ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #50285

    Γειά σας κι από εμένα,

    Πήγα χθές για τσίχλες με δύο τύπους φισιγγίων.

    Ο ένας τύπος ήταν τα ΑΡΤΕΜΙΣ της ΠΥΡΚΑΛ (34γρ. Νο 8) και ο άλλος ήταν τα FLY TARGET MAGIC 32 (32γρ. Νο9)

    Το όπλο είναι μια BERETTA Teknys που στο συγκεκριμένο κυνήγι φορούσε τσόκ ****. Ο καιρός ήταν καλός χωρίς κρύο ή ζέστη.

    Με τα ΑΡΤΕΜΙΣ της ΠΥΡΚΑΛ οι τσίχλες έπεφταν ξερές με την μία ακόμα και στα 30 μέτρα περίπου.

    Με τα FLY TARGET MAGIC 32 χρειάστηκε να ρίξω και τις τρείς (οι δύο την βρήκαν καλά από οτι είπε και ο φίλος που ήταν μαζί μου) και μάλιστα από πολύ κοντινή απόσταση για να πέσει η τσίχλα η οποία ήταν και ματωμένη.

    Τα συμπεράσματα δικά σας, δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα φυσίγγια (θα ήθελα να μάθω την γνώμη και κάποιου άλλου), εγώ όμως μετα από αυτό δεν τα ξαναπαίρνω. Μάλλον θα παραμείνω στα ΑΡΤΕΜΙΣ και σε ο,τι άλλο μου “κάτσει καλά”.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50289


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από asyn στίς 28 Δεκέμβριος 2004


    Γειά σας κι από εμένα,

    Πήγα χθές για τσίχλες με δύο τύπους φισιγγίων.

    Ο ένας τύπος ήταν τα ΑΡΤΕΜΙΣ της ΠΥΡΚΑΛ (34γρ. Νο 8) και ο άλλος ήταν τα FLY TARGET MAGIC 32 (32γρ. Νο9)……………..


    Φίλε αυτό το Fly target magic δεν το ξέρω καθόλου, προφανώς όμως το φυσίγγι δεν τα κατάφερνει με τους νοτιάδες. Μάλλον θα έλεγα ότι η γόμωση του είναι ασθενική και σε συνάρτηση με τα 9αρια δεν τα βγάζει πέρα στα δύσκολα. Δεν ξέρω αν φύσαγε εκεί που κυνηγούσες αλλά να ξέρεις ότι με ισχυρούς ανεμους το 9αρι δεν τα πάει καλά.

    Πάντως το Artemis ανεξάρτητα με την πυρίτιδα που γεμίζεται τώρα, είναι ένα “σκληρό” φυσίγγι για τα δύσκολα. Έχω 2-3 κουτιά από το 1985, ακόμα και τώρα δουλεύουν άψογα. Βέβαια στην τσίχλα δεν θα έριχνα με 34 γραμμάρια. Θα προτιμούσα ένα πιο δυνατό 32αρι. 

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #50296

     To Fly Target Magic το φτιαχνει εδω στα Χανια μια βιοτεχνια. Δεν εχω ακουσει σχολια ως τωρα, αλλα απο τις βολτες στους κυνηγοτοπους βλεπω πολλους να το χρησιμοποιουν.

     Ισως και ενας λογος να ηταν και το γεγονος οτι υπηρχε διαφορα στο νουμερο των σκαγιων. Παντως σιγουρα πιο εκτενεις δοκιμες και στο χαρτι αλλα και στο κυνηγι δινουν ασφαλεστερα αποτελεσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #50303

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ LEO.ΤΟ RIO PICHON ΓΙΑ ΦΑΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΕ ΦΟΝΙΚΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ Νο.6 ΚΑΙ ΤΟ Νο.7 1/2.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50425

    Εχει δοκιμάσει κάποιος τα Winchester Super Speed Extra (HSSEX12P)?
    Είναι σε κουτί των 10, κόκκινο, και φτιάχνονται στην Ιταλία.
    Κάλυκας 70χιλ με 20χιλ μέταλλο, σκάγια 40γραμ νικελωμένα σε νούμερα 0-7.
    Εχουν αρχική ταχύτητα 395μ/δ και κόστος 7,35 ευρώ (Οπλοτεχνική).
    Ο κάλυκας είναι κόκκινος με ωραίο αστεροειδές 6 ακτίνων και με πολύ ελαφριά (ανεπαίσθητη) κεντρική σύντηξη.

    Δυστυχώς όμως παρατήρησα κάτι που μου χάλασε όλη την καλή εικόνα: Σε τρία από τα 20 φυσίγγια που έλεγξα μακροσκοπικά στο φώς, διαπίστωσα ότι μέρος της πυρίτιδας είχε ξεφύγει από τη φούστα του συγκεντρωτήρα και ήταν ανάμεσα στη φούστα και το ποτηράκι ή ακόμα και ανάμεσα στα σκάγια!!  Ανοίγοντας προσεκτικά ένα από αυτά τα τρία φυσίγγια, ζύγισα 0,40 γραμ πυρίτιδα που είχε ξεφύγει από τη φούστα και ήταν μπροστά.  Η πυρίτιδα που είχε μείνει στη θέση της ήταν 1,55 γραμ.  Η φούστα του συγκεντρωτήρα ήταν αρκετά χαλαρή στην περιφέρεια του κάλυκα με αποτέλεσμα οι λεπτοί κόκκοι της πυρίτιδας να περνούν μπροστά.  Είναι δυνατόν τέτοια φυσίγγια να αποδώσουν σωστά και σταθερά?  Φυσικά τα άλλα δύο φυσίγγια με το ίδιο πρόβλημα θα πάνε στις καρακάξες αντί για τις πάπιες που τα προόριζα.  Τα σκάγια ήταν αρκετά καλής ποιότητας και ζύγιζαν 40,6 γραμμάρια (9,6 σκάγια ανά γραμμάριο).  Η μέση διάμετρός τους ήταν 2,61mm ενώ διακυμάνθηκε πολύ, από 2,40 εως 2,76 σε 32 τυχαία σκάγια που μέτρησα.  Ακολουθούν οι μετρήσεις ταξινομημένες : 40, 40, 46, 47, 51, 51, 55, 56, 57, 58, 59, 59, 60, 60, 62, 62, 62, 63, 63, 64, 65, 66, 66, 67, 68, 68, 70, 70, 71, 72, 75, 76 (σε όλα προσθέστε μπροστά το 2,00).

    Ενα άλλο ενδιαφέρον αλλά πανάκριβο φυσίγγι είναι το Winchester Supreme High Velocity (STH123).
    Είναι σε κουτί των 10, μαύρο, και φτιάχνονται στις ΗΠΑ.
    Κάλυκας 76χιλ με 18χιλ μέταλλο, σκάγια 50γραμ επιχαλκωμένα σε νούμερα 4-5-6.
    Εχουν αρχική ταχύτητα 397μ/δ και κόστος 23,20 ευρώ (Οπλοτεχνική).
    Το χρώμα του κάλυκα είναι μαύρο και το κλείσιμο ένα πολύ ρηχό και “άσχημο” αστεροειδές 6 ακτίνων με “γερή” κεντρική σύντηξη.  Το ίδιο και χειρότερο απαίσιο κλείσιμο είχα δεί παλαιότερα και σε Remington Nitro Magnum.  Στον αντίποδα, πρόσφατα είδα ένα πολύ ωραίο (αν και λίγο στραβό) κλείσιμο σε Remington HeavyShot με 8 ακτίνες και πλήρη αδιαβροχοποίηση (σκουριάζουν τα heavy shot??).

    Τέλος, τα Federal Classic Magnum (F129) σε κουτί των 25 (made in USA).
    Κάλυκας 76χιλ με 16χιλ μέταλλο, σκάγια απλά 46γρ σε νούμερα 2-4-6.
    Εχουν αρχική ταχύτητα 390μ/δ και κόστος 24 ευρώ (Π.Γιαννέλος).
    Το χρώμα του κάλυκα είναι μώβ με σχεδόν σβησμένα γράμματα και το κλείσιμο αστεροειδές 6 ακτίνων χωρίς κεντρική σύντηξη.  Το χειρότερο αστεροειδές που έχω δεί, σε άλλα βαθύ, σε άλλα ελαφρύ, και με διαφορά πάνω από ένα χιλιοστό στο ύψος του κλειστού κάλυκα από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα στο ίδιο κουτί.

    Μήπως τελικά πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες?  Προσωπικά προτιμώ πάντα Ελληνικά φυσίγγια εκτός από λίγα αμερικάνικα για τις “καλές” περιπτώσεις.  Μήπως τελικά κάνω λάθος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50429

    Πιστεύω ότι είναι άδικο να κρίνεις τα αμερικάνικα φυσίγγια γενικότερα από ένα δείγμα ΙΤΑΛΙΚΟΥ φυσιγγίου WINCHESTER. Για την συγκεκριμένη σειρά φυσιγγίων έχω κι εγώ κακή γνώμη, και απορώ πώς η Winchester δεν κάνει κάτι για να ελέγχει καλύτερα την ποιότητα των ιταλικών φυσιγγίων της.

    Όσο για τα αστεροειδή κλεισίματα σε Remington, Federal κλπ. και την αισθητική τους, επέτρεψέ μου να σου πω ότι ουδεμία σχέση δεν έχει με την απόδοσή τους, η οποία είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο των ευρωπαικών φυσιγγίων. Αυτό που κυρίως διαχωρίζει τα αμερικάνικα φυσίγγια από τα ευρωπαικά, είναι οι συγκεντρωτήρες. Ακόμα κι αν έχουμε τα καλύτερα σκάγια, τις καλύτερες πυρίτιδες και τα καλύτερα καψούλια, οι συγκεντρωτήρες μας είναι “κούτσουρα” συγκρινόμενοι με τους αμερικάνικους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50435

    Είναι σίγουρο ότι η αισθητική του αστεροειδούς κλεισίματος δεν επηρεάζει την απόδοση του φυσιγγίου.  Ομως αυτές οι διαφορές στο ύψος του ρελιάσματος των συγκεκριμένων Federal, που μεταφράζονται σε διαφορές στην πίεση επί της πυρίτιδας, πιστεύω ότι ίσως επηρεάζουν τη σταθερότητα των φυσιγγίων.

    Ψιλά γράμματα θα μου πείτε!! ας βρίσκουμε πουλιά και ας τους ρίχνουμε με φυσίγγια του TRAP.  Την περασμένη Τετάρτη, για υδρόβια, στην περιοχή της Λαμίας, από Σκάρφια μέχρι Ανθήλη, δεν ρίξαμε ούτε τουφεκιά όλη τη μέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338456

    Γενικά τα Αμερικάνικα φυσίγγια δεν ρελιάζονται. Βασίζουν την αποτελεσματικότητα τους στην ποιότητα και την ποσότητα της πυρίτιδας.

    Από την στιγμή που δεν έχει μπεί καθόλου στο ρελιαστήρι, οι μικροδιαφορές του κλεισίματος δεν επιρεάζουν την τουφεκιά.

    Επ ευκαιρία θα ήθελα να πω, ότι για να έχουμε σαφή εικόνα για την αποτελεσματικότητα ενός φυσιγγίου, θα πρέπει να ρίξουμε τουλάχιστον ένα κουτί σε κυνήγι του θηράματος που μας ενδιαφέρει. Πράγμα αδύνατο τις περισσότερες φορές.

    Στο τελευταίο τεύχος της Κυνηγεσίας, είδα τις φωτογραφίες από τις δοκιμές σε χαρτί αρκετών φυσιγγίων στα 32 γραμμάρια. Οι διαφορές ήταν ελάχιστες, αν βασιζόμαστε σε αυτές τότε όλα τα φυσίγγια θα έπρεπε να έχουν παρεμεφερή αποτελέσματα. Στο κυνήγι όμως φοβάμαι ότι κάποια θα αποδειχθούν κατότερα του αναμενόμενου. ’ρα δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από το να κυνηγήσεις μ’ ένα φυσίγγι μια-δυό φορές, για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

    Εγώ όταν πρόκειται για λαγό δεν ρισκάρω και χρησιμοποιώ φυσίγγια που βρίσκονται χρόνια στην παραγωγή, έχοντας γενική παραδοχή απο τους περισσότερους λαγοκυνηγούς.  Στην τσίχλα όμως του δίνω και καταλαβαίνει. Για να αποφασίσω αν μου κάνει θα κυνηγίσω τουλάχιστον μια μέρα με το ίδιο φυσίγγι. Συνήθως ρίχνοντας μόνο λίγες τουφεκιές, το αδικούμε αφού δεν το έχουμε συνηθίσει και χρησιμοποιούμε τις προσκοπεύσεις που έχουμε στο μυαλό μας από το προηγούμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #50523


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 03 Iανουάριος 2005


    Στο τελευταίο τεύχος της Κυνηγεσίας, είδα τις φωτογραφίες από τις δοκιμές σε χαρτί αρκετών φυσιγγίων στα 32 γραμμάρια. Οι διαφορές ήταν ελάχιστες, αν βασιζόμαστε σε αυτές τότε όλα τα φυσίγγια θα έπρεπε να έχουν παρεμεφερή αποτελέσματα.


    [/indent]

    Κωστα, συγγνωμη, αλλα κατι σου ξεφυγε…

    για πολοστη φορα οι φωτογραφιες ηταν … ΟΙ ΙΔΙΕΣ.

    ας πουμε…B&P MB Classic(σελ.155) και Mirage T2 (σελ 160), μπορεις αν θελεις να παιξεις να…βρεις τις ομοιοτητες και σε αλλες.

    αυτο εχει γινει πολλες φορες, και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι τυχαιο. οπως θελω να πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι δεν υπογραφει πια ο Αιγινητης.

    οπως λεει και ο Gun Doctor…παλληκαρια μην πιστευετε και μην πετατε τα λεφτα σας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #50527

    Θα συμφωνήσω και εγώ ότι οι συγκεκριμένες φωτογραφίες απλά δεν λένε τίποτα…..

    Επίσης το μέγεθος της φωτό δεν είναι αρκετό για να βγεί οποιοδήποτε συμπέρασμα…..

    Τελικά η συγκεκριμένη “δοκιμή” είναι άλλη μια διαφημιση αυτών που βάζουν διαφημίσεις στο εν λόγω περιοδικό….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #50528

    Αλκη ..σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50529

    Δεν μιλάω τόσο καιρό, για να μην τα ξαναβάλουν με το site μας εξαιτίας μου, αλλά αυτό που συμβαίνει με αυτό το περιοδικό πρέπει κάποτε ή να σταματήσει ή τουλάχιστον να ενημερώνεται ο κόσμος για την αξιοπιστία της ενημέρωσής του. Είναι ντροπή. Λίαν επιεικώς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50531

    Έχω πει πριν λίγο καιρό ότι έχω σταματήσει να το αγοράζω. Την συγκεκριμένη παρουσίαση μου την έδειξε ο οπλοπώλης με αφορμή μια συζήτηση σχετικά με τα Tordo της Λαμπρο. Οπότε δεν μπόρεσα να το ψάξω περισσότερο και να συγκρίνω τις φωτογραφίες, γιατί μου πέρασε κι αυτό από το μυαλό ……

    Πέρα απ΄αυτό θα πρέπει να καταλάβουν ότι το φόρουμ είναι ανεξάρτητο και δεν μπορεί να επέμβει η διαχείρηση του Site απο την στιγμή που δεν παραβιάζεται η δεοντολογία.

    Είναι κρίμα γιατί το συγκεκριμένο περιοδικό έχει πλούσια ύλη αλλά κάπου τα χαλάει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #50533

    Νομιζω το εχουμε ξανα-αναλυσει αυτο το θεμα. Το περιοδικο ειναι πανω απο ολα επιχειρηση, με εξοδα και δυστυχως η μονη πηγη εσοδων ειναι οι διαφημισεις. Αν δεν ειχαν διαφημισεις δεν θα υπηρχαν και σαν περιοδικο πλεον. Ετσι ειναι αναγκασμενοι να κρατανε καποιες ισορροπιες. Ομολογω οτι αρκετες φορες εχω παρασυρθει απο τη θετικη κριτικη καποιου προιοντος, και καποιες απο αυτες δεν ηταν αυτο που περιμενα.

    Ετσι, ειδικα στο φυσιγγι, εμαθα να μην εμπιστευομαι δοκιμες αλλων, εκτος και αν δεν εχουν να κερδισουν τιποτα, και θελουν να μοιραστουν γνωση και κοπο με τους αλλους.

    Πλεον, αγοραζω μεν το περιοδικο επειδη το διαβαζουμε 3 ατομα σπιτι, αλλα προσπαθω να ενημερωνομαι για τα προιοντα που με ενδιαφερουν και απο αλλες πηγες, ωστε να διασταυρωνω πληροφοριες και γνωμες. Και φυσικα, οποτε μπορω να βγαζω δικα μου συμπερασματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50537

    ’λλο το να γράψεις δυό καλά λογάκια για ένα μέτριο προιόν, κι αυτά “με τρόπο”, κι άλλο το να χρησιμοποιείς φωτογραφίες “κονσέρβας” για να δείξεις κατανομές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το μόνο που θα δεχόμουν σαν δικαιολογία θα ήταν ο “δαίμων του τυπογραφείου”, αλλά υπάρχει και προηγούμενο με αυτήν την τακτική, οπότε…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων