ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339354

    Θάνο Καλως όρισες στο φόρουμ.

    Αν και δεν έχει σημασία, μήπως επρόκειτο για Επανιέλ?

    Όπως και να ‘χει το περιστατικό που συνέβη δεν συμαίνει τίποτα και ούτε θα πρέπει να σε επιρεάσει. Ο καθένας μας λειτουργεί σε κάθε εκδήλωση της ζωής ανάλογα με τον χαρακτήρα του. Το ότι είναι μέλος κάποιου Ομίλου και γνωστός κυνόφιλος δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να είναι και παγαπόντης. Ίσως θεώρησε ότι δεν τον έβλεπε κανείς και νόμισε ότι μπορεί να δώσει μια ευκαιρία ακόμη στον Σκύλο του. Προσωπικά θα προτιμούσα αν συμμετήχα να ακούσω από τον κριτή και τους θεατές ότι δούλεψε τέλεια ο σκύλος μου, σύμφωνα με τα δεδομένα της φυλής παρά να κερδίσω ένα πόντο με μια κλεμένη φέρμα.

    ’φησε αυτό το γεγονός στην άκρη και πες μας τις εντυπώσεις σου γενικά από τον αγώνα.

    Οι δικές μου  είναι ότι οι περισσότεροι σκύλοι δεν έχουν δουλευτεί σε βασικά πράγματα, με κυριότερο  τήν ακανόνιστη κίνηση στο τερέν με λασέ που ταιριάζουν σε Σπάνιελς. Υποτίθεται ότι σ’ ενα αγώνα ΑΚΙ ο σκύλος κάνει ότι και στο κυνήγι, με τέτοιου είδους έρευνα μόνο από τύχη θα καταλήξει σε επιτυχία. Ενώ βλέπουμε να ζητά με επιμονή το πουλί, δεν έχει μάθει να καλύπτει σωστά τον χώρο. Είναι 70% θέμα ελλιπούς εκπαίδευσης και 30% κακή ποιότητα σκύλου.

    Είχα την τύχη να παρακολουθήσω στο τέλος ένα μπαράζ μεταξύ δύο σκύλων της Εθνικής ομάδας Βρετανικών φυλών. Εκεί φαίνεται η διαφορά. Φυσικά δεν γίνεται όλοι οι σκύλοι να είναι σ’ αυτό το επίπεδο, αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να πλησιάζουν τα πρότυπα της φυλής τους στην έρευνα. Ναι το κυνήγι δεν είναι μόνο τρέξιμο, σίγουρα όμως δεν είναι περπάτημα όπου λάχει.

    Θα συνεχίσω να παρακολουθώ αγώνες όποτε μπορώ και αν κάποια στιγμή κρίνω ότι έχω σκύλο που μπορεί να παρουσιασθεί αξιοπρεπώς θα δοκιμάσω σε κάποιον αγώνα ΑΚΙ στο μέλλον.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    thanos στις #55092

    Κώστα παρότι η απειρία μου δεν μου επιτρέπει να κρίνω σκυλιά, από τα λίγα που παρακολούθησα δεν υπήρξε κάποιο να με εντυπωσιάσει

    Μου έκανε εντύπωση που κάποια σκυλιά έχοντας πάρει μυρωδιά από πέρδικες που είχαν φύγει επέμεναν άσκοπα στο ίδιο μέρος χωρίς να δείχνουν πως αντιλαμβάνονται κοντινή παρουσία θηράματος

    Το σχιστό είναι μάλλον δύσκολο για θεατές και μόνο αν ακολουθήσεις από κοντά τα σκυλιά μπορείς να έχεις καλύτερη εικόνα

    Δεν δίνει και πολλές ευκαιρίες στα σκυλιά αφού τα πούλια είναι ενοχλημένα πολύ και συνήθως ποδαρωνουν και σηκωνονται μακρια

    Θα προσπαθησω αυριο να δω βρετανικες φυλες και ελπιζω να εχω την τυχη να παρακολουθησω κατι που να με ενθουσιαση

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55095

    Θάνο δυστυχώς στα Ηπειρωτικά δεν υπήρξαν μεγάλες συμμετοχές. Και οι δύο Όμιλοι εδρεύουν στην Θεσσαλονίκη. Τα μέλη από την Βόρεια Ελλάδα δύσκολα μετακινούνται προς τα κάτω, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Δυστυχώς εγώ σήμερα έφτασα καθυστερημένα και δεν μπόρεσα να δω κάποιες καλές συμμετοχές όπως αυτή του Τζιώτη.

    Στις Βρετανικές φυλές σίγουρα θα δεις καλύτερους σκύλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #55134

    ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ.

    ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΦΕΡΜΑΡΕ 1 ΖΕΥΓΑΡΑΚΙ ΑΛΛΑ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΝΤΟ ΑΦΟΥ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

    ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΚΑΜΕ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΩ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ.

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΜΠΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΑΡΧΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

    ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.

    ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #55143

    ΣΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΝ ΘΗΡΑΜΑ. ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ.

    ΤΕΛΟΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΜΟΥΣΟΥΛΗ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΣΤΙΣ ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #339371

    ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΣΤΑ ΗΠΗΡΩΤΙΚΑ ΜΕ DRAHTHAAR.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΚΥΝΗΓΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΑΠΟ ΤΟ ’94 Κ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ Κ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ Κ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ .ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΡΡΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΩΤΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΡΜΑ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ Κ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΗΓΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡΑΚΙ 11 ΜΗΝΩΝ.ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΗΛΙΚΕΙΑ Κ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ  ΟΜΩΣ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΣΤΟ 5 ΛΕΠΤΟ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΟΒΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΟ Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟΥ.ΤΙ ΣΗΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ.Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΕ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ Κ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.ΕΜΕΝΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ  ΠΕΦΤΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΕΒΑΣΜΑ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΦΥΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Κ ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ Κ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΖΕΥΓΑΡΙ.Η ΩΡΑ ΗΤΑΝ 9 ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ Κ ΣΤΟ 5 ΛΕΠΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ .ΣΤΙΣ 13.30 ΞΑΝΑ ΕΤΡΕΞΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ.ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΑΙ?ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΙΩΣΑ ΑΔΙΚΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΙΤΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝΕ ΤΟΝ ΛΟΓΩ ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ Κ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΚΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ Κ ΜΕ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΟΣΟ Κ ΑΝ ΣΠΑΣΤΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΕΦΑΓΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΜΕΡΟΣ Κ ΖΕΣΤΗ Κ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ .ΣΤΟ ΤΕΡΡΕΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΣΑ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΜΕΤΡΙΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΠΡΑΤΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΩ 1 ΣΚΥΛΙ Κ ΟΧΙ 2-4, ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΥΤΟ ΑΝ Κ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΠΕΙΡΟ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΣΗ .ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ.ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ.ΑΡΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ?ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΠΟΥ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ Κ ΔΙΝΟΥΝ ΒΑΣΗ ΕΚΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΣΕ ΞΕΠΕΤΑΝΕ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55151

    Είχα γράψει ότι πριν συμμετάσχει κάποιος καλό είναι να έχει διαβάσει τον κανονισμό, για να ξέρει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του. Σε τέτοια φάση Πέτρο κάνεις τον κουφό, δεν “ακουσες”,  ο κανονισμός ορίζει ότι ο κριτής οφείλει να αφήσει να τελειώσει η “φάση” και μετά να σφυρίξει το τέλος του χρόνου,  εσύ που ήξερες ότι ο σκύλος σου ανεβάζει (γιατί εσύ ξέρεις τον σκύλο σου, καλύτερα από τον καθένα ) μπορούσες να τρενάρεις λίγο τον χρόνο αφήνοντας τον σκύλο σου αν τελειώσει την φάση του, σε περίπτωση πόντου θα  μέτραγε.

    Οπώς επίσης με τον φίλο που έφυγαν τα πουλιά και δεν τα είδε ο κριτής, και ότι δεν πείραζε γιατί ο σκύλος του δεν είχε καλή διαδρομή,  κακώς εφόσον ο σκύλος είναι μέσα στο τερέν και τρέχει όπως και αν ψάχνει,  ο πόντος είναι πόντος, το γκόλ μετράει, θα ήσουν δηλαδή 2ος μια ΄και ήταν μόνο ένας στην βαθμολογία.  Εαν ο κριτής θεωρούσε ότι ήσουν εκτός επιπέδου αγώνα τότε θα σε είχε πετάξει έξω.

    Προσωπικά έλαβα μέρος στα ηπειρωτικά, δυστυχώς ο σκύλος μου δεν ξέρω για ποιό λόγο ήταν σε αισχρό επίπεδο,  αναγκάστηκα και τον απέσυρα,  Τώρα ψάχνω τον λόγο που ήταν έτσι.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339373

     

    οι περισσότεροι σκύλοι δεν έχουν δουλευτεί σε βασικά πράγματα, με κυριότερο  τήν ακανόνιστη κίνηση στο τερέν με λασέ που ταιριάζουν σε Σπάνιελς.

    Κατ’ αρχή ας μη προσβάλουμε τα σπάνιελς.   Η έρευνα τους (λασέ, κουόρτιν) δεν έχει μόνο βάθος και πλάτος έχει και ρυθμό, ταχύτητα, νεύρο. Κάτι που δεν είδαμε σε μερικά Ηπειρωτικά, (ειδικά αυτό που σχολιάσαμε Κώστα, γνωστού επανιελά).

    Ήμουν μόνο το Σάββατο, μόνο στα Ηπειρωτικά για να συμπαρασταθούμε στον «δικό μας» Κούλη. Δυστυχώς σε εκείνη την περιοχή δεν μπόρεσα να δω πολλούς σκύλους, έτσι δεν έχω πλήρη προσωπική άποψη. Σε γενικές γραμμές το επίπεδο (όσων είδα) ήταν κάτω του μετρίου και δεν θα συμφωνήσω με τον Κώστα στα ποσοστά που δίνει: Είναι 70% θέμα ελλιπούς εκπαίδευσης και 30% κακή ποιότητα σκύλου.

    Οι περισσότεροι σκύλοι δεν δούλευαν με τον χαρακτηριστικό τρόπο της φυλής των και αυτό δεν έχει σχέση με εκπαίδευση. Δεν είναι τυχαίο που ο Πρώτος σκύλος παρόλο που έκανε τέσσερα σηκώματα, πήρε Πολύ Καλός και φυσικά χωρίς CACT. Ο μόνος σκύλος από αυτούς που είδα  ήταν ένα επανιέλ που έτρεξε τελευταίο. Δεν αναγραφόταν στον κατάλογο, έτσι δεν ξέρω να σας πω ονόματα. Η διαδρομή του ήταν εξαίρετη, με ανοίγματα και στυλ επανιέλ, για το είδος του αγώνα με μία φέρμα θα έπαιρνε Πρώτος Εξαίρετος με CACT. Πραγματικά από ατυχία δεν υπήρχαν πουλιά στο τερέν του. Μήπως το είδατε Κώστα ή Κούλη την Κυριακή;

     

    Θάνο η περίπτωση που αναφέρεις δεν περιέχει οπωσδήποτε δόλο. Ένας διαγωνιζόμενος έχει ατυχίες που πραγματικά χάνει τα πάντα από μία τρίχα. Ελάχιστες φορές τον ευνοεί η τύχη. Την διακοπή της διαδρομής την κάνει μόνο ο κριτής, άλλως αποσύρεις τον σκύλο σου. Σκέψου σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα κάποιος να κάνει πέναλτι, να μη το δει, να μη το σφυρίξει ο διαιτητής και αυτός να πάρει την μπάλα και να πάει να του εξηγήσει πώς έκανε το πέναλτι. 

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #55153

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΥΤΟΥΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΕΙΑ ΝΑ ΛΕΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΔΑ.ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΡΡΕΝ.ΟΙ ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ Κ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΣΤΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΗΤΑΝ ΧΑΟΣ.ΤΩΡΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ Κ ΟΚΡΙΤΗΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΣΦΥΡΙΞΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΕΒΛΕΠΕ Κ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ Κ ΗΤΑΝ 200 Μ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΩ ΠΙΣΩ.ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ .ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ Κ ΟΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΛΙΤΖΑΡΑΝΕ.ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ Κ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55157

     

    Πέτρο, αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή. Μη τα βάζεις με τους άλλους αν δεν έχεις κάνει αυτό που πρέπει, η απογοήτευσή σου είναι αδικαιολόγητη. Αν πράγματι πιστεύεις πως ο σκύλος σου παρά το νεαρό της ηλικίας του είναι καλός, δοκίμασε και άλλη φορά. Εσύ που μένεις εκεί και γνωρίζεις όπως λες τον τόπο και την συμπεριφορά των πουλιών υπερτερείς όλων των άλλων που φτάνουν από όλη την Ελλάδα. Είναι αδιανόητο να πας σε έναν αγώνα (όποιου επιπέδου) χωρίς να γνωρίζεις απόλυτα τους κανονισμούς. Η άγνοια φέρνει τις παρεξηγήσεις και τους εκνευρισμούς. Επί πλέον αναφέρεις πως ο κριτής σου εξήγησε πως οι ανακλήσεις γίνονται στο τέλος. ’ρα θα μπορούσες να είχες τον σκύλο στο κλουβί του στην σκιά, ήρεμο και ξεκούραστο μέχρι να ξανατρέξει. Αν είχε τρέξει και είχε βγει πρώτος και στο τέλος θα είχε να κάνει μπαράζ, θα μας ρωτούσες πως το βλέπουμε που ξαναέτρεξε στις 13:30; Ακόμη αν ήσουν ενημερωνένος θα ήξερες πως η διακοπή γίνεται όταν τελειώνει μια φάση (στο λέει και ο Παντελής). 

    ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΣΗ

    Δεν ξέρω πως το συμπεραίνεις αυτό. Σίγουρα στο βουνό και στον βράχο δεν ψάχνουν το άψογο στυλ καλπασμού (κίνηση) ή τα «αρχιτεκτονικά σχεδιασμένα» λασέ. Γι αυτό δεν κάνουν Κλασικούς αγώνες σε βουνό. Οι κριτές ξέρουν τι τόπο πατούν. Σίγουρα όμως βλέπουν τα φυσικά προσόντα (εκτός αν δεν γνωρίζεις τι ονομάζεται έτσι). Σίγουρα βλέπουν και κρίνουν την (βουνίσια) έρευνα, τον τόπο που παίρνουν, τα ανοίγματα κλπ.κλπ.

    ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ Κ ΔΙΝΟΥΝ ΒΑΣΗ ΕΚΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΣΕ ΞΕΠΕΤΑΝΕ!

    Έχω την άκρως αντίθετη γνώμη. Από την στιγμή που έτρεξες τον χρόνο σου, ο κριτής έχει ασχοληθεί μαζί σου, δεν σε έχει ξεπετάξει. Ίδιο ποδαρόδρομο θα κάνει μαζί σου ίδιο και με αυτό που νομίζεις (ή πράγματι) ξέρει.

    Τώρα και γω είδα σκύλους που δεν έφευγαν ούτε 10 μέτρα από τους κυναγωγούς, ανεπαρκέστατους προς όλα, που απορούσα πώς και δεν τους έχουν αποβάλει. Από το πρώτο δίλεπτο καταλαβαίνεις με τι σκύλο έχεις να κάνεις, λες άντε μήπως το ένα, μήπως το άλλο φταίνε και “πάρει μπροστά”, στο πεντάλεπτο έχεις ξεκαθαρίσει. Παρόλα αυτά το κρατούσαν για να έχει όλες τις ευκαιρίες του. Το ίδιο έγινε και με το εξαίρετο επανιέλ που προανέφερα, ακολουθήσαμε και στην αλλαγή τοποθεσίας ευχόμενοι να βρει θήραμα. Ορθώς ο κριτής του έδωσε περισσότερο χρόνο (ανάκληση) για να έχει την ευκαιρία του.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55159

    Πέτρο για να ήμαστε ακριβής, άλλο “ανεβάζει” ο σκύλος  δηλαδή έχει πάρει την μυρωδια του θηράματος και αλλάζοντας ρυθμό και συμπεριφορά  κατευθύνεται προς το θήραμα μέχρι να του έρθει αρκετά έντονα ώστε να σταματήσει σε φέρμα, και άλλο το “τοποθετείται”  ο σκύλος στον άερα το οποίο σε ένα τερρέν σαν τον Σχιστό  δεν είναι πάντα πολύ ευκολο.  εαν ο σκύλος απλώς βρήκε τον αέρα τότε ο κριτής μπορεί να δώσει τέλος χρόνου. Μετά μην ξεχνάμε ότι ο κριτής έχει άλλη οπτική γωνία από τον κυναγωγό με αποτέλεσμα σε τέτοια εδάφη να χάνει την οπτική επαφή με τον σκύλο, είναι ευθύνη του κυναγωγού να ενημερώσει τον κριτή για την φέρμα του σκύλου του σηκώνοντας το χέρι του, και να περιμένει τον κριτή να έρθει σε οτπική επαφή με τον σκύλο του, ο κριτής πρέπει να έχει ιδιά άποψη για τα πράγματα.

    Ο κανονισμός του πρακτικού κυνηγίου για τα Αγγλικά πέρα από το ότι ο σκύλος πρέπει να τρέχει σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής του, ορίζει σαφεστατα ότι ο το βάθος της έρευνας  (δηλαδή η απόσταση μεταξύ των λασέ)  δεν πρέπει  να υπερβαίνει το ωφέλιμο βεληνεκές του όπλου (35 μέτρα), τα 200 είναι μου φάινενται λίγο πολλά.  Για αυτό επιμένω ότι πρέπει να προηγείται βαθιά γνώση του κανονισμού, δεν είναι και ΄πυρηνική επιστήμη.

    Γιάννη  επειδή θεωρώ πολύ σοβαρό τίτλο το CAC, σαν κριτής για να το δώσω απαιτώ το απόλυτο,  ο σκύλος θα πρέπει να έχει καλπασμό και κίνηση στο πρότυπο της φυλής, δηλαδή στα Ε.Μπρετόν θα πρέπει να είναι κοντός, και νευρώδης, οπωσδήποτε όχι απλωτός,  ένας απλωτός καλπασμός μπορεί να είναι απολύτα χρησιμός κυνηγετικά αλλά δεν ειναι καλπασμός μπρετόν,  είναι κάτι άλλο.  Στα Ντραχτααρ αντίστοιχα πρέπει  να είναι ανοικτός,  ευχερής,  οπωσδήποτε όμως όχι ξέφρενος, το ξέφρενος σε αυτή την φυλή θα πρέπει να  τιμωρείται. Εφερα 2 αντίθετα παραδείγματα.Θα πρέπει να έχει απόλυτα σωστά τοποθετημένη έρευνα στον αέρα στο τερέν  και σε απόλυτη συνεργασία με το αφεντικό, θα πρέπει  δε να με πείσει με την συμπεριφορά του για την απόλυτα εξαίρετη μύτη του και συμπεριφορά του πάνω στα πουλιά. Θα πρέπει έπισης να με πείσει ότι δεν άφησε θήραμα πίσω,  ΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΦΥΛΗΣ.

    Συνηθίζεται όποιος σκύλος τρέχει και πάει μακρία ότι έχει εξαίρετη έρευνα, Στην ελληνική γλώσσα αλλό σημαίνει το τρέχω και άλλο το ψάχνω. Προσωπικά θα θεωρήσω ότι υπάρχει βελτίωση στα σκυλιά όταν  θα μπαίνουν στην βαθμολογία όχι  1-2  σκυλιά στα 20 αλλά 5 – 10 . και όχι απλα επειδή τρέχουν ποιο γρήγορα από πριν.

    Τελος επειδή όλα αυτά μπορεί να φαίνονται βουνό, για μένα το μυστικό είναι ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΑΘΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ,  έχοντας μάλιστα μια σωστή γνώση του κανονισμού αγώνων, και του προτύπου της φυλής,  θα απαιτήσουμε μια λεπτομερή περιγραφή της εργασίας του σκύλου μας από την κριτή. Για αυτή την αξιολόγηση παρουσιάσαμε τον σκύλο μας.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55160


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 28 Mάρτιος 2005


    Ο κανονισμός του πρακτικού κυνηγίου για τα Αγγλικά πέρα από το ότι ο σκύλος πρέπει να τρέχει σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής του, ορίζει σαφεστατα ότι ο το βάθος της έρευνας  (δηλαδή η απόσταση μεταξύ των λασέ)  δεν πρέπει  να υπερβαίνει το ωφέλιμο βεληνεκές του όπλου (35 μέτρα), τα 200 είναι μου φάινενται λίγο πολλά.  Για αυτό επιμένω ότι πρέπει να προηγείται βαθιά γνώση του κανονισμού, δεν είναι και ΄πυρηνική επιστήμη.


    Παντελή δεν το κατάλαβα αυτό, μήπως θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις καλύτερα?

    Όταν λες απόσταση μεταξύ των λασέ θεωρητικά δεν εννοούμε την απόσταση  π.χ. από το σημείο Α που έφτασε αριστερά ο σκύλος μέχρι το σημείο Β που έφτασε δεξιά? Και βάθος την απόσταση της γραμμής που πραγματοποιούνται τα λασε το ένα από το άλλο? Μήπως τα 35 μέτρα είναι αυτό που λέω εγώ σαν βάθος?

    Ευχαριστώ

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #55161

    Καλησπέρα ,

     

    Κατ’ αρχάς ο αγώνας στον Σχιστό είναι μία γιορτή και κάπως έτσι αντιμετωπίζετε , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χάνει την σοβαρότητα του όμως !

    Πρέπει και εσύ αφού συμμετέχεις να παρακολουθείς τα δρώμενα και να είσαι κοντά ειδικά όταν πλησιάζει η σειρά σου και να κάνεις κατανοητό ότι ισχύει για σένα ισχύει για όλους  το ίδιο !

     

    Ο ΟΚΑΔΕ παρέχει σε όποιον ενδιαφέρετε ένα βιβλιαράκι  με τους κανονισμούς για τις Βρετανικές φυλές  δωρεάν αρκεί να το ζητήσεις !

     

    Τα είπαμε οι διαγωνιζόμενοι παρουσιάζονται με σειρά που προέρχεται από κλήρωση , που τηρείται  αυστηρά .

    Αλλάζει μόνο σε περίπτωση που κάποιος από ένα ζευγάρι δεν έρθει η κάποιο σκυλί είναι σε οίστρο κλπ

    Τότε το ζευγάρι που υπήρξε το πρόβλημα πάει αυτομάτως στο τέλος γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο να ξαναφτιαχτούν από την αρχή εκεί επί τόπου 20 ζευγάρια , ούτε φταίνε οι υπόλοιποι να υποστούν αυτή την αλλαγή !

    Το ίδιο γίνεται όταν ένα σκυλί αποκλειστεί γιατί δεν είναι στο επίπεδο του αγώνα η για κάποιο σφάλμα που έχει σαν αποτέλεσμα τον αποκλεισμό , μη φέρμα , ενόχληση του άλλου συναγωνιζομενου σκύλου κλπ

    Ο ένας σκύλος φεύγει και ό άλλος που έχει κάποιο υπόλοιπο και αυτό πόσο είναι εξαρτάτε από την ώρα που απόμενε (δηλαδή αν ήταν μέσα για 10 λεπτά και τότε ο άλλος σκύλος κόπηκε του απομένουν 5 λεπτά περίπου ) τα οποία θα κάνει στο τέλος όλων των ζευγαριών και θα γίνει ζευγάρι με κάποιο σκυλί που θα  έχει πάει στο τέλος από παρόμοια κατάσταση !

     

    Αν και σφύριξε ο κριτής εσύ θα μπορούσες να συνεχίσεις αν ήσουν σίγουρος ότι είσαι σε πουλιά  μέχρι να τελειώσει την φάση αλλά αναλαμβάνοντας και το ρίσκο να μην υπάρχουν πουλιά πχ !!

    Η παρουσίαση λέει ο κανονισμός τελειώνει όταν δεθεί ο σκύλος (δηλαδή από το σφύριγμα του στοπ μέχρι να έρθει στον κυναγωγό ότι συμβεί μετράει  !)

    Τελευταίο αν το σκυλί σου είχε πέρδικες και είχε και την ανάλογη εμπειρία δεν θα γύρναγε όσο και να σφύριζες εσύ αλλά θα  πήγαινε στα πουλιά , αλλά λόγω ηλικίας 11 μηνών και απειρίας !!

     

     

    Σε βεβαιώνω  ότι ένα καλό σκυλί όλοι οι κριτές ξέρουν να  το διακρίνουν και βεβαίως δίνουν βάση περισσότερη σε αυτό και ίσως και λίγο χρόνο και νομίζω ότι αυτό είναι κατανοητό και βέβαια εξαρτάτε και από τον άνθρωπο κριτή με τα καλά του και τα κακά του  !

    Αυτό δεν σημαίνει ότι αδικούν κάποιο άλλο , τι χρόνο να δώσουν παραπάνω σε ένα σκύλο που είναι στο καλός σαν παρουσίαση , ότι και να κάνει με τον τρόπο που το κάνει δεν πρόκειται να ανέβει πιο πάνω άρα !!!

     

    Το που θα διαγωνιστείς είναι καθαρά τύχη και εξαρτάτε και το πώς πάνε τα ζευγάρια δηλαδή η σειρά τους και αν κάνουν όλο τον χρόνο τους !

    Και στο κυνήγι έτσι όμως είναι δεν επιλέγεις εύκολο η δύσκολο τόπο σε θήραμα άγριο και που δεν ξέρεις που είναι ψάχνεις  παντού !

     

    Οι εκτροφείς και ξέρουν τους κανόνες και οι περισσότεροι έχουν δοκιμασμένα σκυλιά  και σίγουρα έχουν και περισσότερες πιθανότητες αν παρουσιάζουν 3-4 σκυλιά .

    Πάντως δεν δίνεται βάση περισσότερο σε αυτούς εκτός εξαιρέσεων μικρών και επαναλαμβάνω εξαρτάτε από τον άνθρωπο κριτή .

    Αυτό που σου είπε ότι όταν κάποιο από το ζευγάρι είναι εκτός επιπέδου αγώνα το κόβει οπότε αυτόματα σταματά η παρουσίαση και του άλλου και θα έχεις υπόλοιπο χρόνου που σου αναλογεί στο τέλος , έχει όμως αν θέλει να συνεχίσει για να μη διακόψει το ζευγάρι αν το ένα σκυλί  κινείται πολύ καλά  η έχει καταλάβει ότι πάει για πουλιά ώστε να μην του χαλάσει την παρουσίαση η τον τυχόν πόντο !

    Μόνο αν ξεσηκώσει θήραμα κάποιο τότε σταματάνε όλα με σφύριγμα αλλά και πάλι μέχρι να επιστρέψουν και να δεθεί ο σκύλος που δεν συμμετείχε στο σήκωμα όλα ισχύουν  .

    Επίσης σε περίπτωση που σηκωθούν πέρδικες από τους κριτές στο πεδίο που είχαν περάσει πριν τα σκυλιά η όφειλαν να ψάξουν όλα σταματάνε και είναι  και οι δύο έξω , εδώ δεν υπάρχει περίμενε μέχρι να δεθούν !!

    Μην ξεχνάς ποτέ ότι ο κριτής είναι άνθρωπος και λάθη κάνει γι’ αυτό υπάρχουν δύο ίσως και τρεις ,όπως στο Σ/Κ και συμβουλεύονται μεταξύ τους τι είδε ο καθένας ώστε να περιορίσουν το ανθρώπινο λάθος όσο το δυνατόν !!

     

    Φιλικά

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55163

     

    Γιάννη  επειδή θεωρώ πολύ σοβαρό τίτλο το CAC ….., ΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΦΥΛΗΣ.

    Συνηθίζεται όποιος σκύλος τρέχει και πάει μακρία….. και όχι απλα επειδή τρέχουν ποιο γρήγορα από πριν.

    Συμφωνώ με όσα λες, γι αυτό έφερα το παράδειμα του κούρτσχαρ που βγήκε 1ο Π.Κ. παρά τις 4 φέρμες του. Και το παράδειγμα του επανιέλ που όχι μόνο έτρεχε αλλά «ήταν επανιέλ». Σίγουρα το CAC προϋποθέτει όσα γράφεις και αρκετά ακόμη, ακούγοντας κάποια σχόλειά μου ο Κώστας αστειευόμενος μου είπε «Καλά που δεν είσαι κριτής, δεν θα έμπενε σκύλος σε βαθμολογία» Δεν θα γινόταν έτσι βέβαια αλλά σίγουρα ο Πρωταθλητής θα ήταν «Πρωταθλητής».

     

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #55168

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ Η ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ.

    ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ, ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ Η ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ.

    ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΩΡΑ ΒΑΖΩ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΣΟ ΖΟΥΜΑΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΦΙ ΚΟΥΠΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

    ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΟ!

    ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΣΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΟΠΩΣ ΠΧ ΛΙΑΠΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ.

    ΕΓΩ ΠΕΙΣΜΩΣΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ!

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων