ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΔΕΙΚΤΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57292

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΠΑΝΤΕΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΕ ΕΝΤΟΛΕΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΦΕΡΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΚΥΛΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ ΘΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Κ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΤΑΓΗ.ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΣΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΣΤΑ 100 Μ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Κ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΦΕΡΜΑΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ,ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΛΠΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΗΜΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΕΡΜΕΣ Κ ΣΤΑ 100 ΜΕΤΡΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ,ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΟ ΣΚΥΛΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΘΕΑΤΡΟ.ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟ ΟΡΤΥΚΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ 10ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΛΟΥΡΙ Η ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ Η ΜΕ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΟΥΤΕ10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ 3-4 ΠΡΙΝ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.ΕΤΣΙ ΦΤΑΧΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΖΩΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Κ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ Κ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΦΕΡΜΕΣ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ “ΕΞΥΠΝΗ”ΜΥΤΗ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΙΓΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΕΥΚΕΣ ΦΕΡΜΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΤΤΑ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΑΣΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΞΕΣΗΚΟΝΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ,Κ ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ Κ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ Κ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΡΟΙΔΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΜΟΝΟ.ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΣΙΡΚΟΥ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΕΛΕΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ .ΣΕ ΡΕΖΕΡΒΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΗΘΩΡΑ ΚΥΝΗΓΑΣ Κ ΜΕ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57316

    Κώστα στα σκυλιά δεν υπάρχει το “απόλυτο” γιατί το κάθε ζώο είναι διαφορετικό.

    Εγραψα όμως πουθενά για σκοινιά???  Θεωρώ από τα γραφόμενά σου ότι  έχεις δουλέψει πάνω στο σκύλο στην υπακοή,  Για ποιό λόγο το έκανες αυτό Κώστα?? Για ποιό λόγο παιδεύτηκες?? όχι βεβαια για να κάνεις επίδειξη σε γνωστούς και φίλους αλλά για να βοηθηθείς εσύ και ο σκύλος σου πάνω στο κυνήγι να διορθώσεις κάποια πράγματα που θεωρείς λάθος η που σηκώνουν βελτίωση. Για αυτό κάνουμε την βασική εκπαίδευση, για να κερδίσουμε χρόνο πάνω στην πρακτική εκπάιδευση στο κυνήγι, για κανένα άλλο λόγο. Εγώ για ποιό πραγμα έγραψα?? 

    Τα δοκίμασα μια φορά, είδα ότι τα “παίρνει” από πολύ μακριά. Τον άφησα με το μακρύ σχινί, πλησίασε φερμάρισε, υπάκουσε στο “HAP” και με άφησε να περάσω μπροστά να τα σηκώσω εγώ.

    Αυτό τα “παίρνει” δεν θέλεις να μεταφραστεί σε φέρμα??  η εκδήλωση δηλαδή της αντίδρασης στην μυρωδιά να είναι φέρμα??  Αυτό δεν θέλεις να κάνεις???

    Το σκοινί γιατί χρειαζόταν Κώστα?? υπακούει ο σκύλος στο “ΗΑΡ”  χωρίς σκοινί σε οποιαδήποτε απόσταση και κατάσταση ακόμα και μπροστά στο θήραμα που τρέχει???  Αν δεν υπακούει Κώστα ο σκύλος χωρίς σκοινί απλά Κώστα δεν υπάκούει. Μην περιμένεις να εφαρμόσεις εντολές στο ελεύθερο κυνηγότοπο  αν δεν τις εκτελεί ΑΠΟΛΥΤΑ σε οποισδήποτε συνθήκες. 

    το πρόβλημα του δεν είναι ότι δεν φερμάρει, αντίθετα φερμάρει τα πάντα απλά προσπαθεί να τα βλέπει γιατί νομίζει ότι έτσι θα τα ελέγχει καλύτερα. Αν πέσει σε μια μέρα με κάμποσα ορτύκια και καταλάβει ότι δεν μπορεί να φτάνει τόσο κοντά θα το κόψει.

    Αν δεν πέσει Κώστα σε μια τέτοια μέρα ??? τίγίνεται??  Ξέρεις πόσοι σκύλοι της Αθήνας περιμενουν στα 3 και 4 τους χρόνια μια τέτοια μέρα?? Ορτύκια στην Κωπαϊδα από εδώ και πέρα μην περιμένεις να πετύχεις πολλά και εύκολα, τα ορτύκια για τον επόμενο 1,5 μήνα θα είναι κύριως μέσα στα στάρια οπότε ξέχνα τα,  οταν θεριστούν τα στάρια θα έχει τόσο κόσμο και πίεση που δεν θα προσφέρονται για μακρινές φέρμες κλπ. οι ευκαιρίες που θα έχεις για να δουλέψεις τον σκύλο πάνω σε αυτό το θέμα είναι λίγες, Θα πάς Θεσσαλονίκη για καμπίσιες, έχε υπόψη σου ότι τα πράγματα το καλοκαίρι είναι πολύ διαφορέτικά απο την Ανοιξη που πήγες, τα πουλιά είναι κοπάδια και αντιδρούν πολύ διαφορετικά, αλλά ταυτόχρονα είναι και  ποιό δύσκολες οι συνθήκες και λιγότερες οι ώρες που μπορείς να έχεις τον σκύλο έξω,Μετά συζητάς για ένα θήραμα που έχει εντελώς διαφορετική μυρωδιά – συμπεριφορά και βιότοπο από αυτά που θα κυνηγήσεις,  και μην μου πείς για τα ορτύκια γιατί δεν μυρίζει το ίδιο ενα 20αρι περδικές με ένα ορτυκάκι σμουλωμένο. Οσο για τίς μπεκάτσες ????????? μακάρι να έχουμε ακόμα μια καλή χρονιά για να ξεκινήσουμε τα σκυλάκια μας.

    Μακάρι να ήμασταν τόσο τυχεροί οσο οι συνάδελφοι στην Μακεδονία, να είχαμε μπόλικο χρόνο και τώρα δεν θα συζητούσαμε για αυτό θέμα.

    Πέτρο κάποτε σε παρέα “σκυλάδων”  έγώ ήμουν ο ποιο νέος και ο λιγότερο ενασχολούμενος με το θέμα η συζήτηση ήταν για “μεγάλα”  σκυλιά, μάλιστα κάποιος με προέτρεπε να αλλάξω και ράτσα για να βρω τον μεγάλο σκύλο, τότε διατύπωσα την εξής ερώτηση “Εντάξει δέχομαι οτι ο περιγραφόμενος σκύλος υπάρχει  τον έχει κυνηγήσει κανένας σας?? και αν υπαρχει  μπορώ να τον δώ στο κυνήγι”  μείνανε 6 επώνυμοι με πάνω από αιώνα κυνηγιού με σκύλο όλοι μαζί και πολλά εκατομύρια σε σκυλια να κοιτούνται και να μην απάντανε κάτι ψέλισε ο ένας για κάποιον κορυφαιο στις περδικές αλλά άχρηστο στα άλλα, ένας άλλος για κάποιον ΄πολύ καλό στην μπεκάτσα  αλλά δεν πήγαινε στις πέρδικες, κανένας από αυτούς όμως δεν ζούσε  να τον δώ.

    Αυτόν τον σκύλο ψάχνω και εγώ να βρώ 20 χρόνια τώρα, ακούω διαβάζω, προσπαθώ να τον βρώ, να πάρω τα αίματά του και να μάθω τον τρόπο που τον εκπαίδευσε  για να τον εφαρμόσω και εγώ μπας και σταθώ τυχερός  και ευτυχής ταυτόχρονα.  Δυστυχώς φαίνεται ότι είμαι πολύ άτυχος  και δεν τον έχω δεί ακόμα, αν και το ψάχνω, εχω δει και κυνηγήσει με μερικά ζώα που βγάζουν το μεροκάματό τους,  αλλά ώς εκεί, απέχουν από το ιδανικό περιγραφώμενο. Μακάρι να υπάρχουν και  μάλιστα πολλά ώστε να μου τύχει και εμένα καμιά φορά στην ζωή μου. 

    Ως τότε θα εκτρέφω (με πολύ φοβο μην χάσω τα κεκτημένα), θα εκπαιδεύω,  και θα κυνηγάω με τα σκυλιά μου ελπίζοντας πάντα ότι θα μπορώ να τα “ρυθμίζω” γιατι για τα υπόλοιπα φροντίζει ο Θεός, ώστε να βγαζουν το μεροκάματό τους.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339770

    Φίλε Παντελή αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η εκπαίδευση με τα ορτύκια με φόβισε. Το σχινί το χρησιμοποίησα στην αρχή για λόγους ασφαλείας. Μετά από 2-3 φέρμες το έβγαλα και ενείργησε το ίδιο άψογα.

    Αν το άγριο ορτύκι λειτουργούσε κατα τον ίδιο τρόπο, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Τα ήμερα αφήνουν τον σκύλο να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής οπότε μπορεί να φερμάρει για ώρες. Ξεσηκώνονται μόνο στο τελευταίο βήμα.

    Δεν ξέρω αν τον σταματήσω μόλις αρχίζει το ανέβασμα και τον βάλω σε φέρμα αν θα κάνει το ίδιο στον κυνηγότοπο που θα είναι μόνος του. Βάζοντας όμως ένα περιστέρι σ’ ενα κλουβί χωρίς πάτο, το οποίο τραβόντας μια πετονιά ανατρέπεται από τον βοηθό, ίσως λειτουργήσει καλύτερα γιατί το πουλί θα ελευθερώνεται πριν πλησιάσει ο σκύλος ο οποίος μπορεί να είναι ελεύθερος ώστε να μην υπακούει αισθανόμενος την πίεση του λουριού. Λογικά μετά από 2-3 φορές θα καταλάβει ότι δεν πρέπει να πλησιάζει ανεξέλεγκτα.

    Μέχρι στιγμής όπως ξαναείπα, κάνει το ανέβασμα φερμάρει αρχικά λίγα μέτρα πριν (πιθανώς στο σημείο που βρίσκονταν το θήραμα πριν εντοπισθεί) και μετά πλησιάζει  επιφυλακτικά το σημείο που έχει κρυφθεί το πουλί. Αν το θήραμα παραμείνει ακίνητο το φερμάρει, αν όμως ποδαρώσει του ορμάει και το ξεπετά.

    Την τελευταία φορά που σήκωσε τσούκαρ έκανε αυτό ακριβώς το πράγμα. Στιγμιαία φέρμα λίγα μέτρα πριν και μετά ποντάρισε ως τον θάμνο που ήταν κρυμένη. Φυσικά το πουλι πιέστηκε περπάτησε για να βγει από την άλλη μεριά του θάμνου και ο Όρσο του όρμησε. Το ζητούμενο λοιπόν είναι να καταλάβει ότι εφόσον ξέρει από που προέρχεται η μυρουδιά, δεν χρειάζεται να πλησιάσει περισσότερο. Είναι και θέμα περιέργειας και ανασφάλειας, θέλει να δει με τα μάτι αν όντως είναι εκεί αυτό που μυρίζει. Γι’ αυτό πιστευω ότι είναι θέμα εμπειρίας. ’λλωστε πόσα πουλιά έχει δει μέχρι τώρα.

    Θα τα πούμε από κοντά και ίσως του κάνουμε παρέα την εκπαίδευση που περιέγραψες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57324

    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΧΑ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΕΞΥΠΝΗ ΜΥΤΗ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ 18 ΕΤΩΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΗΤΑΝ ΘΥΛΗΚΟ DRAHTHAAR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΖΕΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΩ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ Κ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΥΤΟ Κ ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΓΕ Η ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ Κ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΡΟΜΠΟΤ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ,ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΙΡΑ Κ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΤΥΠΑ Κ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΟΝ ΠΗΧΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΛΑΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΕΥΚΟΛΑ ΖΩΑ Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΙΣΩΣ ΚΑΘΙΣΤΕΡΙΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ 3 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΤΟ ΜΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ Κ ΟΧΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ Κ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΦΕΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ Κ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ Κ ΝΑ ΧΑΖΕΥΑΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ ΣΚΥΛΙ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57329

    ΚΩΣΤΑ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΝ Κ ΣΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ Κ ΣΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.ΗΡΕΜΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ .ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΩ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Κ ΑΓΧΟΝΟΜΟΥΝΑ.ΕΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΑΣΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΕΙ.ΕΣΤΩ Κ ΝΑ ΔΕΙ ΤΣΟΥΚΑΡ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ Η ΚΑΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.Η ΦΕΡΜΑ Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΣΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ!ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ=ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΟΣ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ.ΑΥΤΟ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΕΩΣ Κ ΛΕΠΤΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ.ΤΟ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ.ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ Κ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΜΠΟΚΑΡΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΦΕΡΜΕΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ.ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΟΥ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57330

    Κώστα  ευχαρίστως, 

    Πέτρο εσύ ξερεις καλυτερα από τον καθένα  τα σκυλιά σου και τι μπορεί να σου προσφέρουν. μακάρι να έχεις πράγματι βρεις αυτό που ζητάς και μακάρι να σου βγει όπως ελπίζεις,  Και μακάρι όταν ολοκληρωθεί να το δούμε και εμείς και να το χαρούμε. Ισως εσυ σταθηκες ποιο τυχερός από μένα  και να είδες πράγματα που εγώ δεν είδα μέχρι τώρα στην κυνηγετική μου ζωή.  Πάντα είμαι ανοικτός στην μάθηση.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57332

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΣ ΡΑΤΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΩ  ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ .ΕΧΩ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΡΩ Κ ΕΝΑ D.DR. KOYTABI NA EXEI KATI ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ .ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΖΩΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΑΣΧΕΤΟΣ ΡΑΤΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339771

     

     Κώστα, η απάντησή σου στην ερώτησή μου δείχνει κάπως επεξηγηματική ή δικαιολογητική. Δεν υπονοούσα κάτι. Μάλλον δεν έπιασες το νόημα. Αν έκανα την ερώτηση σε έναν Γερμανό θα μου απαντούσε: Ευτύχημα ή τίποτε από αυτά γιατί…. Αν ρωτούσα έναν Ιταλό θα μου έλεγε ατύχημα, πόρκα μιζέρια.

    Απλά ρωτούσα, σε εσένα προσωπικά τι “επίγευση” άφησε στον ουρανίσκο σου η όλη φάση. Όλοι γνωρίζουμε πως προέρχεσαι από λαγοκυνηγός και πως η επιλογή της φυλής έγινε με σκοπό να κυνηγάς και λαγό.

    Τα κούρτσχααρ όντως ανήκουν στην ομάδα 7 τους δείκτες, όντως ανήκουν στους ηπειρωτικούς. Υπάρχει όμως και ένας άλλος χαρακτηρισμός που τα ξεχωρίζει από άλλες φυλές: Για κυνήγι φτερωτού και τριχωτού θηράματος, για έρευνα, φέρμα, ιχνηλασία και επαναφορά από ξηρά και νερό.

    Όσοι αποκτούν έναν τέτοιο σκύλο προς κάπου κλείνουν. ’λλοι τον θέλουν πουλόσκυλο με χαρίσματα πόιντερ. ’λλοι πουλόσκυλο με έρευνα ταχύτητα κλπ. στα στάνταρ της φυλής του, ε… και αν τύχει κανένας λογόοος… Ελάχιστοι τον χρησιμοποιούν μόνο για τριχωτά.

    ’λλοι πραγματικά για όλα τα θηράματα, με ίσους όρους, όπως τον έχτισαν οι δημιουργοί του.

    Οι ιδιοκτήτες της πρώτης κατηγορίας θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν μέχρι και κολάρο για να μη ντοριάζει ο σκύλος τους.  Οι της δεύτερης κατηγορίας θα επιθυμούσαν να τελειοποιηθεί αφού ενηλικιωθεί ο σκύλος τους ως πουλόσκυλο και μετά να το βάλουν στο τριχωτό για να μη μάθει να ντοριάζει συνεχώς. Όσοι θέλουν πραγματικά να δουλεύουν σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής (βάλε στο μυαλό σου αγώνες Κλεμάν) επιδιώκουν να ξεχωρίσει ο σκύλος τις διαφορετικές μεθόδους έρευνας ανάλογα με το θήραμα. Για να γίνει αυτό θα πρέπει ο σκύλος να έχει τις ευκαιρίες του.

     Ξέρω ότι δεν βοηθά στην φάση αυτή να έχει τέτοιου είδους συναντήσεις. Ούτε την επιδίωξα.

    Αντιθέτως θα έλεγα πως ότι συναντούμε στα εκπαιδευτικά μας θα πρέπει να το μετατρέπουμε προς όφελος. Είπε ο Παντελής για ευκαιρία ιχνηλασίας. Θα πω ένα παράδειγμα πιο απλό για νέους εκπαιδευτές. Όταν στα πρώτα μαθήματα απόρτ δεν σου αφήνει το ντάμυ ο σκύλακας, αντί να του πιέζεις τα χείλη κλπ, δεν είναι προτιμότερο να εκμεταλλευτείς την κατάσταση και να του λες «κράτα» «κράτα»; Και να πεις το «άστο» μόλις δεις να το αφήνει από μόνος του; Σε μία φάση εδραιώνεις δύο εντολές. Από πρόβλημα το γυρνάς σε κέρδος.

    Τώρα από την άποψη ότι αυτή η συνάντηση θα του κινήσει τόσο πολύ το ενδιαφέρον ώστε να κολλήσει και να ψάχνει διαρκώς γι’ αυτήν δεν το νομίζω.

    Το μυστικό είναι στο διαρκώς. Όταν καταλάβει τι κυνηγά θα έχει και τον ανάλογο τρόπο. Ούτε διαρκώς το κεφάλι ψηλά, ούτε διαρκώς κάτω. Στην πέρδικα ψηλά, στη μπεκάτσα και ψηλά και κάτω. Πόσοι αγγλικοί στυλίστες δεν «χαλάνε» στα ορτύκια; Με το κούρτσχααρ δεν έχεις τέτοιο θέμα.

     

    Το κουτάβι χωρίς την δική μου υποστήριξη έκανε ότι πιο φυσιολογικό,

    Αυτό περίμενα να ακούσω. Πολλές φορές έχουμε πει πως ο σκύλος σου είναι πολύ νέος. Δεν τον έχω δει (μπας και μου τον κρύβεις;) κάθε φορά που μιλάμε προσπαθώ να διαισθανθώ αν έχεις βάλει τόση πίεση όση στη φουκαριάρα την Ρένα. Η φράση του Πέτρου ΗΡΕΜΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ  λέει πολλά. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν είναι όπως μας διαβεβαιώνεις «μες την τρελή χαρά».

    Παντελή χωρίς να αμφισβητώ τις γνώσεις και τις εμπειρίες τόσο τις δικές σου όσο και του Γιάννη, νομίζω τα ορτύκια εκτροφείου δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα στην παρούσα φάση.

    Εγώ Κώστα έχω ξεκαθαρίσει πολλές φορές γραπτά και σε συνομιλίες μας που και πότε χρησιμοποιώ το καλό θήραμα εκτροφής. Έχω μιλήσει και για τα λάθη με τα πισωγυρίσματα. Όπως λέγαμε και μετέφερες στο φόρουμ πριν το ταξίδι μου, όλες αυτές οι συσκευές (καταπέλτες, κλουβιά κλπ) είναι χρήσιμες όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Θεωρείς πως έχει κάποιο πρόβλημα φέρμας ο σκύλος σου; Από όσα γνωρίζω όχι. Η εκπαίδευση πήγε μια χαρά.  Χρησιμοποίησες το στητό θήραμα σε διάφορα σενάρια για να ξέρεις «που πάει» ο σκύλος σου, διαπίστωσες πως από τόσο νεαρή ηλικία φερμάρει ικανοποιητικά. Φυσικό είναι για μερικές φορές στην αρχή να επιδιώκει να έρθει σε οπτική επαφή με αυτό που μυρίζει, φυσικό είναι μερικές φορές να ξεσηκώνει τα θηράματα (σ’ αυτή την ηλικία), δημιούργησες συνθήκες τέτοιες με τα «στητά» για να πετύχεις την σωστή έρευνα. Ξεκίνησες με το άγριο θήραμα, όλα καλά (πάντα για την ηλικία του). ’παξ και ξεκίνησες με το άγριο είναι πισωγύρισμα να έχεις το στητό για σοβαρά μαθήματα. Είπαμε ακόμη πως μια και έπεσες σε εποχή που δεν γίνονται εκπαιδευτικά αν βάλεις κάθε 3 -4 εβδομάδες μερικά ποιοτικά πουλιά (δηλαδή 3-4 φορές μέχρι να ξαναβγεί σε άγριο) για να διατηρείς το ενδιαφέρον του (όχι για μαθήματα) δεν χάθηκε ο κόσμος. 

    Κ ΤΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ Κ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ Κ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΡΟΙΔΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ

    Πέτρο, οι σκύλοι μου των τελευταίων 20 –25 χρόνων έτσι όπως λες πιάνουν κορόϊδα τις μπεκάτσες. Πάντα τα ξεκινώ με εκπαίδευση και θηράματα εκτροφής. Έχω δοκιμάσει και άλλες μεθόδους. Τις αποδέχομαι, ξέρω πως έχουν αποτελέσματα, αλλά έχω επιλέξει τον δικό μου τρόπο. ’σε με όμως εμένα, τόσοι Μεγάλοι με Μ κεφαλαίο εκπαιδευτές, που ξεκινούν με εκτροφής πώς καταφέρνουν να βγάζουν τέλειους σκύλους; Ποτέ όμως όταν αναφέρομαι για εκπαίδευση δεν είμαι κατηγορηματικός. ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΜΟΝΟ.  Πες το στον Αργκιου, στον Πιλάρ στον Μοντέ στον… στον…

    ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΓΕ Η ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ Κ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΡΟΜΠΟΤ.

    Όλοι στα πρώτα μας σκυλιά κάνουμε λάθη, είναι αναπόφευχτο. Φυσικά όταν μιλάμε για εκπαιδευμένο σκύλο δεν εννοούμε ρομπότ, τα ρομπότ δεν σκέφτονται, εμείς θέλουμε σκύλους με μυαλό, με πρωτοβουλίες και συνεργάσιμους. Μόνο όταν η εκπαίδευση παίζει έντεχνα μεταξύ απαιτώ – επιβραβεύω – είμαστε και οι δυο ευχαριστημένοι, είναι πραγματική εκπαίδευση και όχι καταπίεση με τις επιπτώσεις της.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57352

    ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ,ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΠΩΣ Κ ΕΣΥ Κ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ.ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΔΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ Κ ΕΧΟΥΝ ΟΠΩΣ Κ ΕΣΥ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΘΟΔΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟ ΘΗΡΑΜΑ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΗΝ ΝΕΚΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Κ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΡΕΥΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ,ΑΝΕΥΑΣΜΑ ΣΩΣΤΟ ,ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ Κ ΤΕΛΟΣ ΦΕΡΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΝΑΛΟΓΩΣ Κ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΤΑΝΕ ΣΤΑ ΑΓΡΙΑ.ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΜΕ ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ.ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ-ΟΡΤΥΚΙΑ,Κ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΗΜΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΤΙ.ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ,2-3 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΚΛΩΒΟΥΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΥΡΑΜΑΤΑ .ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΡΟΜΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ ΠΗΡΑ Κ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 5 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΣΕ ΗΛΙΚΕΙΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΕΙ ΗΜΕΡΟ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΟ ΣΧΙΜΑΤΗΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ.ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ .ΑΝ ΣΤΕΙΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΗΜΕΡΟ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΟΥΔΕΟΤΕΡΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟ Κ ΟΙ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΗΜΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΙΑ -ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΗΛΙΚΕΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΛΑ ΘΗΡΑΜΑ ΝΑΙ,ΤΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟ Κ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΙΩΡΘΩΣΕΙΣ ΦΕΡΜΕΣ ΚΤΛ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΕΡΙΤΟ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΛΑΘΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ Κ ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339772

    Γιάννη μου, οι όποιες εμπειρίες μου στην εκπαίδευση τελείωσαν σ’ ότι αφορούσε τις βασικές κυνηγετικές εντολές. Από εδώ και πέρα πηγαίνω ψάχνοντας, φροντίζω περισσότερο στο να μην κάνω ζημιά και αφήνω τον σκύλο να πάρει περισσότερες πρωτοβουλείες.

    Την Παρασκευή αν είσαι στο Marathon club λέω να στον φέρω. Θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι πιεσμένος καθόλου. Πλέον η εντολή δίνεται μόνο όταν πρέπει και εκει που πρέπει. Τα εκπαιδευτικά τα συνεχίζω γιατι δεν με ενδιαφέρει μόνο τό θήραμα. Γυμνάζεται ο σκύλος, μαθαίνει να λασάρει, να ξεχωρίζει τις μυρουδιές κ.λ.π.

    Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι ο σκύλος θα “βγεί” είναι θέμα χρόνου. Διαθέτει το τρίπτυχο Πάθος – μύτη – μυαλό και περίσσια σοβαρότητα στον κυνηγότοπο για την ηλικία του.

    Κάτι άσχετο με το θέμα αλλά πολύ σχετικό με την εκπαίδευση. Σήμερα το απόγευμα θέλησα να δώσω αυγό στην κουταβίτσα. Δεν είχα ομό και πήρα ένα βρασμένο. Κράτησα τον κρόκο και το ασπράδι το πέταξα από το παράθυρο στον Όρσο. Το πλησίασε το μύρισε και το παράτησε. Μου κίνησε την περιέργεια και βγήκα έξω. Πήρα το ασπραδι το έβαλα στο πιάτο του και του το έδωσα. Ενώ πριν ούτε που το άγγιξε τώρα το έκανε μια χαψιά. Στα εκπαιδευτικά δεν πιάνει τίποτα από κάτω.

    Την Μεγάλη Πεμπτη στην Κωπαίδα βρήκε ένα κοκαλο λιγδιασμένο ακόμα και μου το έφερε από μακριά χωρίς να του το ζητήσω (σημειωτέον δεν απορτάρει ξύλα ή αντικείμενα).

    Κάποτε συζητάγαμε για την μέθοδο άρνησης φόλας χωρίς κολλάρο. Εφάρμοσα ανελλιπώς από την πρώτη μέρα που τον έβγαλα βόλτα, το ΜΗ σε οτιδήποτε εύρισκε κάτω, ακόμα και το νερό. Δεν έχει φάει τίποτα άλλο εκτός από ξηρά τροφή. Όλα δείχνουν ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

    Όσο για το νερό ακόμα μια έκπληξη, δυό ώρες στο βουνό ή 3-4 ώρες στην Κωπαίδα και με το ζώρι πίνει 2-3 γουλιές νερό όταν του δώσω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57362

    Την Μεγάλη Πεμπτη στην Κωπαίδα βρήκε ένα κοκαλο λιγδιασμένο ακόμα και μου το έφερε από μακριά χωρίς να του το ζητήσω (σημειωτέον δεν απορτάρει ξύλα ή αντικείμενα).

    Τυχερός ήσουνα Κώστα, Ο σκύλος έβγαλε το ενστικτό του στην επαναφορά, το τυχερός είναι στο τί βρήκε και κουβάλησε, γιατί εγώ είχα την τύχη το χειμώνα έβγαλα τον μικρό να τον “λασάρω” στα Σκάρφεια, και να του ρίξω καμία ντουφεκιά, αρχικά βρήκε ένα ορτύκι φρέσκο και το απορτάρισε όλο χαρά αυτός και εγώ βεβαια, το επόμενο ήταν μια ψοφια νεροχελώνα μεγάλη σε κατάσταση αποσύνθεσης, αυτός να την φέρνει όλο χαρά και εγώ να προσπαθώ να αποφύγω την βρωμιά, για πολυ βρώμα,  ευτυχώς είχα ένα γάντια μαζί και μια σακούλα από το κολατσίο στο γιλέκο έτσι την παρέλαβα με όλους τους τύπους,  μετά από λίγο ένα γεράκι (κόκαλα και φτερά ευτυχώς)  ε τα παράτησα, καλή η εκφραση του ενστίκτου αλλά είχε σκοπό να μαζέψει όλα τα ψοφίμια που έβρισκε.  Βεβαια ο σκύλος του φίλου από Γερμανία (HEGEWALD), φέτος απορτάρισε 2 μπεκάτσες, την μία εντελώς άσχετη και μάλιστα με πολύ ωραία φάση, ενδεικτική καλής μύτης, και την άλλη μια “χαμένη”  έφυγε πετώντας βαριά στο καθαρό,  πολύ μακριά, αφού ψάξαμε για καμιά ώρα  για καμία άλλη εκει κοντά πήγαμε να την ξανασηκώσουμε, αλλού υπολόγιζα ότι θα είχε κάνει, από αλλού μας την έφερε,  Η ΚΑΛΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ  είναι πάντα ευπροσδεκτη και ΑΠΑΙΤΗΤΗ  σε αυτές τις φυλές, ο σκύλος ως νεαρός επανέφερε ότι βρήκε ενδιαφέρον, αργότερα θα επαναφέρει και χαμένα θηράματα αλλων. 

    Όσοι θέλουν πραγματικά να δουλεύουν σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής (βάλε στο μυαλό σου αγώνες Κλεμάν) επιδιώκουν να ξεχωρίσει ο σκύλος τις διαφορετικές μεθόδους έρευνας ανάλογα με το θήραμα. Για να γίνει αυτό θα πρέπει ο σκύλος να έχει τις ευκαιρίες του

    Αρπάζοντας την ευκαιρια για την αναφορά στο ΚΛΕΜΑΝΣ,  θα αναφέρω ότι ενώ στο Κλέμανς δεν απαιτείται ιχνηλασία σαν δοκιμάσια είναι ένα τεστ με βάρος στην έρευνα, ο σκύλος δοκιμάζεται 4 φορές από μισή ώρα την κάθε φορά στην έρευνα,  και δοκιμασία στο νερό,  για να συμμετάσχει κάποιος σκύλος στο ΚΛΕΜΑΝΣ θα πρέπει να έχει περάσει όλες τις δοκιμασίες της Γερμανικής Σχολής,  μέχρι και επίπεδο VGP σε επίπεδο Ι, το οποίο σημαίνει ότι σκύλος μεταξύ άλλων έχει κάνει ιχνηλασίες σε λαγό,  ιχνηλασία αίματος, ιχνηλασία στο νερό σε ζωντανή πάπια,  Ειναι δηλαδή ένας σκύλος ολοκληρώμενος κυνηγετικά.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57382

     

    Την Παρασκευή αν είσαι στο Marathon club λέω να στον φέρω.

    Θα είμαι, έχω κάνει απουσίες και φοβάμαι μη με διαγράψουν. Πες μου αν έρθεις στα σίγουρα για να ενημερώσω ΜΜΕ, να στηθούν οι κάμερες κλπ. Όρσο είναι αυτός.

    Δεν φέρνεις και την Εμυ, αν έχει τελειώσει με τα εμβόλια, είναι καλή ευκαιρία για κοινωνικοποίηση.

     

    Όσο για το νερό ακόμα μια έκπληξη, δυό ώρες στο βουνό ή 3-4 ώρες στην Κωπαίδα και με το ζώρι πίνει 2-3 γουλιές νερό όταν του δώσω.

    Μήπως έχει στρες;

     και μου το έφερε από μακριά χωρίς να του το ζητήσω (σημειωτέον δεν απορτάρει ξύλα ή αντικείμενα).

     

    Θυμάσαι που είχαμε πει να μη προκαλούμε τα κουτάβια μας να απορτάρουν ξύλα, κουκουνάρια κλπ. και αν μας το φέρουν από μόνα τους να κάνουμε τους αδιάφορους; Το ίδιο κάνω αν τα κουτάβια μου φέρουν ψόφιο θήραμα. Στους αγώνες απαγορεύεται να απορτάρουν θήραμα χωρίς εντολή ή που δεν έχει τουφεκιστεί από ξεπέταγμά του. Αργότερα στο κυνήγι δεν φέρνουν ψοφίμια, αν όμως βρουν φρεσκοσκοτωμένο (όσα δεν είναι ενεργά πια στους αγώνες) το φέρνουν κοιτώντας με στα μάτια για να δουν αν κάνουν καλά ή όχι.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57387

    Στους αγώνες απαγορεύεται να απορτάρουν θήραμα χωρίς εντολή ή που δεν έχει τουφεκιστεί από ξεπέταγμά του.

    Στα Γερμανικά ύπάρχει ειδικό τεστ απορτ, χωρίς πυροβολισμό και χωρίς διαταγή, αναγράφεται μάλιστα και στο πετιγκρι, Το τεστ αυτό υπάρχει και ξεχωριστό αλλά και ενσωματομένο στο VGP ,  ονομάζεται δε ώς τεστ αξιοπιστίας στην επαναφορά,  υπάρχουν βεβαια και τεστ τυφλού με διαταγή χωρίς πυροβολισμό απέναντι από λίμνη τουλάχιστων 15 μέτρων κολυμπώντας, με πυροβολισμό μετά από φέρμα, με πυροβολισμό στο νερό, με ιχνηλασία κοντινή 150 μετρων (πτερωτό) , με μακρινή ιχνηλασία  350 τουλάχιστον ( τριχωτό, λαγός – αλεπου), όπως και  υπερπήδησει εμποδίου 1 μέτρο υψος και 1 μέτρο πλάτος, ή χαντάκι με θήραμα βαρους τουλάχιστον 4 κιλών. Ολα αυτά περιλαμβάνονται στο VGP,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #77934

    Σήμερα για 1η φορά τρέχει Ελληνικός σκύλος και όταν λέω Ελληνικός σκύλος εννοώ Ελληνικής ιδιοκτησίας – Ελληνικής εκτροφής (από ΒΕΑ ξεκινημένος)- Ελληνικής εκπαίδευσης και παρουσίασης,  Σε αγώνες Γερμανικών δεικτών  ΗEGEWALD,  Η πρώτη μερα πήγε καλά ανταξερχόμενος στην έλλειψη εμπειριών στην ιχνηλασία λαγού εξαιρετικά,αποδεικνύοντας ότι όταν κάτι το έχει στο αίμα του ο σκύλος πολύ εύκολα το βγάζει

    Αυρίο θα ο σκύλος θα έχει τις δοκιμασίες στο νερό,

    Προσωπικά γνωρίζοντας τον κόπο τα έξοδα και το μεράκι του ιδιοκτήτη του, Δημήτρη καλά αποτελέσματα.

    Υπόψη για αυτούς που τα θεωρούν όλα εύκολα τα πρώτα χρόνια θα είναι θέμα επιβίωσης και όχι διάκρισης, ας περάσουμε απλά να μαζέψουμε εμπειρίες να συζητησουμε που μπορούμε να πάμε καλύτερα κλπ.

    Καί άλλο ένα μπράβο έχοντας  2 σκύλους στην ιδιοκτησία επέλεξε να παρουσιάσει τον καθαρά έλληνικό μια και ο άλλος ήταν Γερμανικής εκτροφής και είχε και κάποια εκπαίδευση στην Γερμανία αν και σίγουρα λόγω εμπειρίας και εκπαιδευσης θα πήγαινε καλύτερα.

    Τώρα βεβαια κάποιοι θα επιμένουν ακόμα για τα εργασιάκα πρότυπα του drahthaar.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #344162

    Καλή επιτυχία, στον Δημήτρη (ποιός είναι Παντελή;) και στον σκύλο του. Όποια και αν είναι η κατάταξή του μετρά η η συμμετοχή και οι εμπειρίες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων