ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΑ!!!!

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 31 έως 34 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #63236

    η δικη μου εμπειρια με τσοπανοσκυλα αν και παρολιγο θανασιμη μου αφηνει ενα μενος προς τα αφεντικα τους και οχι προς τα σκυλια !!ενας ηλικιωμενος θειος μου μονιμος κατοικος και ψαλτης σε ενα χωριο στην θεσπρωτια σχεδον κατασπαραχτηκε απο ενα αρσενικο τσοπανοσκυλο 6 ωρα το πρωι πηγενοντας με τον παπα του χωριου(ο οποιος του εσωσε την ζωη)στην εκλησια του χωριου!!

    την ευθυνη δεν την ριχνω τοσο στο σκυλι αλλα στο αφεντικο του ο οποιος η θεση του ηταν οτι ο σκυλος εκανε την δουλεια του!!

    η τυχη του σκυλου αποφασιστηκε απο τους υπολοιπους κατοικους του χωριου και το σκυλι ντουφεκιθηκε

    στην πρωτη ευκαιρια που ειχαν!!

    ειναι απο τις λιγες φορες που δεν στεναχωρηθηκα για τον χαμο καποιου σκυλου παρολο οτι τρεφω μεγαλη αγαπη αγαπη προς τα σκυλια!!!

    φιλικα γιωργος!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #340775

    Ειναι γεγονος πως πολλα αφεντικα δεν εκτελουν το καθικον τους σε αντιθεση με τους σκυλους.Το τσοπανοσκυλο θελει πιεση για να αυτο που του λες.Τωρα εγω με αυτα που ακουσα εχω ΄λλαξει για τα παντα γνωμη.Εγω πιστευα πως τα τσοπανοσκυλα ακουν τον αφεντη τους ο οποιος ομως απ’οτι φαινεται δεν παιρνει δραση πουθενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #64040

    Πάντα έχω 2-3 πέτρες (βότσαλα) στην τσέπη μου. Οι ενέργειές μου μέχρι σήμερα (είμαι 52 χρονών) που φέρνουν αποτέλεσμα είναι:

    1 . Στα 40-50 μέτρα απόσταση πλήρη αδιαφορία.

    2 . στα 20- 30 βάζω τις φωνές

    3 . στα 15-20 πετάω τις πέτρες

    4 . και αμέσως ρίχνω την πρώτη στον αέρα

    5 . τη δεύτερη μπροστά του

    6 .την τρίτη στα μούτρα του που θα είναι πιά στο 1 μέτρο.

    Δεν χρειάστηκε ποτέ μέχρι τώρα το 6. Ελάχιστες φορές το 5 και πάρα πολλές

    το 4. Συνήθως μετά την πρώτη τουφεκιά κολώνουν. Εννοείται ότι γεμίζω αμέσως το φυσίγγιο που έρριξα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #64529

    Tις προάλες βρέθηκα για κυνήγι στη Θήβα, κάποια στιγμή ένας βοσκός έβγαλε τα αρνιά του για βοσκή, φυσικά τα συνόδευαν 7 σκυλιά τα οποία με πλησίασαν στα 10 μέτρα και κλασικά γαυγίζαν σαν τρελλά με πέτρες και νεύματα προσπαθούσα να τα απομακρύνω ο βοσκός φυσικά απαθέστατος, τα σκυλιά κόλωναν και μετά απο λίγο πάλι τα ίδια μεχρι που το κοπάδι απομακρύνθηκε, το θέμα είναι ότι για μισή ώρα ασχολιόμουνα με τα κολόσκυλα και μου χάλασαν το κυνήγι.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 31 έως 34 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων