ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #242907

    [font=”Georgia”]
    Πω,πω πάσα!
    Βαριέσαι να γράφεις κατεβατά; κι εγώ το ίδιο

    Φίλε Angelo40 τα έχουμε γράψει πολλές φορές!
    Δύο είναι οι βασικές μέθοδοι: η Γερμανική και η Αμερικάνικη
    για αρχή διάβασε αυτά και τα ξαναλέμε:
    http://www.e-artemis.gr/articles/amo_links/2004/504/

    Εξαρτάται μέχρις ποιου σημείου θέλεις να ασχοληθείς και τι όρεξη έχεις![/font]

    [font=”Comic Sans MS”]ΑNGELO40 ΠΑΡΕ Κ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ..(FALCONIKH) :D
    ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΚΙΟΛΑ ΜΕΓΑΛΗ,Η ΛΙΜΝΗ(ΟΧΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ) :D
    ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ
    ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΜΙΑ MIKΡΗ
    ΞΕΡΑ ΟΣΟ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΑΜΙ ΚΑΜΙΑ ΒΑΡΚΑ :D
    ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟ ΠΟΛΥ 40 ΜΕΤΡΑ,ΣΗΜΑΔΕΥΕΙΣ Κ ΤΟΥΦΕΚΑΣ.
    ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ.
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟΥΦΕΚΑΕΙ
    Κ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΕΜΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΠΙΤΟΝΙ Η ΣΤΟΝ ΓΚΑΖΟΝΤΕΝΕΚΕ:( :D
    ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΞΕΝΟΦΕΡΤΕΣ.. :D :D
    ΓΕΡΜΑΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ Κ ΜΑΜΑΚΙΕΣ,ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ
    ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ,ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ… :) :)
    [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242884

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΑNGELO40 ΠΑΡΕ Κ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ..(FALCONIKH) :D
    ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΚΙΟΛΑ ΜΕΓΑΛΗ,Η ΛΙΜΝΗ(ΟΧΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ) :D
    ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ
    ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΜΙΑ MIKΡΗ
    ΞΕΡΑ ΟΣΟ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΑΜΙ ΚΑΜΙΑ ΒΑΡΚΑ :D
    ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟ ΠΟΛΥ 40 ΜΕΤΡΑ,ΣΗΜΑΔΕΥΕΙΣ Κ ΤΟΥΦΕΚΑΣ.
    ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ.
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟΥΦΕΚΑΕΙ
    Κ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΕΜΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΠΑΣ ΣΤΟ ΜΠΙΤΟΝΙ Η ΣΤΟΝ ΓΚΑΖΟΝΤΕΝΕΚΕ:( :D
    ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΞΕΝΟΦΕΡΤΕΣ.. :D :D
    ΓΕΡΜΑΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ Κ ΜΑΜΑΚΙΕΣ,ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ
    ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ,ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ… :) :) [/b][/font]

    Γεια σου ρε Φάλκονα… Την χρησιμοποιώ και τη φαλκονική, ύστερα από κανένα βαλτοκυνήγι συνήθως, για να συγκρίνω στιγμιαία φυσίγγια μεταξύ τους ως προς τη διασπορά και την ταχύτητα, αλλά τη χρησιμοποιώ ως και την πιο αξιόπιστη μέθοδο για να μετρήσω την άτρακτο των σκαγιών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #242876

    Γεια σου ρε Φάλκονα… Την χρησιμοποιώ και τη φαλκονική, ύστερα από κανένα βαλτοκυνήγι συνήθως, για να συγκρίνω στιγμιαία φυσίγγια μεταξύ τους ως προς τη διασπορά και την ταχύτητα, αλλά τη χρησιμοποιώ ως και την πιο αξιόπιστη μέθοδο για να μετρήσω την άτρακτο των σκαγιών.

    ΑΝ Κ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ…

    ΜΕ ΤΗ ΦΑΛΚΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΤΟ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΡΑΚΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ…ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟ Η ΕΤΥΧΕ…???

    ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑ 45 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΣΟΚ 2 ΑΣΤΕΡΙΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΦΑΛΚΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ(ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΛΟΞΙΓΚΑΣ ΤΟΝ FALCON) METAΞΥ ROTTWEIL 36 GR N.5 (3 mm),NSI HAEVY LOAD N.4(3,1 mm) KAI REM NITRO MAGNUM 2 3/4 N.6 (2,8 mm) ΝΙΚΗΤΗΣ Κ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΤΡΑΚΤΟ Κ ΤΗΝ ΠΙΟ ΣΦΙΚΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ…

    Κ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ LEO…
    ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΝΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΣΤΟΧΟΥ…?ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΥ Η ΣΕ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242872

    ΑΝ Κ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ…
    Κ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ LEO…
    ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΝΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΣΤΟΧΟΥ…?ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΟΥ Η ΣΕ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ?

    Προσωπικά πιστεύω ότι φταίει το σφίξιμο του όπλου την ώρα του πυροβολισμού, ως υποσυνείδητη αντίδραση στο επερχόμενο λάκτισμα.

    ΜΕ ΤΗ ΦΑΛΚΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΛΛΙΝΟΤΑΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΣΤΟ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΡΑΚΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ…ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΟ Η ΕΤΥΧΕ…???

    Όσο μεγαλώνει η άτρακτος κατά πλάτος (ανοικτό τσοκάκι, ανοικτό φυσίγγι), τόσο αυξάνει και κατά μήκος. Άρα είναι λογικό και αναμενόμενο τα μαλλινόταπα να έχουν αυξημένο μήκος ατράκτου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #198538

    Παρε και μια Σαμγκανικη πανω σε μια λαμαρινα φτιαξε ενα παπι πρασι9νοκεφαλο σε φυσικο μεγεθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #241096

    Πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ,τι συστηματα ειναι αυτα?????με τοσες χιλιαδες τσιχλες που υπαρχουν βαρατε τενεκεδες??????? ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #241085

    Πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ,τι συστηματα ειναι αυτα?????με τοσες χιλιαδες τσιχλες που υπαρχουν βαρατε τενεκεδες??????? ;)

    Ναι αμε!!!!!!Αμα δεν βαρας τσιχλες,εγω τις εχω παρατησει απο τη δεκαετια του 90…..δεν υπαρχει ενδιαφερων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #241080

    Παρε και μια Σαμγκανικη πανω σε μια λαμαρινα φτιαξε ενα παπι πρασι9νοκεφαλο σε φυσικο μεγεθος απο πλαστελινη βαλτο στα 50 μετρα,και ριχνε ανα 8 φυσσιγγια,ο σκοπος ειναι τουλαχιστον 2 σκαγια πανω στο στο παπι.8στα8 αριστο,7στα8 καλο,6στα8μετριο,5στα8και κατω πετατω(πλακα κανω) :o

    ΧΑ ΧΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ…
    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΧΟΝΤΡΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΤΑΝ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 45 ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ…ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΓΓΙ ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙ…
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΦΩΤΟ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ…
    ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΟΒΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ BACK UP… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #241078

    Ναι αμε!!!!!!Αμα δεν βαρας τσιχλες,εγω τις εχω παρατησει απο τη δεκαετια του 90…..δεν υπαρχει ενδιαφερων.

    Ποτε δεν ειναι αργα για να ξαναρχισεις Σαραντο!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #241076

    ΧΑ ΧΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ…
    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΧΟΝΤΡΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΤΑΝ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 45 ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ…ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΓΓΙ ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙ…
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΦΩΤΟ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ…
    ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΟΒΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ BACK UP… ;)

    :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #241074

    Ποτε δεν ειναι αργα για να ξαναρχισεις Σαραντο!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μπα προτιμω το τενεκε ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #452374

    Ποτε δεν ειναι αργα για να ξαναρχισεις Σαραντο!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μπα προτιμω το τενεκε ;)<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    Εγώ βολεύομαι και με μικρότερους στόχους , για καθαρά ενδεικτική τουφεκιά.
    Πάντως μετά απο επιλογές, μετατροπές και επεμβάσεις, διαπίστωσα πως εγώ είμαι κατώτερος των επιλογών μου.
    Η σκοπευτική μου ικανότητα άν δουλέψει έχει καλώς. Άν δέν δουλέψει, πάνε στράφι όλες οι έρευνες και δοκιμές!!
    Θα μπορούσα τουλάχιστον να πώ ότι η ποιοτική κατανομή είναι σχετική με το όπλο και με το φυσίγγι. Και για να ακριβολογήσω, ποιοτική κατανομή είναι αυτή που ρίχνει τα πουλιά κάτω, όχι οι όμορφες ροζέτες στα χαρτόνια.
    Να κλείσω με κάτι ακόμα.
    -Όταν δέν ρίχνω κάτω τα πουλιά πάντα με πιάνει η αβεβαιότητα της ποιότητας της τουφεκιάς μου.
    -Το καταπολέμησα με το κόλπο ενός χαρτονιού στο αυτοκίνητο , που θα δεχτεί την τουφεκιά πρίν γυρίσω σπίτι.
    Πάντα οι τουφεκιές ήταν ανώτερες των σκοπευτικών ικανοτήτων μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #452386

    Αφηστε τις ξενοφερτες μεθοδους και δοκιμαστε τις ελληνικες 😉
    Παρτε ενα χαρτονι, φτιαξτε ενα χρωματισμενο κυκλο στο κεντρο ως μπουσουλα, στηστε το στα 25 μετρα και ριξτε δυο τρεις ντουφεκιες να δειτε αν το οπλο χαμηλοντουφεκαει η ψηλοντουφεκαει και να ξερετε που να σημαδεψετε την ωρα του θηραματος. Απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι θεωριες. Με ολο το συμπαθειο προς οσους εχουν αλλη αποψη. Κι εγω ψαχνομουν στην αρχη, μου αλλαξε ομως γνωμη ο θειος μου ο οποιος κυνηγαει πανω απο 50 χρονια, δεν ασχολειται με νουμερα, γραμμαρια, χειμωνιατικα, καλοκαιρινα φυσιγγια και τετοια, αλλα οταν σηκωσει το οπλο δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαστει δευτερη ντουφεκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #452389

    Ανέκαθεν διαφωνούσα κάθετα με την εκτίμηση της κατανομής μιας ντουφεκιάς με στόχους 1Χ1 η ακόμα μικρότερους … ανεξαρτήτως αν το χρησιμοποιούσα και εγώ για ευκολίας
    Ο μαθηματικά σωστά τρόπος είναι άλλος , απαιτεί ακόμα περισσότερη προσπάθεια και για να βγάλεις κέντρο στόχου, κατανομή και ποσοστά , όμως θέλει 1-2 μέρες δουλεία όποτε ….
    Απλά θεωρώ ότι είναι λάθος τα παρακάτω σημεία ( … επαναλαμβάνω ότι την μεθοδολογία του στόχου 1Χ1 χρησιμοποιώ και εγώ αλλά γνωρίζοντας ότι είναι λάθος)
    1. Αδιαφορούμε απολύτως για τα σκάγια που είναι εκτός στόχου και παραμένουν ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό του συνολικού αριθμού των σκαγιών και έχουν την δικιά τους σημασία στον υπολογισμό του κέντρου
    2. Έστω και στον 1Χ1 στόχο , το κέντρο βγαίνει με το μάτι ενώ αυτό είναι λάθος. Βγαίνει ( .. δυσκολότερα μεν …) και μαθηματικά
    3. Το ποσοστό % των σκαγιών σε τμήματα του στόχου υπολογίζεται με απλή αρίθμηση των σκαγιών που βρεθήκαν στο τμήμα αυτό του εμβαδού . ενώ πρέπει να υπολογίζεται απο τον μαθηματικό τύπο που προκύπτει από την καμπύλη κατανομής των σκαγιών
    4. Το όπλο κατά την βολή πρέπει να είναι κλειδωμένο σε βάση ακλόνητη άλλως στον υπολογισμό του κέντρου μπαίνουν και άλλοι παράγοντες μετακίνησης κέντρου λογω του σκοπευτή
    5. Διαφωνώ κάθετα έστω και τον ποιοτικό υπολογισμό που λέει τα παρακατω
    Έριξα ένα φυσίγγι με 300 σκάγια, στον στόχο πήγαν 100 και στον κέντρο ( ακτίνας πχ 25 εκατοστών ) πήγαν 50. Άρα έχω συγκέντρωση 50% σε κύκλο 25 εκατοστών… !!!!!!! ……… Έλα ντε που δεν έχω αυτήν την συγκέντρωση .. αλλά έχω 50/300=16% αφού τα αλλά 250 σκάγια πήγαν εκτός στόχου … Μόνο έτσι μπορούν να γίνουν συγκρίσεις μεταξύ 2 διαφορετικών φυσίγγων… τι νόημα έχει το ένα να βάζει 30 σκάγια στο κέντρο το άλλο 50 και το πρώτο να είναι 28 γραμμάρια ενώ το δεύτερο 56 ???? το καλύτερο είναι το πρώτο γιατί χρησιμοποιεί καταλληλότερα για την περίσταση τα σκάγια του…
    Επαναλαμβάνω ότι και εγώ το χρησιμοποιώ το 1Χ1 , όμως γνωρίζοντας ότι δεν αντιπροσωπεύει με ακρίβεια αυτό που θέλω να δω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #452400

    ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ
    Αν χρησιμοποιήσουμε έναν στόχο 1Χ1 ( διαφωνώ με την διάσταση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα …. ) θεωρούμε ότι το κάτω αριστερά μέρος του στόχου είναι η θέση (0,0) . Έτσι κάθε τρύπα στο χαρτί από κάθε σκάγι έχει κάποιες συντεταγμένες πχ (12,85). Η πρώτη είναι το Χ και η δεύτερη το Υ. Η πρώτη βρίσκεται αν μετρήσω την ΚΑΘΕΤΗ ..!!!!…ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΘΕΤΗ…!!!… απόσταση της τρύπας από το αριστερό περιθώριο του χαρτιού ενώ το Υ βρίσκεται αν μετρήσω την ΚΑΘΕΤΗ απόσταση της τρύπας από το κάτω μέρος του χαρτιού.
    Όταν τελειώσω με όλες τις τρύπες και τις έχω αντιστοιχήσει σε ζευγάρια (Χ,Υ) ακολούθω την παρακάτω διαδικασία
    Παίρνω όλα τα Χ και βγάζω τον μέσο ορό δηλαδή αθροίζω όλες τις μετρήσεις των Χ και διαιρώ το άθροισμα δια του αριθμού των μετρήσεων. Αυτό είναι το Μέσο Χ
    Όμοια βγάζω και το Μέσο Υ
    Το κέντρο μου λοιπόν είναι το σημείο που έχει συντεταγμένες ( Μέσο Χ , Μέσο Υ) δηλαδή αυτό το σημείο που απέχει από το αριστερό περιθώριο κάθετη απόσταση ιση με Μέσο Χ Και από τη βάση του κάθετη απόσταση ιση με Μέσο Υ
    Στην εικόνα είναι πιο οπτικοποιημενο αυτό που εννοώ
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Αυτός είναι και ο λόγος που διαφωνώ με το 1Χ1. Η ντουφεκιά είναι ενιαία και για τα κεντρικά που πάνε στον στόχο και για τα περιφερικά που δεν εμφανίζονται.
    Η θέση εμφάνισης είτε στον Χ άξονα είτε στον Υ είναι τυχαία ( υπό την μαθηματική εννοια του όρου ) και ακλουθούν κανόνες γκαουσιανης κατανομής . Άλλωστε τα περιφερικά σκάγια λογω πολύ μεγαλύτερης απόστασης από το κέντρο του στόχου μπορεί να παραμορφώσουν ιδιαίτερα την θέση του κέντρου.
    Η λογική του «μετρώ μόνο όσα βλέπω» είναι σαν να κανείς στατιστική της ταχύτητας κίνησης σε μια εθνική οδό και να πει ότι θα μετρήσω μόνο όσα πάνε πάνω από 50 χιλιόμετρα και κάτω από 120…. Τα αλλά δεν τα λαμβάνω υπόψη …. Δεν θα βγει σωστή .. θα εχει παραμορφωμένα αποτέλεσμα
    Αν θέλουμε να το κάνουμε σωστά θα πρέπει είτε να ανοίξουμε το χαρτί ώστε να πάρει όλα τα σκάγια μέσα ( ΠΧ 2Χ2) είτε να μικρύνουμε την απόσταση ώστε και πάλι να μπουν όλα τα σκάγια μέσα , είτε και τα δυο σε συνδυασμό

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων