TSIXLES kai FASSES…….

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 106 έως 119 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #33012

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΗΓΑ ΤΥΧΑΙΑ ΧΤΕΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΓΥΡΙΖΑ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟ(ΛΑΜΙΑ).ΤΕΛΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΤΗ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΡΙΞΑΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΑΕΙ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΑΙΩΝΕΣ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #33019

    Καλησπέρα σε όλους παιδιά και απο εμένα και καλή χρονιά…

    Ψάχνω κανένα καντέμη σαν και εμένα για παρέα, απο περιοχή  Πειραιά και περίχωρα,να κάνουμε καμμιά έξοδο τώρα που κοντεύει το τέλος,μήπως και δυο καντέμηδες είναι πιο τυχεροί απο έναν….(Δημήτρης 697 2233710)

     

    Τι είναι και το φετινό χάλι βρε παιδιά,τσίχλες με το στανιό  και μόλις την περασμένη εβδομάδα στην κορώνεια πήρα την πρώτη μπεκάτσα για εφέτος και αυτή μάλιστα πρέπει να έπεσε απο την τρομάρα της και όχι απο την τουφεκιά που της έριξα…  Καλές τουφεκιές σε όλους σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33020

    H ΣΥΡΟΣ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΓΕΜΙΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΙΚΡΟΠΟΥΛΑ ΤΣΙΦΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΝΤΟΥΛΕΣ.

    ΛΙΓΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΥΡΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 1000 ΑΔΕΙΕΣ.

    ΥΓ=JIM PAP ΔΕΝ ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #33021

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΣΑ

    ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΟΛΟ , ΠΕΛΑΣΓΙΑ , ΑΓ. ΓΙΩΡΓΗ ,

    ΣΕΡΦΕΙΑ

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

    ΠΑΝΤΩΣ Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΙΑ 3 ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΤΣΑ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟΣ 57 ΠΟΥΛΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #33311

    Paidia ti ginetai apo fasses tora stin Ellada? rotao dioti edo gemise o topos!! xafnika se 2 meres

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33315

     Εδω κατω, παντως, παρολα τα οσα εχω ακουσει για πολλα πουλια δεν μπορω να πω οτι τα ειδα το ΣΚ. Πρωινο καρτερι Σαββατο 4 τσιχλες και απογευματινο Κυριακη αλλες 5.

     Επισης σηκωσα και 2 μπεκατσες τις οποιες ομως δεν καταφερα να χτυπησω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #33318

    σαββατο εκανα 12 τσιχλες και 3 χαμενες  μονος μου σε 3 ωρες

    κυριακη με εναν φιλο 3 ωρες το πρωι 14 τσιχλες και το απογευμα αλλες 6 .

    πιστευω παντος οτι εχει πουλια εγω βρικα  .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #33340

    Pantos i Anavisos mas edoses to Savvato me ton Maverik 12 poulia kai 5 xamena me 3 ores perpatito

    Exei loipon poulakia arketa arkei na uparxei orexi gia gumnastiki.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33475

    Καταπληκτική μέρα η σημερινή για κυνήγι.

    Ξεκινήσαμε βέβαια αργά (8 το πρωί) λόγω πάγου με κατεύθυνση το ’ργος.Υπήρξε μικρή δυσκολία στο Δαφνί, όπου η θερμοκρασία ήταν -3c εκείνη την ώρα και παρόλο το αλάτι, υπηρχε στρώμα πάγου 2-3 εκατοστών στην Ιερά Οδό. Στην Εθνική δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα και μετά τον Σκαραμοαγκά ο δρόμος ήταν στεγνός με θερμοκρασίες +2c έως +6 στο ’ργος, το μεσημέρι βέβαια έφθασε τους 17c.

    Στις 10 φθάσαμε στο μέρος που θα κυνηγούσαμε (περπατητό), την θέση των μπουφάν πήρε το  πουκαμισάκι με το γιλέκο.

    Αρκετά πουλιά, ντόπιες παχουλές τσίχλες όχι τα καχεκτικά πού είδαμε τις προηγούμενες μέρες με τα μπασίματα. Κυνηγήσαμε μέχρι τις 3 το μεσημέρι αφού δεν άντεχαν άλλο τα πόδια μας και μετά το ρίξαμε στο απογευματινό καρτέρι.

    Συνολικά κάναμε 72 πουλιά (3 άτομα), από τα οποία μόνο τα 8 στο καρτέρι. Αποδείχτηκε οτι διαλέξαμε λάθος σημεία, αφού οι ντόπιοι το απογευματινό καρτέρι το κάνουν (με επιτυχία) δίπλα στους πορτοκαλεώνες στις παρυφές των χωριών.

    Από τα φυσίγγια που χρησιμοποίησε η παρέα τα Ζαγωραίος ήταν αποτυχία, πολλά κοψόφτερα και ξεπουπουλιασμένα, εκτός από μένα τα χρησιμοποιήσε κι άλλος από την παρέα αλλά επιμένει οτι αποδίδουν στη υγρασία. Γρήγορα βέβαια τα αντικαταστήσαμε εγώ με τα αγαπημένα μου Alfa game αντμονίου και ο φίλος με τα club του Κύργια.

    Ο τρίτος της παρέας δουλεύει πάντα τα S32 η τα 8-10 του Στόκα χωρίς πρόβλημα.

    Δεν έλειψαν τα χαμένα πουλιά, σε κάποια σημεία που το έδαφος καλύπτεται από ένα είδος αφάνας με μεγάλα αγκάθια που δεν μπάινει τίποτα εκεί. Η σκυλίτσα μου μετά την πρώτη της προσπάθια να μπεί, έκανε τον κινέζο οταν της έλεγα να ψάξει στις αφάνες.

    Γενικά ευχαριστήθηκα το σημερινό κυνήγι παρά το εξαντλητικό περπάτημα.

    Κώστας

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #33476

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΟ.

    ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΙΣ 12¨30 ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ .

    ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΦΟΥ ΟΛΗ Η ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΚΑΝΑΜΕ  ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10-12 ΠΟΥΛΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ( ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ),

     ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6 ΠΟΥΛΙΑ ΟΣΟΙ ΗΡΘΑΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ  ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΣΧΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33477

     Λογω δουλειας δεν καταφερα να παω το πρωι οπως ηθελα, και το απογευματινο καρτερι το ειχα ηδη ξεχασει. Απο φιλο ομως που μου τηλεφωνησε το βραδυ, εμαθα οτι στο μερος που ηταν να παμε ειχε αρκετο παγο ακομα, και τα πουλια δεν ηταν και τοσα πολλα. Απογευματινο ομως ηταν σαφως καλυτερα αφου εκανε 14 πουλια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #33480

    EΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΧΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΤΑΙΑ.ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΕΡΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #33576

      Φιλε Κωστα διαβασα την ωραια περιγραφη της κυνηγετικης σας εξορμησης στο Αργος.Χαρηκα πολυ που κυνηγαμαι στα ιδια μερη.Μπορει να κυνηγουσαμε και διπλα-διπλα.Ειναι το γυναικοχωρι μου το Αργος και κυνηγω εκει με επιτυχια απο το 1990.Ειναι ενας πρικοισμενος τοπος για τη τσιχλα κυριως,φυσικα για περπατητο,γιατι καρτερια λιγες φορες εχω κανει μεγαλα νουμερα.Αντιθετα αν το λενε τα ποδια και τα πνευμονια σου,μπορεις να κανεις πολλα πουλακια.Απαραιτητα η γρηγορη σκοπευση και ηζυγησμενη τουφεκια,θα γεμισεις τη τσαντα,λεβεντικα,μακρυα απο τα αποκρουστικα ‘μηχανακια’.Επισις για το απογευματινο εχεις απολυτο δικιο. Οσο για τις ηχομημητικες μηχανες η λυση ειναι μια, εχεις προχειρα μαζισου τα κινητα των τοπικων θηροφυλακων σε καθε μερος που κυνηγας.Οταν ακουσεις το μηχανακι ειδοποιεις με το κινητο σου το θηροφυλακα και αποφευγεις καθε επαφη μαζι τους, μεχρι να ερθει βοηθεια. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.ΕΣΥ ΝΑ ΞΕΠΟΔΑΡΙΑΖΕΣΕ ΓΙΑ 12 ΤΣΙΧΛΕΣ Η ΓΙΑ 6 ΚΑΙ ΟΙ ‘ΜΑΓΚΕΣ’ ΝΑ ΚΑΝΟΥΞ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ 25!!!!!!!!!!!!!.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33578


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DIONISOS στίς 21 Φεβρουάριος 2004


      Φιλε Κωστα διαβασα την ωραια περιγραφη της κυνηγετικης σας εξορμησης στο Αργος.Χαρηκα πολυ που κυνηγαμαι στα ιδια μερη.Μπορει να κυνηγουσαμε και διπλα-διπλα…….


    [/indent]

    Αγαπητέ φίλε, πράγματι οι πλαγιές σε όλη την περιοχή του ’ργους είναι ιδανικό μέρος για το ξεχειμώνιασμα των τσιχλοκότσυφων. Οι πυκνές ρεματιές τους δίνουν κάλυψη για να κρύβονται και προστασία απο τα καιρικά φαινόμενα. Υπάρχει άφθονη τροφή στους γύρω ελαιώνες και μάλιστα παρατήρησα πολλά ελαιόδενδρα αμάζευτα.

    Αυτό όμως που αρέσει περισσότερο είναι ότι κυνηγώ σε μια τεράστια περιοχή σχεδόν μόνος μου, σπάνια θα ακούσω άλλες τουφεκιές σε κοντινή απόσταση.

    Όπως είπες χρειάζονται γερά πόδια και πνευμόνια, θα σου πω μόνο ότι όταν πάμε εκεί περπατάμε όλες τις πλαγιές από την Αγ. Τριάδα – Παναρίτη  -Μονή Αγ. Θεοδοσίου– Ροινό. Χθες μάλιστα κυνηγούσα σκαρφαλωμένος στο βράχο που στην κορυφή του υπάρχει το εκκλησάκι.

    Τα πουλιά είναι πάρα πολλά αλλά δύσκολα, μπορεί σε κάθε ρεματιά να μην παίρνεις πάνω από 2-3 αφού μετά τις πρώτες τουφεκιές εξαφανίζονται, όμως το να βλέπεις 20-30 τσίχλες να σκορπίζουν τριγύρω με χαμηλές πτήσεις που θυμίζουν F-16,  είναι το κάτι άλλο.

    Χθές βλέποντας τις τσίχλες που έφευγαν από την ρεματιά να πηγαίνουν στην κορυφή του βουνού, τις ακολούθησα και πλησιάζοντας νόμισα ότι κάποιος έχει στήσει  κασετόφωνο από το κελάηδημα που άκουγα.

    Στην αποκεί πλευρά αμέσως μετά την κορυφή, υπήρχε ένας παλιός ελαιώνας αμάζευτος με δεκάδες τσίχλες να βόσκουν και να κελαηδούν, κρύφτηκα πίσω από ένα πουρναρόθαμνο και πέταξα μια πέτρα για να σηκωθούν. Κατάφερα να πάρω δύο, αλλά οι υπόλοιπες φεύγοντας από τον ελαιώνα πετούσαν πάνω από το πυκνό, πολύ κοντά μου γιατί δεν με έβλεπαν.

    Πρόλαβα να γεμίσω το δίκαννο άλλες τρεις φορές μέχρι να εξαφανιστούν.   Δυστυχώς όμως από τα 6 πουλιά που κατέβασα βρήκα μόνο το ένα. Οι πυκνοί θάμνοι ήταν αδιαπέραστοι και με ξεγέλασαν. Ούτε το σκυλί δεν χωρούσε να περάσει.  Πιο χαμηλά στην πλαγιά ο φίλος μου δεν μπορούσε να τουφεκίσει γιατί πλέον τα πουλιά είχαν ψηλώσει, απλά έριχνε για να τις ξαναγυρνά προς εμένα.

    Ίσως γι΄αυτό δεν προτιμάται το μέρος από τους καρτεριτζήδες, αφού όσα τουφέκια και να υπάρχουν τα πουλιά δεν πετούν πάνω από το καθαρό.

     

    Φιλικά, Κώστας

     

     

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 106 έως 119 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων