Αλλοδαποί σκοτώνουν έλληνες εν ψυχρώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428363

    (δεν θα συνεχισω στην κουβεντα γιατι νομιζω κουρασα να προσπαθω να εξηγω τα αυτονοητα. καλη συνεχεια)

    ……………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428393

    αν και συμφωνω με αυτα που γραφετε διαβαστε ενα αρθρο και πειτε στι στο καλο γινεται γιατι πλεον δεν βγαζω ακρη!!!

    http://news247.gr/eidiseis/mhdamino_endiaferon_gia_ergasia_sta_fraoyloxwrafa_ths_hleias.2311954.html

    δηλαδη καθομαι και σκεφτομαι  και το ζω κιολας μιας και ειμαι και απο αγροτικη περιοχη αλλα και ζω σε αγροτικη περιοχη και πριν καποιες μερες εκανα και καποια μεροκαματα στα χωραφια για να αυξησω το εισοδημα μου ωστε να μπαλωσω καποιες τρυπες τι δουλειες ψαχνουν ολοι αυτοι οι ανεργοι???εδω πχ εχουμε γεμισει βουλγαρους και η <<δυναμη τους>> εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο ωστε να καθοριζουν και το μεροκαματο!!!κατω στη Λαρισα τα ιδια!!!και βλεπεις τις καφετερειες γεματες!!!βεβαια θα μου πει καποιος και με το δικαιο εμενα ο πατερας μου με σπουδασε με πολυ ιδρωτα ωστε να παρω ενα πτυχιο και να βρω μια αξιολογη δουλεια!! δεκτο απολυτα αλλα απο την στιγμη που μας εκαναν ετσι ειναι προτιμωτερο να καθεται ενας και να γκρινιαζει απο το να παει να βγαλει ενα μεροκαματο??και μην ξεγιελιομαστε απο την ανοιξη μεχρι το σεπτεμβριο μπορει ενας να δουλεψει καποιες περιοδους!!!

    μετα θα μου πει καποιος μεροκαματο 25 ευρο δεν ειναι κοροιδοια???και αυτο δεκτο

    δεν ξερω ενα θεμα που σηκωνει πολυ κουβεντα και που προσωπικα δεν εχω παρει θεση ακομα γιατι εχω πολλους ενδιασμους παντως εμενα προσωπικα οταν μου δινεται η ευκαιρια για ενα μεροκαματο την αρπαζω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #428405

    Για την κουβέντα λοιπόν αλλά και για τις ζωές του Μιχάλη του Μάριου του Ηλία του Παναγιώτη του Διονύση του Μάκη του Κώστα κλπ……….

    επιμένω οτι δεν υπάρχει πουθενά μα πουθενά καλό απο τους ΛΑΘΡΟ οι οποίοι δεν απορροφώνται, δημιουργούν δεινά και προβλήματα που τα πληρώνουμε όλοι μας (οικονομία, υγεία,πολιτισμός,εγκληματικότητα κλπ) ,

    Θα το λεω συνέχεια, οτι η προσφορά τους είναι αρνητική και πλέον επικίνδυνη στο ισοζύγιο της ζωής μας, αμα νομίζετε οτι αυτό που εγινε με τους Αλβανούς το 93 εχει καμια σχέση με το σήμερα απατάστε οικτρά, οι Αλβανοί με τα φτηνά μεροάματα κατέστρεψαν την ελληνική εργατική τάξη των οικοδόμων και συναφών επαγγελμάτων (πόσο χρήμα που δανειζόμαστε εμείς πήγε Αλβανία αντί να ανακυκλώνεται μέσα στην ελληνική οικονομία  αχαχ αλλά βλέπετε οι αχάριστοι πως μας βοηθούν με τις συμμορίες τους)….

    οταν ποια μετά 10 -15 χρόνια είχαν τον έλεγχο, τα μεροκάματα πήγαν ποιο ακριβά και απο των ελλήνων!!!

    Σήμερα ,ομως ο καταστασεις με τους ισλαμιστές που μαζευονται τρελλά στην πατρίδα μας (μην ξεχνάτε το κορανι λεει οτι σκοτωσες αλλόθρησκο=πας παραδεισο…..) μελαμψοί μαυροι, πρωην ανατολικό μπλοκ κλπ σε ποσοστά που πλέον κινδυνεύει η υπόσταση της κοινωνίας μας και του έθνους, θέλω να σας πω βγαλτε τις παρωπίδες οποιουδήποτε κόμματος και δείτε το συμφέρον των Ελλήνων, το συμφέρον των παιδιών σας.

    Φευγουν τα καλά μυαλά των Ελλήνων γιατι δεν βρίσκουν πλεον δουλειά στην Ελλάδα οι οποιοι θα μπορουσαν να προσφερουν την δυναμική της αναπτυξης σε αυτη την έρημη χώρα και μας ερχονται φτηνοί εργατες, ωστε ουτε εκει να βρίσκουν δουλειά οι λιγοι που μένουν πίσω φιλοτιμοι ελληνες η να βρίσκουν σε τιμές ξευτίλας.

    Τώρα για τους νέους που καθονται στις καφετεριες και στο υπολογιστή τι να πώ ΦΤΑΙΜΕ εμείς που τους καλομάθαμε κι δεν ενδιαφέρονται παρά απο το ευλολο χρήμα……

    Πρέπει ποια να συνέλθουμε να μπουμε στην ΠΑΡΑΓΩΓΗ και να ξεχάσουμε το εμποριο με την ΕΙΣΑΓΩΓΗ (εμπορευμάτων και φτηνών λαθρο) γιατι αυτό μας καταστρέφει.

    Ο πατέρας μου έλεγε οτι η δουλειά δεν είναι ντροπή! εγώ τολμώ ποιά να πώ,  ότι η αδιαφορία μας και η τεμπελιά είναι ντροπή!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #428407

    Μιχαλη καλα τα λες ομως γιατι εγιναν ολα αυτα ? Αφου οι δικοι μας ειχαν καλομαθει τα τεκνα τους και δεν ηθελαν να τα βαλουν να δουλεψουν αλλα ηθελαν να τα κανουν ολα γιατρους και δικηγορους και αν δεν εκαναν η δεν ηθελαν να μαθουν γρσμματα τα εβαζαν με το ζορ ιστο ευκολο δημοσιο να καθονται και να λιβανιζουν και να γλυφουν το βισμα τους.Θεωρουσαν και θεωρουν μαστ την καλοπεραση και ουδεμια ορεξη για θυσιες και σκληρη δουλεια στην ζωη τους δεν εχουν.

    Εγω ακομη και σημερα βλεπω τα νεα παιδια να ζουν σε αλλο πλανητη χωρις προγραμμα η ορεξη για μαθηση ,ολα τα ξερουν αφου βγαινουν με το γκομενακι και εχου ντο αμαξακι απο το μπαμπα και εχουν το χαρτζηλικι στην τσεπη.Πιστεψε με η γενια αυτη θα ταλαιπωρηθει παρα πολυ για να ερθει σε καποιο υπολογισμο γιατι δεν εχει τα εφοδια που ειχαμε εμεις οι παλαιοτεροι των ηθικων αξιων και το φιλοτιμο για να μην τα αφηνουμε ολα στην τυχη.

    Καποτε στα σχολεια που πηγα ητε δημοσια μεχρι το Λυκειο η αργοτερα στην σχολη υπηρχε ενα μερος ανθρωπων που ειχαν φιλοδοξια για επιτυχια με τον σωστο τροπο και οχι με τον καομποικο δηλαδη του ευκολου χρηματος με οποιο τιμημα και μεσο.Σημερα ολοι προτιμουν το τιποτα απο το λιγο και τα παντα απο το σιγα σιγα.Αποτελεσμα να αποτελουν ευκολα χειραγωγουμενα ατομα αφου δεν ικανοποιουνται με το τελειο αλλα απο το οτιδοιποτε τους πεταξουν σαν τα σκυλια που αρκουντσι στο ξεροκομματο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428422

    μετα θα μου πει καποιος μεροκαματο 25 ευρο δεν ειναι κοροιδοια???και αυτο δεκτο

    Γιατί είναι κοροϊδία Θεολόγη???????

    Δηλαδή ένα παιδί 20-25 χρονών είναι κακό να πάρει 550 ευρώ να έχει την ασφαλισή του την αδειά του κλπ??????????????????????????

    Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να έπαιρνε 1000 και 15000 αλλά στην σημερινή Ελλάδα αυτό δεν γίνεται.

    Τι είναι προτιμότερο λοιπόν ?????Τα 550 τον μήνα η καθόλου τον μήνα και να ζούν μια παρασιτική ζωή στις καφετέριες εις βάρος των γονέων τους????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #428423

    “Λάθρο ΕΠΙΘΕΣΗ σε δημοσιογράφους του Alpha 6Jun13”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428430

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>TIRNAVOS26 wrote:</div>
    μετα θα μου πει καποιος μεροκαματο 25 ευρο δεν ειναι κοροιδοια???και αυτο δεκτο

    Γιατί είναι κοροϊδία Θεολόγη??????? Δηλαδή ένα παιδί 20-25 χρονών είναι κακό να πάρει 550 ευρώ να έχει την ασφαλισή του την αδειά του κλπ?????????????????????????? Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να έπαιρνε 1000 και 15000 αλλά στην σημερινή Ελλάδα αυτό δεν γίνεται. Τι είναι προτιμότερο λοιπόν ?????Τα 550 τον μήνα η καθόλου τον μήνα και να ζούν μια παρασιτική ζωή στις καφετέριες εις βάρος των γονέων τους????????

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;</div>

    δεν ξερω Διονυση εμενα παντως δεν με χαλανε!!!το εγραψα ετσι γιατι πολλοι το λενε οτι ειναι κοροιδια ειναι η αποψη τους και πρεπει να την δεχομαστε!!!

    το συμπερασμα παντως που βγαινει ειναι οτι φωναζουμε εμεις εδω και με τα 1000 δικαια για τους λαθρομεταναστες αλλα δεν εχουμε καταλαβει οτι σε αυτο το θεμα να εχουμε γεμισει λαθρομεταναστες οι οποιοι ερχονται εδω μας περνουν τις δουλειες μας εχουμε συμβαλει και εμεις οι ιδιοι χωρις να το εχουμε παρει ειδηση!!!

    τρανταχτο παραδειγμα το αρθρο που σας εδειξα χτες ουτε μια αιτηση σε μια δουλεια που εξασφαλιζει καποια βασικα πραγματα!!!

    πειτε μου δηλαδη τι αλλο κινητρο χρειαζεται ενας ανεργος για να παει να δουλεψει??βεβαια το λεω εκ του ασφαλους γιατι ευτιχως δεν εχω ερθει σε αυτην την κατασταση ακομα!!!απλα το αναφερω γιατι εγω βλεπωντας την ασχημη οικονομικη κατασταση που εχω πηγα και θα ξαναπαω να δουλεψω για να βγαλω ενα εξτρα εισοδημα ωστε να τα βγαλω περα!!ενας ανεργος γιατι να μην πηγαινει??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428437

    Διονυση αν δεν κανω λαθος ασχολησε με ξυροκαρπια,,για πες μου ρε φιλε κατι,,αν οι αλοδαποι εβγαζαν παγκους

    και πουλουσαν τα ξυροκαρπια στα μισα λεφτα απο οτι τα πουλας εσυ εξω απο το μαγαζι σου τι θα ελεγες τωρα

    οτι κανανε καλο στην δουλεια σου οι αλοδαποι,,ξερεις οτι εδω στην περιοχη μου κανουν καινουριες συμβασεις τα εργοστασια

    με αλοδαπους στα 600 ευρω το μηνα να δουλεουν βαρδιες σε εργοστασιο..ξερεις τι ειναι η βαρδυα σε εργοστασιο φιλε

    εχεις δουλεψει ποτε σου βαρδια σε εργοστασιο αλουμινιου,,και να εισαι στο καμινι στους 500 βαθμους να δεις τι ωραια ειναι

     

    βαρδυα πρωινη 7 το πρωι με 3 το μεσημερι,,απογευματινη 3 με 11 το βραδυ,και βραδυνη 11 με 7 το πρωι

    ε λοιπον για αυτη την δουλεια επερνες ενα 1000 ευρο με 12ο0 ανετα τον μηνα,,τωρα σου λενε

    παρε 600 ευρω αλλιως θα φερω ξενους για δουλεια,,αυτοι ειναι οι πατριωτες εργοστασιαρχες

    που η δουλειες τους δεν εκοψαν ουτε θα κοψουν ποτε,,και τωρα θελουν να σε κανουν πιο δουλο απο οτι ησουνα

    ο πακιστανος που περνει 600 ευρω ειναι σαν να περνει 3500 χιλιαδες ευρω γιατι τοση ειναι η αξια τους στην χωρα του

    ετσι θα παει και θα πει και ενα τραγουδι,,ο ελληνας ομως με τα 600 δενμπορει ουτε να ζησει

    αυτο μας κανανε οι αλοδαποι,πτωχευσαμε εμεις και πλουτισαν αυτοι στις χωρες τους

     

    Θαψανε δυο γενιες ελληνων που δεν θελουν να παντρευτουν,και δεν θελουν να κανουν παιδια

    γιατι δεν μπορουν να τα θρεψουν,,η ελλαδα γερναει σε τρελους ρυθμους

    και αν δεν αλλαξει κατι σε 40 χρονια μονο γεροι θα υπαρχουν εδω,και φυσικα ενα καρο φυλες

    εγω ουτε αγγλια θελω να γινω ουτε γαλλια,,αλλα σου ξαναλεω επιδη σε αυτες τις χωρες εχω φιλους

    οι αλοδαποι εκει με την πρωτη κιολας μαλακια πανε στην χωρα τους και δεν ξαναμπαινουν εκει

    το καταλαβαμε αυτο,,τωρα οποιο απο τα λιανοπαιδια εχει μαθη απο τους γονεις του να ειναι κοπροσλυλο

    δεν φταιει αυτο,φτενε οι γονεις του που το μαθανε ετσι,,και η κατευθηνση που περνανε τοσα χρονια

    απο το χαζοκουτι που εχουμε ολοι μεσα στο σπιτι μας,,τεσπα οσο και να γραφουμε η πραγματικοτητα

    δεν αλλαζη,,τωρα ειναι πλεον αργα,,γιατι ο ελληνας κοιματε ορθιος

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428448

    Διονυση αν δεν κανω λαθος ασχολησε με ξυροκαρπια,,για πες μου ρε φιλε κατι,,αν οι αλοδαποι εβγαζαν παγκους και πουλουσαν τα ξυροκαρπια στα μισα λεφτα απο οτι τα πουλας εσυ εξω απο το μαγαζι σου τι θα ελεγες τωρα

    Θα τους έσκιζα φίλε………Δεν είναι δυνατόν να μου έρθει ο οποιοσδήποτε που δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο και  να μου βάλει πάγκο έξω απο το μαγαζί μου!!!!!!

    Ποιά είναι η λύση Ηλία????????

    Να τους διώξουμε?????

    Με ποιόν τρόπο?????

    Να τους διώξουμε με παράνομο τρόπο ( τάγματα εφόδου κλπ ) ξεχασέ το βγαίνω απο την κουβέντα αμέσως.

    Να τους διώξουμε με νόμιμο τρόπο?Ωραία και αν θέλουν να μείνουν με νόμιμο τρόπο????

    Μήπως λοιπον η λύση είναι να νομιμοποιηθούν να αποκτήσουν φορολογικό μητρώο και να αποκτήσουν όλες τις υποχρεώσεις που έχεις εσυ και εγώ????

    Μήπως μόνο τότε δεν θα μπορούν να στήνουν πάγκους έξω απο το μαγαζί μου και να πουλάνε τζάμπα αφου θα έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις μέ εμένα??

    Μήπως μόνο τότε δεν θα μπορούν να δίνουν εξευτελιστικές τιμές στην οικοδομή αφου πλέον τα πάγια εξοδά τους θα είνα ίδια για όλους????

    Δεν μας πτωχεύσανε οι αλλοδαποί φίλε μου.Οι κυβερνήσεις μας πτώχευσαν στο 100%.Οταν θα το καταλάβουμε αυτό τότε θα έχουμε κάνει ένα βήμα μπρός.Οταν θα μπορέσουμε να δούμε ότι η παρούσα κατάσταση με την λαθραία εργασία εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες τότε θα έχουμε κάνει και άλλο ένα βήμα μπροστά.

    Δεν μου λες Ηλία γιατί μου αναφέρεις πάλι τους χαμηλούς μισθούς που δίνουν ΝΟΜΙΜΑ πλέον οι εργοστασιάρχες?????Πάλι σε αυτό φταίνε οι ξένοι???Δεν φταίει πουθενά η κυβέρνηση που πέρασε νόμους για 480 ευρώ βασικό????/Δεν φταίει πουθενά η κυβέρνηση που εξαφάνισε σε μια νύκτα δικαιώματα εργαζομένων που έκαναν χρόνια για να τα αποκτήσουν??

    Δηλαδή αντί να τα βάλουμε με τους κύριους υπάιτιους της παρούσα κατάστασης τα βάζουμε με τους ξένους????Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε ότι με το να αφήνουν ελέυθερη την παράνομη εργασία ουσιαστικά μας βάζουν να τρωγώμαστε με τους ξένους βγάζοντας οι ίδιοι την ουρά τους απέξω????

    Που είναι τα βαρέα Ηλία???/Που πήγε το ύψος της αμοιβής της υπερωρίας ???ποιός τα εξαφάνισε αυτά και πολλά άλλα με αποτέλεσμα όπως πολύ σωστά λες να δίνουν μισθό 600 ευρώ είτε είσαι ελληνας είτε είσαι πακιστανός???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428449

    Να φυγουν ολοι οι λαθρες φιλε,,και να μηνουν λιγα ατομα τοσα που να μην δημιουργουν προβλημα

    στην εργασεια του ελληνα,,και οχι το 10 τα εκατο του πληθησμου μας να ειναι αλοδαποι

    το ξερω οτι φταιει το κρατος,,αλλα το κρατος αυτο ποιος το εβγαλε,,εγω οχι παντος

    αρα εμεις φταιμε φυσικα που τους βγαλαμε να μας κυβερνανε

    ασε με τωρα γιατι παω να ψησω καμια τσιπουρα να πιω και καμια μπυρα να ξεχαστω

    και κολλησα εδω με τους αλοδαπους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #428457

    Μαγκες οι αλλοδαποι δεν προκειται να φυγουν απο την Ελλαδα οποια κυβερνηση και να αναλαβει γιατι πολυ απλα τους θελει το εβραικο συστημα που κυβερναει την Ελλαδα απο το 1974…

    Μην περιμενουμε απο τους αλλους να κανουν κατι γιαυτο το προβλημα οταν εμεις οι ιδιοι εδω και πολλα χρονια απο το 1992 που ανοιξαν τα συνορα σαν λαος γιναμε παρτακιδες-συμφεροντολογοι και βολεψακηδες χωρις να νοιαστουμε για το αν ο συμπολιτης μας ο Ελληνας εχει εστω ενα μεροκαματο τον 500 ευρω

    Το 2000 οταν ξεκινησα να δουλευω στην οικοδομη ως βοηθος χτιστη οι λαθρομεταναστες αλβανοι-βουλγαροι-ρουμανοι και αλλες ρατσες ηδη ειχαν απλωσει τα πλοκαμια τους και με διαφορα γλυψιματα και ρουφιανες επαιρναν τα μεροκαματα των Ελληνων

    Μετα απο 1.5 χρονο βρεθηκα και εγω στο δρομο αφου ο εργολαβος ηθελε να μειωση τα εξοδα του οποτε η ευκολη λυση ηταν να παρει λαθρομεταναστες με μισο ενσημο και 40% μεροκαματο μειον απο οτι επαιρνα εγω και αλλοι Ελληνες

    Δεν θα ξεχασω εκεινη την εποχη λοιπον αλλα και ποιο μετα οπου τα πορνοκαναλα των νταβατζηδων εδειχναν ρεπορταζ με αλβανους στις οικοδομες να δουλευουν ενω αντιθετα Ελληνοπουλα στις καφετεριες να αραζουν μιλαμε μεγαλη λασπολογια και παραμυθι

    Κανεις ομως δεν ελεγε γιατι οι Ελληνες δεν πηγαιναν τοτε στις οικοδομες αφου οι εργολαβοι ειχαν κανει γκετο με λαθρομεταναστες εργαζομενους το ιδιο και σε επιχηρησεις-εργοστασια-μικροβιοτεχνιες-συνεργεια κτλ

    Αυτο συμβαινει και σημερα μετα χωραφια οπου μας δειχνουν τους λαθραιους ως προκομενους ενω αντιθετα τους Ελληνες τεμπεληδες χωρις ομως να λενε την πραγματικη αληθεια

    Αυτην την στιγμη που μιλαμε εχουμε πανω απο 3.000.000 Ελληνες ανεργους και ομως υπαρχουν ακομα και τωρα επιχηρηματιες που αποσχολουν λαθραιους μονο και μονο για το κερδος…..

    Η μονη λυση λοιπον πλεον ετσι οπως εγιναν τα πραγματα αφου απο τους πολιτικους δεν περιμενουμε τιποτα ειναι να σταματησουμε να τους δινουμε μεροκαματο μπας και ξεβρωμιση η χωρα καποια στιγμη απο την παρουσια τους και τι βρωμια τους και μπορεσουμε και βρουμε και εμεις κανενα μεροκαματο γιατι διαφορετικα παμε χαμενοι και ισως και ξενοι σε λιγα χρονια στην ιδια την πατριδα μας αφου θα εχουν αποκτηση και εξουσια εκτος απο τα δικαιωματα που τους εχουν προσφερει οι κυβερνωντες

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428459

    Ας πιασουμε την λυση που λεει ο Διονυσης, δηλαδη να τους νομιμοποιησουμε και να τους βαλουμε να πληρωνουν τις υποχρεωσεις που πληρωνουμε και εμεις.

    Τους νομιμοποιησαμε λοιπον, και μετα, τι??

    Σε ποιες θεσεις εργασιας θα δουλεψουν ολοι αυτοι?

    Οι περισσοτεροι θα ειναι ανεργοι με δικαιωματα νομιμων πλεον.

    Ποιος θα πληρωνει τις παροχες που θα λαμβανουν σαν νομιμοι κατοικοι ελλαδας?

    Οι υπολοιποι εργαζομενοι φορολογουμενοι.

    Και αν παιρνουν επιδομα σαν ανεργοι, κανουν και κανα λαθραιο μεροκαματο, για ποιον λογο να θελησουν να φυγουν.

    Αν παλι το κρατος δεν τους δωσει κανενα επιδομα, αυτοι δεν θα κανουν αυτο που κανουν και τωρα? δηλαδη λαθραια εργασια?

    Ενας φαυλος κυκλος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428467

    Ας πιασουμε την λυση που λεει ο Διονυσης, δηλαδη να τους νομιμοποιησουμε και να τους βαλουμε να πληρωνουν τις υποχρεωσεις που πληρωνουμε και εμεις. Τους νομιμοποιησαμε λοιπον, και μετα, τι?? Σε ποιες θεσεις εργασιας θα δουλεψουν ολοι αυτοι?[/quote]

    Σε αυτές που δουλεύουν σήμερα παράνομα.Για να δούμε όταν έχουν να πληρώσουν έναν σκασμό φόρους θα χαλάνε τις δουλειές με χαμηλές προσφορές?

    [quote=428459]Οι περισσοτεροι θα ειναι ανεργοι με δικαιωματα νομιμων πλεον.

    Οτι λεει ο νόμος για κάθε εργαζόμενο.Δούλεψες ? Πλήρωσες τις εισφορές σου στον ασφαλιστικό σου οργανισμό? Αν ναι τότε αφου το κράτος πήρε αυτά που πρέπει τότε στην ανεργεία σου θα έχεις τις ευκαιρίες που έχει ο κάθε πρωην εργαζόμενος.

    Ποιος θα πληρωνει τις παροχες που θα λαμβανουν σαν νομιμοι κατοικοι ελλαδας?

    Μα οι ίδιοι φυσικά.Οταν ο αλβανός θέλει να το παιξει αφεντικό θα πληρώσει στον ΟΑΕΕ 900 ευρώ το δίμηνο , θα πληρώσει τα φπα του και  ότι του αναλογεί και μετά θα έχει τις παροχές που λαμβάνουμε όλοι μας

    Αν παλι το κρατος δεν τους δωσει κανενα επιδομα, αυτοι δεν θα κανουν αυτο που κανουν και τωρα? δηλαδη λαθραια εργασια?

    Ρε συ Πάνο για να πάρουν επίδομα ανεργίας βάση της ελληνικής νομοθεσίας πρέπει να έχουν δουλέψει νόμιμα το χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος να έχουν πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές που ορίζει ο νόμος και μετά αν μείνουν άνεργοι θα πάρουν το επίδομα των 350 ευρω τον μήνα για 12 μήνες.Οποιος κάνει λαθραίο μεροκάματο να τον βουτήξει το κράτος και να έχει τις επιπτώσεις που ορίζει ο νόμος είτε είναι σκούρος λαθρεργάτης είτε είναι ντόπιος.

    Και αν παιρνουν επιδομα σαν ανεργοι, κανουν και κανα λαθραιο μεροκαματο, για ποιον λογο να θελησουν να φυγουν.

    Τώρα πραγματικά  θέλεις να σου πω ποιας εθνικότητας  είναι αυτοί που εδω και δεκαετίες ρήμαζαν το κράτος δουλεύοντας στον ίδιο εργοδότη σαν απολυμένοι παίρνοντας συγχρόνως και το επίδομα ανεργίας??????

    Αν και γράφονται  εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις κλείνω εδω λέγοντας το εξής.

    Επρεπε να είχαμε φροντίσει σαν κράτος να προστατεύσουμε τα συνορά μας , όπως κάνει δηλαδή κάθε κράτος στον κόσμο , και να μην αφήναμε να μπούν χιλιάδες άνθρωποι ανεξέλεγκτα.

    Δυστυχώς δεν κάναμε το αυτονόητο και αφήσαμε έναν τεράστιο όγκο ανθρώπων με διαφορετική κουλτούρα και συνήθειες να εγκατασταθεί στην χώρα μας.Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα???Μπορούμε να φωνάζουμε όλοι και εγω μαζί σας ¨να φύγουν¨ να ξεκουμπιστούν¨ ¨να πάνε απο εκει που ήρθαν¨ .Ε και?????

    Δηλαδή με αυτή την τακτική θα λύσουμε κάποιο πρόβλημα???Μέχρι σήμερα λύθηκε κάποιο πρόβλημα???Οχι βέβαια.

    Μήπως πρέπει να τα δούμε τα πράγματα απο διαφορετική σκοπιά???

    Αν δεν θέλουμε τότε συνεχίζουμε επ αόριστο το ίδιο τροπάριο………¨¨¨να ξεκουμπιστούν και να φύγουν¨¨¨¨  και που ξέρεις μπορεί ως δια μαγείας να λυθεί το πρόβλημα…..

     

    υγ ….και κάτι άλλο που ήθελα να πω.Δεν σκοτώνουν όλοι οι αλλοδαποί ελληνες εν ψυχρώ !!!!!!!!

    Υπάρχουν και αλλοδαποί που κάνουν ωραία πράγματα .Πιθανόν σε αυτούς τούς βρωμιάρηδες και άπλυτους να κρύβεται ο αυριανός γιατρός που μπορεί να σώσει την ζωή μας…πιθανόν και κρύβεται και ο αυριανός χαρισματικός πρωθυπουργός που τόσο περιμένει μάταια αυτή χώρα.

    Σίγουρα πάντως υπάρχουν μάυροι πολύ πιο Ελληνες απο πολλούς απο εμάς.

    ————————————————————————————————————————————————————————-

    Ο Όσκαρ Ουάιλντ πίστευε πως “όλοι μας ζούμε σε έναν υπόνομο. Αλλά λίγοι από εμάς μπορούν την ίδια στιγμή να κοιτάζουν τ’ άστρα”. Ο Γιάννης Αντετοκούμπο δεν απέχει πολύ από την διαπίστωση του Ιρλανδού συγγραφέα. Διότι μπορεί η ζωή του στην Ελλάδα, στην οποία γεννήθηκε, να “εγκλωβίστηκε” σε διάφορα μικρά διαμερίσματα στα Σεπόλια, ωστόσο το… μπόι του (σ.σ.: 2,06μ.) τον έκανε να κοιτάζει ψηλά…

    Κι αν τα σπίτια στα οποία μοιράστηκε την φτώχεια με τους Νιγηριανούς γονείς του και τα τρία αδέρφια του να ήταν χαμηλοτάβανα, θαρρεί κανείς πως εκείνος έβγαζε κάθε βράδυ το κεφάλι από τα μικρά παράθυρα και κοίταζε τα αστέρια…………

    Το μάθημα ζωής του Γιάννη Αντετοκούμπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428469

    Καταληγω και εγω:

    Η νομιμοποιηση θα ηταν μια καλη και ανθρωπινη λυση σε μια χωρα που θα ειχε θεσεις εργασιας.

    Ετσι και η οικονομια της χωρας θα ειχε κερδος, και οι ξενοι θα ειχαν μια προοπτικη για καλυτερη ζωη.

    Στην ελλαδα του σημερα ομως του εναμιση εκατομμυριου  ανεργων, (εχουμε πει οτι οι πραγματικοι ανεργοι ειναι πολλοι περισσοτεροι) το να μονιμοποιησεις ξενους το μονο που θα καταφερεις ειναι να αυξησεις τους καταγεγραμμενους ανεργους σου.

    Ουτε δικαιωμα για επιδομα ανεργιας θα εχουν οπως δεν εχουν και πολλοι ελληνες γιατι δεν θα μπορουν να συμπληρωσουν τα απαιτουμενα μεροκαματα.( οι εργαζομενοι στις οικοδομικες εργασιες τωρα που μιλαμε ειναι ολοι ανασφαλιστοι γιατι οι μικροδουλειες που κανουν δεν εχουν  οικοδομικα ενσημα)

    Εκτος αυτου, οι  ξενοι απο  αλβανια, βουλγαρια, ρουμανια ,κλπ δεν ενδιαφερονται να γινουν νομιμοι, και να πληρωνουν εισφορες.

    Ενδιαφερονται να παρουν οσα χρηματα μπορουν στο χερι γιατι σκοπος τους ειναι καποια στιγμη να γυρισουν στην πατριδα τους.

    Οσοι ειμαστε στην πιατσα το ξερουμε καλα αυτο.

    Αυτοι λοιπον θα συνεχισουν να  κτυπουν τις δουλειες παρανομα .

    Δεν εχουν στο μυαλο τους την συνταξη.(οπως και πολλοι ελληνες πλεον)

    Οποτε η λυση του να τους νομιμοποιησουμε και να τους βρουμε δουλεια ωστε να συμβαλουν στα εσοδα του κρατους μοιαζει ανεφικτη.

    Η λυση κατα την γνωμη μου ειναι να παραμενουν μονο οσοι εχουν ΝΟΜΙΜΗ εργασια, ολοι οι αλλοι πρεπει να επιστρεφουν στην πατριδα τους με ανθρωπινο τροπο.

    Και κατι αλλο.πρεπει οπωσδηποτε να ξεκαθαρισουμε στους ευρωπαιους οτι δεν ειμαστε διατεθειμενοι να κανουμε αλλο την αποθηκη μεταναστων οσα λεφτα και αν μας δινουν για να εχουν αυτοι το κεφαλι τους ησυχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #428525

    <p>ΟΜΑΔΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝΩΝ ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ. ΜΑΧΑΙΡΩΣΑΝ 83ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΙΑΣΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΤΗΝ 69ΧΡΟΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ. :evil:<br />
    </p>
    <p>(Διαγράφηκε μέρος του κειμένου λόγω παράβασης των όρων χρήσης)</p>
    <p>mod1</p>
    <p>Σύμφωνα με τον ρεπόρτερ του eviazoom Μιχάλη Τσοκάνη ο οποίος βρίσκεται αυτή την ώρα στο χωριό Σέπα, κοντά στην Αμάρυνθο, μάλλον δύο ή τρείς Πακιστανοί εισέβαλαν σε σπίτι 83χρονου για να τον ληστέψουν. Τον μαχαίρωσαν πολλές φορές σε όλο του το σώμα και στη συνέχεια για να “απολαύσουν” Ελληνικό κρέας, σαν απάνθρωπα κτήνη, βίασαν την 69χρονη σύζυγό του.</p>
    <p>Ο άτυχος 83χρονος που μέχρι να πεθάνει(εαν δεν υποκύψει στο νοσοκομείο)θα ζειο με τον εφιάλτη, νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση κυριολεκτικά σφαγμένος. Η άτυχη γυναίκα βρίσκεται σε κατάσταση σοκ.</p>
    <p>Το θέμα “αφιερώνεται” στον Δένδια και στους συμβούλους του.</p>
    http://www.makeleio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=19472:———-83——69—-&catid=8:2012-02-11-12-50-51&Itemid=8

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων