Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #217132

    λοιπον εαν εχει διαβρωτικο βαζεις διαβρψτικο και οδοντοβουρτσα εαν δεν εχει διαβρωτικο χρησιμοποεις λιγο διαλυτικο για να καθαρισεις κοντακι και ψαθες(τις ψαθες πολυ επιμονα με μια σκληρη οδοντοβουρτσα) και μετα να αρχισεις το τριψιμο σαν κατι που κανει αυτος εδω στο 1:38 :http://www.youtube.com/watch?v=0lbUvPcmpm8&feature=plcp

    Μάλλον εννοείς εάν έχει βερνίκι.

    Το θέμα είναι, αν είναι δυνατόν, να αποφύγω το τρίψιμο και να βγεί το παλιό χρώμα χημικά (χωρίς γυαλόχαρτα). Ρώτησα και μου είπαν πως υπάρχει ειδικό διαβρωτικό ή διαλυτικό για βερνίκια ή χρώματα εμποτισμού. Μου ζήτησαν να δουν το ξύλο και ανάλογα θα μου δώσουν το σωστό προιόν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #217179

    ναι χωρις βερνικι εννοουσα μπερδευτηκα

    τωρα καταλαβα τι θες να κανεις ,εαν εχει χρωμα πως θα το αφαιρεσεις

    νομιζω οτι και το χρωμα σπαει με το διαβρωτικο και φευγει ,οπως το βερνικι

    εγω αυτα που εγραψα πριν αφορουσαν κοντακι περασμενο με λινελαιο που εχει περασει κακουχιες και λοιπα και θελει ανανεωση

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #334114

    Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πως επανέρχονται με το σίδερο και τον ατμό, παλιά κτυπήματα, βαθουλώματα και γραντζουνιές. Το είχα διαβάσει παλιά και θεωρούσα πως ήταν υπερβολή. Μετά το διαβρωτικό και την αφαίρεση του παλιού χρώματος, επικεντρώθηκα στην διόρθωση 2 ουλών. Με υπομονή και επιμονή, χρησιμοποιώντας βρεμένη πετσέτα και πολύ ατμό, οι ουλές χάθηκαν και τα σημεία εκείνα ήρθαν πρόσωπο με το υπόλοιπο ξύλο.  Ακόμα και τα μάτια σου να βάλεις πολύ κοντά, δεν διακρίνονται πλέον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #334178

    Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πως επανέρχονται με το σίδερο και τον ατμό, παλιά κτυπήματα, βαθουλώματα και γραντζουνιές. Το είχα διαβάσει παλιά και θεωρούσα πως ήταν υπερβολή. Μετά το διαβρωτικό και την αφαίρεση του παλιού χρώματος, επικεντρώθηκα στην διόρθωση 2 ουλών. Με υπομονή και επιμονή, χρησιμοποιώντας βρεμένη πετσέτα και πολύ ατμό, οι ουλές χάθηκαν και τα σημεία εκείνα ήρθαν πρόσωπο με το υπόλοιπο ξύλο. Ακόμα και τα μάτια σου να βάλεις πολύ κοντά, δεν διακρίνονται πλέον.

    Πρωτον ΕΠΡΕΠΕ να τραβηξεις φωτογραφιες πριν κ μετα για να καναμε κ εμεις το μπανιστιρι μας !!!!

    υγ. κοιτα τι κανει αυτος ο τυπος σε μεγαλα χτυπηματα, αξιζει τον κοπο!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #377948

    Ξέρει κάποιος φίλος αν θέλω να φτιάξω διάλυμα περιντρολ & αμμωνίας, σε τι αντιστοίχια πρέπει να το κάνω;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #379454

    Ξέρει κάποιος φίλος αν θέλω να φτιάξω διάλυμα περιντρολ & αμμωνίας, σε τι αντιστοίχια πρέπει να το κάνω;

    Το βρηκες μονος σου κ ησυχασες…… 😉

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #379704

    😆  😆  😆 …. ε ναι, όσο και αν μου έλεγαν ότι μα μαύρα στίγματα που εμφανίστηκαν κάτω από την παλιά μπογιά, θα τα κάλυπτε η καινούρια, τόσο ήθελα να βρω έναν τρόπο να τα αφαιρέσω αφού εμένα το ένστικτο μου έλεγε ότι δεν θα τα κάλυπτε το υδρόχρωμα. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

    Το σκεύασμα που έφτιαξα το χρησιμοποιούν οι μαραγκοί και επιπλοποιοί που θέλουν να ξεβάψουν λεκέδες , φυσικές διχρωμίες κτλ κτλ. Προσοχή δεν κάνει ξέβαμα στην παλιά μπογιά αλλά σε ότι άλλο εκτός από μπογιά μπορεί να εμφανίσει το ξύλο. Συνεχίζει εκεί που σταματάνε τα διαβρωτικά.

    Ένα μέρος περιντρόλ και τρία μέρη αμμωνία … κάνουν θαύματα. Να είναι καλά ο Κάπνας που μου εξήγησε το 1:3…  🙂 .  ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΧΟΝΤΡΑ ΓΑΝΤΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΜΑΣΚΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ Κ ΓΥΑΛΙΆ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

    πριν…

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    μετά…

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Μάριε σου τις αφιερώνω για την πολύτιμη βοήθεια που μου έχεις δώσει μέχρι τώρα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #379767

    ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ  ?????????????????????????????????????????????????

    Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δευτερον τι μαγικα εινα αυτα ? Πως καθαρισε ετσι το ξυλο ?

    ΦΟΒΕΡΟ!!!! Εχω μεινει μ@λ@κ@ς κ κοιταω την οθονη!!!!!!

    Θα σου πω κατι που σου ειπα απο την πρωτη στιγμη, θα το κανεις επιπλο το κοντακι!!!

    Μολις μας στειλεις φωτο απο τελειωμενο το κοντακι σου, ο αμερικανος θα ντρεπεται για το βιντεο που γυρισε!!!!

    Μπραβο κ παλι μπραβο φιλε! Keep going ! (εχεις δουλεια ακομα) 😆 😆 😆

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #379777

    ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ????????????????????????????????????????????????? Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δευτερον τι μαγικα εινα αυτα ? Πως καθαρισε ετσι το ξυλο ? ΦΟΒΕΡΟ!!!! Εχω μεινει μ@λ@κ@ς κ κοιταω την οθονη!!!!!! Θα σου πω κατι που σου ειπα απο την πρωτη στιγμη, θα το κανεις επιπλο το κοντακι!!! Μολις μας στειλεις φωτο απο τελειωμενο το κοντακι σου, ο αμερικανος θα ντρεπεται για το βιντεο που γυρισε!!!! Μπραβο κ παλι μπραβο φιλε! Keep going ! (εχεις δουλεια ακομα)

    Εγώ να δεις τι έπαθα όταν το είδα να αφρίζει πάνω στο ξύλο και να μην αφήνει τίποτα. Όλα έγιναν μέσα σε 10 λεπτά και ούτε εγώ το πίστευα.

    Μάριε, αποκλείεται να γίνει πιο ωραίο από του Αμερικάνου. Το επόμενο όμως θα γίνει σίγουρα, όλα θέλουν την εμπειρία τους και αυτή ήταν η πρώτη φορά, οπότε η επόμενη θα είναι σίγουρα καλύτερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #380220

    http://www.diamanco.gr/Upload/Docs/Η%20Τέχνη%20του%20Φινιρίσματος_Όπλων.pdf

    Αν δεν το έχει ποστάρει κάποιος άλλος νωρίτερα, αξίζει να το διαβάσετε……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    mario79 στις #380817

    http://www.diamanco.gr/Upload/Docs/Η%20Τέχνη%20του%20Φινιρίσματος_Όπλων.pdf Αν δεν το έχει ποστάρει κάποιος άλλος νωρίτερα, αξίζει να το διαβάσετε……

     

    Πολυ πολυ χρησιμος οδηγος , σε ευχαριστουμε πολυ Μενιο……

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #380827

    mario79 wrote:
    ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ????????????????????????????????????????????????? Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δευτερον τι μαγικα εινα αυτα ? Πως καθαρισε ετσι το ξυλο ? ΦΟΒΕΡΟ!!!! Εχω μεινει μ@λ@κ@ς κ κοιταω την οθονη!!!!!! Θα σου πω κατι που σου ειπα απο την πρωτη στιγμη, θα το κανεις επιπλο το κοντακι!!! Μολις μας στειλεις φωτο απο τελειωμενο το κοντακι σου, ο αμερικανος θα ντρεπεται για το βιντεο που γυρισε!!!! Μπραβο κ παλι μπραβο φιλε! Keep going ! (εχεις δουλεια ακομα)

    Εγώ να δεις τι έπαθα όταν το είδα να αφρίζει πάνω στο ξύλο και να μην αφήνει τίποτα. Όλα έγιναν μέσα σε 10 λεπτά και ούτε εγώ το πίστευα. Μάριε, αποκλείεται να γίνει πιο ωραίο από του Αμερικάνου. Το επόμενο όμως θα γίνει σίγουρα, όλα θέλουν την εμπειρία τους και αυτή ήταν η πρώτη φορά, οπότε η επόμενη θα είναι σίγουρα καλύτερη.

     

    Πόσα παίρνεις φίλε?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #380862

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    mario79 wrote:
    ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ????????????????????????????????????????????????? Καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δευτερον τι μαγικα εινα αυτα ? Πως καθαρισε ετσι το ξυλο ? ΦΟΒΕΡΟ!!!! Εχω μεινει μ@λ@κ@ς κ κοιταω την οθονη!!!!!! Θα σου πω κατι που σου ειπα απο την πρωτη στιγμη, θα το κανεις επιπλο το κοντακι!!! Μολις μας στειλεις φωτο απο τελειωμενο το κοντακι σου, ο αμερικανος θα ντρεπεται για το βιντεο που γυρισε!!!! Μπραβο κ παλι μπραβο φιλε! Keep going ! (εχεις δουλεια ακομα)

    Εγώ να δεις τι έπαθα όταν το είδα να αφρίζει πάνω στο ξύλο και να μην αφήνει τίποτα. Όλα έγιναν μέσα σε 10 λεπτά και ούτε εγώ το πίστευα. Μάριε, αποκλείεται να γίνει πιο ωραίο από του Αμερικάνου. Το επόμενο όμως θα γίνει σίγουρα, όλα θέλουν την εμπειρία τους και αυτή ήταν η πρώτη φορά, οπότε η επόμενη θα είναι σίγουρα καλύτερη.

    Πόσα παίρνεις φίλε?

    … για σένα τίποτα, του Panoutsou θα του πιω το αίμα… 😆 😆 .

    Εγώ λέω να ξεστραβωθείτε να κάνετε και σεις καμιά δουλειά. Όλα έτοιμα τα θέτε … 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #381001

    Το καλύτερο λάδι πάντως είναι το tung oil.

    Το απλό βρασμένο λινέλαιο (boiled linseed oil) είναι απλό λινέλαιο σαν αυτό που έχουν τα χρωματοπωλεία (που στην refined μορφή του είναι βρώσιμο παρεμπίπτοντος!) που πολύ απλά έχει βράσει και έχει πολυμεριστεί (και οξειδωθεί) για να στεγνώνει πιο γρήγορα. Το ίδιο και τα επεξεργασμένα στις εμπορικές συσκευασίες, μόνο αυτά έχουν και διάφορα άλλα πρόσθετα, π.χ. για να στεγνώνουν πιο γρήγορα (πετρελαϊκούς διαλύτες κτλ) και να είναι πιο εύχρηστα. Όλα έχουν τα ίδια εγγενή μειονεκτήματα του λινελαίου, δηλαδή μικρή αντοχή στα χτυπήματα και την υγρασία, μικρή αντοχή στον χρόνο και την χρήση (φεύγει εύκολα),και, το χειρότερο, κιτρινίζει και σκουραίνει με τον χρόνο (γιαυτό τον λόγο στα ακριβά εμπορικά σκευάσματα θα βρείτε να γράφει πάνω ότι περιέχει UV inhibitors). Ένα  πολύ καλό (και ακριβό) αλκυδικό uv βερνίκι (σαν τις ειδικές φόρμουλες για τα σκάφη) με την κατάλληλη επεξεργασία μερικές φορές μπορεί να δώσει εξίσου καλά αποτελέσματα (χωρίς σιλερ βέβαια, απλά υγρό γυαλοχάρτισμα με 50% whitespirit και κλείνουν τα πάντα με το ίδιο το βερνίκι και την σκόνη του ξύλου), με πολύ μικρή ποσότητα σε πολλά χέρια δεν έχει τόσο πλαστική αίσθηση.

    Το tung oil δεν έχει κανένα από τα παραπάνω μειονεκτήματα αλλά είναι ακριβό και δυσεύρετο (το 100% καθαρό περισσότερο) και είναι δύσκολο στην χρήση (στεγνώνει πολύ αργά και αδιάλυτο έχει μικρή διεισδυτικότητα). Αν κάποιος μπορεί να περιμένει 2-3 μέρες ανάμεσα στα χέρια δεν υπάρχει καλύτερο και ανθεκτικότερο φινίρισμα από αυτό (100% αδιάβροχο και ανθεκτικό σε διαλύτες, οξέα από τα χέρια κτλ). Για πιο εύκολη επεξεργασία υπάρχουν μερικές εμπορικές συσκευασίες με 100% φυσικό tung oil, μερικώς πολυμερισμένο με ειδικούς διαλύτες, αλλά είναι πολύ δυσεύρετα (δεν ξέρω αν υπάρχουν καν στην Ελλάδα) και αρκετά ακριβά (π.χ. http://www.waterlox.com/products-item/waterlox-original-UV-protection-marine-finish.aspx ). Προσοχή μόνο γιατί υπάρχουν πολλά σκευάσματα που έχουν 2 σταγόνες tung oil μέσα και παραπλανούν τον κόσμο (π.χ. κάποια teak oil, κτλ)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #381052

    Υπάρχει τρόπος να κάνουμε φινίρισμα και το αποτέλεσμα να μην έχει αυτό το plastic look? Θυμάμαι κάποτε, είχα πιάσει στα χέρια μου μια ακριβή έκδοση ενός μοντέλου μαζικής παραγωγής. Είχα ρωτήσει λοιπόν τον πωλητή, τι διαφορετικό είχε αυτό το όπλο από την στάνταρ έκδοση και ήταν τόσο ακριβό. Μου είχε απαντήσει ότι η διαφορά ήταν στην επεξεργασία του ξύλου. Πράγματι, το ξύλο είχε μια υφή σαν βελούδο (κάτι σαν δέρμα suede) και στην όψη ήταν ματ, όχι γυαλιστερό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων