ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ-ΠΕΡΔΙΚΟΣΚΥΛΟ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #58948

    Παντελη,

    Σε ευχαριστω για τα σχολια σου στην ερωτηση μου για εκτροφεια, το θεμα ειναι οτι, παλι σκυλο απο ταχυδρομειο φαινεται οτι θα παρω αφου απο Κυπρο ειμαι. Αρα σε Ελληνικα “αιματα” θα απευθυνθω αλλα ξερεις εσυ ποσες δυσκολιες εχει αυτη η υποθεση.  Ελπιζω οταν θα ειναι ο καταλληλος καιρος για να παρω κουταβι να βρεθει καποιος φιλος απο το Φορουμ να με βοηθησει.

    Με εκτιμηση,

    Ανδρέας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #59924

    Κατα τη γνωμη μου το σκυλι πρεπει να το ονομασεις ανάλογα και με το κυνηγι που ασχολησαι.Τωρα αυτο που ειπα ισως ειναι χαζομαρα αλλα γνωμη μου.Εαν ασχολησαι με το μπεκατσοκυμηγι ονομασε τα μπεκατσοσκυλα και αμα ασχολησε με περδικες περδικοσκυλα.Για παραπανω θα ηθελα να πω σχεδον να το ονομασεις το σκυλι αναλογα με την ασχολια σου γιατι αμα κυνηγατε ορτυκια δεν μπορεις να το πεις ορτικοσκυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #59968

    Αρη η εξειδικευση του σκύλου στην Ελλάδα ώς προς το θήραμα την θεωρώ εκτός πραγματικότητας, και για να σου πώ την αμαρτία μου όταν ακούω κάποιον να λέει ότι έχει σκύλο περδικόσκυλο ή μπεκατσόσκυλο, “βαστάω τα άλογα” . Και εξηγώ τι σχέση έχει το κυνήγι της πέρδικάς στα υψίπεδα με το κυνήγι της στα χαμηλά?? καμία αλλά σκύλο θέλει το ένα και άλλο το άλλο, φέτος από ένα κοπάδι 12-13 πουλιά που βρέθηκα στην μέση του και σηκώνόταν σπάστα και στα επανασηκώματα δεν πήραμε ούτε ένα και ο λόγος ότι μας έπιασαν “αδιάβαστούς” χωρίς κουδούνια και χωρίς διασποράς,  Τι σχέση έχει το κυνήγι της μπεκάτσας  στα έλατα ή στα ανοικτά δρυοδάση με τα ρέματα, και τις πυκνούρες?? Καμμία σκύλοι εξάιρετοι στο άλλο μειονεκτούν, Μετά είμαι απόλυτος σε ένα πράγμα ότι ο πραγματικά καλός σκύλος, κυνηγάει εξίσου καλά τα πάντα, και μόνο αν κυνηγάει τα πάντα γίνεται πραγματικά καλός κυνηγός με μυαλό,και ικανότητες τέτοιες που μπορεί να δίνει λύσεις σε όλα τα προβλήματα που θα προκύψουν πάνω στο κυνήγι.  Ολοι οι άλλοι είναι για μένα απλά μέτριοι που με την εξειδίκευση  ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ γινονταί απλά καλοί τίποτα παραπάνω. 

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #60007

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΗ, Ο ΜΟΝΟΣ ΙΣΩΣ ΣΩΣΤΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ. 

    ΕΝΤΟΥΤΙΣ ΠΑΝΤΕΛΗ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΙΣΗ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥΣ.  ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ, ΤΟΤΕ ΕΝ ΜΕΡΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΥΟΔΑΣΟΣ.  ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΑΤΣΕΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ) ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΟΨΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60028

    Aδρέα εννοείται ότι τα λαγόσκυλα είναι μια εντελώς άλλη κατηγορία,  Εγώ αναφερόμουνα στα πουλόσκυλα, ομάδα  7 δείκτες,  Εξειδίκευση σίγουρα θα υπάρχει αλλά περισσότερο την χωρίζω ώς προς τον τόπο και τον τρόπο κυνηγίου. και μετά ως προς το θήραμα. 

    ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΥΟΔΑΣΟΣ

    Δυστυχώς δεν είναι, Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα, στο μεν δρυοδάσος θέλεις σκύλο ανοικτό και με πολύ μακρινή φέρμα, στο δε κυνήγι στα ρέματα κατά βάση θέλεις σκύλο που να μπορεί να δουλέψει πολύ στο αγκάθι και  στα πολυ πυκνά, πράγμα που δεν το χρειάζεσαι στο έλατο ή στο δρυοδάσος.  σκυλιά που είναι αποδοτικά και πολύ θεαματικά στα δρυοδάση στα πυκνά είναι για σκότωμα, προσπερνάνε τα πουλιά το ένα πίσω από το άλλο. δεν μπορούν να κουμαντάρουν τα γυρισματα του άερα ή τον καθόλου αέρα. η να εκμεταλευτούν τα ιχνη στο εδαφος, Για αυτό εγώ λεω πάντα να κάνει κάποιος την “ερευνά του” σε τί μέρη κυνηγάει και τί, και μετά να διαλέξει ράτσα και αίματα.

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #60066

    ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΙΚΑΙΟ.

    ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ, ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΚΥΛΟ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ!!

    ΦΙΛΙΚΑ,

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60085

    Ανδρέα δεν υπάρχει για μένα τίποτα ποιό “όμορφο” και ποιό καλό από τα βλέπω πραγματικά καλά σκυλιά να δουλεύουν,  Ολοι όσοι ασχολούνται με τον σκύλο αυτό ψάχνουν, για αυτό παλεύουν, ο καλός σκύλος δεν έχει ιδιοκτήτη δεν έχει ράτσα, να γερός και αυτός και το αφεντικό του να τον χαίρεται.

    Παντελής

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων