ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404208

    Ειδικά τον τελευταίο καιρό θα πρέπει να έχεις παρατηρήσει ότι στον ΣΥΡΙΖΑ ‘’δεν γνωρίζει η δεξιά του τι ποιεί η αριστερά του’’. Έτσι δεν χρειάζεται λαγούς σαν τον Καισάριο για να χάνει οπαδούς. Τα καταφέρνει κι από μόνος του.

    Δεν το γυρνάμε στην πλάκα λεω εγω? 😀  

    Εισαι κλασσική περίπτωση αντισύριζα.Μου θυμίζεις κάτι παναθηναικούς που δεν τους νοιάζει αν παει καλά η ομάδα τους αλλα τους  ενδιαφέρει περισσότερο να πηγαίνει χάλια ο ολυμπιακός 😆

    υγ.Πάντως δεν θα πάψω να  αναρωτιέμαι ρε φίλε  ….οταν κοιτάς πίσω σου 30 χρόνια και βλέπεις αυτή την συστηματική καταστροφή της χώρας σου  ποιους βλέπεις?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #404281

    υγ.Πάντως δεν θα πάψω να αναρωτιέμαι ρε φίλε ….οταν κοιτάς πίσω σου 30 χρόνια και βλέπεις αυτή την συστηματική καταστροφή της χώρας σου ποιους βλέπεις?

    ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ και κάποιες συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ.

    Αλλά και για να σου λύσω κάποιες απορίες, μιας και με χαρακτήρισες δεξιό, την πρώτη φορά που ψήφισα ήταν στις πρώτες ευρωεκλογές μετά την είσοδο της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ που έγιναν το ’83 ή το ’84 – δεν θυμάμαι καλά – και ψήφισα τον αείμνηστο Λεωνίδα Κύρκο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404303

    Αλλά και για να σου λύσω κάποιες απορίες, μιας και με χαρακτήρισες δεξιό, την πρώτη φορά που ψήφισα ήταν στις πρώτες ευρωεκλογές μετά την είσοδο της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ που έγιναν το ’83 ή το ’84 – δεν θυμάμαι καλά – και ψήφισα τον αείμνηστο Λεωνίδα Κύρκο.

    Οπότε είσαι και εσύ παλιοσειρά.. 😉

    Εντάξει δεξιο σε είπα δεν σε είπα και καμπούρη!!!! 😆

    Το πιθανότερο είναι να συμφωνούμε σε πολλά πράγματα.Απλά εγω με όλα αυτά που έχουν δει τα μάτια μου είμαι ίσως πιο πολύ υποψιασμένος με τους διάφορους δήθεν αντικειμενικούς αρθογράφους .

    υγ.Τους υπαίτιους της συμφοράς της χώρας μας τους έβαλες στην σωστή σειρά.Το μόνο που ξέχασες είναι να βάλεις το ποσοστό της συμμετοχής του καθενός εξ αυτών.Διότι εκ των πραγμάτων το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης  το  έχουν τα δυο κομματα που κυβερνούσαν όλα αυτά τα χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #404392

    Ο κ. Στουρνάρας ερωτώμενος αν η Ελλάδα θα είχε πρόβλημα να πουλήσει τομείς της χώρας στην Τουρκία απάντησε ότι κατά την άποψή του δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

    Και γιατί να υπάρχει άλλωστε. Η κυβέρνησή του έχει ήδη επιτρέψει να πουληθούν σε τουρκικές εταιρείες, οι ελληνικές μαρίνες των Γουβιών, της Κέρκυρας και της Λευκάδας και δεν θα διστάσει να πουλήσει στους γείτονες οποιονδήποτε άλλο νευραλγικό τομέα της χώρας.

    Είναι ξεκάθαρο πως ο κ. Στουρνάρας ολοκληρώνει την «πολιτική» Σημίτη στα Ίμια και αναρωτιόμαστε αν θα δεχόταν να πουλήσει μέχρι και την Ακρόπολη στο όνομα της παγκοσμιοποίησης…

    Πηγη

    http://gr.news.yahoo.com/%CE%B3-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%B9-072306370.html

    υρ..  Όχι πείτε μου εσείς σε ποια γλωσσά θα πρέπει να του γράψω αυτού του πουλημένου για να μην  υπερβώ τους όρους του φόρουμ… πραγματικά ανά πω το πώς αισθάνομαι πάει θα κρασαρι το Άρτεμις και ποιος τους ακούει μετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #404394

    Ο κ. Στουρνάρας ερωτώμενος αν η Ελλάδα θα είχε πρόβλημα να πουλήσει τομείς της χώρας στην Τουρκία απάντησε ότι κατά την άποψή του δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Και γιατί να υπάρχει άλλωστε. Η κυβέρνησή του έχει ήδη επιτρέψει να πουληθούν σε τουρκικές εταιρείες, οι ελληνικές μαρίνες των Γουβιών, της Κέρκυρας και της Λευκάδας και δεν θα διστάσει να πουλήσει στους γείτονες οποιονδήποτε άλλο νευραλγικό τομέα της χώρας. Είναι ξεκάθαρο πως ο κ. Στουρνάρας ολοκληρώνει την «πολιτική» Σημίτη στα Ίμια και αναρωτιόμαστε αν θα δεχόταν να πουλήσει μέχρι και την Ακρόπολη στο όνομα της παγκοσμιοποίησης… Πηγη http://gr.news.yahoo.com/%CE%B3-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%B9-072306370.html υρ.. Όχι πείτε μου εσείς σε ποια γλωσσά θα πρέπει να του γράψω αυτού του πουλημένου για να μην υπερβώ τους όρους του φόρουμ… πραγματικά ανά πω το πώς αισθάνομαι πάει θα κρασαρι το Άρτεμις και ποιος τους ακούει μετά.

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

          

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #404454

    Καλησπέρα

    ο Στουρνάρας είναι αποφασισμένος στο ονομα της παγκοσμοποιησης να τα πουλήσει όλα και σε Τούρκους, αλλα δεν βλέπει οτι εδω είμαστε Βαλκάνια και οτι οι γείτονες μας ετοιμάζονται για τα χειρότερα, ενω ποιο νότια ο πόλεμος μαίνεται.

    Σήμερα εγινε διαδήλωση οχι για αυτά που χάνουμε καθε μέρα αλλά εναντίον του ρατσισμού με αφορμή την δολοφονία του πακκστανού που κακώς εγινε, αλλά αναλογίστηκα οταν βιάστηκε και σχεδόν σκοότωσε αλλοδαπός την ελληνιδοπούλα (Πάρος αμα θυμάστε) δεν είδα καμία διαδήλωση…….

    Ε αμα τα γράφουμε εδω μέσα και τα συζητάμε με φίλους και μη, νομίζω οτι είναι φυσιολογικό και γόνιμο, βλέπετε ενδιαφερόμαστε για τις αποψεις ανθρώπων που συζητάμε για το κυνήγι μαζί και επεκτεινόμαστε και σε ζητήματα της καθημερινότητας μας που μας απασχολούν, τώρα θα πεις πηγαινε σε κανα πολιτικο τόπικ, ε εκει δεν ειναι τα φιλαρακια μου που συζητώ απο εδω μέσα, βλέπετε και τα κυνήγια που είναι ¨φτωχά¨ μας προτρέπουν να συζητάμε ακόμα περισσότερο ……

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #404527

    Θα  θυμόσαστε    όλοι  την  περίφημη   υπόθεση   “ζαρντινιέρας ”  με   τον  Κύπριο  φοιτητή   που   κυριολεκτικά   τον    έσπασαν   στο   ξύλο    κάτι  ….μαλακισμένα    που  υπηρετούν   την  Δημοκρατία ,το νόμο και την  τάξη  και   θέλουν   να  λέγονται     αστυνομικοί .      Αυτά  τα   ανθρωποειδή  φασιστοειδή    υποκείμενα   αθωώθηκαν  από  την Ελληνική   δικαιοσύνη  η  οποία  εκτελεί   απερίσπαστα  και  ανεπηρέαστα  το  μεγάλο  έργο   της .         Ζούμε  βλέπετε  σε  μια  χώρα  που  η γέννησε  την  δημοκρατία  και  ξέρει  να την εφαρμόζει   απόλυτα  σε  όλα  τα επίπεδα  της  ζωής  μας .                Άλλωστε    αυτό  το  δείχνει  και  η πολιτική  ηγεσία  με  τους  δίκαιους  νόμους  που ψηφίζει  και εφαρμόζει  . Σέβεται τον  πολίτη  και  εφαρμόζει    απόλυτα την την  Ισονομία.    Έτσι  και  η  δικαιοσύνη  δεν κάνει διακρίσεις.  Φοράει  κουκούλες   και  αποφασίζει .  Γιατί  μόνο  αν φοράς  κουκούλα  δεν έχεις    δει  τι  έγινε   στην συγκεκριμένη   περίπτωση .        ΞΑΝΑΔΕΊΤΕΤΟ      …            http://www.youtube.com/watch?v=LgTREwHpsFA

    ΖΗΤΩ  Η  ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

         ΦΤΟΥ  ΣΑΣ   ΚΑΡΙΟΛΙΑ    ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ  ΚΑΙ  ΔΙΚΑΣΤΕΣ …….ΦΤΟΥ  ΣΑΣ   !

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404546

    Αυτή την στιγμή φίλε Δημήτρη η  λέξη ¨Ελληνική Δικαιοσύνη¨ απο μόνη της είναι ανέκδοτο.

    Επειδή τους έχουν γίνει περικοπές ( όπως σε όλους τους Ελληνες ) βγάζουν δικαστικές αποφάσεις που ¨ενοχλούν¨ την κυβέρνηση και τις χρησιμοποιούν σαν μοχλό πίεσης προκειμένου να κερδίσουν πίσω κάποια απο αυτά που έχασαν.Βλέπουμε κάποιες ευνοϊκές αποφάσεις σε υποθέσεις που έχουν σχέση με εργασιακά και σε προσφυγές που έχουν κάνει απολυμένοι και μας κάνει εντύπωση για την επιτέλους δίκαιη στροφή της δικαιοσύνης.

    Αμ δε!!!!   Οι αποφάσεις αυτές είναι για να δείξουν στην κυβέρνηση ότι αν δεν παρουν πίσω τις μειωσεις στους μισθούς κλπ θα τα κάνουν μπάχαλο.

    Τώρα στην περίπτωση της ζαρντινιέρας τι περίμενες δηλαδή? 😀  Ο Κορκονέας το ξέρεις ότι κυκλοφορεί ελέυθερος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404549

    τα πραγματα ειναι πολυ πιο σοβαρα απο οσο  θα φανταζοταν και ο πιο καχυποπτος πολιτης.

    τα διαπλεκομενα συμφεροντα ειναι τοσο σφικταγκαλιασμενα που χρειαζεται προσπαθεια χρονων για να ξεκαθαρισει ο τοπος.

    δεν θα ξεμπλεξουμε ετσι ευκολα παιδια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #404579

    Για   να   ξεμπλέξουμε  πρέπει  να το θέλουμε  και για να το θέλουμε  πρέπει  να   έχουμε  γνώση  και  κρίση    και νου  άνω  του  μέσου όρου  του  κοινού ανθρώπου  πράγμα  αδύνατο για τον νεοέλληνα    που  συμπεριφέρεται  σαν  ένας    πίθηκος  που  μονίμως  τρώει  τη μπανάνα  του  μπροστά  στο  χαζοκούτι   που  του   σερβίρει   σκουπίδια .                                                                                                                                                  ΑΑΑΑ  !  και  που  είστε  από  αύριο  αρχίζει στο ΜΕGΑ    η  νέα   φοβερή  σειρά    FATAMAGUL !!!! 

      Δεν  πάτε  να   πηδηχτείτε    ΚΑΡΙΟΛΙΑ …..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404614

    Πράγματα που ξέραμε…… 😥

    και γιατί τα λέει κατόπιν εορτής;;;;και δεν τα είπε τότε που ήταν ο αγάς στο υγείας;;;

    τώρα θα μου πείς ψάχνει ψηφαλάκια από τους μαλάκες

    αλλά τουλάχιστον ας μας πεί κάτι καινούργιο όπως π,χ. που βρίσκει μπικικίνια και στήνει κόμμα;;;;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404619

    τώρα θα μου πείς ψάχνει ψηφαλάκια από τους μαλάκες

    Ακριβώς αυτό.

    Φυσικά είναι και αυτός συνένοχος στο εγκλημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #404736

    DELOS wrote:
    Αλλά και για να σου λύσω κάποιες απορίες, μιας και με χαρακτήρισες δεξιό, την πρώτη φορά που ψήφισα ήταν στις πρώτες ευρωεκλογές μετά την είσοδο της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ που έγιναν το ’83 ή το ’84 – δεν θυμάμαι καλά – και ψήφισα τον αείμνηστο Λεωνίδα Κύρκο.

    Οπότε είσαι και εσύ παλιοσειρά..

    Εντάξει δεξιο σε είπα δεν σε είπα και καμπούρη!!!!

    Το πιθανότερο είναι να συμφωνούμε σε πολλά πράγματα.Απλά εγω με όλα αυτά που έχουν δει τα μάτια μου είμαι ίσως πιο πολύ υποψιασμένος με τους διάφορους δήθεν αντικειμενικούς αρθογράφους .

    υγ.Τους υπαίτιους της συμφοράς της χώρας μας τους έβαλες στην σωστή σειρά.Το μόνο που ξέχασες είναι να βάλεις το ποσοστό της συμμετοχής του καθενός εξ αυτών.Διότι εκ των πραγμάτων το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης το έχουν τα δυο κομματα που κυβερνούσαν όλα αυτά τα χρόνια.

    Ξεκινώντας από τις τελευταίες σου παρατηρήσεις, άποψή μου είναι ότι την μεγαλύτερη ζημιά στην μεταπολίτευση την έκανε το ΠΑΣΟΚ, όχι γιατί κυβέρνησε περισσότερο αλλά για άλλους λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε. Όμως θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που εγώ θεωρώ πιο σημαντικό. Και αυτό είναι η στάση της αντιπολίτευσης όλα αυτά τα χρόνια και κυρίως της αριστεράς η οποία αντί να καταγγείλει την κατάσταση, φρόντισε μονάχα να βολέψει και τους δικούς της ανθρώπους όπου και όταν μπορούσε, παίρνοντας μέρος στο πάρτι που οι μεγάλοι οργάνωσαν.

    Γι’ αυτό λοιπόν, πριν μοιράσουμε τις ευθύνες θα πρέπει να σκεφτούμε πολύ καλά, όλα όσα συνέβησαν από το ’74 και μετά. Αλλά αυτό πρέπει να γίνει χωρίς συναισθηματικές φορτίσεις και όσο γίνεται πιο αντικειμενικά. Έτσι θα έχουμε την δυνατότητα να μην ξαναπαρασυρθούμε από συνθήματα.

    Σχετικά με τους χαρακτηρισμούς: δεξιός, αριστερός, κεντρώος δεν τοποθετώ πουθενά τον εαυτό μου. Έχω απαλλαγεί εδώ και πολύ καιρό από κάθε ιδεοληψία και έχω μια πολύ ξεκάθαρη πολιτική θέση η οποία διαμορφώθηκε μετά από πολλά χρόνια μέσα στην ελεύθερη αγορά. Είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας που προάγει τον ανταγωνισμό σαν βάση για την ανάπτυξή της αλλά με αυστηρά εφαρμοζόμενους κανόνες. Είμαι επίσης υπέρ ενός ισχυρού κράτους πρόνοιας που να προστατεύει τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αποτελεί και κίνητρο προς την αδυναμία. Είναι εύλογο λοιπόν ότι θα στηρίξω με κάθε τρόπο, όποιον πολιτικό υποστηρίζει έμπρακτα θέσεις που βρίσκονται όσο πιο κοντά γίνεται στην δική μου πολιτική θέση. Μέχρι στιγμής, από το υπάρχον πολιτικό σύστημα ή τουλάχιστον από τα κοινοβουλευτικά κόμματα δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο.

    Σχετικά με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν είμαι ούτε αντιΣΥΡΙΖΑ ούτε έχω σχέση με το ποδόσφαιρο όμως διακρίνω πολλές ομοιότητες του ΣΥΡΙΖΑ με το ΠΑΣΟΚ του ’81. Και ναι μεν η τότε συγκυρία επέτρεψε να αρχίσει το πάρτι γιατί μπορεί να έφυγαν οι σοβαροί επενδυτές ήρθαν όμως τα πακέτα Ντελόρ και τα δανεικά. Στην σημερινή συγκυρία αν δεν έρθουν οι σοβαροί επενδυτές – Έλληνες ή ξένοι – θα μείνουμε στον πάτο του βαρελιού για καμιά πενηνταριά χρόνια ακόμη.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404757

    Φίλε DELOS  παρόλο του τα έχουμε πει πάρα πολλές φορές , θεωρώ ότι στην παρούσα κατάσταση πρέπει να υπενθυμίζουμε τα αποτελέσματα των επιλογών ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ αλλα των κομμάτων η των πολιτικών δυνάμεων που νομοθετούν  μέχρι σήμερα και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

    Τρία χρόνια μνημονιακών πολιτικών φαίνεται πως είναι αρκετά για να εξαθλιωθεί ένας λαός, να διαλυθούν οι κοινωνικές δομές υγείας, παιδείας, ασφάλισης…, να οδηγηθεί το 1/3 του πληθυσμού στην ανεργία και η νεολαία στην ξενητιά. Να κυριαρχεί η απαισιοδοξία και να αυξάνονται αλματωδώς οι αυτοκτονίες. Να ανατραπούν οι εργασιακές σχέσεις και να επικρατήσουν σύγχρονες μορφές δουλείας και μαζική κοινωνική εξαθλίωση. Να μειώνονται οι μισθοί
    και οι συντάξεις, να περικόπτονται οι κοινωνικές δαπάνες και ταυτόχρονα να μεγαλώνει η φορολογική επιβάρυνση και η ακρίβεια. Η καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων έχει γίνει εφιαλτική και η φτώχεια είναι κυρίαρχη.

    Οι πολιτικές αυτές επιλογές και οι συνέπειές τους δεν είναι κοινωνικά ουδέτερες, δεν ήρθαν από τον ουρανό. Πρόκειται για την ενσυνείδητη και τεράστιας έκτασης αναδιανομή πλούτου υπέρ των εχόντων. Πρόκειται για μια μεγάλη μεταφορά φόρων από τις πλάτες των πλουσίων στις πλάτες των μεσαίων και φτωχών στρωμάτων. Πρόκειται για την εκποίηση της χώρας και των ανθρώπων της. Πρόκειται για τον οικονομικό, πολιτικό, διοικητικό έλεγχο της χώρας, από τις ηγεμονικές νεοφιλελεύθερες δυνάμεις της Ευρώπης. Επιδιώκεται η μετατροπή της χώρας σε μια τεράστια Ειδική Οικονομική Ζώνη.

    Μπορώ να γράφω σελίδες ολόκληρες για τις αλλαγές των τελευταίων τριών ετών που εξαθλίωσαν τους Εληνες  αλλά είμαι σίγουρος φίλε DELOS ότι τα ξέρεις και εσυ πάρα πολύ καλά.

    Θέλω επίσης να πω και εγω ότι έχω ακούσω πολλές ασάφειες απο τον συριζα και κάποιες δηλώσεις θυμίζουν πασοκ όπως πολύ σωστά αναφέρεις.Δεν μπορώ όμως να σταθώ τόσο πολύ αρνητικά σε ένα ¨κομμα¨ που προσπαθεί να διαχειριστεί το άλμα απο  το 4% σε κόμμα με κυβερνητικές αξιώσεις.Θεωρώ  ότι η πολτική ¨ανωριμότητα¨ με κάποια προσπάθεια πιθανόν να ξεπεραστεί γρήγορα.

    Δεν είναι δυνατόν να μου μιλάς για ισχυρό κράτος πρόνοιας που προστατεύει τις ευπαθείς ομάδες όταν προχθές πέρασαν νομοσχέδια που είναι κατά των πολύτεκνων , κατά των ανθρώπων με ειδικές ανάγκες αφου τους εκοψαν επιδόματα , κατά της οικογένειας με υπερφορολόγιση των παιδιών κλπ .

    Ποιοί σοβαροί επενδυτές περιμένεις να έρθουν? Επενδυτές που να στοχεύουν την εσωτερική κατανάλωση?Φυσικά εδω γελάνε.Με μισθό στα 450 δεν μπορεί κανείς να καταναλώσει οτιδήποτε.Οι επενδυτές που υπήρχαν και στόχευαν την εσωτερική αγορά την κόπανισαν ταχέως( aldi-carefurr και πολλες άλλες) .Σοβαρά λοιπόν περιμένεις να έρθουν επενδυτές ?

    Πιθανόν να έρθουν επενδυτές που θα παράγουν και θα πουλούν προιόν στο εξωτερικό.Αυτό ακριβώς θέλουν τα αφεντικά μας .Σκλάβους με μισθούς πείνας που να δουλεύουν για λογαριασμό τους.

    Επειδή πιθανόν να κουράζουμε με σεντόνια , θα κλείσω πάλι με κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να τις κάνω σε σένα αλλά ουσιαστικά τις κάνω σε μένα γιατί θέλω και εγω να πάρω μια απάντηση.

    Περιμένεις απο αυτη την κυβέρνηση που μετά απο τρία χρόνια επιλογών τους είμαστε στο χειρότερο σημείο και σίγουρα σε λίγο καιρό θα είμαστε σε ακόμα χειρότερο , να σου βρεί λύσεις? Να σε βγάλει απο το αδιέξοδο? Εγω φίλε DELOS ενω πολύ θα το ήθελα είμαι σίγουρος πλέον ότι δεν υπάρχει καμμία τέτοια περίπτωση.Οπως  λες δεν περιμένεις κάτι απο το υπάρχον πολιτικό σύστημα.Μην νομίζεις ότι απέχουν και πολύ οι απόψεις μας διότι και εγω δεν περιμένω και πολλά.Εδω ακριβώς ίσως να είναι και η διαφορά μας.Εγω θέλω οπωσδήποτε να ξεκουμπιστούν και να φύγουν οι σίγουροι καταστροφείς της χώρας μου. Να φύγουν αυτά τα επικίνδυνα άτομα που μας έχουν κάτσει στο κεφάλι μας και μας οδηγούν στην καταστροφή.Μόνο έτσι και μόνο απο την διάλυση της υπάρχουσας τρικομματικής κυβέρνησης υπάρχει πέριπτωση να δημιουργηθούν ξανά νεες δυνάμεις με νεους ανθρώπους που θα κοιτούν το συμφέρον της χώρας και όχι το συμφέρον ξένων .Ολα αυτά μπορούν να γίνουν μόνο με δυνατό συριζα.Θα μπορούσε στην θέση του συριζα να ήταν κάποιος άλλος …δεν με ενδιαφέρει καθόλου ας ήταν όποιος ήθελε αρκεί να ήταν δυνατός και με μεγάλη αποδοχή.

    Για ένα πράγμα μπορω να σου πω με σιγουριά.Με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση τα πράγματα θα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.Με το να απαξιώνουμε τον συριζα εξαφανίζουμε τελείως την μοναδική ευκαιρία που έχουμε να αλλάξουν τα πράγματα.Οι αλλαγές που θα προκληθούν δεν θα είναι τόσο απο την επιλογή συριζα αλλά όσο  απο τις νεες ευκαιρίες που θα δημιουργηθούν μετά απο την κατάρευση του παρόντος κυβερνητικού σχηματος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #404800

    Δώστε σημασία στην παρακάτω είδηση για να καταλάβετε το μέγεθος του ξεπουλήματος στους Γερμανούς….
    Χθες έγινε διεθνής διαγωνισμός για την πρόκριση αναδόχου προμηθευτή Ποντισμένων καλωδίων (σύνδεση όλων των νησιών με την ηπειρωτική χώρα).

    Μεταξύ των υποψήφιων η Ελληνική εταιρεία, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.

    Μαντέψτε ποιος πήρε την δουλειά……Η SIEMENS!

    Κόστος έργου 400.000.000  $.

    ΖΗΤΩ   Η  ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗ

    ΖΗΤΩ Ο  ΕΞΥΝΧΡΟΝΙΣΜΟΣ

    ΖΗΤΩ  ΤΟ  ΝΕΟ   ΜΙΓΜΑ  ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

    ΚΑΙ   ΤΩΡΑ   ΚΥΡΙΕ   ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ  ΜΑΖΙ  ΜΕ ΤΗΝ   ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ  ΝΑ  ΠΑΣ  ΝΑ ………ΓΑΝΩΘΕΙΣ !!!

    ΦΤΟΥ ΣΑΣ  ΚΑΡΙΟΛΙΑ ,ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ,ΛΑΜΟΓΙΑ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων