TSIXLES kai FASSES…….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #32743

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕ ΒΙΚΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ

    ΥΓ. ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΥΛΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΡΕΜΑΤΙΑ  ,ΨΙΛΟΧΑΡΑΔΡΟΥΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΝΕΚΡΗ ΠΕΤΑΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΗΡΕΜΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50Μ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32745

     Ευχαριστω Δημητρη για το ενδιαφερον, θα κανω μια το απογευμα να ρωτησω ενα οπλουργο εδω Χανια, και να δω τι θα μου πει απο θεμα χρονου και κοστους.

     Παντως μετανοιωσα την Κυριακη, που δεν ειχα μια φωτογραφικη μαζι μου, γιατι με καβαλησαν 2 μπεκατσες πρωι πρωι, και τη μια μαλιστα λιγο ελειψε να την πυροβολησω, ευτυχως την ειδα στον οριζοντα και σταματησα. Ειχα και καμποσο καιρο να δω ετσι μπεκατσα και ψιλοχαζεψα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334574


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 13 Iανουάριος 2004


      Παντως μετανοιωσα την Κυριακη, που δεν ειχα μια φωτογραφικη μαζι μου, γιατι με καβαλησαν 2 μπεκατσες πρωι πρωι, και τη μια μαλιστα λιγο ελειψε να την πυροβολησω, ευτυχως την ειδα στον οριζοντα και σταματησα. Ειχα και καμποσο καιρο να δω ετσι μπεκατσα και ψιλοχαζεψα….


    [/indent]

    Προφανώς Βίκτωρα δεν είχε ξημερωσει για τα καλά και γι’ αυτό δεν τις τουφέκισες αν κατάλαβα καλά.

    Μου έτυχε και μένα φέτος, ένα πρωί καθώς πήγαινα να πιάσω καρτέρι για το λαγό.

    Είχε φωτίσει  αρκετή ώρα πρίν, θα μπορούσα να της ρίξω νόμιμα και δικαίως με έκραξε η παρέα γιατί όπως αποδείχτηκε η μπεκάτσα σηκώθηκε χαμηλα στην πλαγιά, προφανώς γιατί κάποιο απο τα σκυλιά  “πάτησε” επάνω της.

    Λοιπόν αν ο φίλος AUTO θέλει, όταν έλθει η ώρα ας μας πεί το μέρος να κάνουμε εκεί την συνάντηση, άλλωστε η Αχαία βολεύει και τα μέλη που κατοικούν στην δυτική Ελλάδα.

    Η λακουβίτσα στην κάνη αν πρόκειται για πολύ επιφανιακό βαθούλομα δεν επιρεάζει την τουφεκιά.

    Στο δίκανο μου υπάρχουν δύο λακουβίτσες “φτιαγμ¨ενεςαπό τα δόντια της μέγγενης κάποιου Οπλουργού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32761

      Η λακουβιτσα φαινεται και εσωτερικα, αλλα ειναι πολυ μικρη. Απλα, οταν την ειδα, επειδη γρατζουνιστηκε και το κοντακι αρκετα απο το πεσιμο, με επιασε η μαυρη απελπισια…

     Οι μπεκατσες περασαν αρκετα πρωι, στο καρτερι. Την μια λιγο ελλειψε να την τουφεκισω, αλλα μετα σκεφτηκα οτι ετσι δεν ηταν σωστο.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #32773


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 14 Iανουάριος 2004


      Η λακουβιτσα φαινεται και εσωτερικα, αλλα ειναι πολυ μικρη. Απλα, οταν την ειδα, επειδη γρατζουνιστηκε και το κοντακι αρκετα απο το πεσιμο, με επιασε η μαυρη απελπισια…


    [/indent]

    Μην στεναχωριέσαι για το κοντάκι, στο τέλος του κυνηγιου, αν έλθεις Αθήνα θα το κάνουμε μαζί σαν καινούργιο.

    Προσοχή επειδή τα πεσίματα στο κυνήγι δεν είναι κάτι σπάνιο, ακόμα και άν υπάρχει σπάσιμο στο κοντάκι η στην πάπια, επισκευάζεται αρκεί να μην χαθεί κάποιο κομμάτι. Να είστε σίγουροι οτι μετά την επισκευή δεν θα φένεται τίποτα.

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32791

     Να σαι καλα Κωστα.

    Αν και νομιζω οτι αν τελικα παρω καινουριο, θα κανω το παλιο πειραματοζωο στο θεμα του κοντακιου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #32794


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 15 Iανουάριος 2004


     Να σαι καλα Κωστα.

    Αν και νομιζω οτι αν τελικα παρω καινουριο, θα κανω το παλιο πειραματοζωο στο θεμα του κοντακιου…


    [/indent]

    Τι όπλο είπαμε οτι έχεις?

    Μην φοβηθείς αν νομίζεις οτι μπορεί να τα καταφέρεις με το λουστράρισμα. Αν το αποφασίσεις πες μου να σου στείλω εξτρα οδηγίες.

    Να ξέρεις τα ακριβότερα όπλα είναι περασμένα μόνο με λινέλαιο, δεν λαμποκοπάνε σαν έπιπλο.

    Εγώ το δίκανο μου θα το κάνω σκέτο λινέλαιο, απλά θέλει μετά το ριμούβερ πολύ καλό τρίψιμο για να κλείσουν οι πόροι του ξύλου χωρίς να χρειαστεί να το περάσεις με σίλερ.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΟΣ στις #32813

    ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΥΓΑΜΕ ΣΥΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΛΙΤΟ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΣΕ ΜΙΑ  ΩΡΑ ΧΑΛΑΣΑΜΕ 5 ΚΟΥΤΙΑ ΦΙΣΙΝΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ 43 ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΦΙΣΙΝΚΙΑ .ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΩΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    LOK στις #32817

    BIKTORA TA KARANOY TA GNWRIZEIS????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32828

     Φυσικα LOK. Εχεις μηπως καταγωγη απο κει…? Η κανενα γνωστο?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32829


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 15 Iανουάριος 2004


    Τι όπλο είπαμε οτι έχεις?

    Μην φοβηθείς αν νομίζεις οτι μπορεί να τα καταφέρεις με το λουστράρισμα. Αν το αποφασίσεις πες μου να σου στείλω εξτρα οδηγίες.

    Να ξέρεις τα ακριβότερα όπλα είναι περασμένα μόνο με λινέλαιο, δεν λαμποκοπάνε σαν έπιπλο.

    Εγώ το δίκανο μου θα το κάνω σκέτο λινέλαιο, απλά θέλει μετά το ριμούβερ πολύ καλό τρίψιμο για να κλείσουν οι πόροι του ξύλου χωρίς να χρειαστεί να το περάσεις με σίλερ.

    Κώστας


    [/indent]

     Ενα Betinsoli Diamond Classic 2001. Καλο οπλο, αλλα αυτο το λουστρο ειναι καπως αντιαισθητικο. Παντως αν ολα μου πανε καλα, θα παρω ενα Franchi Alcione και το παλιο θα προσπαθησω να το φτιαξω οσο μπορεσω…

     Παντως Κωστα, το αρθρο σου για το κοντακι το εχω κρατησει νομιζω, αν χρειαστει παντως θα σου πω…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    LOK στις #32840

    Ne Biktwra katagome apo ekei ke exw merikes elies .O pateras mou apo Xania papous karanou giagia mou apo fourne distixos exoun pethanei oloi.Sintoma tha katevo Xania gia kati doulies.

    Γιώργος………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #32874

    Πήγα για τσίχλες στην Πελλοπόνησο (Ηλεία-Μεσσηνία) . Τα πουλιά είναι “πιασμένα” στα ψηλά και πυκνά (μεγάλους λόγγους και πευκώνες) πράγμα που δυσκόλεύει αρκετά την ντουφεκιά. Τα πουλιά βγαίνουν σε μεγάλα ύψη σαν ρουκέτες!
    Γενικώς υπάρχουν κάποια πουλιά αλλά όχι σε αφθονία.
    Το χαρακτηριστικό είναι ότι δεν βγαίνουν σε “καθαρό”  (ξαναγυρίζουν στο
    λόγγο) και είναι πολύ αγριεμένα χωρίς να έχουν δεχθεί υπερβολική πίεση μια
    που οι ντόπιοι ακόμα μαζέυουν ελιές και δεν έχει ξεκινήσει το περπατητό
    κυνήγι.

    ανδρέας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    AUTO στις #33008

    καλημερα (παιδια)  το σ/κ  στα  μερη μου  /αχαια/  καναμε  διαγωνισμο  με  τιs  τσιχλεs  ποιos  κρυωνει  ποιο πολυ  γιατι ητανε  τοσο  πολυ  το  κρυο  που  αν  δεν επεφτεs πανω τουs  δεν πεταγαν  τελικα μετα  βιαs   3 atoma καναμε  20  πουλια /τσιχλεs/  απω  μπεκατσα ουτε  μιρωδια . τελικα  μετα  απω  πολεs  τουμπεs λογο  του  παγου  φηγαμε  11η  ωρα  για το τζακι στο χωριο ωπου τσακισαμε κατι  κοψιδια  αλο πραγμα  /καλα  περασαμε/  δηλαδη  αφτα απω  την αχαια  ΑUTO  PATRA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33010

    ΚΥΡΙΑΚΗ ΦΙΛΟΣ ΣΤΟ ΘΕΟΛΟΓΟ 

    3 ΑΤΟΜΑ ΣΗΚΩΣΑΝ 4 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ,ΠΗΡΑΝ ΜΟΝΟ 1 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΣΙΧΛΕΣ………………ΝΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΑΣ …..ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ .ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΧΙΟΝΙΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων