MODIFIED CHOKE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #50080

    Εγώ φίλε μου μόλις σήμερα παρέλαβα από την Trulock, 2 chokes σε black oxide, τα Precision Hunter που είναι και extended, (για την Franchi μου που παίρνει τα παλιά Franchok και όλο έψαχνα και δεν έβρισκα…). 

    Σε ανοξείδωτο είναι η σειρά Sporting Clays chokes.

    Κόστος; 73,75 $ τα 2 μαζί με τα μεταφορικά (κάπου στα 55,50 €). Τα παρέλαβα 10 μέρες μετά την παραγγελία.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #338391

    Βαγγέλη συμφωνώ ότι τα ανοξείδωτα τσοκάκια είναι στη σειρά για sporting.

    Η trulock όπως γράφει και ο GUN DOCTOR είναι εκτός από φθηνή , πολύ εξυπηρετική και τα τσοκ είναι πολύ καλά.

    Απο ότι είδα στο site για είχε δύο τύπους για benelli crio :

    Benelli M2 and SBE II ONLY (Crio Plus)
    Benelli Sport II and Super Sport ONLY (Crio)

    Υπ’ όψιν ότι η supersport που πήρα είναι τελειώς διαφορετική από την supersport που πουλιέται στην Αμερική.

    Νομίζω ότι ένα e-mail στην trulock είναι το καλύτερο.

    Ευχαριστώ ,

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #50184


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 22 Δεκέμβριος 2004


    Εγώ φίλε μου μόλις σήμερα παρέλαβα από την Trulock, 2 chokes σε black oxide, τα Precision Hunter που είναι και extended, (για την Franchi μου που παίρνει τα παλιά Franchok και όλο έψαχνα και δεν έβρισκα…). 

    Σε ανοξείδωτο είναι η σειρά Sporting Clays chokes.

    Κόστος; 73,75 $ τα 2 μαζί με τα μεταφορικά (κάπου στα 55,50 €). Τα παρέλαβα 10 μέρες μετά την παραγγελία.

     


    [/indent]Απο ποιό site παράγγειλες τα trulock?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #50205

    http://www.trulockchokes.com/

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50216

    Χθες κυνήγησα όλη μέρα στο περπατητό με demi τσοκ.

    Ήμουν μόνος και τα πουλιά σηκώνονταν μακριά. Στην αρχή με το πλαγιόκαννο, μόνο με την αριστερή που είχα demi έπαιρνα κανα πουλί.

    Μετά με την καραμπίνα πήρα πουλιά σε εξωφρενικές αποστάσεις. Χρησιμοποίησα στην αρχή 7αρια (2,5mm). Όμως όσα πουλιά πήρα σε αποστάσεις κοντά στα 20 μέτρα ειχαν παθει χοντρη ζημια (σπασμένα ραμφη, κεφάλια κλπ).

    Αργότερα με 9αρια είχα καποια κοψόφτερα αλλα μόνο σε μακρινες αποστάσεις. Μάλιστα μια τσίχλα που έπεσε απο τον “Θεο”, ήταν ναι μεν ζωντανή αλλά τόσο ζαλισμένη από το πέσιμο που δεν κουνήθηκε όταν την έπιασε η Ρένα.Πιστεύω τελικά ότι το Νο 8 με demi είναι μια χαρά για το περπατητό. Πήρα τσίχλες που πριν δεν τολμούσα να τους ρίξω λόγω απόστασης. Το πρωί τουφέκαγα με την δεξιά κάνη που ήταν κύλινδρος και ενώ ήμουν σίγουρος ότι ήμουν πάνω, δεν το έπαιρνα. Έριχνα δεύτερη τουφεκιά με το demi και  7 αρια και έπεφτε ξερό.

    Σήμερα πήγα για μπεκάτσα και δεν πήρα εξεπίτηδες τα υπόλοιπα τσοκάκια μαζί μου. Απλά έβαλα πρώτο φυσίγγι διασποράς, δεύτερο μάλινη τάπα και τριτο κανονικό 7αρι.

    Θα προσπαθίσω να μην το αλλάξω, από την στιγμή που παίρνω πουλια που πριν δεν ηξερα τι φταίει και δεν τα πετυχαίνω.

    Να είναι καλά ο Gun doctor με την επιμονή του.

     
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #50434

    Όποιος έχει benelli rafaello crio ή centro crio , τα τσοκάκια του trulock για το όπλο του είναι τα

    Benelli Sport II and Super Sport ONLY (Crio) > 12 Gauge > Sporting Clay

    και όχι τα crio plus

    τους έστειλα mail με το μήκος των τσοκ και μου το επιβεβαίωσαν.

    Εγώ θα τα παραγγείλω σήμερα καθώς στην τιμή του ενός εργοστασιακού παίρνεις 3 από αυτά.

    Γιάννης Ανδρούτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50442

    Δευτερο κυνήγι τσίχλας (περπατητό), με αποκλειστική χρήση εργοστασιακού demi τσοκ. Απίστευτα πράγματα, τα περισσότερα πουλια τα πήρα σε τρελλές αποστάσεις.

    Ειδικά ένα κερομύτη τον πήρα με τραβέρσα σε απόσταση τουλάχιστον 60 μέτρων (15 μέτρα η ρεματιά + ενας πορτοκαλεόνας + ένα οργομένο χωράφι). Υπάρχει και μάρτυρας μέλος του φόρουμ.

    Τα φυσίγγια ήταν δικά μου (ενισχυμένη χειμωνιάτικη γόμωση) με Νο 8.

    Τα ελάχιστα κοντινά πουλιά που έχασα οφείλονταν κυρίως στην λανθασμένη κίνηση του όπλου και στο ότι δεν συγχωρούνται λάθη κάτω από τα 20 μέτρα αφού ο δραστικός κύκλος με το Demi δεν ξεπερνά τα 50 cm.

    Όπως και νάχει δεν νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσω τίποτα άλλο πλέον.

    Το 4αρι το εβαλα μόνο όταν περπατούσα σε ελαιώνες, όπου το οπτικό πεδίο εξαντλούνταν πολύ νωρίτερα από τα 20 μέτρα.

    Χαρακτηριστικό της κινητικής ενέργειας των σκαγιών του φυσιγγιου που γεμίζω, ήταν ότι ένα από όσα πέτυχαν μια καρακάξα στα 35 περίπου μέτρα έκανε τρύπα στο κατω μέρος του ράμφους της και έσπασε το πάνω στην μέση.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #50620

    FILE KOSTASK ,FILE LEO ,KAI OPOIOS ALLOS FILOS EXEI DOKIMASEI STO KUNIGI TO MODIFIED CHOKE KAI SKAGIA NO.7-71/2.

    DEN AISHANESTE OTI  META THN DOKIMH AUTH STO KUNIGI,EXETAI MIA AKOMA KALHTERH APOPSHS ,H,KAI,GNOSH?

    POLLA PRAGMATA PAIDIA DEN EIMASTE APOLUTOS SIGOUROI(EXOUME POLI DROMO AKOMA)MEXRI NA KATALABOUME TI SIMBAINEI ,POS,ALLA KAI TO GIATI.

    XORIS DOKIMH O ANTHROPOS  DEN MPOREI NA MATHEI TIPOTA!!

    OI PALAIOI ANTRHOPOI  HTAN TROMERA EUESTHITOI SE AUTO.   O  JOHN  BROWNING PAIDIA MIA HMERA ,OTAN HTAN KALESMENOS SE ENA TRAPAZI (FAGITO) EFHGE  MOLIS EIDE ENA ERGALIO KOUZINAS(TOTE TA PALAIA XRONIA),POU TOU EDOSE MIA IDEA ,KAI PHGE KATEUTHIAN(MES THN NUXTA!!!)STO MAGAZI TOU GIA NA SXEDIASH ENA OPLO!

    POLLA TETOIA PARADEIGMATA!!!

    OI APOGONOI TOUS EINAI PAIDIA ….MPOUFOI!!!(MHN SAS FENETE PARAKSENO:GURNOUN OLOI THN ORA ME PANAKRIBA AUTOKINHTA,PLOIA KAI IDIOTIKA AEROPLANA!!(OI PALAIOI OMOS HTAN PAIDIA, MESA STA ERGASTHRIA-POLLES FORES GIA …MERES) 

    TO NO.7-71/2 EINAI ARISTO ME TO MODIFIED CHOKE

    AUTO TO NOUMERO SKAGION FILE LEO XRHSIMOPOIOUSAN  KAI STHN BRILEY ,OTAN EKANAN THN EREUNATOUS.(TORA PIA DEN DOKIMAZOUN PLEON APO EDO KAI MERIKA XRONIA-OUTE NTOUFEKIA.  MONO STHN PARAGOGH EXOUN BALEI OLHN  TOUS THN DUNAMHN)

     STHN KONTINH APOSTASHS TO POULI THA KATASTRAFEI OPOS LEEI KAI O FILOS KOSTASK KAI PREPEI NA BALOUME STHN ALLH KANNH KAPOIO ALLO FISIGGI KAI CHOKE.AUTO OMOS EINAI KAI H ANOTEROTHTA TOU DIKKANOU OPLOU.

    YPARXEI KAPOIO ALLO THEMA NA GRAPSOUME TI NOUMERA TI FISIGGIA KAI ALLA GIA TIS PAPIES KAI TIS XHNES?

    NA EISTE OLOI KALA

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #51337

    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΤΣΟΚ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ.ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ 3 δεκατα ΣΤΑ 36.5 ΕΙΔΑ 73% ΑΠΟΔΟΣΗ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΟΠΕΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ EXTRA FULL ΜΕ 3.1 3.3 ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΣΚΑΓΙΟΥ ΣΤΑ 45 ΜΕ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338611

    ‘Εχω κάνει εγώ δοκιμές με SUPER FULL CHOKE με porting, και με τα νούμερα σκαγιών που αναφέρεις, ενώ οι συγκεντρώσεις του στα 36,5 μέτρα υπερείχαν των άλλων τσοκ, στα 50 μέτρα ήταν χειρότερες του MODIFIED. Η μόνη περίπτωση που ήταν καλύτερες οι συγκεντρώσεις, ήταν με σκάγια Νο 2 (αμερικάνικο) 3,7 χιλιοστά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #51444

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΑ 76εκατ. ΜΕ ΤΑ 3.7 ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΗΤΑΝ Η ΓΕΜΙΣΗ ? ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΦΟΥΛ ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΣΕ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ 1.2{ΤΣΟΚ} ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ Ν7 ΣΤΑ 36.5 ΜΕΤΡΑ συγριτικα με 4/10 και 8/10.ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΤΑΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΧΤ.ΦΟΥΛ ΣΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΔΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #51449


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 22 Δεκέμβριος 2004


    Εγώ φίλε μου μόλις σήμερα παρέλαβα από την Trulock, 2 chokes σε black oxide, τα Precision Hunter που είναι και extended, (για την Franchi μου που παίρνει τα παλιά Franchok και όλο έψαχνα και δεν έβρισκα…). 

    Σε ανοξείδωτο είναι η σειρά Sporting Clays chokes.

    Κόστος; 73,75 $ τα 2 μαζί με τα μεταφορικά (κάπου στα 55,50 €). Τα παρέλαβα 10 μέρες μετά την παραγγελία.

     


    [/indent]

    Δοκίμασα και εγω να παραγγείλω μέσω της φόρμας της σελίδας http://www.trulockchokes.com. Διαπίστωσα όμως πως δεν δίνει την δυνατότητα επιλογής χώρας. Επίσης δεν είδα πουθενα όρους και δεδομένα (τιμές και τρόπο αποστολής) για αγορες εκτός USA.

    Θα παρακαλούσα να με ενημερώσεις πώς έκανες την παραγγελία??

    Εγραψες ίσως στην φόρμα οπου αναφέρει United States …. Greece???

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51456


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 25 Iανουάριος 2005


    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΑ 76εκατ. ΜΕ ΤΑ 3.7 ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΗΤΑΝ Η ΓΕΜΙΣΗ ?  …………. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ !!!!


    [/indent]Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τα στοιχεία, αλλά υπήρχε μία (μικρή) υπεροχή, όχι εξωφρενικές διαφορές. Το φυσίγγι ήταν το Federal (high brass???) με 35,5 γραμμάρια σκάγια Νο 2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    demetrio στις #51457

    Νεοπτόλεμε,

    Μόλις πρίν απο λίγο έκανα – άλλη – μια παραγγελία στον trulock!

    Στην φόρμα για το κλείσιμο της παραγγελίας δίνεις στο πεδίο Country : Greece ( το Hellas δεν το ξέρουν οι έξω απο δώ…) και την διεύθυνση σου κανονικά. Μέχρι τώρα οι παραγγελίες έρχονται με το ταχυδρομείο σε 5-7 εργάσιμες ημέρες σε ένα μικρό χαρτόκουτο. Δεν έχω δεί, στις δύο προηγούμενες, σφραγίδα τελωνείου, ελπίζω να μην δω.

     

    Εννοείται οτι αγοράζω τσοκάκια για το BAIKAL μου…

     

    Καλές αγορές

     

    Δημήτρης

     


    Billing Information

    Name:

    Phone:

    Address Line 1:

    Address Line 2:

    City:

    State:

    Postal Code:

    Country:

    E-mail Address:

    Retype E-mail Address:

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51469

    Το ίδιο έκανα κι εγώ όταν παράγγειλα τα τσοκάκια για το Baikal μου. Μάλιστα μου χρέωσαν μόνο 3,5 $ για μεταφορικά και το κουτί είχε επάνω γραμματόσημα αξίας 5,5$. Το παρέλαβα μέσα σε μια εβδομάδα.

    Επίσης με τον ίδιο τρόπο στέλνει και η Colonial.

    Προτιμήστε τους, τα τσοκάκια τους δεν υστερούν έναντι των άλλων Αμερικάνικων. Από την στιγμή που τα μεταφορικά είναι τόσο λίγα, παραγγείλτε τα δυο-δυο και δεν πρόκειται να έχετε πρόβλημα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων