ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #339547

    Φίλοι μου ,

    Σε αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες σκέψεις ώστε να γίνει πιό ουσιαστική και να βοηθηθεί πραγματικά ένας νέος κυνηγός αλλά και ένας παλαιότερος ίσως που θα ήθελε κάποιες αιτιολογημένες απόψεις .

    Ας θεωρήσουμε οτι η πλειοψηφία των συναδέλφων κυνηγών τα έχει δοκιμάσει όλα και γι’ αυτό έχει το απόλυτο προσόν να προτείνει λύσεις στην επιλογή κυνηγετικού όπλου .

    Ας θεωρήσουμε οτι ένας νέος συνάδελφος μπαίνοντας στο forum θέλει να αποκτήσει κάποιες παραπάνω γνώσεις και  εδώ μπορεί να λάβει πολλές απαντήσεις .

    Επειδή συμβουλές αγοράς απο τα περιοδικά είναι δύσκολο να πάρει ένας υποψήφιος κυνηγός σε μία δεδομένη στιγμή αφού οι σποραδικές δοκιμές-παρουσιάσεις όπλων δεν είναι ταξινομημένες ανά είδος και ποιότητα κυνηγετικού όπλου θα ήταν καλό να προταθούν εδώ από όλους τα ποιοτικότερα , τα καταλληλότερα , ταξινομημένα , ανά κατηγορία τιμής όπλα με αιτιολογημένους ισχυρισμούς ώστε να βοηθηθούν πραγματικά οι επιλογές του καθενός .

    Αλλωστε και το οικονομικό είναι αποφασιστικός παράγοντας επιλογής και αγοράς , αφού ένας νέος κυνηγός δεν μπορεί να διαθέσει μία περιουσία στο πρώτο του όπλο όταν στην πρώτη του επαφή με το κυνήγι έχει πάρα πολλά να κάνει και να ξοδέψει για τον απαραίτητο βασικό εξοπλισμό του .

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55914

    Κώστα δεν έχει τύχει να δω αλλού τον όρο ορθόκαννο. Καταλαβαίνω την αντιδιαστολή μεταξύ πλάγιου και ορθού. Ορθή όμως θα έλεγα την διάταξη από γης προς ουρανό. Πράγματι με ενδιαφέρει αν το ονομάζεις έτσι μεταξύ παρέας (αργκό) ή έχει επικρατήσει σαν επίσημος όρος. Αν συμβαίνει το δεύτερο, Κώστα μου αρχίζω να ανησυχώ, λες σε λίγο να μην καταλαβαίνω τι λένε οι νέοι; Πάω δηλαδή για το περιθώριο;

    Γιάννη τον όρο “ορθόκαννο” δεν την έβγαλα από το μυαλό μου. Κάπου τον διάβασα (δεν θυμάμαι που), μου άρεσε και είπα να την υιοθετήσω. Θεωρώ ότι πράγματι κυριολεκτεί όπως η λέξη πλαγιό-κανο που δηλώνει διάταξη πλάγια. Τα S/P έχοντας ορθή διάταξη (ορθό=όρθιο και όχι ορθό=σωστόν) γιατί να μην τα αποκαλούμε έτσι. ’λλωστε η λέξη αλληλεπίθετο μου θυμίζει γεωμετρία παρά όπλο

    Μιχάλη στο θέμα του δισκάνδαλου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για κάποιον που κυνηγά χρόνια με μονή σκανδάλη ίσως το δισκάνδαλο αποτελέσει αιτία να μείνει το νέο όπλο μονίμως στον οπλοβαστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339550


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KASAJOHN στίς 09 Aπρίλιος 2005


    ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΡΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ FRANCHI 612 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ RAPTOR 712. ΑΠΟ ΤΗΝ 612 ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η RAPTOR. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. 


    Γεια σου ’ρη. Η διαφορά της 712 Raptor με την 612 που έχεις, είναι ουσιαστικά μόνο το πιστόνι τύπου Reverpress σε σχέση με το δικό σου Variopress. Πιθανόν το πρώτο να πλεονεκτεί μόνο στην χρήση φυσιγγίων με 24 γραμμάρια στην θέση light (η Raptor μου τα ρίχνει κανονικά) σε αντίθεση με την 612 που ίσως να δυσκολεύεται (προσωπική εκτίμηση, πιθανόν και να τα ρίχνει).

    Κατά τ’ άλλα, οι διαφορές είναι καθαρά αισθητικές. Αν σου αρέσουν οι κυρτές βάσεις, το ασημί χρώμα και τα πλούσια (πλην όμως ψεύτικα) νερά στα ξύλα, τότε αγόρασέ την. Λειτουργικά όμως, δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι επιπλέον.

    Όσον αφορά την αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα των Franchi, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου πω κάτι, αυτά τα ξέρεις από πρώτο χέρι.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #55939


    [indent] 
    [indent]Mνημόνιο: Αρχική αποστολή από KASAJOHN στίς 09 Aπρίλιος 2005


    ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΡΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ FRANCHI 612 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ RAPTOR 712. ΑΠΟ ΤΗΝ 612 ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η RAPTOR. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. 

     


    Να συμπληρώσω ότι πλέον η FRANCHI RAPTOR έχει καινούργιο μοντέλο πολύ πιο όμορφο μάλιστα από το πιο παλιό και πλέον είναι με μηχανισμό αδρανείας καλό θα ήταν να το κοιτάξεις λίγο και αν τελικά πας στην αγορά του συγκεκριμένου να πάρεις το πλέον καινούργιο μοντέλο.  

    [/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #55956

    Περιμένω να έρθει, επί τέλους, αυτό το Rouger

    ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.ΦΟΒΕΡΟ ΟΠΛΟ ΕΤΣΙ? ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ DICKSON!ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕ ΛΕΥΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΚΑΛΙΣΜΑ!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ?2000-2500€ ΠΕΡΙΠΟΥ?

    ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #55964


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Vardeos στίς 11 Aπρίλιος 2005



    [indent] 
    [indent]Mνημόνιο: Αρχική αποστολή από KASAJOHN στίς 09 Aπρίλιος 2005


    ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΡΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

    ΕΧΩ ΜΙΑ FRANCHI 612 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ RAPTOR 712. ΑΠΟ ΤΗΝ 612 ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η RAPTOR. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. 

     


    Να συμπληρώσω ότι πλέον η FRANCHI RAPTOR έχει καινούργιο μοντέλο πολύ πιο όμορφο μάλιστα από το πιο παλιό και πλέον είναι με μηχανισμό αδρανείας καλό θα ήταν να το κοιτάξεις λίγο και αν τελικά πας στην αγορά του συγκεκριμένου να πάρεις το πλέον καινούργιο μοντέλο.  

    [/indent]


    [/indent]


    [/indent]’λλο η 712 Raptor κι άλλο η Inertia Raptor. Είναι δύο τελείως διαφορετικά μοντέλα, το ένα αερίων και το άλλο αδρανείας, και το ένα δεν καταργεί το άλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55974

     

    ΦιλογΦΦιλοι μου ολοι ξερουμε να οδηγουμε μηχανη ή αμαξι.Το αμαξι εχει τρια πενταλ και σε ολες τις μαρκες η διαταξη τους ειναι η ιδια.Δοκιμαστε ομωσ να δανειστειτε ενα με αυτοματο κιβωτιο!Καποιες φορες θα διαπιδτωσετε οτι ενω θελετε να πατησετε συμπλεκτη και φρενο ταυτοχρονα πατατε τον θολο με το αριστερο ποδι και το φρενο κανονικα…

    Νομίζω πως συμφωνούμε για δυσκολίες στην πρώτη προσαρμογή (παράδειγμα μοτοσικλέτας, νταλίκας, αυτόματου). Όταν μάθουμε καλά στο αυτόματο όλες οι ενέργειες οδήγησης γίνονται «μηχανικά», όπως γινόντουσαν με το συμβατικό κιβώτιο. Αν οδηγούμε πότε το ένα και πότε το άλλο δεν νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα. Αν όμως μετά από πολλούς μήνες χρήσεις αυτομάτου πάμε στο συμβατικό ε, ναι κάποια φορά θα πατήσουμε και τον θόλο. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να εναλλάσσω την καραμπίνα μου (με μακρύτερο κοντάκι) με το S/P (σωστό κοντάκι).

     

    Το θεμα ομως αρχισε διοτι θελησαμε να συμβουλεψουμε νεους συναδελφους τι οπλο να αγορασουν!Και ενω εγραψα οτι πρεπει πρωτα να μαθουν να σκοπευουν σωστα,να επωμιζουν σωστα να υπολογιζουν τις αποστασεις και να μην ριχνουν στον βροντο κανενας δεν εκανε καποιο θετικο ή αρνητικο σχολιο σε αυτό

    Μη παραπονιέσαι, επειδή είναι πολύ σωστές απόψεις έμειναν ασχολίαστες. Μερικές όπως είδες τις αναφέρω.

    Φιλε Γιαννη  δεν εισαι ευχαριστημενος να βγαλεις το κοπαδι τις περδικες και να σκοτωσεις τις δυο και στην συνεχεια να τιας ξαναβγαλεις;(το λεω αυτο διοτι υπολογιζω οτι πρεπει να εχουμε την ιδια ηλικια.)

    Μιχάλη νομίζω πως σε περνάω, 55. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος και αν τις ακούσω μόνο. Ούτε έχω την ικανότητα σε κάθε ντουμπλέ μου να κατεβάζω δύο πουλιά, γι αυτό δεν γράφω να σκοτώσεις 3 αλλά «…έχουμε πιθανότητες να πάρουμε περισσότερες των μία…». Και να σου πω την αλήθεια, είναι μία πραγματικότητα που και εγώ (λόγω ιδιοσυγκρασίας) την είχα ξεχάσει, μου την θύμισε  μία κουβέντα με ένα ζευγάρι από το φόρουμ σε ένα ταβερνάκι, υποστηρίζοντας την θέση του στο …γιατί καραμπίνα και όχι S/P… μου ξαναθύμισαν τον λόγω που επί 20 χρόνια την χρησιμοποιούσα συνεχώς. Ναι Μιχάλη, όσο κυνηγούσα με την SKB μου ποτέ δεν έριχνα τρεις στο πουλί. Εδώ και μια δεκαετία περίπου την χρησιμοποιώ περιστασιακά. Με την έννοια, λοιπόν, του δεν έχασα μία ευκαιρία (από τις λίγες που έχουμε) γιατί ήμουν άδειος η καραμπίνα δεν είναι κατακριτέα. 

    Φιλικά 

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55976

    (ορθό=όρθιο και όχι ορθό=σωστόν)

    Ούτε ορθός ούτε καθήμενος δεν πιάνεσαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55978

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ?2000-2500€ ΠΕΡΙΠΟΥ?

    Στο Βέλγιο το βρίκα 2700Ε, εδώ μου είπαν πως θα έχει κοντά 3000Ε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #56004

    ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ,ΠΟΙΟΣ ΕΜΠΟΡΟΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #56081

    bravo antapokrisi ….amesos billbe .. min xaseis esi …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #56085

    ΒΑΣΙΛΗ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 3: ΜΕΡRKEL 60E,BERETTA 471,RUGER GOLD LABEL,ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!

    Gold Label™
    Side-By-Side Shotgun · KSXSS-1228

       

    Gauge/Caliber: 12 Gauge
    Capacity: 2 Rounds
    Finish: Blued BBL & SS/Recvr
    Stock/Grip: Premium American Walnut / Straight
    Barrel Length: 28″
    Rear Sight: None
    Other Features: Sliding Tang Safety / Barrel Selector
    Suggested Retail Price: $ 2000.00
    Miscellaneous: Ruger Side by Side Shotgun, with Straight English-Style Grip and three-inch chambers
    Ruger Gold Label Side-by-Side shotguns offers top-quality features like:

    ** Premium grade American Walnut stocks, in either straight or pistol grip, with finely cut checkering of 22 lines per inch.

    ** Round, finely polished, brushed stainless steel receivers with clean lines and no exposed pins or screws.

    ** 3 inch chambers with Dickson-style selective ejectors kick out empties with authority.

    ** Lightweight hammer-forged barrels, relieved forcing cones, and thin, steel-shot-compatible screw-in choke tubes help create a classic 12 gauge double that weighs only 6 1/3 pounds.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56092

    Πολύ όμορφο τουφέκι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #56099

    ΚΥΡΤΗ ΒΑΣΗ ΑΓΓΛΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #56111

    ontos einai oreo…kai tha stolisi kai tin silogi sou…

    ->ean telika apofasisis to beretta , pes mou…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων