ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55744

    Oi απόψεις του καθένα είναι σεβαστές αλλά θεωρώ ότι ο καθένας εδώ μέσα για το τι επέμβαση κάνει στο όπλο του το κάνει κατά πρώτο λόγο για το μεράκι και την αγάπη που έχει και κατά δεύτερο λόγο για κάποιες βελτιώσεις, από εκεί και πέρα στα 15 χρόνια που κυνηγάω τα 14 τα έκανα με πλαγιόκανο δισκάνδαλο και το 1 με καραμπίνα,και τα 2 όπλα που χρησιμοποιώ μου αρέσουν,τώρα όσον αφορά τον σωλήνα που αναφέρεται για την καραμπίνα θα διαφωνήσω γιατί η κατασκευή της καραμπίνας είναι τελείως διαφορετική από του δίκανου οπώτε δεν μπορούνε να συγκριθούν σίγουρα τα δίκανα σαν όπλα είναι πιό όμορφα. Ούτε πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά το να ρίξεις 3 απο 2 φυσίγγια γιατί το θήραμα συνήθως έχει απομακρυνθεί αρκετά μετά τις 2 πρώτες τουφεκιές οπώτε κατά 90% των περιπτώσεων η 3τρίτη πάει στον βρόντο,εγώ προσωπικά ρίχνω πάντα 2 για το λόγο του ότι μετά μπορώ να οπλίσω εύκολα και γρήγορα,με αυτό το σκεπτικό λοιπόν το δίκαιο για το θήραμα θα ήταν να κυνηγάμε με μονόκανα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55748


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steve στίς 07 Aπρίλιος 2005


    Ακριβώς επειδή ο κάθε τύπος δίνει διαφορετική αίσθηση, το σώμα “αναγνωρίζει” αυτόματα και προσαρμόζεται ανάλογα. Υπό την προυπόθεση βέβαια ότι έχει αποκτήσει προηγουμένως αρκετή εμπειρία με τον κάθε τύπο (muscle memory).

    ——————-

    Μπράβο Στέλιο, αυτό που γράφεις είναι η πεμπτουσία του όλου θέματος. Μου έχει συμβεί και αφορούσε την διαφορά στις κλίσεις του κοντακιου μεταξύ του S/P και της καραμπίνας μου.

    Με το S/P έπρεπε να σκεπάζω τον στόχο ενώ με την καραμπίνα να τον βλέπω πάνω στην άκρη της ρίγας. Κάθε φορα λοιπόν που έπιανα ένα από τα δύο το μυαλό μου προσαρμοζονταν χωρίς σκέψη. Αντίθετα όταν άλλαξα την κλίση στο S/P για να γίνει ίδια με του αυτογεμούς, χρειάστηκα χρόνο να συνηθίσω την διαφορά.

    Στο θέμα της δεύτερης σκανδάλης έχω σοβαρό πρόβλημα γιατί δεν έχω ποτέ δουλέψει με τέτοιο όπλο. 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #55752

    Η δικη μου εμπειρια απο τη μεταβαση σε μονοσκανδαλο S/P ηταν, ασυναισθητα, να τραβαω τον υποφυλακτηρα της σκανδαλης, σαν να ηταν η δευτερη σκανδαλη. Ηθελε λιγο χρονο αλλα τελικα συνηθισα. Τωρα, οποτε κυνηγαω με το BAIKAL το χερι μου παει ασυναισθητα πισω στη δευτερη σκανδαλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    gt1810 στις #55756

    Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΝΟ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΧΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΙΚΑΡΙΣΜΑ * ΚΑΙ ***, ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΣΤΗ ΜΙΑ ΚΑΝΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ. ΕΚΕΙ ΘΕΩΡΩ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΣΚΝΔΑΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΑ ΔΡΑΣΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΟΠΛΟ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΧΡΗΣΤΟ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339529

    steve:

    Τώρα όσον αφορά το θέμα της προσαρμογής από τον ένα τύπο όπλου στον άλλο, νομίζω ότι όταν κάποιος έχει αποκτήσει εμπειρία με τον κάθε τύπο, η εναλλαγή γίνεται εύκολα γιατί το σώμα προσαρμόζεται αυτόματα χωρίς συνηδειτή σκέψη και προσπάθεια του εγκεφάλου. Οπως π.χ. κάποιος που ξέρει να οδηγεί και αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα δεν δυσκολεύεται ούτε μπερδεύει τις κινήσεις χειρισμού, στην εναλλαγή του ενός με το άλλο. Ακριβώς επειδή ο κάθε τύπος δίνει διαφορετική αίσθηση, το σώμα “αναγνωρίζει” αυτόματα και προσαρμόζεται ανάλογα. Υπό την προυπόθεση βέβαια ότι έχει αποκτήσει προηγουμένως αρκετή εμπειρία με τον κάθε τύπο (muscle memory).

    Ακριβώς η άποψή μου επί του θέματος. Μάλλιστα χθες ετοιμαζόμουν να γράψω το ίδιο παράδειγμα με το αυτοκίνητο και την μοτοσυκλέτα, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου το ανέβαλα και με πρόλαβε ο Στέλλιος.

    Όσον αφορά τις καραμπίνες και το ωφέλιμο βεληνεκές που αναφέρει ο φίλος Μιχάλης, εμένα με βρίσκει κάπως αντίθετο. Πράγματι, το τρίτο φυσίγγι πιθανόν να θεωρείται αντιαθλητικό για οποιοδήποτε θήραμα, αλλά κανείς δεν μπορεί να πει ότι και οι καραμπίνες δεν έχουν πλεονεκτήματα. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα (ιδίως στις αερίων) είναι η χαμηλή ανάκρουση σε σχέση με το βάρος. Αυτό σε κάποια κυνήγια μπορεί να είναι και το πλέον ζητούμενο από ένα όπλο, οπότε ας μην το κατατάξουμε στα δευτερεύοντα πλεονεκτήματα. Εξάλλου, αν η καραμπίνα είχε μόνο πλεονεκτήματα δεν θα ήταν αυτή την στιγμή ο δημοφιλέστερος ίσως τύπος λειόκαννου κυνηγετικού, τουλάχιστον στην χώρα μας.

    Για το ωφέλιμο βεληνεκές των 35-40 μέτρων, έχω μόνο να δηλώσω ότι υπήρξαν κυνηγετικές μέρες όπου όλες μου οι ντουφεκιές “άρχιζαν” από κει και πάνω, και η κάρπωση παρ’ όλα αυτά ήταν άκρως ικανοποιητική. Αν τηρούσα κι εγώ αυτό το όριο, σίγουρα θα γύσριζα σπίτι μου άπραγος (και ατουφέκιστος). Οι μακρινές ντουφεκιές μου αρέσουν και τις επιδιώκω πάντα, και όσοι έχουν κυνηγήσει μαζί μου ξέρουν ότι τουλάχιστον από την δική μου μεριά, δεν έχουν τίποτα το αντιαθλητικό.

    Συμπερασματικά, όλα σχετικά με το κυνηγετικό όπλο και την χρήση του, βασίζονται κυρίως σε υποκειμενικά κριτήρια. Η αισθητική, η λειτουργικότητα, η χρήση και οι απαιτήσεις, είναι για όλους μας διαφορετικά και μοναδικά. Ας βάλει λοιπόν ο καθένας μας την προσωπική του σφραγίδα στις επιλογές του, και ας είμαστε όλοι ανοιχτοί στις διαφορετικές απόψεις που ευνοούν τον διάλογο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #339535


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 06 Aπρίλιος 2005


     1)Ποτε δεν αγαπησα τις καραμπινες διοτι ,αστειευομενος, τις θεωρω σωληνες και επισης το υπερβολικο τους μηκος δεν μου αρεσει. ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ,ΘΕΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ  ΜΕ ΔΙΚΑΝΟ ΣΤΗΝ ΤΟΤΕ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΑ,ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΗΛΙΚΑΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΟΠΛΑ & ΣΚΥΛΙΑ.ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ -ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ- ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΜΙΑ Κ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΣΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΘΥΡΑ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΣΩΛΗΝΕΣ ΟΠΛΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΑΓΩΤΟ. Ο ΚΑΘΕΙΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΟΠΛΟΚΑΤΟΧΗΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΜΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ Κ ΓΝΩΣΗ.ΑΝ ΑΣΠΑΖΩΜΟΥΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ & ΕΠΑΙΡΝΑ ΞΑΝΑ ΜΙΑ ΣΩΛΗΝΑ ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΥΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΙΚΑΝΩΝ. ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΝ Κ ΕΠΙΜΕΝΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΑΣΚΕΙ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΙΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΣΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ 12αρι ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ! ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 20αρι ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΕΚΤΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ! ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΟ 12 Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 5,7 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΕΝΩ ΤΟ 20 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 5,2.ΜΟΝΟ ΠΕΝΤΕ ΔΕΚΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ “ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ” & ΓΑΛΛΙΚΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΙΟ ΣΤΕΝΗ ΒΑΣΗ & ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΠΙΟ ΣΙΜΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! (ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ,ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΨΑΞΩ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΕΠΩΝΗΜΙΑ!)   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ![/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55811


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 07 Aπρίλιος 2005


    Οι μακρινές ντουφεκιές μου αρέσουν και τις επιδιώκω πάντα, και όσοι έχουν κυνηγήσει μαζί μου ξέρουν ότι τουλάχιστον από την δική μου μεριά, δεν έχουν τίποτα το αντιαθλητικό. ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ & ΣΤΗΝ ΜΗ ΚΑΡΠΩΣΗ ΤΟΥ ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ.ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΒΡΙΣΚΩ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! ΑΝ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΚΑΤΑΘΛΗΘΕΙ ΑΜΜΕΣΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ,& ΜΟΝΟ ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ!  ΕΠΙΣΗΣ  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ  ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΕ ΕΤΣΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ & ΤΟ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ ΤΟΥ “ΤΟΥΦΕΚΙΟΥ” ΕΣΜΙΓΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55812


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από gt1810 στίς 07 Aπρίλιος 2005


    Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΑΝΟ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ ΧΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΙΚΑΡΙΣΜΑ * ΚΑΙ ***, ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΣΤΗ ΜΙΑ ΚΑΝΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ. ΕΚΕΙ ΘΕΩΡΩ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΣΚΝΔΑΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΑ ΔΡΑΣΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΟΠΛΟ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΧΡΗΣΤΟ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ


    [/indent]ΕΣΥ ΠΑΛΙ ΑΜΜΕΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ! ΑΣΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ & ΤΟΥΣ ΒΕΤΕΡΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΛΑ Κ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ! & ΓΩ ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ΑΝ Κ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟ Κ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΠΛΩΝ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ & ΕΡΓΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΑ ΙΣΩΣ ΤΑ ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟΥ! (ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ)   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55813


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 07 Aπρίλιος 2005


    Ούτε πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά το να ρίξεις 3 απο 2 φυσίγγια γιατί το θήραμα συνήθως έχει απομακρυνθεί αρκετά μετά τις 2 πρώτες τουφεκιές οπώτε κατά 90% των περιπτώσεων η 3τρίτη πάει στον βρόντο,εγώ προσωπικά ρίχνω πάντα 2 για το λόγο του ότι μετά μπορώ να οπλίσω εύκολα και γρήγορα,με αυτό το σκεπτικό λοιπόν το δίκαιο για το θήραμα θα ήταν να κυνηγάμε με μονόκανα.


    [/indent]ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΕΟΦΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΟΝΟΚΑΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ! ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ & ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΙΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ BROWNING ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ TRAP.ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.ΑΠΟ ΜΝΗΜΗΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΦΕΚΟ! (ΓΙΑ ΜΕΝΑ).   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #55818

    Χρήστο, το συγκεκριμένο μονόκαννο είναι εξειδικευμένο μόνο για αμερικάνικο τράπ.  Δεν κάνει για τίποτα άλλο.  Είναι πιό βαρύ από τα περισσότερα δίκαννα (3.500), έχει υπερβολικά υπερυψωμένη ρίγα και πολύ μακρυά κάννη (76-86εκ).  Ασε που κοστίζει και 1.300$.

    Εμφανισιακά είναι ωραίο όπλο.  Μακάρι να υπήρχε και σε κυνηγετική έκδοση.  Βέβαια σε τέτοιο ύψος βάσης η Beretta χωράει δύο κάννες… over/under.

    Δυστυχώς υπάρχει πολύ φτώχεια σε ότι έχει σχέση με μονόκαννα όπλα.  Ακόμα και η Beretta έβγαζε ένα αλλά το σταμάτησε πριν 10 χρόνια.  Δεν ήταν και σπουδαίο σε εμφάνιση.  Θύμιζε το investarm (αναδιπλούμενο).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55860

    ΝΙΚΟΛΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ “ΦΤΩΧΕΙΑ” ΣΤΑ ΜΟΝΟΚΑΝΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΠΛΟ ΜΙΑ & ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΓΕΦΥΡΩΝΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΑΣΜΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΑ ΜΟΝΟΚΑΝΑ,ΜΙΑ Κ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΞΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ!.ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑ & ΕΤΣΙ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΩΝ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΩΝ. ΑΝ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 3.500γραμ. Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΑ 3.200 ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ΚΑΘΩΣ & ΤΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΑΤΟΥ ΜΙΑ Κ Η ΜΙΑ ΚΑΝΗ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΟΠΛΟ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ. ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ Η ΥΠΕΡΗΨΩΜΕΝΗ ΡΙΓΑ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΑ Κ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΠΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ.ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΟΦΕΛΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΜΙΑ Κ Η ΚΑΝΗ-ΕΣ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ.ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ  BROWNING ΕΧΟΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ & ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ! ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ “ΣΤΕΝΕΣ” ΚΑΝΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟΥ,ΚΑΘΩΣ Κ Η ΥΠΕΡΗΨΩΜΕΝΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55868

    Mιάς και μιλάμε για μονόκαννα υπάρχει στην αγορά μονόκαννο με θαλάμη super magnum? Για δεύτερο όπλο σε extreme κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    KASAJOHN στις #55894

    ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΡΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ FRANCHI 612 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ RAPTOR 712. ΑΠΟ ΤΗΝ 612 ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η RAPTOR. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339545

     

    Μη πείτε τι θέλω σε αυτά τα χωράφια, διαβάζω συχνά το περί όλων, πολλές φορές με τρώει να γράψω κυρίως σε θέματα όπλων (συσφίξεων, τύπων κλπ) και λιγότερο ιδιογομώσεων που έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ. Τον λίγο χρόνο που έχω, προτιμώ να τον διαθέσω στα «κυνηγόσκυλα». Θες να με καθαιρέσουν από συντονιστή; 

    Κάποιος από δω κάποιος από εκεί έχουν καλύψει αυτά που είχα να πω και να αιτιολογήσω. Επιγραμματικά λοιπόν θα πω πως σε όποιον ζητήσει την γνώμη μου για αγορά πρώτου όπλου προτείνω ένα αλληλεπίθετο.

    Παρένθεση χωρίς σκωπτική διάθεση, Κώστα δεν έχει τύχει να δω αλλού τον όρο ορθόκαννο. Καταλαβαίνω την αντιδιαστολή μεταξύ πλάγιου και ορθού. Ορθή όμως θα έλεγα την διάταξη από γης προς ουρανό. Πράγματι με ενδιαφέρει αν το ονομάζεις έτσι μεταξύ παρέας (αργκό) ή έχει επικρατήσει σαν επίσημος όρος. Αν συμβαίνει το δεύτερο, Κώστα μου αρχίζω να ανησυχώ, λες σε λίγο να μην καταλαβαίνω τι λένε οι νέοι; Πάω δηλαδή για το περιθώριο;

    Προτείνω λοιπόν αλληλεπίθετο, μονοσκάνδαλο, με επιλογέα. Με 66 – 71εκ. κάννη, ανάλογα με το ζύγισμα του όπλου, το είδος θηραμάτων (και κατ’ επέκταση το τοπίο). Με τσοκάκια, όχι για να τα αλλάζω στην κάθε τουφεκιά αλλά σαν όπλο γενικού κυνηγίου να μπορώ να το χρησιμοποιήσω από ορτύκι μέχρι παπί. Προσωπικά φέτος δεν άλλαξα τον κύλινδρο και το Skeet 2 όλη την χρονιά. Βάρος 3000 – 3300 περίπου. Ανάλογα με το ποσόν που διαθέτουν προτείνω να αγοράσουν την καλύτερη ποιοτική κατασκευή με τα λιγότερα «στολίδια» (εκτός αν διαθέτουν αρκετό χρήμα). Και φυσικά να επιλέξουν αυτό που τους «πάει» καλύτερα. Το να φέρεις τα ξύλα στα μέτρα σου στην πράξη δεν είναι εύκολο για έναν πρωτάρη, εκτός αν έχει την διάθεση και την ενημέρωση να αποκτήσει πρώτα την ικανότητα της σωστής επώμισης, διαθέτει χρήμα, μένει σε περιοχή που υπάρχει καλός μετρολήπτης και κοντακάς. Το είδος της λαβής είναι καθαρά προσωπική επιλογή αλλά στο εμπόριο κυριαρχεί το πιστολέ. Σε ένα δισκάνδαλο για τους γνωστούς λόγους (μετατόπιση χεριού για αλλαγή σκανδάλης) συμφωνώ αν γενικώς του ταιριάζει λόγω της κλίσης που παίρνει ο καρπός. Τέλος τους εφιστώ την προσοχή πως με την αγορά του ενός πρώτου όπλου θα πρέπει να καλύψουμε τις κυνηγητικές μας ανάγκες και όχι τις οπλοφιλικές μας, εξηγώντας τους την διαφορά.

    Τι έχουν οι οπλοβαστοί; Μερικές μετρημένες στα δάκτυλα συλλογές. Μερικές σαβούρες από κάποιους που νομίζουν πως κάνουν συλλογή.

    Κάποια διαφόρων τύπων όπλα από νέους κυνηγούς που ακόμα ψάχνονται. Αλλά κυρίως οι οπλοβαστοί μας έχουν κρεμασμένες τις αναμνήσεις μας, τις παλιές μας αγάπες. Εκτός από τα παιδικά μου φλομπεράκια έχω το πρώτο μου μονόκαννο που με αυτό πρωτοκυνήγησε η γυναίκα μου και ο γιος μου. Έχει την SKB καραμπίνα μου, σύντροφο 20 χρόνων, που αν και κατά πολύ μακρύτερο το κοντάκι είχα προσαρμοστεί τόσο καλά πάνω της που ο καημένος ο Χρήστος Σωτηρόπουλος προκειμένου να καταλήξουμε στα μέτρα του S/P μου, έβαλε όλη του την υπομονή και κατανόηση, ξανά και ξανά μέχρι να στρώσω σε σωστή επώμιση. Είναι γεγονός πως δύσκολα έφτασα τα αποτελέσματα κάρπωσης με το νέο όπλο, έχοντας όμως σωστά μέτρα και με την βοήθεια του Μπ. Αιγινήτη τα ξεπέρασα. Φτάσαμε τώρα στο άλλο θέμα, της αλλαγής τύπου όπλου και προσαρμοστικότητας. Μετά το πρώτο δύσκολο στάδιο τώρα πια μπορώ να πάω για παπιά με την SKB και την επομένη να κυνηγήσω με το S/P χωρίς δυσκολία. Για να προσθέσω στο παράδειγμα των προηγούμενων. Θα δυσκολευτώ να μάθω να οδηγώ νταλίκα, όταν όμως μάθω δεν θα έχω καμία οδηγητική  ανικανότητα όταν οδηγώ αυτήν ή το βανάκι της εταιρείας ή το S/W μου ή το 1400άρι της γυναίκας μου. Τελειώνοντας θα πω πως θεωρώ το αλληλεπίθετο πρακτικό, εύχρηστο και αποτελεσματικό όπλο, απόδειξη η χρήση του από τους σκοπευτές. Αγαπώ το πλαγιόκαννο, πολύ θα ήθελα ένα ποιοτικό από αυτά των 20 25.000Ε, αλλά θα αρκεστώ σε ένα πιο «γήινο» Περιμένω να έρθει, επί τέλους, αυτό το Rouger (το έχω δει στο Βέλγιο) για να καταλήξω σε αυτό ή το Beretta. Όσον αφορά τις καραμπίνες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την υπεροχή της (τα 3 φυσίγγια) την υποβαθμίζουμε ρίχνοντας και το 3ο φυσίγγι πίσω από την ίδια τσιχλίτσα και δεν λέμε πως στο σήκωμα ενός κοπαδιού με τρία φυσίγγια έχουμε πιθανότητες να πάρουμε περισσότερες των μία πέρδικες ή σε κάποια μπασίματα παπιών ή φάσσας δεν θα «ξεμείνουμε» χαιρετώντας τες μέχρι να ξαναγεμίσουμε.

    Φιλικά  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #55910

    ΦιλογΦΦιλοι μου ολοι ξερουμε να οδηγουμε μηχανη ή αμαξι.Το αμαξι εχει τρια πενταλ και σε ολες τις μαρκες η διαταξη τους ειναι η ιδια.Δοκιμαστε ομωσ να δανειστειτε ενα με αυτοματο κιβωτιο!Καποιες φορες θα διαπιδτωσετε οτι ενω θελετε να πατησετε συμπλεκτη και φρενο ταυτοχρονα πατατε τον θολο με το αριστερο ποδι και το φρενο κανονικα αλλα το αμαξι κοκκαλωνει!

      Οι ταχυτητες στην μηχανη ανεβαινουν αλλα στο παπακι κατεβαινουν.Ποσες φορες δεν τα εχουμε μπλεξει! Εκτος βεβαια και εαν μονο σε μενα συμβαινει αυτο.

      Το θεμα ομως αρχισε διοτι θελησαμε να συμβουλεψουμε νεους συναδελφους τι οπλο να αγορασουν!Και ενω εγραψα οτι πρεπει πρωτα να μαθουν να σκοπευουν σωστα,να επωμιζουν σωστα να υπολογιζουν τις αποστασεις και να μην ριχνουν στον βροντο κανενας δεν εκανε καποιο θετικο ή αρνητικο σχολιο σε αυτο

      Οταν η αδρεναλινη σε καποια στιγμη φτασει στα υψη επειδη σου ερχεται ο λαγος μην μου πειτε οτι δεν εχει σημασια εαν κρατας το δισκανδαλο ή το μονοσκανδαλο(Κωστα δεν αναφερομαι σε σενα) και οτι τα δακτυλα δεν θα δεθουν κομπο(εκτος και εαν συμβαινει μονο σε μενα αυτο)

    Συμβουλεψτε τον νεο κυνηγο να ριχνει την δευτερη καννη  οταν νομιζει οτι το θηραμα ειναι πολυ μακρυα!Και  δεν του λετε οτι δεν πειραζει μπορει να το βρει και μετα ή μπορει να περασει απο αλλους κυνηγους .Φαινεται οτι μας αρεσει να βλεπουμε το τρυγονι να τρωει και απο μια -δυο ντουφεκιες  απο καθε καρτερι που περνα και στο τελος να γινεται κουκιδα απο το υψος που εχει παρει.

    Φιλε Γιαννη  δεν εισαι ευχαριστημενος να βγαλεις το κοπαδι τις περδικες και να σκοτωσεις τις δυο και στην συνεχεια να τιας ξαναβγαλεις;(το λεω αυτο διοτι υπολογιζω οτι πρεπει να εχουμε την ιδια ηλικια.)

      Δεν θελω να αντιδικησω με κανενα φιλο.Στην ηλικια που εχουμε ο καθενας μας εχει ηδη κανει τια επιλογες του .

      ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΟΥς ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ;ΓΙΑ  ΠΡΩΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ Η ΔΙΚΑΝΝΟ;ΜΟΝΟΣΚΑΝΔΑΛΟ Η ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ;67,71 ,7681 ΕΚ.ΚΑΝΝΗ;ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ Η ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ;

      ΜΙΧΑΛΗΣ 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων