονοι μας…
    σκεφτειτε ποσα χρηματα πρεπει να δωσω για να φτιαξω κοντακι στα μετρα μου…κ μονο το πηγαινε-ελα αθηνα η θεσ/νικη κ τα εξοδα διαμονης κτλ υπερβαινουν κατα πολυ το κοστος της οποιας επισκευης…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων