Μονόκαννο (single shot)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #339551

    Σίγουρα Νίκο δεν είμαι βαρκάρης στον Έβρο,ο λόγος που σκέφτομαι να πάρω ένα super magnum μονό είναι ο εξής,πρόσφατα έβλεπα ένα dvd με κυνήγι υδρόβιων στη Βουλγαρία και δεν σου κρύβω ότι μετά απο αυτά που είδα το σκ’εφτομαι πολύ σοβαρά του χρόνου να κάνω ένα τριήμερο κυνήγι εκεί, φυσικά αυτό αφορά και όσους θέλουν απο εδώ να συμετάσχουν ( όσο περισσότεροι τόσο καλύτερη τιμή ) είδα λοιπόν σε κάποια πλάνα να πετάνε χιλιάδες χήνες αλλά πολύ ψηλα και κάποιοι απο τους κυνηγούς χρησιμοποιούσαν τέτοια μονόκανα, οπώτε σκέφτηκα αν είναι να πάρω ένα super magnum το οποίο θα το χρησιμοποιώ μια ή δυο φορές το χρόνο γιατί να δώσω ένα σωρό χρήματα να πάρω ένα διπλό ή μια καραμπίνα? βέβαια σίγουρα με το μονό έχεις λιγότερες πιθανότητες για να πετύχεις το θήραμα αλλά με το super magnum αυτές οι αποστάσεις δεν είναι απαγορευτικές.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #55945

    Φάνη, προσωπικά προτιμώ να έχω την καραμπίνα μου με 3 καλά φυσίγγια magnum των 50γραμ παρά ένα μονόκαννο με ένα μόνο φυσίγγι έστω κι αν έχει 64γραμ σκάγια.  Η συνολική δύναμη πυρός είναι πολύ μεγαλύτερη και μάλιστα με δυνατότητα διόρθωσης ανάμεσα στις βολές.

    Ελπίζω να μην παρεξήγησες την έκφρασή μου “βαρκάρης στον Εβρο”.  Εννοούσα κάποιον ο οποίος κυνηγά σε πλούσια μέρη, έχει χορτάσει θήραμα και δεν τον νοιάζει πλέον να ρίχνει ακόμα και με μονόκαννο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55949

    Kαι βέβαια Νίκο δεν το παρεξήγησα μάλιστα μου άρεσε και σαν Φράση

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #55953

    ΕΧΩ ΤΟ ΜΟΝΟΚΑΝΝΟ GREENER GP MARTINI CAL12,MADE IN BIRMINGHAM,ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΟΠΛΟ (Η ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΛΛΟΓΗ),ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑ.ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ,ΙΔΙΟΜΟΡΦΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ!ΑΓΓΛΕ ΚΟΝΤΑΚΙ,ΝΟΜΙΖΩ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΨΑΘΑ.

    ANDROY,ΕΧΩ ΤΟ WINCHΕSTER 9410,MΠΙΜΠΕΛΟ,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ,ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ,ΚΙ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΩΣ ΤΩΡΑ,ΜΟΝΟ ΡΑΒΔΩΤΟ,ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΓΙΑ 36ΑΡΙ.ΠΑΙΡΝΕΙ 14GR,ΟΧΙ ΜΑGNUM,ΧΩΡΙΣ ΤΣΟΚ(ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ).

    ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339555


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 11 Aπρίλιος 2005


    …πρόσφατα έβλεπα ένα dvd με κυνήγι υδρόβιων στη Βουλγαρία και δεν σου κρύβω ότι μετά απο αυτά που είδα το σκ’εφτομαι πολύ σοβαρά του χρόνου να κάνω ένα τριήμερο κυνήγι εκεί, φυσικά αυτό αφορά και όσους θέλουν απο εδώ να συμετάσχουν ( όσο περισσότεροι τόσο καλύτερη τιμή ) ….


    [/indent]

    Φάνη, εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει. Ίσως αργότερα να άνοιγες ένα νέο θέμα για να το συζητήσουμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55966

    ok leo ήδη το ψάχνω και έχω βρεί κάτι καλές τιμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #55967

    ΦΑΝΗ  ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ…ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΜΟΥ!ΑΜΑ ΕΡΘΕΙ ΚΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΟΥΠΕΡ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55971

    ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ “ΦΤΙΑΞΩ” ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΕΚΕΙ Κ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΠΑΠΙΟΧΗΝΟΚΥΝΗΓΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ & ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ.ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ Η ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ- Κ ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ ΑΣΥΛΛΗΠΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΔΩ ΔΕΔΟΜΕΝΑ! ΠΑΡΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΥΤΟΓΕΜΗ ΥΔΡΟΨΗΚΤΑ!!!!! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55972

    Xρήστο αν μπορεί ο γνωστός σου να δώσει πληροφορίες για τιμές τόπους διαδιδικαστικά κτλ,θα το εκτιμούσα.

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56141

    ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ, ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ! ΜΗΠΩΣ ΜΕΤΡΑΤΑΙ ΜΕΡΕΣ?????   Υ.Γ  ΜΙΑ & ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΝΟΚΑΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΗΣ ΕΞΟΡΜΙΣΗΣ ΣΑΣ ΜΙΑ & ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ,ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ………… !   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56166

    Ναι Χρήστο έχεις δίκιο, ίσως το μονόκανο δεν κάνει για τέτοια κυνήγια, Η χρήση του πιστεύω πλέον είναι κυρίως για θέμα σκόπευσης παρά κυνηγιού, βέβαια πολλοί ακόμα το χρησιμοποιούν αλλά κυρίως άνθρωποι που κυνηγάνε κάθε μέρα, βέβαια υπάρχουν και τα όμορφα μονόκαννα σαν αυτό που έχει παραθέσει ο Νίκος hunter (το ανατολικό) τα οποία οι οπλόφιλοι  ίσως  να τα αποκτήσουμε κάποια στιγμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #77591

    Μιας και οι περισσότεροι, όταν λέμε “μονόκαννο” εννοούμε το Baikal, βάζω και εδώ τα σχετικά Links:

    Η μητρική εταιρία:
    http://www.baikalinc.ru/en/company/open/weapon.html
    και ειδικότερα εδώ:
    http://www.baikalinc.ru/en/company/30.html

    Και η συνεργασία των μεγάλων δυνάμεων…:
    http://www.remington.com/products/fir…uns/SPR_models/
    και ειδικότερα εδώ:
    http://www.remington.com/products/fir…single_shot.asp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #77883

    http://members.aol.com/TDBConsultingA/WinSingles.htm

    Παλιότερα single shot τής Winchester.

     http://www.gregmartinauctions.com/spr04cat/lot2743.html

    Beretta !

      http://members.aol.com/TDBConsultingA/RemSingles.htm

    Remington κυνηγητικά κ σκοπευτικό. Χρήστος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #344823

    Μεταφέρω σε αυτό το θέμα το σχετικό μήνυμα του φίλου αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ που στάλθηκε στο θέμα “Τα Πάντα για το BAIKAL”:

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στίς 25 Δεκέμβριος 2006


    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ μονοκανο ΟΠΛΟ ΜΕ ΜΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ’40
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Β.Ο.
    ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ,ΜΕ ΚΟΚΚΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΣΙΔΕΡΑΚΙ ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ-ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΩ….ΕΧΕΙ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΗΣ 87,5 CM  ΚΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΜΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΠΕΝΕΙ ……ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΙ ΤΣΟΚ ΕΧΕΙ……ΦΑΣΣΑ ΣΤΑ 60 ΜΕΤΡΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΚΟΝΗΗΗΗΗΗΗ……
    και το ερωτημα μου ειναι αν γνωριζει καποιος που μπορω να αγορασσω ενα συγχρονο αντιστοιχων δυνατοτητων μονοκανο……………………. ????
    ευχαριστω…

    Λοιπόν Αλέξανδρε, σύμφωνα με τον ετήσιο κατάλογο About, στην αγορά μας θα βρείς το αμερικάνικο μονόκαννο Harrington & Richardson με μήκος κάννης 81εκ και θαλάμη 76χιλ.  Το ίδιο όπλο υπάρχει και με θαλάμη 89χιλ καθώς και σε διαμέτρημα 10.  Η τιμή του πρέπει να είναι γύρω στα 180Ε για τη magnum εκδοχή ενώ φτάνει τα 270Ε για τη supermagnum καθώς και το cal.10.
    http://www.hr1871.com/Firearms/Shotguns/pardnerYouth.aspx

    Αν ξεφύγεις από το μονόκαννο, μπορείς να δείς και το Maverick με κινητό ουραίο, μοντέλο 95, με γεμιστήρα 3 φυσιγγίων και κάννη 81εκ.  Επίσης το Maverick το επαναληπτικό (χράπα-χρούπα) μοντέλο Μ88 με κάννη 92εκ.  Οι τιμές τους πρέπει να είναι γύρω στα 350Ε για το κινητό ουραίο και πάνω από 400Ε για το χράπα-χρούπα.

    Περισσότερες πληροφορίες στους αντιπροσώπους:
    Κύργιας, 2310-784083 και Σεσέλες, 210-3249743

    Ομως,… μήν περιμένεις θαύματα από τέτοια μήκη κάννης.  Τα 60μ είναι μια πολύ μακρυνή απόσταση για οποιοδήποτε κυνηγετικό όπλο.  Σίγουρα μπορεί να πέσει κάποια φάσσα σε αυτή την απόσταση με τα κατάλληλα φυσίγγια, ιδίως αν τουφεκίσεις σε πυκνό κοπάδι.  Ομως οι πιθανότητες δεν είναι μεγάλες και σίγουρα, σε καμία περίπτωση, η φάσσα δεν θα γίνει “σκόνη”.  Εκτός αν χρησιμοποιήσεις ειδικά φυσίγγια (100metri ή τα καινούρια 60metri ή τα HeviShot) τα οποία όμως δεν συνίστανται για φούλ τσόκ.

    Οι παλιοί, πολλές φορές, υπερέβαλλαν στις αποστάσεις ενώ σε άλλες περιπτώσεις μετρούσαν με βήματα και όχι με μέτρα.  Αν θεωρήσουμε ότι ένα μέσο βήμα είναι 75εκ, τότε τα 60 βήματα είναι 45 μέτρα.  Στα 45μ, πράγματι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να χτυπηθεί η φάσσα με οποιοδήποτε τσοκαρισμένο όπλο σε συνδυασμό με ένα καλό φυσίγγι.

    Τέλος, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μας δείξεις φωτογραφίες από το παλαιό μονόκαννο της ΕΒΟ – ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #83170

    ευχαριστως θα σου στειλω φωτο με πρωτη ευκαιρια του μονοκαννου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων