Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #238179

    εγω δεν εχω καταλαβει 2 πραγματα
    1)τις ψαθες πως τις περναμε με το λινελαιο?
    2)αφου ξυσουμε το κοντακι με οσο πιο λεπτο νουμερο γυαλοχαρτο εχουμε ορεξη,μετα πρεπει να περασουμε με σιλερ?εαν οχι,ξεπλενωντας το με νερο δεν θα αγριεψει ξανα η επιφανεια του ξυλου και θα πρεπει να το ξαναξυσουμε?

    Τακη σου εχω απαντησει στο μεηλ.
    Επισης καλο θα ειναι να περασειςκαι ενα χερι σηλερ.

    Φιλικά,
    Κωστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199490

    Το *μπαλωμα* ειναι μπρουνζτινο και για να σκαλισεις μονογραμα.Το ειχε το οπλο.
    Το σηλερ τι ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199491

    Το *μπαλωμα* ειναι μπρουνζτινο και για να σκαλισεις μονογραμα.Το ειχε το οπλο.
    Το σηλερ τι ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #199495

    α, οκ, μου φάνηκε σαν καβίλια ξύλινη και θα ήταν κρίμα.. Το sealer είναι κάτι σα στόκος, για να κλείνεις τους πόρους του ξύλου και να το κάνεις και πιο λείο αν έχει τραχιές ίνες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #199585

    κωστα ευχαριστω για την απαντηση,δεν ειχα ιντερνετ να σου απαντησω αμμεσα
    το σηλερ σε ποιες περιπτωσεις το περναμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #237764

    κωστα ευχαριστω για την απαντηση,δεν ειχα ιντερνετ να σου απαντησω αμμεσα
    το σηλερ σε ποιες περιπτωσεις το περναμε?

    [font=”Comic Sans MS”]σε όσες θέλουμε να κλείσουμε τους πόρους
    κατ' εμέ πάντα στα ξύλινα μέρη του όπλου[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #199602

    περναμε δηλαδη το σιλερ ,μετα ξυνουμε παλι το κοντακι και μετα περναμε με λινελαιο?
    εαν δεν βαλουμε σιλερ και περασουμε κατ'ευθειαν λινελαιο τι γινεται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #237749

    περναμε δηλαδη το σιλερ ,μετα ξυνουμε παλι το κοντακι και μετα περναμε με λινελαιο?
    εαν δεν βαλουμε σιλερ και περασουμε κατ'ευθειαν λινελαιο τι γινεται?

    Βασικά εξαρτάται από το ξύλο…ανάλογα πόσους πόρους έχει.
    Σχεδόν σίγουρο είναι ότι με το σίλερ θα καλύψεις αυτούς τους πόρους ,θα έχεις μια πιο "κλειστή" επιφάνεια η οποία :
    1)θα τραβήξει λιγότερα χέρια λινέλαιο από ότι χωρίς σίλερ
    2)θα γίνει πιο "κοκκάλινη" η υφή της και όταν στεγνώσει και γυαλίσεις το τελευταίο χέρι λινέλαιο, το αποτέλεσμα θα είναι σαν "κρούστα" KAI η γυαλάδα και η υφή του φανταστική.

    Προσωπικά γουστάρω πολύ τα κοντάκια με λινελαιο. Αλλά να έχουν συμπαγή όψη και υφή λες και περάστηκαν με λούστρο. (γιατί έχω δει και κάτι άλλα κοντάκια σκέτη αποτυχία, που τρίβεις την πλάτη σου με δαύτα άν σε τρώει) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #237720

    1 περναμε δηλαδη το σιλερ ,μετα ξυνουμε παλι το κοντακι και μετα περναμε με λινελαιο?
    2 εαν δεν βαλουμε σιλερ και περασουμε κατ'ευθειαν λινελαιο τι γινεται?

    [font=”Comic Sans MS”]
    1 περνάμε σήλερ τρίβουμε (ΔΕΝ "ξύνουμε") και μετά 3-4-5-6-7 χέρια λινέλαιο

    2 θα γίνει αυτό που σου λέει ο φίλος gcreator[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #199634

    Αν το κοντακι μας εχει κτυπηματα , βαθουλωματα που δεν φευγουν απο το τριψιμο πως τα καλυβουμε;

    Καπου ειχα διαβασει για διαδικασια σιδερωματος αλλα δεν θυμαμαι και καλα , αν στοκαριστει πως θα φαινετε μετα το λινελαιο ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #199637

    Από ένθετο του Έθνος-Κυνήγι:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #237646

    Αν το κοντακι μας εχει κτυπηματα , βαθουλωματα που δεν φευγουν απο το τριψιμο πως τα καλυβουμε;

    Καπου ειχα διαβασει για διαδικασια σιδερωματος αλλα δεν θυμαμαι και καλα , αν στοκαριστει πως θα φαινετε μετα το λινελαιο ;

    Ναι !! ειναι δυνατο.
    με νερο και σιδερο.
    βρεχουμε ενα κομματι υφασμα βαμβακερο και τo κραταμε πανω στο βαθουλομα για καποιο χρονο μεχρι να αποκτισει υγρασια το ξυλο ( καλο ειναι πρωτα να εχει αφαιρεθει το βερνικι,,,αν ομως σκοπευουμε να παραμεινει το βερνυκι τοτε το κανουμε ως εχει )
    Κατοπιν με το σιδερο σιδερωνουμε το σημειο αυτο πιεζοντας το με καποια πιεση σταθερα,
    το επαναλαμβανουμε 2-4 ,,5 φορες οσο χρειαζετε να επανελθει φροντιζοντας παντα να βαζουμε νερο στο πανι μας,,ωστε να εχουμε ατμο πανω στο σημειο που επαναφερουμε απο το βαθουλωμα.
    μετα αφου το αφησουμε να ξεραθει,,να χασει την υγρασια που εχει αποκτισει ,,ελενχουμε αν εχει επανελθει 100% αν οχι επαναλαμβανουμε αλλη μια φορα.
    στο τελος οταν ειναι οπως το θελουμε,, η στον μεγαλητερο δυνατο βαθμο… τοτε με ενα ελαφρο γυαλοχαρτο ( 400αρι – 800 αρι το περναμε με κινηση του χεριου μας,,,,τα νερα του ξυλου.
    και στο τελος με συρματακι κατσαρολας. το πολυ λεπτο.
    τωρα το <<τραυμα>> μας ειναι ετοιμο η για τοπικη αποκατασταση με βερνικι… η για την διαδικασια λινελαιου.
    ελπιζω να διαφωτησα την κατασταση.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #237643

    Από ένθετο του Έθνος-Κυνήγι:
    [img]http://peppas.eu/jtst1/24032012110.jpg[/img]
    [img]http://peppas.eu/jtst1/24032012111.jpg[/img]
    [img]http://peppas.eu/jtst1/24032012112.jpg[/img]

    ενδιαφερον το τεχνικο αυτο αρθρο.. με βρισκει συμφωνο σχεδον σε ολα
    οπως το τελος η σημειωση που λεει.

    ειχα σε παρελθοντα χρονο αναφερθει οτι το ολο αποτελεσμα εξαρτατε κατ 80% απο το σχολαστηκα καλο γυαλοχαρο.
    με το σιλερ διαφωνω !

    κατα την δικη μου γνωμη το σιλερ ναι με στοκαρει να το πω ετσι ,,το ξυλο.. αλλα εμποδιζει την εισοδο του λαδιου σε βαθος στο ξυλο κατι που εχει μεγαλη σημασια (αρνητικη ) στην αδιαβροχοποιηση σε βαθος του ξυλου.
    στην δικη μου τεχνικη ,,τα πρωτα 2 -3 χερια τα κανω με το λαδι σε μιξη 50% με w spirit σε ελαφρα χλιαρη κατασταση για να εχω καποιο λαδι στα βαθυτερα δυνατα σημεια του ξυλου..με στοχο την μεγηστη δυνατη αδιβροχοποιηση του .
    στις περισσοτερες περιπτωσεις καρυδιας ενα αρκετα καλο ,, σχολαστικο <<γιαλοχαρτο>> θα φερει το ξυλο σε επαρκη λειανση και δεν βλεπω ουτε ειδα ποτε σε οσα κοντακια εχω κανει ,,την αναγκη του <<σιλεροματος>>
    εκτως και αν παμε σε βερνικι..εκει αλαζει το θεμα.. αλα στο λινελαιο δεν βλεπω το λογο να χασω την μεγηστη δυνατη αδιαβροχοποιηση σε βαθος για να σφραγισω καποιους μικροπορους του ξυλου… ( αν υπαρχουν…)
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #199676

    markcal 20 ,εννοεις οτι και χωρις σιλερ αλλα με επιμονο τριψιμο γινεται ωραιο το ξυλο?μετα το λινελαιο δεν τριβουμε παλι ετσι?
    κοιταξε λιγο τα μηνυματα σου,γιατι σου εχω στειλει ενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #237641

    markcal 20 ,εννοεις οτι και χωρις σιλερ αλλα με επιμονο τριψιμο γινεται ωραιο το ξυλο?μετα το λινελαιο δεν τριβουμε παλι ετσι?
    κοιταξε λιγο τα μηνυματα σου,γιατι σου εχω στειλει ενα

    μετα το 3το χερι αντε 4το και οταν ειναι σχεδον<<<μελωμενο>> με σιρμα λεπτο κατσαρολας επαναλαμβανω καποιο τριψημο που βγαζει την περιτη τσιχλα να τω πω ετσι..απο το λαδι.. επαναλαμβανω εφαρμογη με οσο λιγοτερο λαδι γινετε και στο τελος,, με το λαδι σχεδον στεγνο.. αγριο τριψημο με ενα βαμβακερο κυλινδρο <<πατεντα μου >> πανω σε δραπανο..και το τριβω μεχρι να ζεσταινετε ελαφρα το ξυλο.. στο τελος σχεδον βλεπεις το προσωπο σου μεσα….
    για το σιλερ νομιζω αναφερθηκα πανω..
    sorry δεν ειδα το πμ… αλλα τωρα σου απαντησα..
    ελπιζω να διαφωτησα ,,φυσικα οτι αλλο νομιζεις πως μπορω να πω απλα το θετεις ερωτημα και αν γνωριζω θα απαντησω.
    φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων