Baikal ….και σκοπευτικοί αγώνες !!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 91 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53853

    Με μια γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα και αν δεν κάνω λάθος, το Σαββατοκύριακο 26-27 Μαρτίου δεν έχει αγώνες στην Μαλακάσα.

    Βέβαια ο πρόεδρος είναι απών, θα φροντίσω όμως να επικοινωνίσω μαζί του να δούμε αν τελικά θα γίνει ο αγώνας ή όχι. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #53867

    Κώστα το ξέρω, αλλά έχω αγώνα εγώ στην Πάρνηθα, και δεν θα μπορέσω να σας βοηθήσω όπως είχα υποσχεθεί. Γι αυτό το απέκλεισα. Αν θέλετε φυσικά, το προχωράτε για τότε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #53870

    Φιλε Leo μηπως ξερεις εαν το καλενταρι του 2005 περιεχει αγωνες σε νησια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53880

    Λεωνίδα δεν είχα προσέξει ότι έχει αγώνες στην Πάρνηθα γιατί κοίταγα μόνο εκεί που έγραφε μαλακάσα.

    Έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω ενδιαφέρον, χρειάζεται και χρόνος για σκοπευτικές ταυτότητες οπότε μάλλον ο Μάιος είναι καλύτερη ιδέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #53883

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ,ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΔΙΑΓΡΑΦΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ BAICALIADA ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #53901


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Justinian στίς 05 Mάρτιος 2005


    Φιλε Leo μηπως ξερεις εαν το καλενταρι του 2005 περιεχει αγωνες σε νησια?


    [/indent]Μόνο στην Κρήτη φίλε μου, δυστυχώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #339076

    Φίλοι μου, ήθελα να γράψω από την προηγούμενη βδομάδα την άποψή μου αλλά λόγω χρόνου δεν τα κατάφερα.

    Λοιπόν μετα από πολλή σκέψη και λαμβάνοντας υπόψη αποσπάσματα από το θέμα: “Αστυνομικοί έλεγχοι στα σκοπευτήρια” της ίδιας ενότητας “σκοπευτικά θέματα” , δηλαδή:

    1. Τα αποσπάσματα από leo & androu (ευτηχώς έγκαιρα γραμμένα):


    [indent]”
    Το θέμα είναι ένα, και μην ξεχνιόσαστε. ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ, ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ!!![/indent]

    Περιμένω και τον

    androu να μας γράψει όποτε μπορέσει για μία πρόσφατη εμπειρία που είχε, και να επιβεβαιώσει ακριβώς αυτό: Η ασφάλεια θα πραγματοποιεί ελέγχους ΜΕΣΑ στα σκοπευτήρια. Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει κίνδυνος σύλληψης και αυτοφώρου.

    Σε κουβέντα που είχα με αξιωματικούς της αστυνομίας μου τόνισαν ότι φέτος θα γίνονται έλεγχοι στα σκοπευτήρια και όσοι συληφθούν να μην έχουν δελτίο θα παραπέμπονται στο αυτόφωρο!!!

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

    • ΒΓΑΛΤΕ ΔΕΛΤΙΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΗ

    2.

    την ταύτησή μου στο παρακάτω κείμενο του steve:

    Διαβάζοντας τα παραπάνω, “τα πήρα στο κρανίο” παρόλο που το θέμα δεν με αφορά προσωπικά, καθότι έχω Δελτίο Σκοπευτή και ήδη έχω προχωρήσει στην ανανέωση του για το 2005. Το είχα βγάλει πριν απο χρόνια για να ρίχνω με πιστόλι και το ανανεώνω ανελλιπώς παρόλο που δεν ασχολούμαι πια. Για τον πήλινο στόχο, απ’ ότι ηξερα ως τώρα τουλάχιστον εδώ στα Χανιά, δεν χρειαζόταν αν δεν είχες βλέψεις για σοβαρή ενασχόληση, συμμετοχή σε αγώνες κλπ. Δηλαδή, οι πολλοί (κυνηγοί) έρχονταν για να ρίξουν δυο – τρείς πούλες (κυρίως σπόρτινγκ) για κέφι τους, όπως κι εγώ πηγαίνω για να “περάσω καλά” μια – δυο ώρες και να βελτιώνω τη σκοπευτική μου ικανότητα, και όχι για ” πρωταθλητισμό”. Επίσης ο κυνηγετικός σύλλογος διοργάνωνε πότε-πότε άτυπους αγώνες (SPORTING – SKEET) μόνο για κυνηγούς. Εάν λοιπόν είχες Δελτίο Κατοχής Οπλου και είχες βγάλει Αδεια Κυνηγίου την τελευταία κυνηγ. περίοδο, δεν είχες κανένα πρόβλημα!

    Τώρα πια τι γίνεται? Πόσοι θα πηγαίνουν πια στο σκοπευτήριο? Θα ήθελα να ήξερα ποιανού ήταν αυτή η “φαεινή” ιδέα ?

    και

    επειδή ( συμμερίζομαι και την αγωνία του φίλου

    cambof ) σκέφτηκα (με πολύ λύπη βέβαια) να αναβάλω επ΄ αόριστον την διοργάνωση της πολυπόθητης baikaliadas μας , και να ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν γρήγορα για μας τους απλούς κυνηγούς που θέλουμε να κάνουμε το κέφι μας με την παρέα μας.

    Εδώ δεν προλαβαίνουμε “να κατουρήσουμε” που λέει και ο σοφός λαός, θα τρέξουμε για όλα αυτά τα γραφειοκρατικά για να “ξαναμαζευτούμε” . Μιά η αστυνόμευση με τους Ολυμπιακούς και η παράταση κατά 11 μέρες του κυνηγίου και μιά αυτό με τα σκοπευτήρια, μου φαίνονται πολλά σε λιγότερο από 1 χρόνο. Και που είμαστε ακόμα. Θυμάμαι το παρελθόν και τρέμω….

    ….

    Κάποια στιγμή (φέτος) ίσως βγάλω σκοπευτική ταυτότητα (πιό πολύ για να έχω τα ίδια δικαιώματα με τους “άλλους” που όταν κάνουν προπόνηση, εμείς είμαστε πολιτες β κατηγορίας) αλλά δεν μπορώ να δεσμεύσω τώρα τόσο κόσμο, μιάς και πέρσυ ήμασταν ανέμελοι και περνάγαμε καλά.

    Αυτά φίλοι μου και ελπίζω να μην σας στεναχώρεσα, αλλά δεν μπορώ να διακυνδυνέψω την ασφάλειά σας για να περάσουμε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #53905


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 05 Mάρτιος 2005


    ….

     Θυμάμαι το παρελθόν και τρέμω….….


    Λέτε να επιστρέψουν εκείνα τα χρόνια που … ήμασταν ανέμελοι και περνάγαμε καλά. ?????????

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #53910

    Παιδιά, μήπως πρέπει να το επεκτείνετε λίγο το θέμα και να περιλάβετε και άλλους φίλους που δεν έχουν την τύχη να έχουν Baikal?  Αλλωστε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, ακόμα και ο Κώστας, με λάδι Beretta πέρασε το δικό του Baikal!!

    Ας προχωρήσουμε γρήγορα το θέμα με το Δελτίο Σκοπευτή, άλλωστε όπως μας ενημέρωσε ο Κώστας υπάρχουν και πάμφθηνοι σύλλογοι (Ελευσίνα).

    Νομίζω ότι θα γίνουμε πολύ καλή παρέα στα σκοπευτήρια μέχρι το καλοκαίρι (όπως είμαστε και στο internet).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #53913


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 06 Mάρτιος 2005


    Παιδιά, μήπως πρέπει να το επεκτείνετε λίγο το θέμα και να περιλάβετε και άλλους φίλους που δεν έχουν την τύχη να έχουν Baikal?  Αλλωστε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, ακόμα και ο Κώστας, με λάδι Beretta πέρασε το δικό του Baikal!!


    Και όχι μόνο, του έβαλα και πέλμα Franchi!!!!!

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #53960


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 06 Mάρτιος 2005


    Παιδιά, μήπως πρέπει να το επεκτείνετε λίγο το θέμα και να περιλάβετε και άλλους φίλους που δεν έχουν την τύχη να έχουν Baikal?  Αλλωστε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, ακόμα και ο Κώστας, με λάδι Beretta πέρασε το δικό του Baikal!!

    Φίλε Νίκο,

    και δημόσια στο ΦΟΡΟΥΜ και ιδωτικά με prive μήνυμα σε έχω καλέσει για το baikal club μας. Mπορείς άνετα να βρίσκεσαι στο ένδοξο αυτό club αν το ζητήσεις.

    Δεν χρειάζεται να κατέχεις baikal. Θα γίνεις με την διαδικασία που έγινε ο Leovar !

    Ας προχωρήσουμε γρήγορα το θέμα με το Δελτίο Σκοπευτή, άλλωστε όπως μας ενημέρωσε ο Κώστας υπάρχουν και πάμφθηνοι σύλλογοι (Ελευσίνα).

    Oπως ξέρεις, επειδή με συνδέουν φιλίες από το σχολείο με τους ανθρώπους του Κ.Σ.Αμαρουσίου, θα κάνω πρώτα εκει την ερώτησή μου και αν δεν έχουν κανονίσει κάτι θα απευθηνθώ και εγώ στον kostak για να βγάλουμε όλοι μαζί την ταυτότητα στην Ελευσία  και το αιτιολογώ για να μην παρεξηγηθώ:

    Προσωπικά για μένα τα χρόνια για το θέμα “αθλητής-σκοπευτής” έχουν παρέλθει. Καλή ψυχή που λέει και ο σοφός λαός. Αρα για τον χαβαλέ και την παρέά μου φτάνει κάτι απλό.

    Για τον γιό μου φυσικά (αν βέβαια έχει το ταλέντο) θα το έψανα καλύτερα και θα τον έγραφα κάπου με προοπτικές

    Νομίζω ότι θα γίνουμε πολύ καλή παρέα στα σκοπευτήρια μέχρι το καλοκαίρι (όπως είμαστε και στο internet).

    Εδώ είναι και το “ρεζουμε” φίλε μου. Σωστός. Πέρσυ περάσαμε ωραία και ανέμελα. Ελπίζω το ίδιο να γίνει και φέτος. Ευτηχώς που υπάρχουν και τα σκοπευτήρια γιατί με το που ξεκίνησε το κυνήγι σαν τα τρυγόνια μερικοί πέρασαν στα γρήγορα εκτός ζώνης…..


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #53961


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 06 Mάρτιος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 06 Mάρτιος 2005


    Παιδιά, μήπως πρέπει να το επεκτείνετε λίγο το θέμα και να περιλάβετε και άλλους φίλους που δεν έχουν την τύχη να έχουν Baikal?  Αλλωστε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, ακόμα και ο Κώστας, με λάδι Beretta πέρασε το δικό του Baikal!!


    Και όχι μόνο, του έβαλα και πέλμα Franchi!!!!!

    [/indent]


    [/indent]Εκτός του πέλματος Franchi, στα δικά μου έχω βάλει και franchi σκόπευτρα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #53978

    Αντώνη, η τοποθέτησή σου επί του θέματος είναι η σωστή και επιβεβλημένη. Όταν με το καλό οι συνθήκες ωριμάσουν, μπορούμε να ξανασκεφτούμε για την πραγματοποίηση της Baikalιάδας.

    Καλό είναι όσοι πέρυσι πέρασαν όμορφα στην σκοπευτική μας παρέα, να προχωρήσουν άμεσα στην έκδοδη σκοπευτικού δελτίου, και να μην λυπηθούν χρόνο και χρήμα. Εξάλλου ο Κώστας βρήκε και πρότεινε πολύ οικονομική λύση. Το μόνο που έχουν να κάνουν όσοι ενδιαφέρονται, είναι να πάρουν το ποινικό μητρώο από τα ΚΕΠ, 4 φωτογραφίες και μία φωτοτυπία της ταυτότητάς τους, και να πάνε να γραφτούν. Δεν είναι και σπουδαίο πράγμα.

    Ελπίζω η περσινή σκοπευτική μας παρέα να μεγαλώσει και να περάσουμε και την φετινή σεζόν, τόσο όμορφα και ανέμελα όσο και πέρυσι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #54040

    Ευχαριστώ Αντώνη για την πρόσκληση στο Baikal Club.  Δεν θυμάμαι τη διαδικασία εγγραφής για μή κατόχους Baikal … πιστοποιητικό γέννησης, ποινικό μητρώο, υπεύθυνη δήλωση … τί άλλο είπες ότι χρειάζεται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #54046

    Νικόλα τώρα που θα ετοιμάσεις τα χαρτιά για σκοπευτικό δελτίο, βγάλτα διπλά και θα είσαι εντάξη, θα σε δεχτούμε σίγουρα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 91 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων