ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΑ!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63042

    ΕΝΣΤΑΣΗ

    ολοι εχετε δικιο κ ειδικα τα <<θυματα>> τετοιων σκυλιων αλλα πιστευω οτι καλο θα ειναι να σκεφτομαστε λιγο αυτα που γραφουμε.αποψεις σαν την προηγουμενη πιστευω οτι καλο θα ηταν να μην δημοσιευονται η εστω με τακτ.

    βεβαια οι αποψεις του καθενος ειναι υποκειμενικες κ δεν κατακρινω τον βασιλη κ κανεναν αλλο.

    δηλαδη οποιος σκοτωσει ενα τσοπανοσκυλο δεν θα διστασει να πυροβολησει τον σκυλο του επειδη του εφερε προβατο……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #63051

    Νομίζω ότι όποιος έχει έρθει στην δύσκολη θέση να κινδυνεύσει η ζωή του από τσοπανόσκυλο, ανήκει αυτομάτως στην κατηγορία που θα έκανε χρήση του όπλου του. Οι υπόλοιποι που θεωρούν τέτοιες τακτικές ανάρμοστες, μάλλον δεν είχαν την “τύχη” μιας τέτοιας συνάντησης. Γι αυτό ας μην κρίνουμε τους μεν και τους δε, και μιας και δεν υπάρχει αγαθό ανώτερο από την ανθρώπινη ζωή, δεν βλέπω πού είναι το μεγάλο δίλημμα αν χρειαστεί να την υπερασπιστούμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #63055

    Leo, safos kai na yperaspistis tin zoi sou, alimono an den to kaneis…Den isopedonoume ta panta & den ftanoume se akrees kastaseis i dilimata, otan yparxei periptosi apolias anthropinis zois.  Alla den nomizo oti einai prepon i logiko na theoroume tous eaytous mas timorous tsopanoskilon, opou me tin proti eykeria tha tous paroume to kefali. Giati etsi katelije ayto to thema, antalagi empirion & diagonismos thanatou ton tsopanoskilon.
     As skeftei o kathe enas ti energeies exei kanei , se pious exei kanei, giati exei kanei ktl…Voithaei ligo aytokriti gia tin simperifora mas apenanti sta zoa.

    Simfono me ton Geo, den nomizo oti voithaei na grafoume me perisies leptomeries ti energeies tha kaname & malista me poli megali eyxaristisi.

    ps
    To zoiko vasilio einai terastio….oi anthropoi einai meros aytou & oxi dimiourgoi tou.

    -> Kai min jexname oti mas diavazoun diaforoi anthropoi..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #63056

    Και εγώ έχω έρθει αρκετές φορές αντιμέτωπος με τσομπανόσκυλα, πάντα δείχνουν επιθετική διάθεση αλλά εγώ τους γυρίζω την πλάτη και απομακρύνομαι διακριτικά, δεν έχει τύχει ποτέ να μου επιτεθούν αλλά εάν το ακούω να πλησιάζει επικίνδυνα εννοείται ότι δεν θα διστάσω να πυροβολήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63059

    λοιπον παιδια.δεν κρινω κανενα.δεν ειμαι αντιθετος στην χρηση οπλου ειδικα αν απο αυτο εξαρταται μια ανθρωπινη ζωη.δεν ειπα να καθησετε να σας φανε τα σκυλια.ελεος.κ σε μια πολυ δυσκολη θεση ισως χρησημοποιουσα το οπλο μου αλλα

    ουτε με ευχαρηστηση θα το κανω ουτε θα βγω να το πενευτω κ να το φωναξω μπροστα σε χιλιαδες ατομα που μας διαβαζουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #340758

    Καλα ολα αυτα!!Θα κανεις χρηση του οπλου την διαρκεια της κυνηγετικης περιοδου.Εαν εισαι σε προπονηση με τα σκυλια τι θα κανεις θα το χτυπησεις με τη γκλιτσα?Εγω μια φορα ειχα παει με το θειου μου για ορτυκια βλεπουμε ενα τσπανοσκυλο να ερχεται κατα πανω μας ο θειος μου δεν ηθελε να τοσ κοτωσει κι ετσι του’ριξα εγω στο ματι με το φλομπερ.

    Ευτυχως αρχισε να κλεει,το λυπηθηκα μεν αλλα για να σωσω τη ζωη μου προτιμησα να τραυματισω ελπιζω ελαφρα εκεινο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #63112


    [indent]

    ????? ΕΛΑ ΝΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ?????

     

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από _geo_ στίς 23 Aυγουστος 2005


    ΕΝΣΤΑΣΗ
    δηλαδη οποιος σκοτωσει ενα τσοπανοσκυλο δεν θα διστασει να πυροβολησει τον σκυλο του επειδη του εφερε προβατο……..


    Η ΜΙΑ ΚΟΤΑ ????

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63114

    ελπιζω να εγινα κατανοητος οσον αφορα την αποψη μου για τα τσοπανοσκυλα κ για την ενσταση μου νωριτερα.

    γιωργο μου δεν ξερω τι εκανε καποιος στον σκυλο του αλλα εγω δεν θα μπορουσα να τον τουφεκισω με τιποτα.μαλλον για συναισθηματικους λογους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #63126

    Το να πυροβολήσεις έναν σκύλο πιστέυω ότι είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο και δεν γίνεται ελαφρά την καρδία.  Από την στιγμή που μάλιστα έχεις έναν σκύλο στην αυλή σου και σε συντροφεύει στα κυνήγια σου.

    Αλλά όταν θα σου επιτεθεί ένα τσοπανόσκυλο τι θα κάνεις;;;

    Προσπαθώ να αποφεύγω τις συναντήσεις με τσοπανόσκυλα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση. Αλλά αν ποτέ φτάσει αυτή η στιγμή, δεν θα διστάσω καθόλου. Και ας μας διαβάζουν και “άλλοι”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #63134

     Ρε παιδια, το σκυλι που ετοιμαζεται να δαγκωσει φαινεται. Πλησιαζει αρκετα με σκοπο να δαγκωσει, και δεν καθεται απο μακρια να γαυγιζει. Αρα ειναι και καπως ευκολο να το ξεχωρισεις. Φυσικα και δεν προκειται να πυροβολησω ποτε ενα σκυλο που μου γαυγιζει, αλλα δεν δειχνει διαθεση να επιτεθει, οπως και φυσικα δεν προκειται να αφησω και το δικαιωμα μου να αμυνθω οταν μου επιτεθει.

     Και μη μου πειτε οτι το ευχαριστιεμαι η οτι θα το εκανα και σε ενα αλλο ζωο και φυσικα δεν θα το εκανα αν ο σκυλος μου μου εφερνε ενα προβατο η κοτα. Το να πυροβολησεις, εστω και ελαφρα ενα σκυλο, ειναι πολυ επωδυνη πραξη, και καλο ειναι πριν γινει να δεις αν μπορεις με μια πετρα, ενα ξυλο, η κατι αλλο, να αποτρεψεις την ολη κατασταση. Αν οχι…

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #63137

    Να γράψω κι εγώ δυό λόγια για τα τσοπανόσκυλα.

    Αποφεύγουμε να πλησιάζουμε σε μαντριά, υπαίθριες εγκαταστάσεις και κοπάδια.  Εκεί το σκυλί κάνει απλά τη δουλειά του, έστω κι αν την κάνει με περισσότερο ζήλο από το απαιτούμενο.  Ας μην περιμένουμε να βρούμε εκπαιδευμένα και κοινωνικοποιημένα ζώα στις εσχατιές της πατρίδας μας…

    Αν δούμε ή ακούσουμε τσοπανόσκυλο, δένουμε αμέσως το σκυλί μας και απομακρυνόμαστε.  Το πιό πιθανό είναι ότι στο σκυλί θα επιτεθούν παρά σε εμάς.  Αν το σκυλί φοβηθεί και αρχίσει να τρέχει μακρυά μας είναι καταδικασμένο, ιδίως αν πρόκειται για αγέλη από τσοπανόσκυλα.

    Αν τελικά δεν αποφύγουμε την προσέγγιση, ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης, ρίχνουμε πρώτα στον αέρα προς την πλευρά τους ή λίγο δίπλα τους στο έδαφος.  Πολλά φοβούνται την τουφεκιά και απομακρύνονται γαυγίζοντάς μας από μακρυά.  Αλλα πάλι, δεν φοβούνται και επιμένουν ή ξαναέρχονται.

    Αν κρατάνε μια απόσταση ασφαλείας από εμάς, κάνουμε μια προσπάθεια να απομακρυνθούμε ήρεμα, προσέχοντας πάντα τα νώτα μας και χωρίς να δείχνουμε φόβο αλλά ούτε και να τα προκαλούμε.

    Αν δείχνουν τάση επίθεσης ή έχουν έρθει ήδη πολύ κοντά μας προσπαθούμε να τρυματίσουμε ελαφρά το πιό άγριο σκυλί, τον αρχηγό της αγέλης. ΟΧΙ στο μάτι, Αρη!! αλλά στα πισινά ή χαμηλά στα πόδια ή λίγο μπροστά του ώστε να δεχτεί τα σκάγια από εξοστρακισμό.  Ο πατέρας μου λέει ότι αν τρυματίσεις ένα και αρχίσει να τρέχει ουρλιάζοντας, τα άλλα το κυνηγάνε και απομακρύνονται.

    Τέλος, σε περίπτωση που κινδυνεύουμε άμεσα, εμείς ή το σκυλί μας, δεν χρειάζεται να έχουμε πολλές τύψεις.  Η ζωή μας και η ζωή του σκύλου μας έχει μεγαλύτερη αξία από το θηρίο-τσοπανόσκυλο που μας επιτέθηκε απρόκλητα σε δημόσιο χώρο.  Ρίχνουμε ψύχραιμα στο ψαχνό προσέχοντας να μην χτυπήσουμε τον σκύλο μας ή τους συγκυνηγούς μας. Πάντα ξεκινάμε από τον αρχηγό της αγέλης.  Είναι πολύ πιθανό ότι αν χάσουν τον αρχηγό τους θα σπάσει ο τσαμπουκάς τους.

    Και κάτι ακόμα: Ρίχνουμε με ότι φυσίγγια έχουμε εκείνη τη στιγμή στο όπλο μας.  Στις κοντινές αποστάσεις όλα σκοτώνουν και άλλωστε δεν θέλουμε σώνει και καλά να σκοτώσουμε, απλά να τα διώξουμε μακρυά μας. Δεν χρειάζεται να ανοίξουμε το όπλο και να ψάχνουμε εναγωνίως τις τσέπες μας για 12βολα κλπ.  Επίσης σε περίπτωση που μπλέξουμε δικαστικά, τα χοντρά σκάγια μπορεί να θεωρηθούν ως ένδειξη ότι επιδιώξαμε να σκοτώσουμε το σκυλί.

    Ετυχα κι εγώ μια φορά σε αγέλη από τσοπανόσκυλα.  Ευτυχώς δεν με είδαν ούτε με μύρισαν, πέρασαν λίγα μέτρα από το καρτέρι μου και έφυγαν.  Φυσικά μόλις απομακρύθνηκαν, εγώ την έκανα αθόρυβα προς την αντίθετη κατεύθυνση.  Τα δύσκολα είναι όταν έχεις και σκυλί μαζί σου ή ακόμα χειρότερα όταν δεν έχεις όπλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #340766

    Εγω προσωπικα συμφωνω με τον Βικτωρα και τον Τριανταφυλλο.Ενα σκυλι φαινεται τι διαθεσεις εχει.Εαν το δεις να γαβγιζει δεν υπαρχει λογος να κανεις τιποτα παραμονο να μην του δωσεις ιδιαιτερη σημασια.Αλλα εαν δεις οτι εχει κατα νου του την επιθεση ειναι σιγουρο οτι θα κανεις κι εσυ κατι.Το καλυτερο απ’ολα ειναι να εχεις και μια γκλιτσα σε περιπτωση προπονησης γιατι δεν γινεται να κανεις τιποτα αλλο.Αλλα οταν ειμαι σε περιοδο κυνηγιου και εχω το οπλο θα διστασω λιγο σιγουρα διοτι δεν σου βγαινει και αυθορμητα.Το σκεφτεσαι ωσπου καταληγεις καπου.Εαν ειναι να το πυροβολησεις πυροβολατω καλυτερα στα πισω ποδια ή στα μπροστινα και οχι στο κεφαλι ή στα πλευρα που ειναι βεβαιως θανατος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #340768


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Λαβερακ στίς 25 Aυγουστος 2005

      Εγω μια φορα ειχα παει με το θειου μου για ορτυκια βλεπουμε ενα τσπανοσκυλο να ερχεται κατα πανω μας ο θειος μου δεν ηθελε να τοσ κοτωσει κι ετσι του’ριξα εγω στο ματι με το φλομπερ.
    Ευτυχως αρχισε να κλεει,το λυπηθηκα μεν αλλα για να σωσω τη ζωη μου προτιμησα να τραυματισω ελπιζω ελαφρα εκεινο.


    [/indent]

    !!! diaforetikes “apopsis” gia ti idio thema….

    Nomizo pos to lipithikes to zoo ligo argoporimena…..

    ps
    Kai as min ginomaste tooooosooooooo tragikoi..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #63192

    Nα σου θεσω κι εγω με τη σειρα μου Bill centro κατι αλλο.Εσυ τι θα εκανες εαν ενα τσοπανοσκυλο ερχοταν κατα πανω σου για να σε δαγκωσει θα το εκανες “ξου” σαν τις γατες?Γιατι αν ναι να ξερω να το κανω κι εγω.Αλλα επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις κατι τετοιο καλο ειναι να μην με ειρωνευσε.Εαν εσυ εχεις κατι πιο αποτελεσματο στη στιγμη που εχεις οπλο να μας το πεις για να ξερουμε κι εμεις να το “φοβερισουμε”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #63219

    Για μένα το πρόβλημα δεν είναι μόνο η αντιμετώπιση των επιτιθέμενων τσοπανόσκυλων.Αυτά με λίγες φωνές και μερικούς πυροβολισμούς στον αέρα ή δίπλα τους συνήθως τα αντιμετωπίζεις.

      Εκείνο που με εξοργίζει αφάνταστα είναι η στάση των βοσκών-αφεντικών τους.Εννιά στις δέκα περιπτώσεις που είχα τέτοιο περιστατικό,ο βοσκός παρακολουθούσε ατάραχος την προσπάθειά μου να σώσω το σκυλί μου χρησιμοποιώντας το λουρί του για να τα χτυπήσω.Περιττό να σας αναφέρω τι του είπα όταν τελικά απομάκρυνα το σκυλί μου (και τον εαυτό μου) από αυτά….

    Από τότε στα εκπαιδευτικά παίρνω πάντα μαζί μου ένα χοντρό ραβδί το οποίο δεν διστάζω να χρησιμοποιήσω. Μικρός είχα μια άσχημη εμπειρία από τσοπανόσκυλα.Με καταδίωξαν με έριξαν κάτω και με δάγκωσαν πριν προλάβει κάποιος διερχόμενος να τα απομακρύνει από πάνω μου.Ήμουν 6 ετών.

    Τώρα δεν έχω κανένα δισταγμό ή ηθικό δίλλημα στην αντιμετώπισή τους και κυρίως για την αντιμετώπιση των αφεντικών τους που αδιαφορούν για την συμπεριφορά των σκυλιών τους…

    Φιλικά: Γιάννης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων