ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ-ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #58743

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΕΡΟΘΗΡΑΣ??? ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΣΕ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ Κ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΚΑΛΠΑΖΟΥΝ!ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΥΠΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ Κ ΣΕΤΤΕΡ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ DRAHTHAAR ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΘΥΡΕΣ ΛΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ?

    ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΚΩΜΑ  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,Κ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΩ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΜΙΑ ΜΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑ  Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΔΙΑ!

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Κ ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΝΤΟΡΟ Κ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟ ΑΕΡΟΘΗΡΑ!ΕΞΑΛΟΥ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΟΝΟ.

    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΟΝΤΑ Κ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ “ΚΑΒΑΛΑ” ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ Κ ΚΑΝΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΣΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ Κ ΞΕΚΟΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ!

    ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΛΕΝΕ!!! ΠΑΣ ΕΚΕΙ  Κ ΔΕΝ ΣΗΚΩΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΕΘΟΔΙΚΟ ΣΚΥΛΙ  ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΝΤΟΡΟ  ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ Κ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ.Ο ΑΝΕΜΟΘΗΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΦΙΛΕ Κ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ!ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΠΑΝ Κ ΕΚΑΝΑΝ ΦΤΕΡΟ.

    ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΛΕΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΩ Κ ΕΓΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #340026

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

    ΚΑΘΕ ΦΥΛΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.ΡΩΤΑΩ ΟΜΩΣ;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΘΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΟΝΤΕΣΑΡΙΣΜΕΝΑ) ΖΩΑ ΣΤΙΣ ΡΑΤΣΕΣ ΤΩΝ ΑΕΡΟΘΗΡΩΝ;ΠΙΑ ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ ΘΑ ΕΝΕΧΘΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΝΤΟΡΟ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΤΟ ΚΩΛΟ; ΚΑΙ ΚΑΤ’ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΥΝΑΓΩΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΕΙ ΚΑΒΑΛΑ;ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.Ο ΥΠ’ΑΡΙΘΜΟΝ  ΕΝΑ ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΑΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΦΙΕΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΜΕ ΑΕΡΟΘΗΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΣΧΕΤΟΙ Η ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟΙ;

    Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΑ ΝΤΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΤΣΕΣ.ΘΑ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #58809

    ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΣΕ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ Κ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΚΑΛΠΑΖΟΥΝ!ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΥΠΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ Κ ΣΕΤΤΕΡ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΑ DRAHTHAAR ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΘΥΡΕΣ ΛΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ?

    Πέτρο δεν με χαλάνε τα σκυλιά που δουλέυουν αέρα, και καλπάζουν, με χαλάνε τα σκυλιά που νομιζουν ότι δουλεύουν τον άερα, όπως με “χαλάνε” και τα σκυλιά που δουλέυουν μόνο άερα,τα θεωρώ  θεαματικά μεν αλλά αναποτελεσματικά,  όπως με χαλάνε και τα σκυλιά που βγάζω περισσότερα εγώ με τα πόδια απ΄ότι αυτά, με χαλάνε τα σκυλιά που βγάζουν ένταση στα εύκολα, και μόλις “σφίξουν” τα πράγματα βάζουν την ουρά κάτω από τα σκέλια, και πάνε “φέρμα τακούνι”  Ανεξαρτήτου ράτσας.

     ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΚΩΜΑ  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,Κ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΩ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΜΙΑ ΜΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑ  Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΔΙΑ

    Το που θα πάει το κοπάδι θα το δείς??? !!!. και πώς θα στις “σερβίρει μία μια, σε ένα ενωμένο κοπάδι??? συνήθως θα ξαναφύγει όλο μαζί, και αν καταφέρεις και το σπάσεις με ντουφεκιές μακρινές, που θα στις “σερβίρει” μία μία με τον άερα,  στα γκρέμια στα κοτρόνια, μέσα στα έλατα, στα πουρνάρια, στις βελανιδιές ή στα αγκάθια?? αν σε περιμένουν μεχρι τοτε να πας και δεν έχουν πάρει πόδι, και τότε πώς θα τις ακολουθήσεις?? κατά που θα έχουν κάνει?? Να έχω πόδια ρε φίλε αλλά  όχι άσκοπα, όχι στον γάμο του καραγκιόζη, οχι μετά από  25 χρόνια στα βουνά,

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Κ ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΝΤΟΡΟ Κ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟ ΑΕΡΟΘΗΡΑ!ΕΞΑΛΟΥ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΟΝΟ.

    Πόσες φορές κυνήγησες πέρυσι πέρδικες με νορμάλ συνθήκες?? και τι εννοείς νορμαλ συνθήκες??

    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΘΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΟΝΤΑ Κ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ “ΚΑΒΑΛΑ” ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ Κ ΚΑΝΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΣΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ Κ ΞΕΚΟΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ

    Γιατί αν ήταν μακρινός δεν θα σηκωνόταν?, πολλές φορές τα πουλιά ανέχονται το σκύλο αλλά μόλις πλησιάσει ανθρωπος φεύγουν,  Αν είναι μακρινός δεν πρέπει να πάς κοντά για να ντουφεκίσεις όταν φερμάρει?? Δεν θα κάνεις φασαρία πηγάινοντας??  “καβάλα”  για ποιό λόγο, Εγώ συνήθως κινούμαι χαμηλότερα και ποιο μπροστά από τον σκύλο σε ακολούθημα, έτσι ή αλλιώς στο χύσιμο θα φύγουν μπροστά και κάτω.

     

    ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΛΕΝΕ!!! ΠΑΣ ΕΚΕΙ  Κ ΔΕΝ ΣΗΚΩΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΕΘΟΔΙΚΟ ΣΚΥΛΙ  ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΝΤΟΡΟ  ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ Κ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ.Ο ΑΝΕΜΟΘΗΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΦΙΛΕ Κ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ!ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΠΑΝ Κ ΕΚΑΝΑΝ ΦΤΕΡΟ

    Γιατί ρε Πέτρο να τσακιστώ να πάω στα γκρέμια και τις κορφές, επειδή λάλισαν τα πουλιά?? αφού 9 στις 10 έχουν φύγει από εκεί?????

    Πέτρο μιλάμε για μεθοδικό σκύλο και όχι για βλάκα,  δεν είναι κάθε σκύλος που βαζει την μούρη κάτω και καλός, όταν θα πιάσει τον ντορό ξέρει αμέσως και πόσο παλιός είναι και πράτει αναλόγως, μπορεί να πάει στα φρύδια εκεί που γυρνάει και το παραμικρό αεράκι. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου λέει ότι ο σκύλος πρέπει να είναι 50-50  στην χρήση του άερα και του ντορού. όπως εχω συμπεράνει κιόλας (και όχι μόνο εγώ είναι κοινώς αποδεκτό παγκοσμίως) ότι στα γερμανικά η ιχνηλασία βελτιώνει και την εν γένει συμπεριφορά του σκύλου στον άερα, απαιτεί καλή μύτη, απόλυτη συγκέντρωση στην μύτη, και μεγάλη εξυπνάδα.

    Ο ΑΝΕΜΟΘΗΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΦΙΛΕ Κ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ.

    Πού αλλού ρε Πέτρο,  ο σκύλος θα κρίνει το βουνό, ο σκύλος θα καταλάβει που πιάνουν τα πουλιά??, 

    ΑΠΑΙΤΩ  από τα σκυλιά μου να “κτυπάνε” σε ντορους και 7-8 ωρων (τα τεστάρω μάλιστα) ,  και να καταλαβαίνω από την συμπεριφορά τους πόσο παλιός είναι, μετά θα “διαβάσω” το μέρος και θα πάω,  και απαιτώ από τον σκύλο μου να βρεί  τα πουλιά που είναι στο μέρος που τον πήγα, με οποιεσδήποτε συνθήκες  δεν έχω την πολυτέλεια και αυρίο μερά είναι που έχουν οι ντόπιοι.

    Ο καθένας Πέτρο μου το έχω ξαναπεί κρίνει από τα βιώματα τα του, Ισως αν κυνηγούσα με αλλά  3-4 ατομα και 5-6 σκύλους παρετεταγμένα στην πλαγιά πέρδικές  να χρειαζόμουν αεροθηρα,Ομως εμένα η παρέα μου είναι τις περισσότερες φορές για το ταξίδι, και αν βρεί κάποιος πουλιά και είναι ευκολο να έρθει και κανένας ακόμα να ρίξει. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #58819

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΘΕΣΩ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.ΚΥΝΗΓΑΩ Κ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΩ ,ΧΩΡΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ,ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΩ.ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΕΡΟΛΟΓΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ Ο ΤΡΟΠΟΣ ,Ο ΤΟΠΟΣ Κ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ Κ ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΕΡΔΙΚΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙ ΟΧΙ ΑΕΡΟΘΗΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΥΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ DRAHTHAAR ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΑΛΛΑ ! ! !ΕΧΩ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ Κ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ Κ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΑΕΡΟΘΗΡΕΣ=ΠΟΙΝΤΕΡ-ΣΕΤΤΕΡ,ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΠΟ.ΟΠΩΣ Κ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΠΟΙΝΤΕΡ Κ 10 ΣΕΤΤΕΡ Κ ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ 2 ΠΟΥΛΙΑ.ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ  ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΡΙΑΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ,ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ,ΟΠΩΣ Κ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ.

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ  ΒΡΕΙ Κ ΒΡΙΣΚΕΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ .ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΖΩΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ Κ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ.

    ΟΠΩΣ Κ ΣΤΟ ΝΤΟΡΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ Κ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΛΑ ΝΤΟΡΙΑΖΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #58821

    Πέτρο ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έγραψα τίποτα σε επίπεδο αντιπαράθεσης δεν είναι ο χαρακτήρας μου εξάλλου μέσα από την ανταλαγγή απόψεων κερδισμένοι ήμαστε όλοι. Παρωπίδες δεν είχα ποτέ στην ζωή μου και πάντα ήμουν ο ποιο αυστηρός κριτής των σκύλων μου,Για αυτό και όταν διαπίστωσα κάποια πράγματα άλλαξα και ράτσα. Ολα αυτά που σου γράφω δεν είναι θεωρίες είναι βγαλμένα από πολλές επαναλήψεις  πάνω στο κυνήγι. Πολλές φορές το μάτι χάνει το δάσος για το δένδρο, βλέπουμε 1-2 καλές φάσεις και κολάμε. και χάνουμε την ουσία. Η ουσία είναι να κάνουμε το κέφι μας, για μένα κέφι και “δεν ακούσα δεν είδα” δεν γίνεται πρέπει να βλέπω θήραμα και ας μην το βάλω στην τσάντα.

      Ποτέ δεν ήμουν εναντίον του σκύλου που ανοίγεται, είμαι εναντίον του σκύλου που χάνει επαφή με το αφεντικό,  εκεί είναι το πρόβλημα, όπως επίσης το πρόβλημα έχει να κάνει με του σκύλους που δεν δουλεύουν πραγματικά τον άερα, Στην ράτσα μου θεωρούμε ότι προτιμάω τους αεροθήρες της ράτσας, ομως που πραγματικά να δουλεύουν,  προσπαθώ να κρατάω σκυλιά γενικά ελαφριά, για την ράτσα τους, ΄με πολύ έντονο το ενστικτό της φέρμας,  μέσα σε όλα τα άλλα, κυνηγάω την πέρδικα, με αυτά τα σκυλιά με αρκετά καλά αποτελέσματα,  ξέρω ότι όλα αυτά που λέω μπορείς να τα “διασταυρώσεις” ,  στο φινάλε είμαστε λίγοι. Πίστεψε όμως ότι ένα καλό draxtxaar θα ανοιχτεί και θα κυνηγήσει  όσο μακριά το αφήνει το αφεντικό του, έχει την μύτη και το μυαλό να στηθεί πολύ καλά στον άερα και να εκμεταλευτεί και την παραμικρή πνοή του ή το παραμικρό χνάρι, Πιστεύω ότι πολλές φορές την συγκεκριμένη φυλή (πάντα για τα καλά άτομα) την αδικούν οι ιδιοκτήτες της.  Μην κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι η συγκεκριμένη φυλή είναι αποκλειστικά ντοριάρική, Κάνε ένα πείραμα και βγάλε το drahthaar σου σε ανοικτό μέρος και θήραμα που προσφέρεται (πεδινή – βουνίσια σε πολύ ανοικτά μέρη)  και “σπρώχτω το” λίγο κόντρα στον άερα, και μην εκπλαγείς από την αλλάγη συμπεριφοράς που θα έχει ο σκύλος, Μπορεί να μην έχει τον ξέφερνο καλπάσμό ενός αγγλικό και δεν πρέπει, αλλά σε χρήση του αέρα και έρευνα τοποθετημένη στον άερα θα σε αφήσει σίγουρα ικανοποιήμενο,  Ο ίδιος σκύλος σε “κλειστά” μέρη θα λειτουργήσει εντελώς διαφορετικά. 

    Πειραματίσου δεν έχεις να χάσεις τίποτα. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #58825

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟΝ DRAGO ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ .ΤΑ ΛΕΓΑ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΝΑ 30% ΜΥΤΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ.ΕΧΩ ΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΝΤΟΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΑΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΔΟΥΛΕΥΕ ΝΤΟΡΟ .ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    ΟΠΩΣ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΛΠΑΣΜΟΣ !ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΡΑΤΣΕΣ.

    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΚΥΛΙ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΣΙ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΗΘΕΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ .ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΛΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ.

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΦΥΛΕΣ ΠΟΤΕ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ  Η ΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ  ΤΑ DRAHTHAAR ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΑ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΥΛΕΣ Κ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙ DRAHTHAAR ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΤΕ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΜΠΟ ΤΗΣ.ΟΧΙ ΚΑΛΠΑΣΤΙΚΑ.ΟΠΩΣ Κ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΩ ΜΠΙΜΠΕΡ ΣΤΑ ΔΑΣΗ.ΟΜΩΣ Κ ΠΑΛΙ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΛΛΙΩΣ.

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΓΩ ΚΑΤΙ.ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΩΡΑ ΣΕΤΤΕΡ-ΠΟΙΝΤΕΡ Κ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ Κ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΥΑΛΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΕΔΩ Κ ΜΙΑ 5 ΕΤΙΑ ΚΥΝΗΓΑΩ Κ ΜΕ ΤΑ ΜΕΝ Κ ΜΕ ΤΑ ΔΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ .ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ ΣΤΑ DRAHTHAAR.ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ-ΓΟΥΡΟΥΝΙ-ΜΠΕΚΑΤΣΑ-ΟΡΤΥΚΙ-ΠΕΡΔΙΚΑ-ΣΤΑ ΗΜΕΡΑ -ΣΤΑ ΑΓΡΙΑ.ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ DRAHTHAAR ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΡΩ Κ DRAHTHAAR ME XARTIA!ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΚΟΜΗ ΟΣΟ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ!ΟΚ!

    ΜΕ ΤΟ DRAHTHAAR ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ,ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ.ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΑΠΟ ΚΟΛΛΗΤΟ ΣΕΤΤΕΡΑ Κ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΑΣΣΟΣ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340029

    Έχω την εντύπωση ότι στο κυνήγι δεν υπάρχει “άσπρο-μαύρο”.

    Η επιτυχία κάθε σκύλου κρίνεται από το αποτέλεσμα. Αν σου δίνει αυτό που θέλεις τότε είσαι ικανοποιημένος.

    Συμφωνώ ότι δεν είναι θέμα φυλής αλλά ατόμου.

    Αν για παράδειγμα ο Πέτρος που κυνηγά με δύο φυλές, δει ότι το θεαματικό σέτερ δεν συμβάλει στην τσάντα, δεν σημαίνει ότι όλα τα σετερ είναι άχρηστα. Απλά θα γυρίσει στην σιγουριά του ντοριάρικου. Αν συμβεί το αντίθετο το πιθανότερο είναι να βρεθεί σύντομα και μ’ ενα δεύτερο σέττερ.

    Κάπως έτσι γίνεται πάντα.

    Εγώ βλέπω τα πράγματα λίγο διαφορετικά καθώς οι εμπειρίες μου προέρχονται από τα λαγόσκυλα. Αν το θέαμα δεν συνδιάζεται με αποτέλεσμα δεν με ενδιαφέρει. Δεν κυνηγάω για τον σκύλο, ο σκύλος κυνηγά για μένα.

    Αν τώρα συνδιασθούν αυτά τα δύο, έχουμε το τέλειο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    pointer1 στις #58840

    Εγώ πάλι το πρόβλημα(εάν είναι πρόβλημα)θα το εστιάσω

    Σε δυο:ρομαντισμό, και ρεαλισμό

     Ρεαλισμός είναι αυτό που λέει ο Κώστας.(και καλά κάνει)

    Έλα όμως που εγώ ακόμα είμαι στο ρομαντισμό(μάλλον κυνηγητική τύφλωση)

    Να πετύχω κάποτε να δω δυο πόιντερ σε ξέφρενο καλπασμό, να  φρενάρουν  σε   μια  μαγευτική φερμα.  Συνεχίστε την ωραία συζήτηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #58896
    Καλημέρα φίλοι μου

     

    Βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο να καταλήξει σε ένα κοινό συμπέρασμα μία τέτοιας θεματολογίας συζήτηση. Θα μου φαινόταν περίεργο το αντίθετο.

    Νομίζω ότι ο λόγος που υπάρχει αυτή η δυσκολία, είναι ότι καλούμαστε να δώσουμε μία αντικειμενική απάντηση σε ένα καθαρά υποκειμενικό ερώτημα. Αυτό είναι αφύσικο.

     

    Για να σας εξηγήσω τι θέλω να πω, θα σας κάνω ένα ερώτημα.

     

    Θα ήθελα να ρωτήσω όλους τους γονείς της παρέας μας, πιο παιδί θεωρούν αντικειμενικά το καλύτερο.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #58897

    Ισως η συζητηση γυρω απο το Drahthaar να μην ταιριαζει απολυτα σε αυτη την ενοτητα υπο την εννοια “περδικοσκυλο-μπεκατσοσκυλο” αφου κανει πολυ περισσοτερα πραγματα απο τα δυο αυτα θηραματα, ενω τα ποιντερ-σεττερ εχουν περισσοτερη κληση προς αυτη την κατευθυνση. 

    Λογικο ειναι να υπαρχουν διφορουμενες αποψεις και διαφορετικες αντιληψεις και γουστα.  Το δικο μου γουστο παντως ταιριαζει απολυτα με του Παντελη, αφου εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι την αποκτηση ενος μικρου Drahthaar. Μου αρεσει να πηγαινω τον σκυλο καβαλα, δεν θελω να χανω επαφη μαζι του, θελω την φερμα του και εχω ιδιαιτερη αδυναμια στον λαγο. Επισης προτιμαω τα ντοριαρικα σκυλια απο οτι τα σκυλια που κυνηγουν αποκλειστικα με τον αερα. Σιγα σιγα αποκτω και την συμπαθεια στα μουστακια, την ρωμαλαια οψη και την ιδεα ενος συντροφου στο κυνηγι ο οποιος να κανει τα παντα!!  Σιγουρα ακουγεται λιγο ρομαντικο αλλα ετσι μου αρεσει να ονειρευομαι!

    Εχω κανει μια μελετη απο διαφορες εκδοσεις, ιντερνετ και περιοδικα χωρις ομως να εχω βρει πληθωρα απο εκτροφεις και κυναγωγους οι οποιοι να εχουν αποκλειστικη δραστηριοτητα τους το Drahthaar, χωρις να γνωριζω ετσι (αφου δεν φαινεται ουτε αγωνες να γινονται με την συχνη παρουσια της ρατσας) αν υπαρχει ανεπτυγμενη αγορα του Drahthaar στην Ελλαδα. 

    Οσον αφορα το αρχικο θεμα, νομιζω οτι το καταλληλο περδικοσκυλο-μπεκατσοσκυλο πρεπει σιγουρα να εχει γρηγορο ρυθμο(περδικα) και προσεκτικο-μελετημενο-στρατηγικο ψαξιμο για την μπεκατσα.  Εχω ομως μαι απορια??  Μπορει καποιο σκυλι να ειναι συναμα αριστο στην μπεκατσα και στην περδικα? με την ιδια αποτελεσματικοτητα και παθος?  Η προκειται για δυο διαφορετικου τυπου κυνηγια και ετσι το καλο περδικοσκυλο δεν ειναι συναμα και πολυ καλο μπεκατσοσκυλο?

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #58912

    ΚΩΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΔΩΣΗ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ Η ΤΣΑΝΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΦΥΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.ΕΙΤΕ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΤΕ DRAHTHAAR ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ.ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ.ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΑ ΔΥΟ ΦΥΛΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ.ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΟΧΙ ΜΙΑ ΞΑΠΛΩΤΗ ΦΕΡΜΑ,ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΦΕΡΜΑ .

    ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΛΗ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ!ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙ.ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ Κ ΟΧΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΩΣΗ ΤΟΥ.

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ.ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙΣ .

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΤΡΕΑ ΤΟ DRAHTHAAR ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ !ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ Κ ΑΠΟ ΠΟΙΝΤΕΡ.ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ DRAHTHAAR ΘΑ ΕΙΣΑΙ Κ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ.

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΟ-ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΡΑΤΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #58920

    Προφαννώς δεν το έθεσα σωστά. Όταν μιλάω για αποτέλεσμα δεν σημαίνει απαραίτητα και “τσάντα”. Το θέμα αυτό έχει περισσότερο να κάνει με την συνήδειση του κυνηγού και την πλεονεξία του.

    Αποτελεσματικός είναι ο σκύλος που φροντίζει να ολοκληρώνει σωστά όλες τις φάσεις του κυνηγίου. Τι να το κάνεις αν φρενάρει θεαματικά σε μια ακτίνα 500 μέτρων αλλά δεν μπορεί να μπλοκάρει και να κρατήσει το πουλί χωρίς να το πιέσει υπερβολικά.

    Υπάρχουν στιγμές που και μόνο που θα δεις το θήραμα σου φτάνει. Αλλά αν αυτό γίνεται συχνά κάτι δεν πάει καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #58941

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΓΩ ΚΑΤΙ.ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΩΡΑ ΣΕΤΤΕΡ-ΠΟΙΝΤΕΡ Κ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

    Πέτρο οπως εχω ξαναγράψει τα σεττερ δεν τα ξέρω έχω δει μερικά, και μάλιστα έχω δεί 1-2 “ποιο κυνηγετικά” σκυλιά από οτι εχω δει σε ποίντερ , αλλά δεν τα έχω κυνηγήσει σε μεγάλο βαθμό και πολλά “ατομα” για να ολοκληρώσω μια άποψη για την φυλή, Με ποίντερ όμως είχα και  κυνηγάει φίλος μου και γνωστοί μου, με “επωνυμα” αίματα και όλοι τους ψάχνονται να γυρίσουν σε παλαιότερα αίματα γιατί συναντάνε πολλά εκτροφικά προβλήματα. Από την άλλη πάντα υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν εξαίρετα πραγματικά ζώα σε αυτές τις ράτσες, απλά οπως έχω ξαναγράψει εγώ δεν είχα την τύχη μέχρι τώρα να τα δώ. Τυχεροί αυτοί που τα έχουν και αυτοί που τα έχουν δεί, γιατί έτσι ανεβάζουν τα ΘΕΛΩ  στον κυνηγετικό τους σκύλο. Πάντα είμαι πρόθυμος να δώ ένα καλό σκύλι να δουλεύει, ανεξαρτήτου ράτσας , Εκτιμώ αφάνταστα τον σκύλο που πραγματικά βρίσκει θήραμα.

    Έλα όμως που εγώ ακόμα είμαι στο ρομαντισμό(μάλλον κυνηγητική τύφλωση)

    Να πετύχω κάποτε να δω δυο πόιντερ σε ξέφρενο καλπασμό, να  φρενάρουν  σε   μια  μαγευτική φερμα.  

     

    Φίλε  όλοι “ρομαντικοί” είμαστε, οι μη ρομαντικοί έχουν άλλους τρόπους να γεμίζουν την τσάντα. και όχι το κυνήγι με σκύλο.  Αλλά δυστυχώς η διαφορά της αποτελεσματικότητας δεν έχει να κάνει με το ο μεν κάνει 5 πουλιά και εγώ 2, αν ήταν σε αυτό το επίπεδο δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση,  οι διαφορές πολλές φορές ξεφεύγουν,  και πάλι αν ΄΄εχει πουλιά και ο ένας σηκωνει 20 και ο άλλος 3-4 ,  έχει κάνει το κέφι του, όμως όταν τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα, και ο “αποδοτικός”  κάνει  5-6 σηκωματα, βάζει 2-3 στην τσάντα σε  8ωρο κυνήγι, έχει κάνει το κέφι του, ο μη αποδότικός όμως θα είναι στο 1  κανένα, και αν πάει αυτό το βιολί που συνήθως εκεί παέι, 3-4  Σ/Κ σερί, Τότε τα νεύρα δεν πάνε κάλά,  χάνεται η απόλαυση.

     

    Παντελής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #58943

    Υπάρχουν στιγμές που και μόνο που θα δεις το θήραμα σου φτάνει. Αλλά αν αυτό γίνεται συχνά κάτι δεν πάει καλά

    Κώστα το να δείς το θήραμα δεν μου φτάνει, Εγώ θέλω να είναι το λάθος δικό μου και όχι του σκύλου, δηλαδή να αστοχήσω είτε από καθαρή στραβωμάρα,  (δεν είμαι και ο καλύτερος των σκοπευτών)  είτε από κακή εκτίμηση της κατάστασής είτε από ικανότητα του θηράματος.

    Εχω κανει μια μελετη απο διαφορες εκδοσεις, ιντερνετ και περιοδικα χωρις ομως να εχω βρει πληθωρα απο εκτροφεις και κυναγωγους οι οποιοι να εχουν αποκλειστικη δραστηριοτητα τους το Drahthaar, χωρις να γνωριζω ετσι (αφου δεν φαινεται ουτε αγωνες να γινονται με την συχνη παρουσια της ρατσας) αν υπαρχει ανεπτυγμενη αγορα του Drahthaar στην Ελλαδα. 

    Ανδρέα με την έννοια “εκτροφείς” πολλών σκύλων δεν θα βρείς στα drahthaar, γιατί πολύ απλά το drahthaar  είναι ουσιαστικά αδύνατο να εκτραφεί μαζικά, όλη η φυλή έχει αναπτυχθεί και εκτραφή γύρω από τον θεωρία “ενας σκύλος ένας κυνηγός”  χρειάζεται μεγάλη επαφή με το αφεντικό της, έτσι το όλο σύστημα κινήται γύρω από 1-2 σκύλες το πολύ,  και τα εκτροφεία που φαίνονται με περισσότερα ζώα, είναι με το σύστημα ένας ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ, ο οποίος καθοδηγεί τις γέννες και οι θυληκες βρίσκονται σε φιλικά του πρόσωπα.  Το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτητών είναι αποκλειστικοί,  Στο Internet μπορεί να βρείς να εισάγεις από το εξωτερικό  (Αμερική – Ιταλία) αλλά σκύλο από ταχυδρομείο????? Εξάλλου στην Ελλάδα έχει εξαιρετικά αίματα , και συνήθως είναι κατά  90%  Γερμανικά, καλύτερα από αυτά που θα μπορέσεις να εισάγεις από το ταχυδρομίο. ΄Εαν συνεχίσεις να ενδιαφέρεσαι απόφυγε εκτροφή ανατολικών χωρών, η φυλή έχει “φύγει” πολύ από αυτές τις εκτροφές, σε μορφολογικό (τρίχα – σώμα).  Πάντα μιλάμε για την μεγάλη πλειοψηφία.

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #58945

    Συμφωνώ απολύτως με τον Παντελή γιατί λέμε το ίδιο πράγμα.

    Πάντως τα καλά σκυλιά βρίσκονται σε όλες τις φυλές.

    Ποιός δεν θέλει ένα σκύλο που ανοίγεται, έχει δεν έχει αναθυμίαση και φροντίζει να σταματα πριν αρχίσει να χάνει την επαφή με το αφεντικό του.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων