Λαβράκια με ψαροτούφεκο

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61540

    Eγώ κατεξοχήν ψαρεύω με 90, είναι ένα όπλο για όλα τα ψαρέματα, με μια βέργα 6,25 και λάστιχα πάχους 18 χιλ και 24 εκατ. μήκος

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61551

    Σκέφτομαι να αγοράσω σύντομα ενα 90ρι της demka με ανοιχτή κεφαλή και λάστιχα με καμπάνα χαμηλής αντίστασης. Έχει κανείς αυτό το όπλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61554

    το βελος λες?εγω εχω το απλο μοντελο αλλα με την καλη λαβη σε 90αρι κ το απλο το demka σε 75αρι κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.το βελος με την ανοιχτη κεφαλη εχω ακουσει οτι βγαζει προβληματα.οσους ξερω που το πηραν στο τελος αλλαξαν κεφαλη κ εβαλαν κανονικη.ειναι λιγο μπελας στο οπλισμα.

    αν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω θα σου προτεινα το rayo με τον μουλινε.ειναι πολυ καλο οπλο.αθανατο.

    πουλαει ενας γνωστος ενα τετοιο σε πολυ καλη κατασταση κ σκεφτομαι να το παρω.ειναι ομως 110 κ του εχει βαλει αυτοκολητα παραλαγης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61559

    Για το βέλος έχω να πώ ότι είναι πολύ καλό όπλο, το παλιό μοντέλο, το έχει ένας φίλος και δεν το αλλάζει με τίποτα, τώρα γι αυτά τα όπλα με τις ανοιχτές κεφαλές υποστηρίζουν ότι βελτιώνεται κατά πολύ η σκόπευση και μάλλον έτσι είναι,  πρόσφατα ο φίλος αγόρασε ένα όπλο με ανοικτή κεφαλή, μετά απο δύο ψαρέματα το παρόπλισε, και συνέχισε με το βέλος μου το παλιό του όπλο με την κλειστή κεφαλή, με το cabiano δεν μπορούσε να χτυπήσει τίποτα, σίγουρα είναι θέμα συνήθειας.

    εγώ με τα όπλα μου που είναι όλα κλειστής κεφαλής σημαδεύω με το πάνω μέρος της κεφαλής, ανάλογα πάντα βέβαια με την ταχύτητα και την απόσταση που βρίσκεται το ψάρι εκεί έχω βρεί τη σκόπευση μου, άλλωστε γενικώς κανόνας είναι ότι τα αεροβόλα ψιλοτουφεκάνε, ενώ με τα λαστιχοβόλα συμβαίνει το αντίθετο.

     το demka είναι καλό

    το rayo που λέει ο γιώργος είναι πολύ καλό

    η omer επίσης έχει καλά όπλα όπως και η bechaut

    εγώ ψαρεύω με το apache 90 και το comanche 100 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένως, το συγκεκριμένο 90 δεν βγαίνει πλέον και εγώ δεν το αλλάζω με τίποτα,αντί για 75 χρησιμοποιώ ένα 63 αεροβόλο της omer με 7χιλ βέργα, που για τρύπες με μαύρα και άσπρα είναι θάνατος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61561

    Η κεφάλή της Demka είναι το πλαστικό τμήμα που βρίσκονται τα λάστιχα οχι η βέργα. Το στερέωμα γινεται ως εξής:

    http://www.greekdivers.com/diy/pistolgun/index.php

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61562

    Αυτό εννοώ όλα τα όπλα ανοικτής κεφαλής δεν έχουν αυτή την αψίδα πάνω απο την βέργα η βέργα βρίσκεται στο κάτω μέρος τουτ σωλήνα του όπλου και στηρίζεται σε έναν οδηγό πρίν μπεί μέσα στο θάλαμο της κεφαλής, η διαφορά είναι ότι στα ανοικτού τύπου δεν υπάρχει το πάνω μέρος αυτού του θάλαμου οπώτε η σκόπευση γίνεται πάνω στην ευθεία κατά μήκος όλης της βέργας, στου κλειστού τύπου υπάρχει αυτή η αψίδα και η σκόπευση γίνεται μέσω αυτής δηλ πιο ψηλά απο ότι στα ανοικτού τύπου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61565

    Σχετικά με την στόχευση δεν νομίζω ότι η βέργα παεί ακριβώς εκεί που σημαδέυει κάποιος. Εγω όποτε και αν πήρα ψαρι σημάδευα χαμηλότερα απο το ψαρι γιατί η ανάκρουση ανεβαζει το όπλο. Οσο πιο πολλα λάστιχα τοσο πιο χαμηλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61577

    φανη ειχα σκοπο να παρω κ εγω ενα αεροβολο για τις τρυπες αλλα τωρα που επιασα τις ιδιογομωσεις φυσιγγιων δεν μου εχει μεινει φραγκο για τετοια.ασε που ολη μερα ειμαι κολλημενος εκει κ δεν εχω χρονο για τιποτα αλλο.ξερεις καθολου τιμες για αεροβολα στο μηκος του δικου σου περιπου?

    δεν τα εχω ψαξει καθολου αυτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61597

    Γιώργο, το συγκεκριμένο όπλο το έχω περίπου 5 χρόνια τιμές δεν θυμάμαι καθόλου, αλλά υπολογίζω μια τιμή στα 100 με 150 ευρό περίπου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61894

    Πήγα πάλι χτές για λαυράκια με το demka 90ρι (προχτές το αγόρασα) και είχα πολλές ατυχίες σε καλά κομάτια γιατί συνεχώς ηταν κοντά στον βράχο-πετρα και δέν ανοιγε το φτερο.

    Υπάρχει κάποια βέργα για αυτό το είδος κινιγιού η δεν κάνω σωστα κάτι?

    εχασα 5 μεγάλα κομάτια με αυτο το πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #340570

    ΑΝΔΡΕΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΘΑΛΑΜΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΑΓΕ Η ΒΕΡΓΑ ΔΙΑΜΠΕΡΕΣ;

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΚΕΦΑΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ) ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ.ΕΚΕΙ Η’ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΛΗ ΕΑΝ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΛΟΞΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΒΕΡΓΑ Η’ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΡΦΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΤΕΡΑΚΙ ΕΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΦΤΕΡΑΚΙ.

    ΕΛΠΙΖΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑΤΥΧΗ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61940

    Φίλε μου εάν κυνηγάς σε βράχια και τα ψάρια τα βρίσκεις διπλα ή κολλητά σε πλάκες ή βράχια και οι βολές είναι σχετικά κοντινές, θα σου πρότεινα να ψαρέψεις με βέργα που παίρνει τρίαινα με ανοιγοκλεινόμενα φτεράκια, θα έχεις σίγουρη επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    fasarias στις #340595

    Φίλοι μου, κατι αλλο που βοηθάει είναι να μην κολυμπάς κατ’ευθείαν προς το μέρος του αλλα πλάγια,παράλληλα με αυτό. Είναι περίεργο ψάρι αλλα αμα σε δεί “φάτσα” τρομάζει. Εμφανίζεται απο το πουθενά και χάνεται το ίδιο ξαφνικά. Οταν παλια επιτρεπόταν το βράδι με προβολέα(Στην Κύπρο) και ψαροντούφεκο μου ετυχε πολλές φορες να με ακολουθάει για πολλά λεπτά στο πλάι μου. Και έπρεπε να το πλευρίσεις πολυ απαλά αλλοιως γινόταν καπνός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #340597

    Χτές πήρα 2 τρικιλα χταπόδια αλλα δεν είδα ούτε ένα λαυράκι, κατάλαβα όμως το γιατί. Καθώς βγήκα έξω να χτυπήσω τα χταπόδια ηρθε μια βάρκα και άρχισε να απλώνει δύχτυ εκεί ακριβώς που ψάρεψα. Ηταν 8:30 και ε’ιαχε πέσει ο ήλιος, τωρα καταλαβαίνω γιατί τα πρωινά δεν ωρίσκω τίποτα… :(

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων