REMINGTON CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 227 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Remington

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #342345

    για μπεκατσα αρη χλωμο το βλεπω…απο προβληματα κ ακαθαρτη τιποτα η δικια μου…ενα λαστιχακι εχει το οποιο εαν ξεραθει κ σπασει υπαρχει ανταλλακτικο,αλλα δε χρειαζεται συχνα .εγω απ οπερσι δε το χω αλλαξει κ δεν εινα ιακριβο…κ κουβαλαω παντα ενα μαζι οποτε δεν υπαρχει προβλημα. αν εισαι κ 2 μετρα παλικαρι σα κ εμενα (φτου μου) δε θα χεις προβλημα με το βαρος…. αλλα οι τουφεκιες της ανεκτιμητης αξιας….. ελπιζω να σε κατατοπισα….

    Tα λαστιχάκια λέγονται και o-ring και μπορείς να τα βρείς σε μαγαζιά με ρουλεμάν, τσιμούχες κτλ.

    Προληπτικά και μόνο το αλλάζεις, το δικό μου ήταν ψιλοκομμένο σε ένα σημείο και δούλευε πολύ καιρό απροβλημάτιστα και το άλλαξα έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ARIS στις #342359

    για μπεκατσα αρη χλωμο το βλεπω…απο προβληματα κ ακαθαρτη τιποτα η δικια μου…ενα λαστιχακι εχει το οποιο εαν ξεραθει κ σπασει υπαρχει ανταλλακτικο,αλλα δε χρειαζεται συχνα .εγω απ οπερσι δε το χω αλλαξει κ δεν εινα ιακριβο…κ κουβαλαω παντα ενα μαζι οποτε δεν υπαρχει προβλημα. αν εισαι κ 2 μετρα παλικαρι σα κ εμενα (φτου μου) δε θα χεις προβλημα με το βαρος…. αλλα οι τουφεκιες της ανεκτιμητης αξιας….. ελπιζω να σε κατατοπισα….

       φιλαρακι ευχαριστω πολυ το οτι η λειτουργια της ειναι αξιοπιστη ειναι θετικο αλλα  οπως λες για μπεκατσα θα το σκεφτω πολυ πριν την παρω μιας και το  κυριο κυνηγι μου ειναι μπεκατσα και τσιχλοκοτσυφα δηλαδη πολυ περπατημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #343188

    342341 wrote:

    για μπεκατσα αρη χλωμο το βλεπω…απο προβληματα κ ακαθαρτη τιποτα η δικια μου…ενα λαστιχακι εχει το οποιο εαν ξεραθει κ σπασει υπαρχει ανταλλακτικο,αλλα δε χρειαζεται συχνα .εγω απ οπερσι δε το χω αλλαξει κ δεν εινα ιακριβο…κ κουβαλαω παντα ενα μαζι οποτε δεν υπαρχει προβλημα. αν εισαι κ 2 μετρα παλικαρι σα κ εμενα (φτου μου) δε θα χεις προβλημα με το βαρος…. αλλα οι τουφεκιες της ανεκτιμητης αξιας….. ελπιζω να σε κατατοπισα….

    φιλαρακι ευχαριστω πολυ το οτι η λειτουργια της ειναι αξιοπιστη ειναι θετικο αλλα οπως λες για μπεκατσα θα το σκεφτω πολυ πριν την παρω μιας και το κυριο κυνηγι μου ειναι μπεκατσα και τσιχλοκοτσυφα δηλαδη πολυ περπατημα

    |Φιλε Αρη για τα κυνηγια που κανεις θες ενα οπλο ελαφρυ και γρηγορο,εγω θα εψαχνα για κατι αλλο,τωρα βλητικα τη να ασχοληθεις αφου η βολες σου θα ειναι σε αποστασεις που μονο εσυ θα φταις αμα το θηραμα χαθει.Η Ρεμι βλητικα ανηκει στις καννες που ευκολα βρισκεις φυσσιγκια,δεν ειναι δυστροπη στις επιλογες σε αυτο το τομεα,αλλα το βαρος της σαν οπλο ειναι ενα θεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #343222

    φιλε μπεφ να σε ρωτησω , απο ζυγισμα τι ελεγε?μονο για καρτερι σωστα? 

    για περπατητο ουτε καν ετσι?

    Φιλε ειναι καπως μπροστοβαρη αλλα κανει για καρτερι μονο για περπατητο δεν πας με καραμπινα 76 ποντους.Πουλαει μια ξυλινη 1100 competition ενας φιλος εδω πολυ λιγο εως ελαχιστα χρησιμοποιημενη για 800-900 ευρωπουλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #343225

    Στη τιμή αυτή νομίζω ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό όπλο αν λάβεις υπ’όψιν και πόσα προσφέρει.
    Και οι Αγγλοι γράφουν πολύ καλά λόγια….

     

    Ειναι οντως καλο οπλο με απιστρωση παντου εσω-εξω για την αποφυγη οξυδωσεων,αλλα οπως σου ειπα ο φιλος την πουλαει γιατι το εχει ριξει στα μπενελλικα και θελει να παρει και δευτερη μ2 και ετσι δεινει την ρεμι.Ειναι λαγοκυνηγος υποψιν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #377715

    Σημερα δοκιμασα το Μπαικαλ<σ.ποσε 18.4> με 5αρια ροττβαιλ σε συγκριση με τη Ρεμινγκτον 870 στα 45 μετρα ,με ντεμι 0.5 και το Μπαικαλ 1.ο φουλ.Η Ρεμι 98 σκαγια στο κυκλο των 75 εκ.,ενω το Μπαικαλ με το φουλ 100 σκαγια,και με το ντεμι 89.Βλακεια εκανα που δεν εριξα στο πινακα πριν τη λειανση του κωνου να δω αν αξιζε ο κοπος 😐

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #377809

    Στο πυκνό για μπεκάτσα  θα σε ενοχλεί και το μήκος του  όπλου (11-87) πέρα από το βάρος.

    Δοκιμάζοντας δικανάκι φίλου με κάνη 61 εκ είδα μεγάλη διαφορά, και στο περπάτημα και στην μπηχτή τουφεκιά

    Όλα αυτά παρότι κάνω περπατητό για τσίχλα και “έχω” την γρήγορη τουφεκιά με την 11-87.

    Σκέψου λοιπόν πριν πάρεις όπλο αποκλειστικά για περπατητό.  Ελαφρύτερο και κοντύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #419094

    Καλησπερα παιδια….εχω βρει μια Remington 1100 G3 σε πολυ καλη τιμη….

    οι κατοχοι αυτου του μοντελου(η οσοι εχουν κυνηγισει με αυτο) ποια οι γνωμη σας?

    Αξιζει η αγορα του? τι πρεπει να προσεξω (σε θεμα φυσσιγιων -συντηρησης,κ.τλ) εαν την παρω?

    Ευχαριστω.

    Διονυσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #419162

    Καλησπερα παιδια….εχω βρει μια Remington 1100 G3 σε πολυ καλη τιμη…. οι κατοχοι αυτου του μοντελου(η οσοι εχουν κυνηγισει με αυτο) ποια οι γνωμη σας? Αξιζει η αγορα του? τι πρεπει να προσεξω (σε θεμα φυσσιγιων -συντηρησης,κ.τλ) εαν την παρω? Ευχαριστω. Διονυσης

    καλησπερα σου απαντω εγω διονυση αν και εχω 1187 και οχι 1100 ομως δεν αλλαζει σχεδον τιποτα λοιπον αν την παρεις αλλαζεις με το καλημερα τα δυο ελατηρια αποθηκης και κοντακιου το πιστονακι και ενα δακτυλιο στεγανοποιησης.μην τρομαζεις προληπτικη ειναι η αλλαγη επειδη δεν ξερουμε την προηγουμενη χρηση της.συνολικα δεν κοστιζουν πανω απο 50 ευρω και τα εχει ολα ο διαμαντοπουλος.τωρα απο συντηρηση τακτικο καθαρισμα μετα απο καθε κυνηγι ειναι απαραιτητο για τις ρεμι.απο πλευρας βλητικης το οπλο δεν πεζεται με οτι τσοκ και αν το δουλεψεις.εγω τη δουλευω με λαμπρο καφε με νεο βελοξ και τωρα τελευταια και με σιπε 32 αυτα και ελπιζω να την παρεις τελικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #419167

    καλημερα. ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε outlander…..το οπλο το παιρνω σε πολυ καλη τιμη(κατω των 700 ευρω) και απο οτι μου ειπε ο κατοχος του,

    ειναι του 2009,και κυνηγησε μονο τσιχλες, και ειναι σε καλη καταστασση…ειδωμεν…

    παντως,οσο για το βαρος των οπλων. σιγουρα η τεχνολογια των οπλων εχει προχωρησει  αρκετα,αλλα πολυ απο εμας(μεσα σε αυτους και εγω) στην αρχη της κυνηγετικης μας πορειας,

    κυνηγουσαμε με αρκετα βαρια οπλα, περπατιτο τσιχλα-μπεκατσα-περδικα, κ.τ.λ, (εγω με μια browning B2000,του πατερα μου) και τωρα, διαμαρττυυρομαστε οτι τα οπλα πανω απο 3.0-3,100 κιλα,ειναι βαρια… τα χρονια βεβαια περνουν,βελτιωνονται τα οπλα,μεγαλωνουμε και….εμεις…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #419569

    Τελικα παιδια, μπηκα και εγω στο club!!! με μια Remi 1100 G3…..66εκ με τσοκακια…η βαλιτσα του(μαυρη) ειναι ολα τα λεφτα!!!

    το οπλο ειναι σε πολυ καλη κατασταση….λιγο βαρυ το ατιμο,αλλα ελπιζω να με αποζημιωσει σε θεμα ανακρουσης!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #419574

    Τελικα παιδια, μπηκα και εγω στο club!!! με μια Remi 1100 G3…..66εκ με τσοκακια…η βαλιτσα του(μαυρη) ειναι ολα τα λεφτα!!! το οπλο ειναι σε πολυ καλη κατασταση….λιγο βαρυ το ατιμο,αλλα ελπιζω να με αποζημιωσει σε θεμα ανακρουσης!!!

    Αντε καλοριζικος ο φονιας φιλε,καλοριχτω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #419588

    ευχαιστω φιλε μου….μου εκανε εντυπωση οτι κοιτωντας μεσα στην καννη,δεν μπορεσα να ξεχωρισω τον κωννο προσαρμογης…λες και δεν υπαχει!!!!

    και επισης,οταν εβαλα την ορειχαλκινη βουρτσα για καθαρισμα περνουσε σχετικα ευκολα, απο το τον διευρυμενο του αυλο,σε σχεση με τον συμβατικο αυλο τον 18.4 των δικαννων μου…

    το ζυγισα σε μια ηλεκτρονικη  ζυγαρια που εχω, καιν αν στα χερια δεν το…πολυ-καταλαβαινεις, λες  ”καμια 3.5 κιλα το κοβω” η  ζυγαρια εδειξε 3835!!!!

    τζαμπα γυμναστηριο!!!χαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #419592

    ευχαιστω φιλε μου….μου εκανε εντυπωση οτι κοιτωντας μεσα στην καννη,δεν μπορεσα να ξεχωρισω τον κωννο προσαρμογης…λες και δεν υπαχει!!!! και επισης,οταν εβαλα την ορειχαλκινη βουρτσα για καθαρισμα περνουσε σχετικα ευκολα, απο το τον διευρυμενο του αυλο,σε σχεση με τον συμβατικο αυλο τον 18.4 των δικαννων μου… το ζυγισα σε μια ηλεκτρονικη ζυγαρια που εχω, καιν αν στα χερια δεν το…πολυ-καταλαβαινεις, λες »καμια 3.5 κιλα το κοβω» η ζυγαρια εδειξε 3835!!!! τζαμπα γυμναστηριο!!!χαχαχα!!!

    Eχει μακρυ κωνο probore

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #419675

    Καλορίζικο φίλε woodman και καλά κυνήγια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 227 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων