ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55169

    Υποθετικά οι σκύλοι πρέπει να ψάχνουν με διασταυρωμένη έρευνα, δηλαδή δεξιά – αριστερα σε σχήμα ζικ – ζακ,  ώς βάθος εννοείται η απόσταση που απέχει το ένα πέρασμα από το άλλο πέρασμα, και όλα αυτά σε συνδιασμό με το βήμα του κυναγωγό το οποίο θα πρέπει να είναι βημα περιπάτου,  Είναι το “βαθος” της έρευνας.  Τώρα τι απόσταση θα καλύπτει ο σκύλος δεξιά αριστερα (πλάτος της έρευνας)  και ταυτόχρονα ο κυναγωγός να περπατάει, εξαρτάται από την ταχύτητα του σκύλου. δηλαδή στο Σχιστό αν ο κυναγωγός περπατάει σε μια ισουψή, στην πλαγιά ο σκύλος θα πρεπει να ψάχνει ανεβοκατεβαίνει την πλαγιά,

    Πιστεύω ότι έχω σταθεί τυχερός στην ζωή μου που είδα αυτού του τύπου την έρευνα σε απόλυτα γεωμετρικό σχήμα στην Κύθνο το 1986, από ένα ποϊντερ ενός Κύπριου,  η οποία γεωμετρία δεν χάλαγε ούτε από τις μάντρες που υπηρχαν, μαι βαριά σκύλα για τα σημερινά δεδομένα,  αλλά με έρευνα βγαλμένη από το χαρτί,  και όλα αυτά έναρξη την πέρδικας στις 11 το πρωί, μετά από  4 ώρες κυνήγι, κάθησα και την απόλαυσα. Μια εικόνα που την απόλαυσα και την έχω ορίσει ως κρητίριο μου.Ολοι οι κριτές κρίνουμε με βάση τα βιώματα που έχουμε και τις εικόνες  που έχουμε και έχουμε υποχρέωση να τηρήσουμε τον κανονισμό αγώνων, η μη τήρηση του κανονισμού ακόμα και σε επουσιώδη φέρνει γκρίνια και χαλάει την καλή ατμόσφαιρα του αγώνα,  της γιορτής. Για αυτό μπορεί να γκρινιάξουμε λίγο για την αυστηρότητα του κανονισμού αλλά θα γκρινιάξουμε ακόμα περισσότερο για την μη τήρηση του.  Και κάτι ακόμα οι κριτές είναι αυτοί που φέρνουν ή διώχνουν τον κόσμο από τους αγώνες. Η τυπική διεξαγωγή του αγώνα είναι ευθύνη του διοργανωτή και των κριτών, όσο σκληρός και αν μοιάζει ο κανονισμός όταν τον “γνωρίσεις”  θα καταλάβεις ότι το όπλο σου είναι η αυστηρή τήρηση του.

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #55170

    ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΡΘΕ 2 ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΡ ΗΡΘΕ 3 ΚΑΙ 1 ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΦΕΡΜΑΡΙΣΤΑ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΗ ΚΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΦΕΡΜΑΡΕ ΤΑ ΣΗΚΩΣΕ ΚΑΙ ΟΧΙ 1 ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΚΟΥ ΜΠΕΧΡΑΚΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55171

    Ο πρώτος ήταν CAC?? γιατί δεν έκατσα να δώ την απονομή? 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #55173

    NAI ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕ STEEL!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #55175

    Συμφωνείς τώρα Κούλη πως ο καλός σκύλος ξεχωρίζει; Δεν έχει σημασία αν ήταν την Κυριακή πρώτος η δεύτερος, σημασιά έχει πως είναι ένα άξιο κυνηγόσκυλο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #55176

    Συγχωρήστε με που χαλάω λίγο τον ειρμό της συζήτησης, αλλά θα ήθελα να με διαφωτίσετε, τι γίνεται στην περίπτωση που έχει δηλωθεί για τον αγώνα ένα θηλυκό σκυλί και την ημέρα του αγώνα είναι σε οίστρο; Ακυρώνεται η συμμετοχή του ή τρέχει αλλά μόνο του π.χ.; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #55178

    Αν μιλάμε για έκθεση μορφολογίας ακυρώνεται και επιστρέφονται τα χρήματα .

    Αν  είναι για αγώνες κυνηγετικούς κλπ παρουσιάζεται στο τέλος μαζί με ένα άλλο θηλυκό (αποκλειστικά) σκύλο για ευνόητους λόγους (όπως για να μην υπάρχει μυρουδιά και τα αρσενικά αποδιοργανωθούν κλπ ) !

     

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #55179

    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #55182

    Όντως το CAC δεν δίνεται αλλά απαιτείται από τον σκύλο και την γενική εικόνα του μέσα στο πεδίο του αγώνα πρέπει δε να δίνεται μόνο σε αυτό που το αξίζει πραγματικά και με την όλη παρουσία του το επαναλαμβάνω το απαιτεί !!

     

    Τώρα το βάθος των λασέ είναι όπως στο στα είπε ο Παντελής .

    Συμπληρώνω μόνο ότι η διασταυρωμένη έρευνα είναι μία  έρευνα προσαρμοσμένη σε συγκεκριμένο τύπο εδάφους (ομοιόμορφη βλάστηση σε μεγάλη έκταση ) συγκεκριμένες συνθήκες ανέμου (σταθερή παρουσία και πορεία) και συγκεκριμένο θήραμα  (συνήθως πεδινή πέρδικα λόγο τόπου αλλά βέβαια είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί και αλλού όπως στα αλπικά για ορεινές ) !

     

    Αν ένας από τα τρεις αυτούς παράγοντες απουσιάζει η διασταυρωμένη έρευνα παύει να  είναι η καλύτερη μέθοδος  δηλαδή να έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης !

    Ο βασικός παράγων είναι ο αέρας  και η φορά του , δηλαδή ο σκύλος πατάει αέρα μεταβάλλοντας την ερευνά του ανάλογα την φορά του αέρα πάντοτε .

    Αλλιώς θα πρέπει να έχουμε υποψίες για τον σκύλο και την ποιότητα που έχει αν  εκτελεί διασταυρωμένη έρευνα χωρίς να λαμβάνει υπ’ όψη την φορά του αέρα !

    Επίσης πάντα ο κριτής είναι υπέρ του σκύλου και λαμβάνει υπ’ όψη ιδιαιτερότητες της τοποθεσίας που γίνεται ο αγώνας ειδικά σε ένα βουνό όπως είναι ο Σχιστός με τις μεταβολές του αέρα από γωνία σε γωνία και τα εμπόδια που παρουσιάζει !

    Και πάντα γι’ αυτό και σαν κυναγωγοί και σαν θεατές να σκέφτεστε αν ΟΦΕΙΛΕ η όχι να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και το γιατί κάνει αυτό που κάνει στην ερευνά του !

     

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #55197

    ΠΡΩΤΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΝΝΗ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ.ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΚΡΙΘΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΝΤΟ Κ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΙΣΘΝΟΜΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΥΧΟΣ ΔΙΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΔΑΦΟΣ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ Κ ΟΜΩΣ Κ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΞΑΛΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΩΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΡΟΣ.ΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ 5ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΤΕΡΡΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ Κ ΟΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΙΟ.ΤΟ ΑΝ ΕΠΕΦΤΑ ΣΕ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΙΧΝΟΥΝΕ ΣΕ ΤΟΠΟ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟΤΕ ΑΦΟΥ Κ ΑΥΤΟΣ Ο ΟΡΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΕΞΥΠΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΣΕ ΜΠΑΡΑΖ?Η ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΚΡΙΤΗΣ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΟΤΙ ΛΥΣΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ?ΟΧΙ.ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΩΣ Κ ΕΓΙΝΕ Κ ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ.ΟΚ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΣΕ ΞΕΠΕΤΑΝΕ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ,ΜΟΛΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΔΩ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ,ΓΥΡΙΣΕ Ο ΕΝΑΣ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΟΛΦΕΤΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Κ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟΥ ,ΑΝ Κ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΙΠΑ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΣΠΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΡΡΕΝ.ΕΞΑΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΦΕΡΜΑ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ?ΤΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ Κ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΟΡΕΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ,ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ ΓΥΡΝΑΕΙ,ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΝΑΓΕ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ Κ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #339385

    Καλησπέρα,

     

    Πέτρο νομίζω ότι οι απορίες σου και η αίσθηση που έχεις της όποιας έστω και μικρής αδικίας είναι πράγματα που όλοι κατά καιρούς έχουμε νιώσει και αισθανθεί και νομίζω ότι αξίζει να συζητηθούν λίγο ακόμη γιατί είναι γενικού και μεγάλου  ενδιαφέροντος !

     

    Κατ’ αρχάς για να σου απαντήσω σωστά έπρεπε να ήμουν εκεί και να είχα άποψη προσωπική , τώρα απλά σου εξηγώ τους κανόνες και μερικά πράγματα σύμφωνα με αυτά που ισχύουν .

     

    Εγώ όπως το είπες νόμιζα ότι το σκυλί σου είχε πουλιά και εκεί σε έκοψε ο κριτής λόγω αποκλεισμού του άλλου .

    Αλλά εσύ εννοούσες ότι έπαιρνε τον αέρα  για ανάπτυξη σωστής έρευνας σε ανοικτό τόπο σωστά ?

    Τότε αν είναι έτσι οποιαδήποτε στιγμή ο κριτής μπορεί να σταματήσει την παρουσίαση ειδικά αν ο ένας κυναγωγός η σκύλος κάνει οποιοδήποτε λάθος που επηρεάζει την κατόπιν έρευνα η αν κρίνει ότι δε τοποθετηθήκατε σωστά  η λάθος αποκλεισμού , σφυρίζει σταματάτε δένεται και ξαναλύνεται όπου  και όπως σας πουν !

     

    Την στιγμή που σου είπαν να λύσης τους είπες ότι δεν συμφωνείς με το πεδίο ?

    Συνήθως οι κριτές (οι περισσότεροι ) καταλαβαίνουν και αλλάζουν θέση η ρωτάνε τους διαγωνιζόμενους (μέχρι ένα σημείο) αν έχουν αντιρρήσεις για τον χώρο !

     

    Προσωπικά αν ήμουν κεντρικός θα έβαζα τα σκυλιά παντού εκεί που τουλάχιστον η τυχόν εμπειρία μου θα μου έλεγε ότι έχει πουλιά και σε αυτό σίγουρα θα περιλάμβανε και δύσκολα μέρη , εκεί θα έβλεπε κάποια άλλα πράγματα από αυτά σε ένα άλλο εύκολο μέρος !

     

    Ξεκαθαρίζω ότι το μπαράζ γίνεται μόνο σε ανοικτό μέρος για να μπορέσουμε μέσα  3-5 λεπτά να δούμε την τοποθέτηση στο αέρα, στο πεδίο και το πάθος και το στιλ σύμφωνα με τα πρότυπα πάντα της φυλής (δεν ενδιαφέρει η φέρμα) όποιο φερμάρει (χωρίς αποτέλεσμα) η καθυστερήσει η δεν αναπτυχτεί σωστά κλπ χάνει !

     

    Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την κανονική έρευνα που προέχει η γενική εμφάνιση αλλά χωρίς την σωστή φέρμα και τον πόντο δεν έχουμε τίποτε , στην καλύτερη περίπτωση και η έρευνα ήταν πολύ καλή επανάκληση !

    ’ρα δεν συγκρίνονται , άλλο το ένα,  άλλο   το μπαράζ !

     

    Πάντως το επαναλαμβάνω αν δεν συμφωνείτε η έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο κατά την γνώμη σας , πρέπει να το λέτε και συνήθως γίνεται οι εκπαιδευτές το ξέρουν και το εφαρμόζουν κατά κόρον !

     

    Αν όπως λες τους είπες να αλλάξεις πεδίο και δεν δέχτηκαν τότε δεν έπρεπε να δεχτούν να αλλάξουν στα επόμενα ζευγάρια εκτός και αν τελείωνε το πεδίο και έπρεπε να πάτε αλλού αναγκαστικά και βεβαίως δεν επιτρέπονται εκφράσεις για όποιον διαγωνιζόμενο !

     

    Οι κριτές είναι εκεί για να βοηθήσουν  εσάς και τους τετράποδους συντρόφους σας και να εφαρμόσουν κάποιους κανόνες , βέβαια ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και τον τρόπο του όπως όλοι μας άλλωστε !

    Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

     

    Φιλικά

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339388

    Πράγματι το θέμα όπως εξελίσεται έχει πολύ ενδιαφέρον.

    Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι για να αποφασίσει κάποιος να τρέξει θα πρέπει πρώτα να παρακολουθήσει κάμποσους αγώνες, να δει όσο μπορεί από πιο κοντά έμπειρους και γνωστούς κυναγωγούς να οδηγούν τα σκυλιά τους και τέλος αφού έχει διαβάσει καλά τους κανονισμούς να δει στην πράξη πως εφαρμόζονται.

    Φαντάζομαι πως και οι επωνυμοι θα αισθάνονται κάποιες φορές αδικημένοι. Απλά ξέρουν ότι μπορεί να συμβεί στον καθένα και το κυριότερο, γνωρίζουν ότι ο σκύλος τους θα έχει την ευκαιρία να ξανακριθεί είτε την επόμενη μέρα, είτε στον επόμενο αγώνα. Έπειτα η εμπειρία δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να ξέρει πως να προφυλαχθεί.

    Μην ξεχνάμε ότι οι επαγγελματίες κυναγωγοί δουλεύουν συστηματικά και με πρόγραμμα σκύλους που εξακριβομένα είναι κάτι το ξεχωριστό. Τις περισσότερες φορές έρχονται σχεδόν έτοιμοι σκύλακες 17-20 μηνών έχοντας διακριθεί σε μεγάλους αγώνες Derby του εξωτερικού.

    Είναι λάθος λοιπόν να θέλουμε να βγούμε από την πρώτη κι όλας μας συμμετοχή έχοντας κάποια διάκριση. Νομίζω θα πρέπει να είμαστε πολύ ευχαριστημένοι αν ο σκύλος μας δείξει ότι μπορεί να κινηθεί αξιοπρεπώς, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον. Από εκεί και πέρα όποιος έχει όρεξη, χρόνο και χρήμα αν δουλέψει θα έλθουν και οι διακρίσεις.

    Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, αλλά η δική μου λογική αυτό λέει. Δεν είναι δυνατόν να έχει τους ίδιους στόχους ένας απλός κυνηγός που διαθέτει δυο σκύλους, με ένα επαγγελματία που μπορεί να βγάλει τα έξοδα του και να προσφέρει στα ζώα την προπονηση που απαιτείται.

    Θα μου πείτε όλοι σαν απλοί κυνηγοί ξεκίνησαν, ναι δεν αντιλέγω. Κάποιοι όμως είχαν την δυνατότητα να δόσουν 8000 – 10000 ευρώ για ένα καλό σκύλο και κάποιοι άλλοι μεγάλο πάθος και επιμονή να γίνουν κυναγωγοί και να τρέχουν τα σκυλιά των πρώτων. Όπως και να ‘χει χρειάζεται υπέρβαση, είτε σ’ ότι αφορά το χρήμα είτε την οικογενειακή ζωή. Υπάρχουν άνθρωποι που φεύγουν μακριά από την οικογένεια για να βρίσκονται μεγάλα χρονικά διαστήματα σε μέρη ιδανικά για προπόνηση. Δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #55207

    Γιώργο μια και πιάσαμε αυτή τη συζήτηση ας το εκμεταλευτούμε για την ενημέρωση περισσότερων για τον κανονισμό, ένα κανονισμό που σε μερικά σημεία είναι ασαφέστατος και αφήνει περιθώρια παρερμηνιών, και γίνεται ακατανόητος στην πράξη από τους θεατές – του κυνηγούς κλπ, στερώντας έτσι μελλοντικές συμμετοχές,

    Αναφέρεις σε προηγούμενο μύνημα ότι η σειρά της κλήρωσης είναι υποχρεωτική, εγώ θα προσθέσω ότι στην πράξη μόνο για “ανώτερη βία” μπορεί να παραβιαστεί και με την συναίνεση των υπολοίπων διαγωνιζομένων.

    Δυστυχώς στον κανονισμό δεν είναι έτσι, άρθρο 16, “Η κλήρωση δεν είμαι παρά μια ένδειξη για τη σειρά με την οποία θα παρουσιαστούν οι σκύλοι, για αυτό οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να είναι πρόθυμοι να τους παρουσιάσουν όποτε αυτό τους ζητηθεί από τους Κριτές” Αν θέλει δηλαδή ο κριτής βάζει οποίον θέλει να τρέξει με οποιαδήποτε σειρά.

    Παράδειγμα 2ο) Ο σκύλος τρέχει σταματάει σε φέρμα, ποντάρει μόνος του και ξαναμένει σε φέρμα, φτάνουν δίπλα κυνηγαγωγός και κριτής, ποντάρει κάμια 20 μέτρα με διαταγή βημα – βημα του κυναγωγού και ξαναμένει σε φέρμα, ο κυναγωγός κάνει θόρυβο να σηκωθούν τα πουλια αυτά τίποτα, περνάει μπροστά κάνει θόρυβο τίποτα, ξαναγυρνάει στο σκύλο, ξανά διαταγή για ποντάρισμα, ο σκύλος σπαέι ποντάροντας καμμιά 15αρια μέτρα αλλάζοντας κατεύθυνση ώστε να να έχει καλύτερα τον αέρα κεντράρει και καρφώνεται, ο κυναγωγός δίπλα μαζί με τους κριτές, κάνει θόρυβο δεν σηκώνεται τίποτα, περνάει μπροστά 7-10 μέτρα κάνει θόρυβο τίποτα, ξαναγυρνάει πίσω στο σκύλο προσπαθεί να τον ποντάρει ο σκύλος απόλυτα δεν ποντάρει, ξανά μπροστά ξανά το ίδιο τίποτα, ξανά πίσω πάλι ο σκύλος δεν σπάει, ξανά μπροστά ξανά θόρυβο ξανά τίποτα, τελικά γυρναέι και δίνει εντολή στο σκύλο να ξεσηκώσει, ο σκύλος ορμάει και στα 20 -25 μέτρα σηκώνονται τα πουλιά, Ο αγώνας πρακτικό κυνηγι χωρίς ακινησία σε άγριο θήραμα, ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΤΟΣ??? ή εμπίπτει στα σφάλματα αποκλεισμού Αρθρο 33, και αν ναι σε ποιό 33.1 Συνειδητό ξεσήκωμα, ή 33.13 ’ρνηση πονταρίσματος??? Το άρθρο 35 (πόντος) δεν αναφέρεται πουθένα στο ξεσήκωμα του θηράματος με διαταγή, αν οι συνθηκες το απαιτούν, ούτε σαν λάθος ούτε σαν σωστό, γενικά στο πρακτικό κυνήγι θεωρείται πόντος η φέρμα που είναι χρησιμη κυνηγετικά, Ειναι κυνηγετικά χρήσιμη αυτή η φέρμα??? Αν ο σκύλος ποντάροντας πάει πλησιάσει πολύ, πολύ πιθανόν το θήραμα να κάνει λίγο στο πλάι και να σηκωθεί με γωνιά μεγαλύτερη των 45ο μοιρών οπότε να θεωρηθεί σφάλμα, όπως θα ήταν και σφάλμα κυνηγετικό αν πηγαίνεις να ξεσηκώσεις το θήραμα με τα πόδια, Το να κάτσεις να περιμένεις μια πέρδικα σμουλωμένη να σηκωθεί, μέσα στον αγώνα θα τελειώσει ο χρόνος σου περιμένοντας. το να περάσεις μπροστά από τον σκύλο και να αρχίσεις να κλωτσάς κάθε σπιθαμή εδαφους για να σηκωθεί το θήραμα με τον σκύλο σταματημένο στη φέρμα φαντάζει λίγο γελοίο και πάλι ο κριτής μπορεί να σε ρίξει στο άρθρο 33,13 άρνηση πονταρίσματος. Είναι πιστεύω από τις φάσεις που ο κριτής καλείται να κάνει τον Σολωμόντα, τηρώντας έναν κανονισμό που δεν βοηθάει και ταυτόχρονα μη αδικώντας τον σκύλο. ο δε διαγωνιζόμενος καλό είναι να ρωτήσει τον κριτή τι θέλει να κάνει.

    Παιδιά μια και ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση καλό είναι να κάνεται ότι ερωτήσεις για ότι σας έρχεται περιεργο ως προς τον κανονισμό και την πρακτική που ακολουθείται, Ισως θα ήταν καλύτερα να ανοίξουμε καινούργιο θέμα.

    Κώστα Κ. μην τα βλέπεις όλα μαυρά, δεν είναι, Ολοι οι “επαγγελματίες” δεν έχουν ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ, ούτε το επίπεδο εκπαιδευσης εκτός πολύ λίγων είναι τόσο υψηλό, όσο νομίζεις. Μην σου φαίνονται βουνό, Πάντα υπάρχει χώρος στο πρακτικό κυνήγι για τον κυνηγό – ερασιτέχνη. Στο φινάλε αν δεν βγούμε κάτι στον αγώνα δεν χάσαμε και τίποτα. για αυτό ποιό χαλαρά.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #55209

    Kαλημέρα παιδιά,

     

    Νομίζω ότι όπως είπε και ο Παντελής καλό θα είναι να εκμεταλευτείται την ευκαιρία και να θέσετε τυχόν απορίες ερωτήσεις που έχετε !

     

    Ναι έτσι λέει ακριβώς το άρθρο 16 του κανονισμού , αλλά η εμπειρία μου σαν κυναγωγός , δόκιμος κλπ μου λέει οι κριτές αποφεύγουν να αλλάζουν την σειρά εκτός κάποιων αναγκαστικών εξαιρέσεων που προανέφερα , για να μην δημιουργούνε προβλήματα αυτού του ίδιους και να είναι όσο το δυνατόν δίκαιοι με όλους .

     

    Η περίπτωση που περιέγραψες είναι πάρα πολύ δύσκολη και εκεί όντως ο κριτής θα αποφασίσει σύμφωνα με τα προσωπικά του βιώματα και λαμβάνοντας υπ’ όψη τις εκεί επί τόπου συνθήκες  βιότοπου και πουλιών και των κανονισμών βέβαια !

    Γι’ αυτό στα Αγγλικά είμαστε – προσπαθούμε 2-3 ( κριτές ) για να πούμε όλοι την γνώμη μας και βέβαια να πάρει την απόφαση ο προεδρεύων (κεντρικός) τουλάχιστον έτσι μειώνονται οι περιπτώσεις λάθους !

    Θα το τονίσω ο σκοπός της κρίσης δεν είναι ότι περιμένουμε στην γωνία τον σκύλο να κάνει λάθος για να τον τιμωρήσουμε , αλλά να αναδείξουμε κάνοντας το ανθρώπινο δυνατό ένα σκύλο που αξίζει πραγματικά  να συμμετέχει στην μελλοντική εκτροφή της φυλής (όσο μπορούμε να δούμε στα 20 λεπτά ) και γενικά  οι περισσότεροι κάνουμε ότι μπορούμε  για να τον βοηθήσουμε ώστε να έχει μία καλή παρουσία ειδικά αν βλέπουμε ότι αξίζει  , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τους άλλους που δεν δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο τους εκτελούμε  ,  έχουν και αυτοί τον χρόνο τους , τις ευκαιρίες τους  και μάλιστα εκεί η ανοχή είναι μεγαλύτερη γιατί αν οι κανόνες ήταν κατά βιβλίο στο 3-5 λεπτό θα ήταν έξω λόγο έρευνας ……. αλλά όπως είπε και ο Γιάννης κάνουν το χρόνο τους 15 λεπτά περίπου εκτός πια πολύ κακών εμφανίσεων που δεν γίνεται τίποτε !

     

    Επίσης Κώστα το ότι τρέχεις για πρώτη φορά δεν έχει καμία σχέση , πρέπει ειδικά αν θεωρείς ότι έχεις ένα καλό κυνηγόσκυλο και έχεις δει και κάποιους αγώνες να μπαίνεις μέσα με την διάθεση ότι ο σκύλος σου αξίζει και απαιτεί να είναι στην βαθμολογία , το τι θα γίνει είναι θέμα πολλών παραγόντων με μεγάλο μερίδιο στην τύχη , που όμως αν το σκυλί είναι καλό θα αποδείξει σίγουρα την αξία του έστω μία άλλη φορά αλλά οι καλές εντυπώσεις θα έχουν μείνει  !

     

    Επίσης τους επαγγελματίες μην τους φοβάστε δεν έχουν όλοι καλά σκυλιά  για το βουνό πάντα μιλώντας ,  3-4  είναι αυτά  και άμα προσέξετε είναι τα ίδια και τα ίδια που μπαίνουν στην βαθμολογία και όντως αξίζουν να είναι εκεί και αυτό φαίνεται στο βουνό  !

     

    Το να δώσεις 10000 ευρώ για να πάρεις ένα σκύλο δεν σημαίνει ότι πήρες και το άριστο περδικόσκυλο (μιλάω πάντα για το βουνό η την μπεκάτσα  γιατί εκεί φαίνονται περισσότερο τα φυσικά χαρακτηριστικά ενός σκύλου και η γνώση θηράματος , ενώ στους αγώνες του κάμπου έχουν και πάρα πολύ δουλειά πάνω τους από τους εκπαιδευτές )  , για να δεις αν έχεις  ένα καλό σκύλο πρέπει να τον δεις πολλές φορές και ώρες στο βουνό πάνω και σε διαφορετικά μέρη και αποκλειστικά σε άγριο θήραμα , δηλαδή κυνηγώντας μόνο !

     

    Προσωπικά χαίρομαι περισσότερο με το να δώσω σε ένα καλό κυνηγόσκυλο ιδιώτη κυναγωγού τον πόντο  γιατί σημερίζομαι την προσπάθεια του και τη αγωνία του  , νομίζω όμως ότι και μερικοί εκπαιδευτές σκέφτονται κάπως έτσι μάλιστα κοιτούν να βοηθήσουν τους τυχόν πρωτάρηδες συνδιαγωνιζόμενους τους  να αποφύγουν λάθη !

    Πάντα εξαρτάτε από τους χαρακτήρες των ανθρώπων όπως πάντα .

     

    http://www.gpeppas.gr/arxiki/arxikiii.html  Coppa Europa 2005 II Τα πήραμε όλα !

     

    Διαβάστε τι γίνεται μέσα στα πεδία ακόμη και στο Coppa Europa 2005 πληροφοριακά !

     

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #55214

    Γιώργο δεν διαφωνώ απλά νομίζω ότι απαιτείται μια εξοικείωση με τους αγώνες πρώτα σαν θεατής για να μπεις στην φιλοσοφια και να μην παρατηρούνται γεγονότα όπως σε μια περίπτωση την Κυριακή που ο αγωνιζόμενος τα έβαλε με τον Κριτή γιατί τον έβγαλε έξω λόγο ύπαρξης θηράματος στο τερεν. Συγκεκριμένα και οι δύο σκύλοι έφυγαν δεξιά προς το ψηλότερο σημείο όπου ο αέρας τους έρχονταν καλύτερα. Έμειναν εκεί χωρίς καμία διάθεση να εκμεταλευτούν όλο το πλάτος του τερεν. Αποτέλεσμα να σηκωθεί ένα ζευγάρι από τα ποδια του κριτή. Δεν μπορεσα να καταλάβω το λόγο της διαμαρτυρίας γιατί έβλεπα μονο τις χειρονομίες χωρίς να ακούω τι λένε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 56 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων