ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #55598

    εξαιρετικα πλαγιοκανα με προσιτη τιμη ειναι και τα Ugartechea που εισαγει ο Γιαλιτακης στο Ηρακλειο της Κρητης. εφερνε δε και ποικιλια κανων και τσοκαρισματων. σε τεστ του ο Αιγινητης ειχε γραψει καλα λογια και εχω και φιλο που κυνηγαει χρονια με Uga και ειναι πολυ ευχαριστημενος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #55612

    v Απορια!Πως μπορει καποιος που διαθετει στον οπλοβαστο του ολα τα ειδη 1)καραμπινα 2)σουπερ ποσε 3) πλαγιοκαννο να μπορει να τα χρησιμοποιει εναλλαξ χωρις να αντιμετωπιζει προβληματα; 

    Δεδομενου οτι οτροπος λειτουργιας εκαστου εξ`αυτων ειναι τελειως διαφορετικος και εαν πιθανολογησουμε οτι  καποιο απο τα δικαννα ειναι δισκανδαλο πωως μπορει ο εγκεφαλος να προσαρμοστε ιστην χρηση μιας ή δυο σκανδαλων ;

      Πως μπορει καποιος να πει οτι το ταδε ή το δεινα κοντακι αγγλε ή πιστολε να του προσφερει την ιδια καλη και ανετη αισθηση;

      Μηπως καποιος εχει μετρησει ποσο διαφορετικο ειναι το cast σε ενα πλαγιοκανο απ`οτι σε ενα σουπερ ποσε ;

      η αισθηση της παπιας δεν μπορει να ειναι ικανοποιητικη σε ολα τα μοντελα

      Επισης το λακτισμα στο σουπερ ποσε εχει τηυν ταση να μετατοπιση την καννη προς τα πανω ενω στο πλαγιοκαννο  προς τα πλαγια

     Την ωρα που σημαδευεις το θηραμα το μυαλο σου ειναι στο να αφησεις σωστα την σκανδαλη ωστε να οπλιση ή να μετακινησεις το δακτυλο στην δευτερη σκανδαλη;

      Εκτος βεβαια εαν μιλαμε για οπλα με δυο σκανδαλες.

    Εγω προσωπικα δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να εχει οπλο με δυο σκανδαλες.Οσο αφορα δε το σκεπτικο που αναπτυσσουν καποιοι οτι εχεις την δυνατοτητα να διαλεξης ποια καννη θελεις να χρησιμοποιησεις με αφηνει αδιαφορο διοτι δεν νομιζω να τιθεται θεμα οικονομιας και επισης ξερω μεχρι που περιπου μπορω να ντουφεκισω και να εχω αυξημενες πιθανοτητες να καταβαλω το θηραμα

    Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου .

    Επισης μια αλλη απορια !Συνεχεια διαβαζουμε για συνεχη προσπαθεια εξελιξης και  βελτιωσης των αυτογεμων καθως και των σουπερ ποσε οπλων .Ποτε διαβασαμε κατι αντιστοιχο για τα πλαγιοκαννα; 

    Καζαμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55616

    Καζαμ πολυ φιλοσοφιμενα ερωτηματα θετεις!

    Ο καθενας θα χρησιμοποιησει το οπλο που τον βολευει περισσοτερο και αναλογα το κυνηγι!

    Συνηθως καποιο απο τα οπλα του οπλοβαστου ειναι το πιο “αγαπημενο” με αποτελεσμα να χρισιμοποιειται περισσοτερο!

    Αν καποιος αλλαζει τυπο οπλου σε καθε εξορμηση τοτε το προβλημα θα το αντιμετωπισει στις πρωτες βολες μεχρι να συνηθισει το οπλο! Καποιος ομως μπορει και να μην εχει προβλημα!

    Οσο για τις εξεληξεις αν δεν κανω λαθος το Σ/Π ειναι εξελιξη του δικαννου! Τωρα βλεπουμε πλαγιοκαννα που τα κατασκευαζουν και τα προοριζουν για “διακοσμιτικα” και τα λυπασαι να ριξεις φυσιγγι! Δεν ξερω αν το εθεσα σωστα αλλα καπως ετσι μου φαινεται η εξελιξη των πλαγιοκαννων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #339501

    Φίλε Kazam εύλογη η απορία σου και ωραία για κουβέντα…

    Εγώ θα ήθελα να πω πρώτα μια δικιά μου εμπειρία…ξεκίνησα το κυνήγι με ένα δισκάνδαλο πλαγιόκαννο (SIMSON). Παρόλο που όλα μου τα πρώτα θηράματα τα έχω πάρει με αυτό το όπλο και η κάρπωση μου σε θηράματα ήταν αρκετά καλή, αυτό το οφείλω πιστεύω στην αφθονία εκείνων των χρόνων περισσότερο παρά στο όπλο, μιλάω για το ’87 – ’88. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί εκείνο το όπλο δεν με “γέμιζε”…η αγορά μιας καραμπίνας επέφερε και την οριστική απόσυρση του στον οπλοβαστό. Αντίθετα, όταν κάποια στιγμή απέκτησα και ένα S/P κόντεψα να αποσύρω την καραμπίνα!

    Η δε μετάβαση από το ένα όπλο στο άλλο (καραμπίνα -> S/P) ήταν θα έλεγα απροβλημάτιστη, μιας και όσα αναφέρεις για το λάκτισμα αλλά και η σκόπευση, ανάμεσα σε αυτούς τους δύο τύπους είναι σχεδόν ίδια. Για αυτό και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ και την καραμπίνα μου, σε καρτερίσια κυνήγια χωρίς να έχω ουσιαστικά προβλήματα. Να σημειώσω όμως ότι όσον αφορά τα κοντάκια τους έχω προσπαθήσει να τα φτιάξω και τα δύο όσο το δυνατόν πιο “ίδια”, σε ότι αφορά τις κλίσεις τους και το Cast Off. Επειδή μάλιστα είναι και τα δύο μονοσκάνδαλα δεν έχω τέτοιους “εγκεφαλικούς” προβληματισμούς που περιγράφεις και έχω διαπιστώσει και εγώ στην πράξη με τα όπλα μου ότι ισχύουν.

    Για το θέμα μονοσκάνδαλο ή δισκάνδαλο, έχουμε ξανασυζητήσει. Πιστεύω ότι αντικειμενικά κριτήρια για να βγάλουμε κάποιο από τα δύο “καλύτερο” δεν υπάρχουν, μιας και η επιλογή είναι καθαρά θέμα γούστου αλλά και υποκειμενικής αντίληψης για το θέμα της λειτουργικότητας. Στα συν του μονοσκάνδαλου όμως ίσως να καταλογίζεται και η ουσιαστική επικράτηση του στους κυνηγότοπους σε ποσοστά άνω του 80%.

    Το πλαγιόκαννο είναι το παλαιότερο χρονολογικά από τους τρεις τύπους που χρησιμοποιούμε ευρέως στη χώρα μας. Πιστεύω ότι τις δυνατότητες του λίγο έως πολύ τις έχουν ήδη εξαντλήσει από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα, κυρίως οι ’γγλοι οπλουργοί και λίγη περαιτέρω εξέλιξη “σηκώνει”. Από την άλλη και οι κυνηγοί που το χρησιμοποιούν το κάνουν περισσότερο επειδή διακατέχονται από κάποιου είδους ρομαντισμό παρά επειδή εκτιμούν κάποια πλεονεκτήματα που τυχόν έχει…σε σηκωτά θηράματα που φεύγουν από τον κυνηγό ίσως και σε κάποιες τραβέρσες που όντως η σκοπευτική του εικόνα βολεύει για γρήγορες καλές ντουφεκιές. Στις καραμπίνες θα υπάρχει διαρκής εξέλιξη, μιας και διαπιστώνουμε με τα μάτια μας ότι η εξέλιξη των συστημάτων λειτουργίας συνεχίζεται. Οι χρήστες καραμπίνας δε, είναι πιο δεκτικοί στην πρόοδο και στην εξέλιξη και αυτό διευκολύνει και τις εταιρίες να παρουσιάζουν καινούρια όπλα ή άλλα Gadgets (π.χ. τσοκάκια, νέες λύσεις για μείωση του λακτίσματος κ.α). Μάλιστα αυτό συμβαίνει όπως λες και στο χώρο του αλληλεπίθετου, μιας και η εξέλιξη σε αυτό έρχεται κατευθείαν μέσα από τα σκοπευτήρια, αλλά σίγουρα και επειδή υπάρχει και αυξημένη ζήτηση από πλευράς κυνηγών.

    Τέλος θα διαφωνήσω με τον Νίκο…δεν είναι εξέλιξη του πλαγιόκαννου το αλληλεπίθετο…είναι διαφορετική προσέγγιση του όπλου που βάλλει με δύο κάννες, που είναι και η μόνη τους ομοιότητα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339503

    Η δική μου γνώμη είναι ότι πέρα από το θέμα “δισκανδαλο” όλα τα άλλα έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο όπλο παρά με το είδος του όπλου.

    Από τα 5 όπλα που διαθέτω, μόνο δύο ήλθαν στο μάτι μου κατευθείαν και μου έδωσαν την εντύπωση ότι αν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν υπάρχει περίπτωση αστοχίας. Αυτά ήταν η Urika 391 και το πλαγιόκανο Baikal.

    Το S/P  Winchester χρειάσθηκαν πολλές αλλαγές για να το φέρω εκεί που θέλω. Δεν αντιλέγω ότι ένα ορθόκανο είναι πιο εύχρηστο ίσως από ένα πλαγιόκανο. Το Baikal το πήρα λόγω του ρομαντισμού που επεσήμανε ο Βαγγέλης και μάλιστα επέλεξα κάτι φτηνό γιατί φοβόμουν ότι θα μείνει στον οπλοβαστό.

    Όταν όμως το ρίχνω στο σκοπευτήριο και διαπιστώνω μεγαλύτερη επιτυχία απ΄ότι με το S/P που έχω ρίξει πάνω από 7000 φυσίγγια, δεν είναι φυσιολογικό να το εμπιστευτώ περισσότερο στα κυνήγια για τα οποία το προορίζω?

    Το ίδιο είχε συμβεί και με την 391. Ότι μου έδειξε στο σκοπευτήριο αυτό έκανε και στο κυνήγι. Πιθανώς αν είχα αγοράσει ένα άλλο πλαγιόκανο που δεν θα μου ταίριαζε, θα το παράταγα και θα πίστευα ότι φταίνε γενικά τα πλαγιόκανα.

    Δεν ξέρω αλλά με αυτά τα δύο όπλα όταν επωμίζω δεν σκέπτομαι τίποτα, δεν κάνω τίποτα διαφορετικό συνειδητά και τα πιάτα σπάζουν. Μοναδική διαφορά η εικόνα προσκόπευσης που με το πλαγιόκανο αισθάνομαι ότι μικραίνει.

    Ούτως η άλλως δεν θα μπορούσα να κυνηγήσω στα πυκνά με μια καραμπίνα συνολικού μήκους 125 cm. Θα έπρεπε αναγκαστικά να προτιμήσω ένα δίκαννο ή την Breda μου που διαθέτει κάνη 61 cm. ‘Ομως ποτέ δεν τα πήγα καλά με αυτό το όπλο. Έτσι είχα να επιλέξω μεταξύ του Winchester και του Baikal. Προς το παρών όλα δείχνουν ότι αυτό που θα κάτσει σπίτι  να κάνει παρέα στην Breda θα είναι το Winchester.

    Με λίγα λόγια σε οποιαδήποτε κατηγορία και αν ανήκει ένα όπλο, αυτό από μόνο του είναι που σε κερδίζει η σε κάνει να το απορίψεις. Οι επιτυχίες είναι που δίνουν την εμπιστοσύνη και όχι το αν είναι πλαγιόκανο ή ορθόκανο.

    Βεβαίως δεν το συζητάω, σε κυνήγι τσίχλας θα προτιμήσω την 391 γιατί είναι πιο εύχρειστη και ξεκούραστη. Στην μπεκάτσα όμως που θα ρίξω ελάχιστα φυσίγγια (και αν θα τα ρίξω) γιατί να μην κάνω το κέφι μου με ένα όπλο που μου εμπνέει  και λίγο ρομαντισμό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55624

    Φίλε θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου, για το ιδανικό όπλο για τα κυνήγια που ζητάς,  Για μένα θα ήταν δίκαννο, πλαγιόκαννο ή S.P. με  67 cm κάννες, και σταθερά τσοκαρίσματα  C/***  ή  ****/**,  δισκάνδαλο όπωσδήποτε, αν είναι  S.P. να προσέξεις να έχει ξεχωριστούς οπλιστήρες, και όχι έναν ενιαίο και για τις δύο κάννες,  ότι και να μου λένε πάντα υπάρχει η πιθανότητα να σπάσει,  στα πλαγιοκάννα είναι όλα έτσι,  αν είναι S.P. να είναι χαμηλού πορφιλ και με λεπτή πάπια,  το να βρίσκεται το χέρι κοντά στον άξονα της κάννης βοηθάει πάρα πολύ στην γρήγορη τοποθέτηση του όπλου στον στόχο,  το πλαγιόκαννο και αυτό να μην έχει πάπια με στοπ μπροστά, αλλά ακόμα και αν έχει πολύ εύκολα την τρώς με μια ράσπα, ο λόγος ότι έτσι τοποθετείς τον δείκτη ανάμεσα στις κάννες, είναι συνήθεια, αλλά βοηθάει τρομερά στην σωστή τοποθέτηση του όπλου  στο στόχο όντως εξαιρετικά κοντά στους άξονες των καννών και την “σκοπευτική” γραμμή,  Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δυσκολευεται κάποιος να περάσει από την καραμπίνα και το S.P.  στο πλαγιόκαννο,  έχει συνηθίσει να “χουφτώνει” όγκο, πράγμα βολικό στο σκοπευτήριο όπου οι στόχοι έχουν εντελώς καθορισμένες πορείες,  αλλά όχι στην μπεκάτσα,  Το κοντάκι να είναι semi πιστολέ, ή αγγλε,  έχω δει ένα URCACHEA με semi pistole,  Να αποφύγεις σε όλα τα όπλα το κλειστό πιστολε, δυσκολευει απίστευτα την καλή επώμιση και την εύκολη τοποθέτηση στον στόχο, υπέρτερει σε χρήσεις με καθορισμένες πορείες, και χρήσεις με γάντια κλπ. όπου το ΄”λεπτό” πιάσιμο δεν βοηθάει καθόλο, Τα τσοκάκια τέλος γεννήθηκαν για τις καραμπίνες και για αυτούς που θέλουν να έχουν υποθετικά ένα όπλο για όλα τα κυνήγια, Με τα σταθερά τσοκ, μπορείς να παίζεις με τα φυσίγγια, π.χ. κυνηγάς μπεκάτσα σε μέρη ανοικτά, έχεις στην ανοικτή, ένα φυσίγγι με μάλλινη τάπα,  ο σκύλος πάει και φερμαρει σε ένα πολύ κλειστό, πολύ εύκολα αλλάζεις φυσίγγι και βάζεις διασποράς, άντε άλλαξε τσοκάκι,

    Αυτό που να προσέξεις είναι να σου έρχεται το όπλο, ή τουλάχιστον να θέλει λίγο διορθώμα,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55625

    “……το πλαγιόκαννο και αυτό να μην έχει πάπια με στοπ μπροστά, αλλά ακόμα και αν έχει πολύ εύκολα την τρώς με μια ράσπα, ο λόγος ότι έτσι τοποθετείς τον δείκτη ανάμεσα στις κάννες, είναι συνήθεια, αλλά βοηθάει τρομερά στην σωστή τοποθέτηση του όπλου  στο στόχο όντως εξαιρετικά κοντά στους άξονες των καννών και την “σκοπευτική” γραμμή,….”

    Αυτό ακριβώς έκανα στο Baikal μου φίλε Παντελή. Έφαγα με την ράσπα εντελώς το στοπ.

    Στο πλαγιόκανο με ενθουσιάζει η επαφή με την κάνη. Αν έχεις μάθει να δουλεύεις το αριστερό χέρι στην οδήγηση του όπλου προς τον στόχο, η επαφή αυτή είναι όλα τα λεφτά. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω φετος στο κυνήγι αφότου έφτιαξα τα ξύλα του και το πελμα στα μέτρα μου. Στην μοναδική φορά που το χρησιμοποίησα στις τσίχλες οι τουφεκιές μου έφευγαν λίγο μπροστά λόγω της διαφορετικής εικόνας προσκόπευσης. Όταν το αντιλήφθηκα δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55671


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 04 Aπρίλιος 2005


    v Απορια!Πως μπορει καποιος που διαθετει στον οπλοβαστο του ολα τα ειδη 1)καραμπινα 2)σουπερ ποσε 3) πλαγιοκαννο να μπορει να τα χρησιμοποιει εναλλαξ χωρις να αντιμετωπιζει προβληματα;   ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ & ΚΑΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΚΑΘΩΣ Κ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ! ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ Κ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΤΑ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ Η ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΟΠΛΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ! ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ “ΕΒΓΑΛΑ” ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ ΕΝΑ ΜΟΥ ΟΠΛΟ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΣΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΟΠΛΟ,ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΟΠΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΔΙΣΚΟΥΣ (ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ),ΣΤΟΝ ΟΠΛΟΒΑΣΤΟ ΜΟΥ-ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΜΩ-! ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΕΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΚΑΝΟ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ & ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΥΝΗΓΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ! ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ & ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΚΡΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΜΑΣ!

    Δεδομενου οτι οτροπος λειτουργιας εκαστου εξ`αυτων ειναι τελειως διαφορετικος και εαν πιθανολογησουμε οτι  καποιο απο τα δικαννα ειναι δισκανδαλο πωως μπορει ο εγκεφαλος να προσαρμοστε ιστην χρηση μιας ή δυο σκανδαλων ; ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΩΝ ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ & ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΚΟΜΙΔΗ ΘΥΡΑΜΑΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ!

      Πως μπορει καποιος να πει οτι το ταδε ή το δεινα κοντακι αγγλε ή πιστολε να του προσφερει την ιδια καλη και ανετη αισθηση; ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΨΑΘΕΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ! ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΓΛΕ ΚΟΝΤΑΚΙ,Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΠΩΣ Κ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ!

      Μηπως καποιος εχει μετρησει ποσο διαφορετικο ειναι το cast σε ενα πλαγιοκανο απ`οτι σε ενα σουπερ ποσε ; Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟ ΟΝ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΕΠΩΜΙΖΩ ΕΝΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΜΙΚΡΟ CAST-OFF ΜΙΑ & Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΓΙΑ ΚΛΙΣΗ.Ο ΛΑΙΜΟΣ & ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ! 

      η αισθηση της παπιας δεν μπορει να ειναι ικανοποιητικη σε ολα τα μοντελα ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΨΑΘΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΟΥ ΟΠΛΑ, ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΑ & ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ Κ ΣΤΟΝ ΞΥΣΤΟ! ΠΛΑΓΙΟ & ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ!  NO PROBLEM!

      Επισης το λακτισμα στο σουπερ ποσε εχει τηυν ταση να μετατοπιση την καννη προς τα πανω ενω στο πλαγιοκαννο  προς τα πλαγια & TO AYTOΓΕΜΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΒΟΛΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ! ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΡΕΙΣ ΑΠΑΝΩΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ! ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΛΟΥΝ ΜΙΚΡΟΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΞΟΥ & ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΗΣΙΟ ΒΑΡΟΣ ΟΙ ΟΠΕΣ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙΣ Η ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΩΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ!  ΕΔΩ ΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΝΤΟ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟ ΜΙΑ & Ο ΞΥΣΤΟΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΜΑ.ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΤΟΝΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ.ΠΕΡΣΙ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ 36αρια ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΣΕ ΦΟΡΤΙΟ ΣΚΑΓΙΩΝ,ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΙ ΕΝΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΙΧΕ ΒΑΡΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 3.200 & ΗΤΑΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΗΓΟΡΗ ΒΟΛΗ ΜΙΑ Κ ΤΑ ΣΤΟΜΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΗΡΘΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 15 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ!

     Την ωρα που σημαδευεις το θηραμα το μυαλο σου ειναι στο να αφησεις σωστα την σκανδαλη ωστε να οπλιση ή να μετακινησεις το δακτυλο στην δευτερη σκανδαλη; ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΡΠΩΣΗΣ Η ΟΧΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΟΝΤΑ Η ΜΑΚΡΙΑ & ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ.ΕΧΩ ΠΕΙ Κ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΠΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ Κ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ!

      Εκτος βεβαια εαν μιλαμε για οπλα με δυο σκανδαλες.   ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ & ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ!

    Εγω προσωπικα δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να εχει οπλο με δυο σκανδαλες.Οσο αφορα δε το σκεπτικο που αναπτυσσουν καποιοι οτι εχεις την δυνατοτητα να διαλεξης ποια καννη θελεις να χρησιμοποιησεις με αφηνει αδιαφορο διοτι δεν νομιζω να τιθεται θεμα οικονομιας και επισης ξερω μεχρι που περιπου μπορω να ντουφεκισω και να εχω αυξημενες πιθανοτητες να καταβαλω το θηραμα   ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ,ΑΡΑ ΣΑΝ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΙΝΕ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΟ ΜΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΝΑ ΘΥΡΑΜΑ.ΑΘΛΗΤΙΚΟΤΑΤΗ ΣΚΕΨΗ & ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΕΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΡΠΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΥΡΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ! ΜΙΑ Κ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ & ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΜΜΕΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ & ΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΜΙΣΟ ΤΣΟΚ Κ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΞΕΜΑΚΡΑΙΝΕΙ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΔΙΣΤΗΣ, ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΜΑΙ! ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΦΡΕΣΚΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΣΕ ΡΕΖΕΡΒΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΠΩΣ ΑΦΗΝΕ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ & ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΦΕΚΟΥΣΕ! ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΣΚΕΨΗ ΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!

    Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου .

    Επισης μια αλλη απορια !Συνεχεια διαβαζουμε για συνεχη προσπαθεια εξελιξης και  βελτιωσης των αυτογεμων καθως και των σουπερ ποσε οπλων .Ποτε διαβασαμε κατι αντιστοιχο για τα πλαγιοκαννα; Ο ΑΛΚΗΣ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΤΟΥ ΠΟΣΤ! ΚΑΖΑΜ ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΔΙΑΒΑΣΤΟ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ & ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ! ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΠΤΥΧΕΣ ΤΩΝ ΤΥΠΩΝ ΤΟΥ ΛΕΙΟΚΑΝΟΥ  ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ & ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ !   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Καζαμ


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55673


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 05 Aπρίλιος 2005


    Τα τσοκάκια τέλος γεννήθηκαν για τις καραμπίνες και για αυτούς που θέλουν να έχουν υποθετικά ένα όπλο για όλα τα κυνήγια, Με τα σταθερά τσοκ, μπορείς να παίζεις με τα φυσίγγια, π.χ. κυνηγάς μπεκάτσα σε μέρη ανοικτά, έχεις στην ανοικτή, ένα φυσίγγι με μάλλινη τάπα,  ο σκύλος πάει και φερμαρει σε ένα πολύ κλειστό, πολύ εύκολα αλλάζεις φυσίγγι και βάζεις διασποράς, άντε άλλαξε τσοκάκι,

    Παντελής ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΣΕ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΕΝΝΑΛΑΣΟΜΕΝΩΝ! ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΓΚΡΑΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ Η ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ AYTO-5, ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ,ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΟΚΑΝΟ .ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ! ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ,ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ & ΕΠΙ 5 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΚΑΤΟΧΗΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ,ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΩΝΤΑΣ ΣΥΣΦΙΞΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΝΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ Η ΩΡΑΣ! ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΓΓΙΟΘΗΚΗ Η ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ! ΕΧΩ ΑΝΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΣΥΧΝΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΔΟΥΣ ΦΥΣΙΓΙΩΝ & ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #339523

    Διευκρινηση  για τις αποψεις που εξεφρασα σε προηγουμενο μηνυμα

     

     1)Ποτε δεν αγαπησα τις καραμπινες διοτι ,αστειευομενος, τις θεωρω σωληνες και επισης το υπερβολικο τους μηκος δεν μου αρεσει.Ειμαι οπαδος των δυο φυσιγγιων αντι των τριων ή ακομα χειροτερα της εποχης των πεντε.Δεν είναι γελοιο να ριχνεις τρια φυσιγγια για να σκοτωσεις ένα ορτυκι ή μια τσιχλα; Όλα τα θηραματα δικαιουνται να γλυτωσουν ακομα και τα μεγαλυτερα και εάν σου ξεφυγει καποιο βγαλε του το καπελο

     2) Εάν διαθετεις και πλαγιοκαννο και αλληλεπιθετο οπλο καλο είναι και τα δυο να εχουν τον ιδιο αριθμο σκανδαλων ( ή μια ή δυο).Δεν είναι λογικο την μια μερα να κυνηγας με το μονοσκανδαλο και την άλλη με το δισκανδαλο για τους λογους που αναφερα ( δεν τους αναλυω ξανα)

     3) Προτιμω το οπλο που εχει μια σκανδαλη διοτι είναι πιο ευχρηστη .

    4) Ποτε δεν εθεσα στον εαυτο μου το ερωτημα εάν το θηραμα είναι κοντα αρα ριχνω την κατω (δεξια καννη) ή είναι μακρυα(αρα ριχνω την πανω ή αριστερη καννη).Θελω να πιστευω ότι στα 50 μου που εχω φτασει, και που κυνηγω από τα γεννοφασκια μου ,και που εχω ριξει κοντεινερς φυσιγγια(εζησα και μεγαλωσα σε κυνηγετικο παραδεισο) εμαθα και εμπεδωσα ότι πανω από 30-35 μετρα αντε 40;  είναι κριμα να ντουφεκισω το πουλι.Πιστευω ότι σε αυτή την αποσταση το θηραμα θα καταβληθει ανεξαρτητα από τηνσυσφυγξη της καννης. Πολλες φορες εχω δεχτει το μειδιαμα αλλων κυνηγων που δεν ντουφεκισα ένα πουλι διοτι το θεωρησα μακρυα και διοτι επισης δεν εχανα και τιποτα εάν του ~~εσφιγγα~~ μια ντουφεκια!

    4)Επειδη από τα γραφομενα ορισμενων φιλων  που αναφερουν ότι κανουν μετατροπες στα κοντακια τους μεγαλωνοντας  ή αλλοιονωντας το grip του κοντακιου,μου δημιουργειται η εντυπωση ότι διαθετουν χουφτες φτυαρια, πως μπορουν να ανεχονται το ιδιο ευκολα μια παπια Schnabel ή beavetail  με μια English style  η οποια ειναι πολλαπλασια πιο μικρη και λεπτη απο τις δυο προηγουμενες; Και οντως αληθευει ότι το χερι τους αγκαλιαζει και τις καννες.

    5) Σε μια μερα ,που ολοι ευχομαστε να μας τυχει, παρουν φωτια και αναψουν οι καννες μας κυριολεκτικα θα τυλιξουμε το χερι μας με βρεγμενο πανακι για να το κρατησουμε;Βεβαια υπαρχουν και καποια δερματινα προσθετικα τα οποια βαζεις στις καννες για να τις κρατας καλυτερα.

    6)Θα τονισω ότι όταν αναφερομαι σε English style παπια εννοω την κλασσικη λεπτη παπια .Οντως υπαρχουν και παπιες για πλαγιοκαννα που είναι πολύ ογκωδεις και χοντροφιαγμενες.

    Φιλοι μου ότι  εγραψα  το εγραψα χωρις ιχνος ειρωνειας για κανενα φιλο προσωπικα.

    7) Φιλε shotgun αφου ειναι τοσο ευκολο να προσαρμοζομαστε σε ένα οπλο τοτε τι μιλαμε συνεχεια για παρεμβασεις στα ξυλινα μερη των οπλων μας;

    8) Ποτε μου δεν θα συμβουλευα ένα νέο υποψηφιο κυνηγο να αγορασει καραμπινα .Πρωτιστα θα τον συμβουλευα να μαθει να σκοπευει σωστα,να μαθει μεχρι ποια αποσταση εχει τις καλυτερες προυποθεσεις για να καταβαλει το θηραμα και ότι οσο λιγοτερες ντουφεκιες ριξει σε ένα θηραμα τοσο πιο τιμιο ,ηθικο και αθλητικο είναι .Τωρα εάν θα επαιρνα το θαρρος να προτεινω καποιο οπλο  θα ελεγα  ένα αλληλεπιθετο και δη μονοσκανδαλο.Εαν δε κατά ατυχη συγκειρια είναι και αριστεροχειρας και γουσταρει  δισκανδαλο τοτε αποκλειστικα πρεπει να το παραγγειλει διοτι η κλιση τοσο της πρωτης οσο και της δευτερης σκανδαλης  είναι αντιστοφες.

     

     Παντα φιλος  με ολους σας και χωρις ιχνος προσωπικης αντιπαραθεσης ή ειρωνειας.

       Καζαμ(Μιχαλης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55730

    ΟΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΜΥΝΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ,ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ,ΝΑ “ΧΩΡΑΝΕ” ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΕΥΡΗΝΣΗ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΜΑΣ & ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΠΑΓΙΩΜΕΝΑ!  ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ  Ν7 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΑ ΕΙΤΕ ΛΟΓΟ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΕΙΤΕ ΜΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ Η  ΑΛΛΑΓΗ ΚΛΙΣΕΩΝ ΣΤΑ ΑΥΤΟΓΕΜΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΣΕ ΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΥΣΑΝ. ΠΙΘΑΝΩΝ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΔΙΚΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΙ & ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ! ΣΥΝΗΘΩΣ  ΤΟ ΦΛΕΡΤ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΠΤΙΚΑ & ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ,ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΗ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ & Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΟΥ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ)ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΜ! ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΟΣ & ΟΧΙ ΟΥΣΙΑΣ ΜΙΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ, Κ ΑΥΤΟ ΑΝ ΓΙΝΕΙ, ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΛΙΣΕΙΣ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #55736


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 05 Aπρίλιος 2005



    [indent]

    …ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΕΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΚΑΝΟ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ & ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΥΝΗΓΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ! ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ & ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΚΡΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ Κ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΜΑΣ! …

      Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟ ΟΝ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ! …


    [/indent]

     

    Προσθέτω εδώ Χρήστο , σε ότι λές , οτι  οι προτιμήσεις στην επιλογή κυνηγετικού όπλου είναι a priori μια καθαρά προσωπική υπόθεση αυστηρά υποκειμενική ανάλογα με τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν ή ακόμα και τον τρόπο που προτιμάμε να κυνηγάμε .

    Δε γνωρίζω άν και κατά πόσο η υποκειμενικότητα στις παραπάνω επιλογές , υπακούει σε  κανόνες αντικειμενικότητας .

    Επίσης πάρα πολλοί συμφωνούν στο οτι αν δεν σου αρέσει το όπλο  το οποίο κρατάς δε θα ρίξεις ποτέ καλά με αυτό …

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339524

    Φίλε Μιχάλη (Καζαμ), δεν χρειάζονταν να αναφέρεις ότι δεν εχεις πρόθεση ειρωνίας. Παρόλο τον καυστικό τρόπο της παρουσίασης των απόψεων σου, όλοι όσοι σ’ έχουμε γνωρίσει ξέρουμε τι άνθρωπος είσαι.

    Στο θέμα μας τώρα. ’ν και χρησιμοποιώ αυτογεμές θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται για μια σωλήνα προσαρμοσμένη σε μια βάση που θυμίζει αλουμινόπορτα. Προσωπικά κατέφυγα στην λύση της καραμπίνας για οικονομικούς λόγους.

    Θεωρώ ότι το ιδανικό όπλο γενικού κυνηγίου είναι όντως ένα ποιοτικό αλληλεπίθετο με μονή σκανδάλη και εναλλασόμενα τσοκάκια.

    Από εκεί και πέρα όλα αφορούν το προσωπικό γούστο του καθενός και το κυριότερο ίσως αυτό που βολεύει τον καθένα μας και του εξασφαλίζει την απαιτούμενη εμπιστοσύνη.

    Όσον αφορά την απόσταση της τουφεκιάς, νομίζω ότι δεν μπορείς να περιορίσεις ένα καρτεριτζή να μην τουφεκά σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 30-35 μέτρων. Με τα σημερινά φυσίγγια ένας καλός σκοπευτής μπορεί να καταβάλει το θήραμα και σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Η επιλογή του τσοκαρίσματος είναι επίσης υποκειμενική και εξαρτάται από τις ανασφάλειες του σκοπευτή. Τα εναλλασόμενα τσοκάκια δίνουν την δυνατότητα να βρούμε το σωστό συνδιασμό για το φυσίγγι μας χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να ψαχνόμαστε για καινούργιο (φυσίγγι).

    Κάπου αναφέρθηκες στις πάπιες των πλαγιόκαννων. Με ελκίουν οι μεσαίες καταστασεις (Γαλλικές πάπιες). Οι μεν Αγγλικές είναι τόσο λεπτές που χαλούν την αρμονία ενός όμορφου δίκαννου ενώ οι Γερμανικές & πρωην Ανατολικές είναι χονδροειδέστατες.

    Με μια νορμάλ πάπια είναι σίγουρο πως τα δάκτυλα μας θα “πιάνουν” κάνη. Θεωρώ σωστή την άποψη που υποστηρίζει σαν προσόν το πιάσιμο αυτό για καλύτερη οδήγηση του όπλου.

    Η υπερθέρμανση των κανών σπάνια θα συμβεί και σίγουρα αυτό μπορεί να γίνει μόνο με χρήση σε καρτέρια άλλων εποχών ή άλλων χωρών. Βεβαίως κανείς δεν χρησιμοποιεί σήμερα ένα πλαγιόκαννο σε κυνήγια που θα χρειαστεί να ρίξει πολλές τουφεκιές.

    Στο σκοπευτήριο που έχω ρίξει κάποιες πούλες, δεν αισθάνθηκα ενόχληση ακόμα και όταν έριχνα skeet μόνο με ένα συμπαίκτη. Για τα κυνήγια που προορίζω το πλαγιόκαννο είναι σίγουρο ότι δεν θα υπερθερμανθεί η κάνη ποτέ. Αν τώρα οι ’γγλοι φοράνε δερμάτινο γαντάκι στο αριστερό χέρι, το κάνουν περισσότερο για να προστατεύσουν το μέταλλο από τον ιδρώτα των χεριών παρά για να μην καούν.

    Συμπερασματικά λοιπόν το λίγο διάστημα που ασχολούμαι, έχω καταλήξει ότι στο θέμα σκόπευση – κυνήγι τίποτα δεν μπορεί να μπει σε καλούπια. Το καλύτερο είναι πάντα αυτό που σου αυξάνει την αυτοπεποίθηση και σου δίνει τις επιτυχίες. Ούτε το όπλο ουτε το σκοπευτικο στυλ έχουν σημασία εφόσον πετυχαίνεις τον στόχο σου. Ξέρω άτομο που τουφεκά με κλειστό το μάτι, κρατά και επωμίζει άτσαλα, αλλά ότι πετά η τρέχει σε απόσταση βολής το παίρνει με την μία. Γιατί λοιπόν να αλλάξει κάτι αυτός ο άνθρωπος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #339525

    Όπως λέει και ο Κώστας , σημασία έχει να πετυχαίνεις το στόχο…όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

    Βέβαια τα υπόλοιπα που συζητάμε όπως η εφαρμογή του όπλου στο σώμα , η τεχνική στην σκόπευση και τα λοιπά , για μένα έχουν σημασία γιατί σου δίνουν τα εξής πλεονεκτήματα :

    • Η εφαρμογή του όπλου στο σώμα και η προσαρμογή του στις ανάγκες του χρήστη – σκοπευτή – κυνηγού δίνει μια άνεση στην χρήση του και μια σιγουριά.

    Ειδικά τώρα για το grip στο οποίο αναφέρθηκε ο Μιχάλης , εγώ είμαι από αυτούς που δίνω ιδιαίτερη σημασία στο grip , προτιμώντας τα έντονα πιστολέ παρά το γεγονός ότι τα χέρια μου δεν είναι κουπιά. Μου δίνουν σιγουριά στο σωστό κράτημα του όπλου.

    • Το θέμα της τεχνικής τώρα , κατα τη γνώμη μου είναι αυτό που σου δίνει γρήγορα και σταθερά αποτελέσματα . Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορείς να πετύχεις τα ίδια αποτελέσματα με άλλη τεχνική ή αυτοσχεδιάζοντας.

    Απλώς γι’ αυτούς που δεν είναι “φυσικά ταλέντα” στην σκόπευση ,  θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο (και φυσίγγια) για να φθάσεις σε ένα καλό σημείο.

    Κλείνοντας , θεωρώ ότι πέρα από την τεχνική , η σκοποβολή είτε στο κυνήγι , είτε στο σκοπευτήριο, είναι κύρια θέμα άνεσης  και εμπιστοσύνης στον εαυτό σου και στα εργαλεία που έχεις (όπλα, φυσίγγια κτλ).

    Ότι σου δίνει αυτή την σιγουριά … είναι το καταλληλότερο για σένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #339527

    Αν τώρα οι ’γγλοι φοράνε δερμάτινο γαντάκι στο αριστερό χέρι, το κάνουν περισσότερο για να προστατεύσουν το μέταλλο από τον ιδρώτα των χεριών παρά για να μην καούν.

    Αντί για … δερμάτινο γαντάκι, βάζουν δερμάτινο …προφυλακτικό στο όπλο

    Galco’s Barrel Guard is constructed of genuine leather that is stitched around a spring-steel form, keeping your hand securely in place and safe from the heat of the barrels. Made for 12,16,20,& 28 gauge side by sides.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα της προσαρμογής από τον ένα τύπο όπλου στον άλλο, νομίζω ότι όταν κάποιος έχει αποκτήσει εμπειρία με τον κάθε τύπο, η εναλλαγή γίνεται εύκολα γιατί το σώμα προσαρμόζεται αυτόματα χωρίς συνηδειτή σκέψη και προσπάθεια του εγκεφάλου. Οπως π.χ. κάποιος που ξέρει να οδηγεί και αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα δεν δυσκολεύεται ούτε μπερδεύει τις κινήσεις χειρισμού, στην εναλλαγή του ενός με το άλλο. Ακριβώς επειδή ο κάθε τύπος δίνει διαφορετική αίσθηση, το σώμα “αναγνωρίζει” αυτόματα και προσαρμόζεται ανάλογα. Υπό την προυπόθεση βέβαια ότι έχει αποκτήσει προηγουμένως αρκετή εμπειρία με τον κάθε τύπο (muscle memory).

    Για την εκλογή όπλου, θεωρώ ότι είναι θέμα υποκειμενικό, ότι αρέσει στον καθένα. Εγώ πάντως θα ήθελα να είχα τουλάχιστον ένα από τον κάθε τύπο (“ευσεβής πόθος”). Ειδικά για το πλαγιόκανο, όταν και αν πάρω, θα είναι οπωσδήποτε με ίσιο (αγγλέ) κοντάκι, δύο σκανδάλες και λεπτή πάπια.

    ——————-

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.  

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων