Λαβράκια με ψαροτούφεκο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61363

    παιδια απο τις δικιες μου εμπειριες αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι τα λαβρακια δεν εχουν προβλημα με το βαθος.αυτο που τους αρεσει πολυ ειναι να καθονται σε ρηχα νερα εκει που σκαει το κυμα.kin με σιγουρια σου λεω οτι τι λαβρακι μπορει να φτασει τα 6 κιλα.ισως κ περισσοτερο αλλα εγω μεχρι 6 εχω ακουσει.σε συρτη με τον πατερα μου εχουμε βγαλει πολλα γυρω στα 5 κιλα κ ειδικα σε περιοχες που εχουν κοπαδια απο αθαιρινα,γαυρο κ σαρδελα.επισης αν δεις κεφαλια να εισαι σιγουρος οτι καπου εκει συχναζουν κ λαβρακια.με γαλα λαβρακια εχω βγαλει κ με το ψαροτουφεκο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61402

    Χτες προχώρησα λίγο πιο πέρα απο το σημείο που σηνήθως κάνω βόλτες (μπρός – πίσω) και βρέδηκα σε ένα τεράστιο κοπάδι αθαιρινες που δεν μου επέτρεπε να δω ουτε την μυτη μου. Μετα πλάκωσαν κατι κεφάλια κιλού σε μικρα κοπάδια των 4-5, υπάρχει περίπτωση να βρισκονται λαυράκια τριγύρω? Ειναι περιοχή με λουόμενους (πολύ λίγοι) και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να ψάξω το μέρος. Πηρα τρία κεφάλια εκεί.

    Γυρνώντας απο αυτην την περιοχή προς το μερος που είχα μαλαγρώσει αντάμωσα 4 λαυράκια μαζι να κανουν βολτες όπως ακριβώς τα κεφάλια. Ηταν πολύ μεγάλα και φοβήθηκα ότι χωρίς μουλινε δεν θα τα καταφερω και θα χάσω το 75ρι ψαροτούφεκο. Υπάρχει αυτή η περίπτωση με ένα λαυράκι απο 5 εως 7 κιλά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61403

    Δεν είναι απαραίτητο ότι όπου βρίσκονται κέφαλοι βρίσκονται και λαυράκια, οι κέφαλοι συνήθως τρέφονται με διάφορους μικροοργανισμούς ( πλαγκτόν ) ενώ τα λαυράκια είναι ψάρια που κυνηγάνε και τρώνε άλλα μικρότερα ψάρια όπως η αθερίνα.

    ¨Οσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου υπάρχουν 4 περιπτώσεις: η πρώτη είναι να μην καταφέρεις να κρατήσεις το ψάρι και να σου πάρει το ψαροντούφεκο το οποίο είναι λίγο δύσκολο, η δεύτερη να σου σκιστεί το ψάρι και να χάσεις το ψάρι που είναι το πιό πιθανό, η τρίτη να σου κοπεί- λυθεί το σχοινί που κρατάει τη βέργα και να χάσεις τη βέργα, και η τέταρτη αν την έχει φάει σε καλό σημείο να κρατήσεις το ψάρι, που και αυτό είναι πιθανό αλλά με αρκετό κόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61406

    εμαθα απο εγκυρη πηγη οτι το λαβρακι φτανει κ τα 12 κιλα.αν οντως εχεις βρει μερος που κραταει τεοια ψαρια τοτε αξιζει να βαλεις μουλινε στο ψαροτουφεκο.

    εγω παλι θα σου προτεινα να παρεις κ ενα 90αρι ψαροτουφεκο με μουλινε.εγω πηρα ενα demka 150ευρω.για τετοια ψαρεματα ειναι οτι πρεπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61446

    Στο 75ρι μου αρέσει ότι μπορώ να οπλισω τα λάστιχα με μια κοπηλατική κινηση στο στηθος. Ενώ το 90ρι χρειάζεται να οπλισθεί στο πόδι.

    άλωστε με πιό δυνατά λάστιχα και το 75ρι μπορεί να ρίξει το ίδιο καλά με το 90ρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61462

    Εγώ όλα τα όπλα που ψαρεύω 75.90,100 τα οπλίζω στο στήθως ή στην κοιλιά στο σημείο πάνω απο τη ζώνη, το 75 σίγουρα ρίχνει καλύτερα με ένα νούμερο πιο κοντά λάστιχα, αλλά ισχύει ότι και στα όπλα δηλ όσο πιο μακρύ τόσο καλύτερη σκοπευτική γραμμή, δηλ δεν μπορείς να ψαρέψεις θηράματα που απαιτούνται μακρινές βολές με 75 σε καμμία περίπτωση, τα κοντύτερα λάστιχα θα αυξήσουν την κρουστική δύναμη του όπλου και λιγότερο το βεληνεκές του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61480

    kin ισχυει οτι ειπε κ ο φανης.το θεμα δεν ειναι η πιο δυνατη βολη αλλα η πιο σιγουρη βολη κ η καλυτερη σκοπευση.ενα μακρυ οπλο ειναι για πιο μακρινες βολες λογω μακρυτερης σκοπευτικης γραμμης.οπως κ στο κυνηγι τα μακρυα ψαροτουφεκα ειναι πιο πολυ καρτεριτζιδικα κ ειναι για πιο μεγαλα ψαρια που δε θα ερθουν κ πολυ κοντα σου.τα κοντα φτριαχτηκαν κυριως για ψαχτηρι σε τρυπες οπου ο χωρος ειναι περιορισμενος κ ενα μακρυ οπλο δεν βολευει κ δε σε αφηνει να κινηθεις ελευθερα.στις τρυπες επισης οι βολες ειναι πολυ πιο κοντινες κ πιο γρηγορες.το μουλινε ειναι απαραιτητο σε ολα τα οπλα γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61484

    Χμμ. 90ρι στο στηθος? Πόσο υψος έχεις Θεοφάνη? Εγώ 1.87 και δυσκολέβομαι να οπλίσω 90ρι στο στήθος.Αν μπορούσα να το οπλίσω στο στήθος θα έπερνα σίγουρα 90ρι, είναι το μόνο που με απασχολεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61485

    Μόνο 1,72

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61486

    Απλά πρέπει τα πόδια σου να τα λυγίζεις πρός το μέρος της κοιλιά σου και να σκύβεις για να πιάσεις τα λάστιχα, αν πάλι δεν μπορείς φόρα κάποια ζώνη για βαρίδια χωρίς βαρίδια αν δεν έχεις στολή και στήριξε το στήν αγκράφα για να οπλίσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61492

    εγω παλι ειμαι 1,84 κ το 90αρι το οπλιζω με δυο κινησεις.με τους κοιλιακου στην πρωτη σκαλα κ μετα παω τα λαστιχα στην δευτερη σκαλα με το στηθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #61523

    KIN ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ Ο ΦΑΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ.

    ΕΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΦΟΡΑΣ ΕΠΑΝΩ ΜΙΑ ΒΕΡΓΑ 6.25 ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΟΥΤΩ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΦΙΚΤΕΣ.

     

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #61524

    ΦΙΛΕ ΚΙΝ, ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΠΛΙΣΕΙΣ ΕΝΑ 90ΑΡΙ! ΚΙ ΕΓΩ 1,73 ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΠΛΙΖΩ ΑΝΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 110, ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΑΛΑ (ΤΟ ΟΠΛΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ). ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΟΠΛΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61528

    Το είδα σε ένα κατάστημα και το πηρα στα χέρια μου για να το οπλίσω. Δεν ηταν συνηθησμένο, κατι σε στιλ riffe. Απο δυναμη τα παω μια χαρά αφου κωπηλατω 150 κιλα απο ξαπλωτή θεση, αυτο που μου φάνηκε δύσκολο ηταν να φτάσω τα λάστιχα ώστε να έχω μια καλή λαβή.

    Τελικά νομίζω ότι φταίει το ότι ακουμπω το όπλο στο στέρνο ενώ στο στομάχι τα χέρια πάνε πίο μακριά.

    Επίσης πιά είναι η χρυσή τομή σε ένα όπλο για όλα? 90, 100, 110 ….?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61539

    πες το ετσι ρε kin.το πρωτο λαθος ηταν που πηγες να το οπλισεις εκτος νερου.εξω απο το νερο το οπλο θελει πολυ παραπανω δυναμη για να οπλιστει.για αυτο σου φανηκε βουνο.

    για την χρυση τομη που ρωτας εξαρταται απο τα ψαρεμετα που κανεις κ τα ψαρια που κυνηγας κ συναντας.αν μτα ψαρεμα ειναι βασικα τα λαβρακια που μας λες κ αλλα ψαρια σε τετοια μεγεθη τοτε ενα 90αρι ειναι το πιο χρησημο.ασε που με τετοιο οπλο μπορει κ να κρατησεις κ κανα θηριο ενω με το 75 δυσκολα…

    τα πιο μεγαλα οπλα ειναι κυριως για πολυ βαθια νερα σε πελαγισιες ξερες κ καρτερια με μεγαλα κ πονηρεμενα ψαρια που δεν πλησιαζουν ευκολα…

    αφου λοιπον οπως εχεις πει σε προηγουμενο μυνημα εισαι αρχαριος ακομα στο ψαροτουφεκο ξεκινα με τα ευκολα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων