Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #215748

    ωραιος ο caveman

    ωστοσο θα διαφωνησω με το κλεισιμο των πορων,δεν ειναι αναγκαιο να περασουμε το κοντακι με σιλερ φιλερ

    για ενα πιο μερακλειδικο αποτελεσμα θεωρω οτι οι ποροι πρεπει να ειναι ανοιχτοι για να τραβηξει περισσοτερα χερια

    εδω κατι σαν την μεθοδο νιουελ με ικανοποιητικη προστασια: http://www.youtube.com/watch?v=W_RbMA5e5zU&feature=plcp


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #215794

    Σας παραθετω 3 βιντεακια που αν τα δειτε με την σειρα θα παρετε μια εικονα για το «refinish» στα ξυλινα μερη του οπλου…. Ξεκιναει απο την απομακρυνση του παλιου χρωματος κ βερνικιου/λινελαιου κ καταληγει στο τελικο αποτελεσμα……. Αξιζει να τα δειτε! (τα υλικα υπαρχουν ολα σε μεγαλα χρωματοπωλεια ή πολυκαταστηματα) 1) http://www.youtube.com/watch?v=BkIDm_2lN1c 2) http://www.youtube.com/watch?v=5l1sbMnjKmw&feature=fvwrel 3) http://www.youtube.com/watch?v=6laRr53ohSk&feature=relmfu

    Πολύ ωραία videos. Μπορεί να μας πει κάποιος φίλος πως τα αναζητούμε (τις ονομασίες των υλικών) με την σειρά που τα χρησιμοποιεί ο Αμερικάνος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #216030

    Πολύ ωραία videos. Μπορεί να μας πει κάποιος φίλος πως τα αναζητούμε (τις ονομασίες των υλικών) με την σειρά που τα χρησιμοποιεί ο Αμερικάνος;

    Λοιπον, Το πρωτο που χρησιμοποιει ειναι διαβρωτικο βερνικιου-χρωματος! Κατι σαν αυτο ή αυτο. (σου δινω αναλογο προιον απο  την ελληνικη αγορα,γιατι θεωρω υπερβολη να φερεις διαβρωτικο απο αμερικη !!!) Περναει 2-3 χερια διαβρωτικο να καθαρισει πληρως το ξυλο.Εδω να σου πω οτι αυτος ο τροπος αφαιρεσης ειναι ο χημικος τροπος, υπαρχει κ φυσικος τροπος με γυαλοχαρτα κ.α

    Για το σιδερο κ την βρεγμενη πετσετα δεν πιστευω να θελεις να σου πω κατι ??? 🙂  Τελος με το πρωτο βιντεο!

    Το επομενο που χρησιμοποιει ειναι βαφη (στο βιντεο αναφερεται σαν liquid stain), εγω θα σου προτεινω αυτο!!! (Βαφή Ξύλων BIRCHWOOD 24123 καφέ σκούρο-καρυδιάς). Μετα τριψιμο με 220 γυαλοχαρτο κ δευτερο χερι. (Εσυ περνας οσα χερια βαφης θελεις αναλογα με το αποτελεσμα που θελεις). Μετα τριψιμο με 400 γυαλοχαρτο γιατι μετα απο καθε χερι βαψιμο το ξυλο βγαζει “αγριαδα”. Ο τυπος στο βιντεο περναει 2 χερια με tobbaco brown κ 2 χερια με vintage amber, δυο διαφορετικες αποχρωσεις βαφης. (Προφανως ειναι γνωστης του αντικειμενου κ ξερει τι αποτελεσμα θα βγαλει, εγω δεν θα στο προτεινα…)    Τελος κ με το δευτερο βιντεο.

    Το επομενο που περναει ειναι αυτο και ειναι ακριβως το ιδιο προιον με το βιντεο, μείγμα από λινέλαιο και φυσικό λάδι (BIRCHWOOD 23035). Περναει 7-8!!! χερια (τα πρωτα δαχτυλο οπως βλεπεις) κ μετα απο καθε χερι το αφηνει να στεγνωσει 4 ωρες! Tριβει με Steel wool (αυτο το πολυ λεπτο ατσαλο-σφουγγαρι για κατσαρολες θα στο δειξω στην συνεχεια του ποστ με διευθυνση 😉 ) Μονο τα 2 πρωτα χερια με λαδι κ στα επομενα χερια τριβει με 600 υγρο γυαλοχαρτο και πολυ απαλα οπως βλεπεις!! Τα  προτελευταια χερια με λαδι τα περναει με πανακι και τριβει με βρεγμενο 1000 γυαλοχαρτο. Το δεκατο κ τελευταιο  χερι δεν το τριβει και το αφηνει να στεγνωσει 24ωρες!

    Στην συνεχεια αυτο που περναει εινα καποιο γυαλιστικο (polishing compound),  εγω θα σου προτεινα αυτο. (Υγρό Βερνίκι Κοντακίου BIRCHWOOD Sheen 23623)

    Τελος περναει αυτο! (Υγρό Κερί Κοντακίου BIRCHWOOD 23723)…

    Για να μην κατηγορηθω για διαφημη καποιου καταστηματος να αναφερω οτι απλα σε αυτο το σαιτ τα βρηκα ολα μαζι κ γιαυτο δινω αυτες τις διευθυνσεις! Επισης αν εξαιρεσεις το πρωτο προιον (διαβρωτικο) κ το τελευταια (το υγρο κερι) ΟΛΑ  τα υπολοιπα (λινελαιο,βαφη,βερνικι,γυαλοχαρτα, βαμβακερα πανακια κ το ατσαλο-σφουγγαρακι που σου αφησα σε εκρεμμοτητα νωριτερα) πωλουνται κ μαζι σε μορφη σετ, με ονομασια Birchwood Casey Complete Tru – Oil Gun Stock Finish Kit. Ενδεικτικα δες αυτο!

    Αυτα τα “ολιγα” Altair_Lusso

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #216097

    Πώ πω φίλε έκανες φοβερή παρουσίαση. Ευχαριστώ πολύ, αυτό το steel wool είναι αυτό το πολύ λεπτό σύρμα για κατσαρόλες ή κάτι άλλο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #216146

    Πώ πω φίλε έκανες φοβερή παρουσίαση. Ευχαριστώ πολύ, αυτό το steel wool είναι αυτό το πολύ λεπτό σύρμα για κατσαρόλες ή κάτι άλλο;

    Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια…..

    steel wool  Ριξε μια ματια στο συνδεσμο να δεις ακριβως τι ειναι…Επιμενω ομως, αγοραζεις το σετακι που τα εχει ολα μεσα κ συμφερει……(κ αγοραζεις ξεχωριστα το διαβρωτικο κ το κερι)

    Το εκανε “επιπλο” το τουφεκι ο αμερικανος ομως ε ??? 😆

    υγ. να εισαι σιγουρος οτι καποια στιγμη το βιντεακι αυτο θα γυριστει κ στα ελληνικα….. 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #216219

    Σωστός, δεν είχα διαβάσει αναλυτικά από κάτω ότι περιγράφει όλο το σετ. Steel wool pad το αναφέρει και είναι λογικά αυτό το μαύρο μαξιλαράκι. Το είδα και στον σύνδεσμο, όντως είναι αυτό που φανταζόμουν, το πολύ λεπτό σύρμα για κατσαρόλες. Το δουλεύω κάπου-κάπου γύρω από την βούρτσα για να αφαιρέσω επίμονες μολυβδώσεις  στο εσωτερικό της κάννης.

    Να σε ρωτήσω και κάτι για την βαφή που μου πρότεινες παραπάνω, σχετικά αναφέρει στην περίληψη του προϊόντος : ” Η ένταση του χρώματος ελέγχεται με την προσθήκη νερού για την συμπύκνωση του διαλύματος ή χρησιμοποιώντας το, χωρίς νερό για ανοικτού χρώματος ξύλο όπως η σημύδα.”  Τι θέλει να πει ο ποιητής, ότι με την προσθήκη νερού το χρώμα θα σκουρύνει, ενώ αν δεν βάλεις νερό θα βγει ανοιχτό; Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά είμαι άσχετος με το θέμα.

    Το υγρό βερνίκι πρέπει να περαστεί με αλοιφαδόρο ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #216256

    Να σε ρωτήσω και κάτι για την βαφή που μου πρότεινες παραπάνω, σχετικά αναφέρει στην περίληψη του προϊόντος : « Η ένταση του χρώματος ελέγχεται με την προσθήκη νερού για την συμπύκνωση του διαλύματος ή χρησιμοποιώντας το, χωρίς νερό για ανοικτού χρώματος ξύλο όπως η σημύδα.» Τι θέλει να πει ο ποιητής, ότι με την προσθήκη νερού το χρώμα θα σκουρύνει, ενώ αν δεν βάλεις νερό θα βγει ανοιχτό; Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά είμαι άσχετος με το θέμα. Το υγρό βερνίκι πρέπει να περαστεί με αλοιφαδόρο ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

    Μην δινεις κ τοσο σημασια στο τι γραφει ο ποιητης απο κατω, αναλυτικες πληροφοριες εχει το καθε προιον στην συσκευασια του! ( κ να θελεις, ΔΕΝ μπορεις να κανεις λαθος!)    Το πιο πιθανο ειναι το προιον με την προσθηκη νερου να αραιωνει κ ο ποιητης να εχει χαθει στην μεταφραση……….Το υγρο κερι προφανως κ μπορεις να το περασεις κ χωρις τον αλοιφαδορο! Κ μην νομιζεις οτι κ εγω ειμαι γιος του Βαραγκη, απλα μ αρεσει να ενημερωνομαι κ να δοκιμαζω! 😉

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #217078

    Όλα καλά, στα σημεία (λαβή) όμως που το κοντάκι έχει ψάθα, τι κάνουμε; Φαντάζομαι ότι εκεί δεν μπαίνει γυαλόχαρτο, οπότε τι γίνεται…;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #217079

    Όλα καλά, στα σημεία (λαβή) όμως που το κοντάκι έχει ψάθα, τι κάνουμε; Φαντάζομαι ότι εκεί δεν μπαίνει γυαλόχαρτο, οπότε τι γίνεται…;

    ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΟΡΕΙΧΑΛΚΙΝΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΚΑΝΝΩΝ…ΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ… ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΛΛΗ  ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΛΙΝΕΛΑΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΗΣ ΨΑΘΑΣ…

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΧΡΟΥΝ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΛΑ…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #217081

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Όλα καλά, στα σημεία (λαβή) όμως που το κοντάκι έχει ψάθα, τι κάνουμε; Φαντάζομαι ότι εκεί δεν μπαίνει γυαλόχαρτο, οπότε τι γίνεται…;

    ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΟΡΕΙΧΑΛΚΙΝΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΚΑΝΝΩΝ…ΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ… ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΛΙΝΕΛΑΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΗΣ ΨΑΘΑΣ… ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΧΡΟΥΝ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΛΑ…

    Το ίδιο αναφέρει και σε ένα άρθρο στην αρχή του topic, φαντάζομαι λοιπόν ότι η ψάθα δεν χρειάζεται τόσες πολλές φορές τρίψιμο όσες το υπόλοιπο  κοντάκι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #217100

    παιδια εγω εβαλα διαβρωτικο στις ψαθες(οπως και στο υπολοιπο κοντακι) το αφησα λιγο να δρασει και πηρα μια σκληρη οδοντοβουρτσα και ουτε γατα ουτε ζημια

    δεν γδαρθηκε τιποτα και εφυγε ολο το διαβρωτικο

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #217106

    Την λύση της σκληρής οδοντόβουρτσας την σκέφτηκα και γώ. Πάντως ή με τον έναν τρόπο ή με τον άλλον η δουλειά θα γίνει, αφού είναι τρόποι δοκιμασμένοι.

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, κοντάκι παλιού όπλου (50 ετίας) δεν δίχνει να έχει αυτό το στρώμα το οποίο αφαιρεί το διαβρωτικό. Δεν φαίνεται δηλαδή αυτή η γυαλιστερή επιφάνεια που έχουν άλλα όπλα.  Απλά δείχνει ματ . Επιβάλεται και σε αυτήν την περίπτωση η χρήση διαβρωτικού ή δεν θα αφαιρέσει τίποτα;

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #217107

    βαλτου σε ενα μικρο σημειο διαβρωτικο και αν δεις οτι αρχιζει και σπαει σημαινει οτι εχει βερνικι

    διαφορετικα εαν δεν γινει τιποτα σκουπισε το και καθαρισε το για να φυγει ολο το διαβρωτικο που εβαλες και ξεκινα το τριψιμο

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #217111

    βαλτου σε ενα μικρο σημειο διαβρωτικο και αν δεις οτι αρχιζει και σπαει σημαινει οτι εχει βερνικι διαφορετικα εαν δεν γινει τιποτα σκουπισε το και καθαρισε το για να φυγει ολο το διαβρωτικο και ξεκινα το τριψιμο

    Και με τις ψάθες τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; 😐

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #217113

    λοιπον εαν εχει διαβρωτικο βαζεις διαβρψτικο και οδοντοβουρτσα

    εαν δεν εχει διαβρωτικο  χρησιμοποεις λιγο διαλυτικο για να καθαρισεις κοντακι και ψαθες(τις ψαθες πολυ επιμονα με μια σκληρη οδοντοβουρτσα) και μετα να αρχισεις το τριψιμο

    σαν κατι που κανει αυτος εδω στο 1:38  :http://www.youtube.com/watch?v=0lbUvPcmpm8&feature=plcp

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων