ΠΕΡΔΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #63848

    Παιδιά εγω θα συμφωνήσω μαζί σας εν μέρη. Μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά. Το κόψιμο του Σαββάτου έχει μια λογική και θα σας το εξηγήσω. Αυτό δεν σημαίνη βέβαια πως αυτή είναι η μοναδική λύση για να αποφεχθεί το προβλημα το οποίο υπάρχει και είναι η μείωση του πληθησμού της πέρδικας (αν υφήστατε).

    Δεν υποστηρήζω βέβαια τον εκεί Σύλλογο γιατί δεν έχω κανένα συμφέρον αφού δεν κυνηγάω στην περιοχή ούτε έχω κάποιον γνωστό εκεί. Έχω ασχοληθεί με τα κοινά των Κυνηγετικών Οργανώσεων είμαι κοντά στα γεγονότα και κυνηγάω πέρδικα 15 χρόνια, οπώτε, μπορώ να έχω αποψη.

    Όταν ένα κοπαδι πέρδικες το σηκώσουν οι κυνηγοί το Σάββατο από ένα ορισμένο ύψος του βουνού, πάρουν δεν πάρουν κάποια πουλιά και συνεχίζουν να τα σηκώνουν και να τα ξανασηκώνουν, θα φτάσουν σε κάποιο σημείο άγνωστο προς αυτές (χαμηλά) και μέχρι να ξανα ανεβουν τα πουλιά στο μέρος τους θα έχει υποστεί μεγάλη μείωση ο πληθησμός τους αφου την κυριακή που θα ξαναπάνε οι κυνηγοί θα ξέρουν που είναι τα πουλιά. Και όταν είναι χαμηλά, δεν μπορούν να αποφήγουν και τα αρπακτικά (αλεπούδες).

    Αυτό πιστεύω πως είναι το σκεπτικό τους που έκοψαν σαν το Σάββατο, δηλαδή να σπάσουν τις δυο συνεχόμενες μέρες, ώστε να παίρνουν τα πουλιά “ανάσα”. Βέβαια θα μπορούσε να κοπεί η Κυριακή ή η Τετάρτη, αλλά για πέστε μου είναι καλύτερο αυτό;

    Τώρα, γιατί δεν μείώνουν τον επιτρεπόμενο αριθμό θήρευσης που είπε κάποιος πιο πάνω, (ας συγχωρέσει που δεν θημάμε ποιός), ας μην κοροηδευόμαστε. Πάνω από 4 πέρδικες δεν χτυπάει κανένας, ή μάλλον ποιός κτυπάει 4 πέρδικες; Αν γινόταν αυτό, υπολογήστε: Μιά παρέα κυνηγών 4 άτομα θα πρέπει να πάρουν 16 πέρδικες, οπότε πάει το κοπάδι, χάθηκε, και του χρόνου θα κάτσουμε εμείς να κλωσήσουμε. Έχω άδικο;

    Αν υπάρχει πρόβλημα με την μείωση της πέρδικας, δυστηχώς πρέπει να το δεχτούμε, όμως, όπως προείπα θα πρέπει να υπάρχει μελέτη από θηραματολόγους για κάτι τέτοιο και όχι επιδή το πρότειναν 3-4 μέλη.

    Πάντως, εν συγκρήσει με τα πρώτα χρώνια που κυνηγούσα πέρδικες βλέπω πως όντως έχει μειωθεί ο πληθησμός. Και οι πέρδικες όμως έχουν γίνει πιο πονηρές. Που είναι τα κοπάδια με 30 και 40 πέρδικες που σηκώναμε κάποτε; τι φταίει;

    Το πρόβλημα είναι περισσότερο διατροφικό, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ. Σε σημεία που έχουμε κάνει σπορά για συνεχόμενα χρόνια, έχει αυξηθεί ο πληθησμός της και αυτό φάνηκε μετά απο 3 χρόνια.

    Σε ένα σημείο που κυνηγούσα κάποτε έχουν εξαφανησθεί οι πέρδικες. οι τελευταίες που είχα χτυπήσει εκεί ήταν πριν 3 χρόνια. 2 πέρδικες απο ένα κοπάδι 7 πουλιών. οι πέρδικες που είχα χτυπήσει είχαν στα εντερα τους λεβίθες, ή ταινία, ή σκουλίκια που λένε όπως μερικά αμνοερίφια. Στο σημείο αυτό δεν κυνήγησε άλλος εκήνη τη χρονιά έτσι έμειναν 5 πουλιά. Στο σημείο αυτό δεν ξαναλάλησε πέρδικα. Χάθηκαν.

    Ένας άλλος παράγοντας μείωσης του πληθησμού είναι και η αυξημένη πίεση που δέχετε το θήραμα, ήτε το θέλουμε ήτε όχι. Δυστιχώς, Όταν κάποιος πήγαίνει συνεχόμενα δυο βδομάδες για ορτύκια και δεν πέφτει σε φτερό, απογοητεύετε απο τα ορτυκια και πάει για πέρδικες.

    Ένα μέτρο προστασίας της που είχα προτείνει και προτείνω, είναι, η μετάθεση του κυνηγίου της πέρδικας κατά ένα μήνα. δηλαδή, να ξεκινάει όταν έχουν έρθει οι μπεκάτσες (π.χ. 15 Οκτώβρη) και τις μέρες που χάνει στην αρχή, να τις παίρνει στο τέλος (π.χ. 30 Δεκέμβρη) έτσι θα μοιράζετε ο κόσμος και δεν θα δέχεται τόσο μεγάλη πίεση η πέρδικα. Βέβαι δεν θα αρέσει σε κάποιους, ούτε εμένα μου αρέσει που περιμένω την εναρξή της πως και πως, αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα πιο ρεαλιστικά. Πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #63849

    Συγγνώμη για το μακρόσυρτο μήνυμα αλλά το κυνήγιμ της πέρδικας είναι το αγαπημένο μου και για αυτό μπορώ να γράφω σελίδες, άλλωστε νομίζω πως έχει ενδιαφέρον τόσο ως κυνήγι, ώσο και ως τροφή.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #63850

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΣΑ/ΚΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΦΑΣΣΑ ΜΕΧΡΙ 1 ΝΟΕΜΒΡΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΙΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΔΙΚΟΤΟΠΟΥΣ!!!!!!!ΘΑ ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #63863

    ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΣΤΑ ΜΕΡΟΙ ΜΑΣ.ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ.

    ΕΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΡΙΑΝΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑΡΙΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ(ΔΕΣ ΝΟΜΟ ΑΡΤΑΣ).ΑΡΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΘΩΡΑ ΠΟΥΛΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΑ;

    ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΟΥΝ ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΤΡΑΧΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ;

    ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΦΙΛΕ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ.ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ;ΠΕΡΣΥ ΠΗΓΑΜΕ ΤΡΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΜΑΣ ΕΡΙΞΑΝ ΦΟΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΛΥΤΩΣΑΜΕ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΚΑΙ ΛΕΩ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΥΤΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΗ ΦΟΛΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΡΙΓΜΕΝΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΙΑΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΟΛΕΣ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ.

    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΑΠΛΑ ΟΙ Κ.Σ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ.

     

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    kirkleon στις #63867

    Φίλε Ανδρέα, αυτά που λέγονται περι προστασίας του θηράματος είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!! Μήν μου πεις ότι νοιάζονται για τα θηράματα αυτοί που κυνηγάνε τους λαγούς τη νύχτα με τα φώτα, αυτοί που πιάνουνε όλο το δάσος καμμιά εικοσαριά άτομα με τα CB για να μπορέσουν να βαρέσουνε ένα γουρούνι χωρίς να κουραστούν καθόλου, αυτοί που ρημάζουν τις μπεκάτσες στο καρτέρι κάθε πρωί και βράδυ, αυτοί που κυνηγάνε χωρίς άδεια και γενικά αυτοί που κάνουν όλες τις παρανομίες εις βάρος των θηραμάτων και κατεπέκταση εις βάρος μας. “Αυτοί” δεν είναι αλλόι από τους ντόπιους κυνηγούς οι οποίοι τα πίνουνε με την θηροφυλακή στα καφενεία και είναι όλοι κολλητοί μεταξύ τους και μετά μοιράζονται τα θηράματα που έχουνε βαρέσει παράνομα. Μπορεί να είμαστε Αθηναίοι αλλά την επαρχία και τα τερτίπια της τα έχουμε μάθει. “ΠΟΝΗΡΟΙ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ” όπως λέει και η παροιμία…

    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #63871


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από andre στίς 13 Σεπτέμβριος 2005


    Φίλε Αντρέα χωρίς ίχνος παρεξήγησης νομίζω ότι η άποψη σου είναι η μόνιμη δικαιολογία των μελών των τοπικών συλλόγων αλλά και των κυνηγών των γειτονικών περιοχών οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να βρίσκονται σε μια ώρα στον περδικότοπο. 

     Πάνω από 4 πέρδικες δεν χτυπάει κανένας, ή μάλλον ποιός κτυπάει 4 πέρδικες;

    Αντρέα το χωριό μου βρίσκεται πολύ κοντά στο Νομό Μεσσηνίας, έλα όποτε θέλεις να δεις πόσοι κτυπάνε περισσότερες από 4 πέρδικες και από που είναι αυτοί. Δυστυχώς οι συντοπητες σου μας έχουν ριμάξει. Πρόπερσυ κάποια “καλόπαιδα” από Καλαμάτα αφού βάρεσαν τα 15 από τα 18 πουλιά του κοπαδιού κατέβηκαν 2 ώρες δρόμο με τα πόδια ως το νεκροταφείο του χωριού Μυρώνια ή Μπάρτζελι όπου είχαν καταφύγει τα εναπομείναντα 3 πουλιά για να μην αφήσουν τίποτα.

    Φυσικό είναι να είστε πρόθυμοι για μια τέτοια απαγόρευση αφού εσεις θα μπορείτε να έρχεστε σε μια ώρα. Ο φουκαράς ο Αθηναίος που πληρώνει τα πάντα και αφήνει και 5 δραχμές στο χωριό και δεν παρανομεί γιατί ξέρει ότι αυτός θα είναι ο πρώτος που θα ελεχθεί, αυτός είναι μονίμως ο χαμένος.

    Όχι μόνο στο κυνήγι αλλά παντού. Ακόμα και στην καθημερινή του ζωή. Δουλεύει τρέχοντας όλη μέρα την ώρα που ο ντόπιος παραγωγός η κτηνοτρόφος παίζει πρέφα γιατί έχει τον….Αλβανό του, πληρώνει φόρους που συντηρούν όλο το κράτος την ώρα που όλοι οι αγρότες παίρνουν μόνο επιδοτήσεις και γενικά πολεμά για την ζωή του. Πριν από 50 χρόνια που έδιωξαν τους δικούς μας από τα χωριά τους ήταν κόλαση τώρα είναι παράδεισος για τους εναπομείναντες.

    Στο χωριό μου λένε όποιος δεν έχει δει του παπα τον κόλο δεν πρέπει να μιλάει. Εγώ περνάω μεγάλα διαστήματα στο χωριό μου, έχω σπίτι και ξέρω λεπτομέριες. Οπότε οι τοπικοί σύλλογοι να τα πούνε αυτά αλλού σε Αθηναίους 3ης γενιάς που ίσως δεν ξέρουν…..

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    ΝΑΣΟΣ στις #63876

    ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟ Κ.Σ.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΤΗ Κ ΚΥΡΙΑΚΗ.Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΑΡΤΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #63877

    Κώστα επέτρεψε μου να συμφωνήσω στο ότι υπάρχουν και κακοί-παράνομοι  κυνηγοί σε όλα τα χώρια της περιφέρειας αλλά δυστυχώς κατά την άποψη την δική μου ο αριθμός είναι μεγαλύτερος από ( κακούς ) κυνηγούς τον μεγάλων πόλεων. Για παράδειγμα μέχρι σήμερα από την έναρξη έχουν πιαστεί 6 με μηχανάκια για ορτύκια και όλοι ξένοι από διπλανή Μεγαλόπολη. Το Σ/Κ στην περιοχή μου ντόπιος δεν κυνηγά και ο λόγος είναι ότι έρχονται όλοι οι ΕΛΑΦΟΚΥΝΗΓΟΙ τον δίπλα Μεγαλουπόλεων και επειδή δεν έχει θηράματα η είναι ελάχιστα δεν αφήνουν τίποτα ατουφέκιστο έχω γράψει σχετικά στο θέμα τρυγόνια ορτύκια. ’σε για την μπεκάτσα να μην πω για τα καρτέρια που κάνουν πριν ξεκινήσουν το απερπάτητο για τσίχλες. Φέτος πάντως δεν θα αφήσω κανέναν σε χλωρό κλαρί είτε Ντόπιος είτε ξένος ότι παράνομο βλέπω τηλέφωνο σε θηροφύλακα έχω τα κινητά αυτόν που εποπτεύουν την περιοχή. Δεν θέλω να συνεχίσω με παραδείγματα  αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι όλοι μας πρέπει να βάλουμε ένα χέρι για να καθαριστή και να λήξη το θέμα παρανομία

     

    Μήπως τελικά ο ντόπιος με λάθος διαδικασίες προσπαθεί να προστατεύσει

     

     

    Συγνώμη για την παρέμβαση       

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    gt1810 στις #63878

    ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΘΗΝΑΙΟΙ).ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ 2003 ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΝΕΝΑ 4-5 ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΩΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΚΟΤΣΥΦΙΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ ΣΕ ΝΤΟΠΙΟΥΣ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΣΗΚΩΣΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΧΤΥΠΗΣΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΚΩΜΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #63880

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.

    ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ Κ.Σ.Ε. ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ.

    ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΠΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ.

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.

     

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #63900

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΕΥΤΕΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ!

    ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ?ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ Κ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΠΕΤΡΕΠΕΤΑΙ!

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ “ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ” Κ “ΝΤΟΠΙΟΥΣ” ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ.ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΕ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΥΝΗΓΟΙ ΟΛΟΙ.ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ Κ ΚΑΚΑ “ΠΑΙΔΑΚΙΑ” Κ ΑΠΟ ΝΤΟΠΙΟΥΣ Κ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ.Ο ΤΟΠΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Κ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΚΑΘΕ ΣΥΛΟΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ, Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΔΙΚΟΥΜΑΣΤΕ Κ ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΗΣΤΟΝ.ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΟΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΠΙΚΟ ΣΥΛΟΓΟ.ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ “ΠΟΛΕΜΟ”ΜΕΤΑΞΥ” ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ!

    ΕΛΠΙΖΩ ΕΙΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΝ Κ ΑΛΛΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ!

    ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΣΚΗΝΗ ΣΤΑ 1800Μ Κ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ………. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #63915

    Φίλε Κώστα, φίλοι κυνηγοί του φόρουμ, με την παρεμβασή μου δεν υποστηρήζω την ενέργεια αυτή της απαγόρευσης του Σαββάτου στο κυνήγι της πέρδικας, απλά επισημαίνω το σκεπτικό με το οποίο την κάνουν. Αυτή, το τόνισα πως είναι η ακραία λύση σε περιπτωση μείωσης του πληθησμού της πέρδικας και μάλιστα μετά απο μελέτη θηραματολόγου.

    Όσο για το πιος είναι καλός και πιος κακός κυνηγός, λέω πως, και στους ντόπιους αλλά και σε αυτούς που έρχονται απο μακριά έχω δει κρούσματα ηλιθιότητας και άσχημης σημπεριφωράς κυνηγών απέναντι στο θήραμα και σε άλους κυνηγούς. Ξέρω περίπτωση περδικοκυνηγών απο την Πάτρα που εξαφάνησε ολόκληρο κοπάδι. Βέβαια οι ντόπιοι δεν είναι ότι καλύτερο, αφού σε πολές περιπτώσεις αυτοί δεν κοιτάνε πια μέρα επιτρέπεται το κυνήγι. Αν έχουν δουλιά την Κυριακή θα πάνε για κυνήγι πέρδικας Δευτέρα και είναι πεπισμένοι πως το δικαιούνται(!!!) Δυστιχώς το έχω ακούσει και αυτό. Έχω τσακωθεί αρκετές φωρές με ντόπιους στο κυνήγι της πέρδικας που νομίζουν πως τα βουνά είναι τσιφλίκι τους, αλλά έχω λογομαχίσει και με Αθηναίο κυνηγό πού “χώθηκε” αναμεσά μας χωρίς να μας ρωτήσει αλλά ούτε να πεί καν καλημέρα.

    Εχω βρεθεί σε συνέλευση της Γ΄ΚΟΠ και έχω δει και ακούσει με τα αυτιά μου να προτείνουν συλλόγοι (όχι της Καλαμάτας) την απαγόρευση της πέρδικας στην Πελοπόννησο για δύο χρόνια και μάλιστα, τα μέλη των Δ.Σ. που προτείνουν κάτι τέτοιο, είναι λαγοκυνηγοί, αν σας λέει κάτι αυτό. Οι ίδιοι Συλλόγοι το ζητάνε αυτό εδώ και 3 χρόνια.

    Η Γ΄ΚΟΠ έχει “τραβήξει το αυτί”  σε Σύλλογο της περιφέρειας της πριν λίγα χρόνια, που πρωόθησε απαγόρευση κατευθείαν στο Υπουργείο χωρίς να την λάβει υπόψην.

    Τα τηλέφωνα των αρμόδιων Ελεκτικών Οργάνων πρέπει να τα έχουμε όλοι μας και να πράτουμε τα δέοντα όταν αντιληφθούμε πράξη λαθροθηρίας. Δεν είναι ρουφιανιά αυτό… το επαναλαμβάνω, είναι σεβασμός στο θήραμα!

    Όπου και να πάτε το Σάββατο, εύχομαι σε όλους καλά κυνήγια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #63916

    Φώτη, πολύ θα ήθελα να έβλεπα αυτά τα κοπάδια τα 30άρια και τα 40άρια που αναφέρεις κι ας μην χτυπήσω καμία. Δυστυχώς εδώ έχουμε να τα δούμε πόλλά χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #63917

    Κι όμως, υπάρχουν κυνηγοί που ενδιαφέρονται πραγματικά για την προστασία του θηράματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    ΗΚ στις #63919

    Παιδιά διαβάζοντας τα παραπάνω θα ηθελα και εγώ να καταθέσω τις απόψεις μου,για το κυνήγι της ορεινής πέρδικας (οχι της τσούκαρ),που είναι το αγαπημένο μου,λόγω του βιότοπου στον οποίο γίνεται,αλλά και λόγω της δυσκολίας του,διότι οτι απαιτεί παρά πολλά από κυνηγούς και σκυλιά.

    1.Οσον αφορά το θέμα της ενδεχόμενης απαγόρευσης στην Ηπειρο  (οπου και κυνηγώ) του Σαββάτου,με στενοχωρεί μεν,αλλά θα ηθελα να πώ στους φίλους Αρτινούς και Γιαννιώτες, που νομίζουν οτι ετσι θα αποτρέψουν κάποιους να ερθουν για κυνήγι με αυτό τον τρόπο,οτι εγώ προσωπικά και μία ημέρα το χρόνο να επιτρεπόταν η πέρδικα στον Βόρειο Πόλο,θα πήγαινα.Οι περδικοκυνηγοί είναι μεν λίγοι,αλλά είναι οι πιο φανατικοί από ολους.Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσεις κάποιον που κυνηγάει πέρδικα με αυτό τον τρόπο.Απλά χαμένοι είμαστε ολοι γιατί θα χάσουμε 10 εξόδους σε ολη τη σαιζόν.

    2.Θα ηθελα να πώ στον φίλο gt1810,οτι και εγώ – αν και Αθηναίος – οταν σηκώνω κοπάδι πέρδικες δεν τις ξανακυνηγάω,και επίσης δεν ξεκληρίζω ποτέ κοπάδι,και ουτε είναι δικαιολογία τα πολλά χιλιόμετρα που κάνει κάποιος για να αφανίσει τα πουλιά.Αντίθετα,μπορώ να πώ οτι παρόλο,που είμαι φανατικός με την ορεινή πέρδικα,κάθε φορά που πιάνω κάποια στα χέρια μου,στην πραγματικότητα λυπάμαι που αφαίρεσα τη ζωή σε αυτό το πραγματικά πανέμορφο και περήφανο πουλί,που καταφέρνει να επιβιώνει σε τόσο αντίξοες συνθήκες.Και μερικές φορές οταν μου ξεφεύγουν χαμογελάω,και χαίρομαι οταν τις ακούω να λαλάνε μέσα από τα γκρέμια.

    3.Ο κακός και αγενής κυνηγός δεν παίζει ρόλο από που είναι η καταγωγή του.Προσωπικά μου εχει τύχει αρκετές φορές στα Γιάννενα,να σηκώσω πέρδικες,υστερα από απίστευτο κόπο,τις οποίες τις είδαν Γιαννιώτες κυνηγοί που εκατσαν,και χωρίς ουτε καν να με κοιτάξουν, ετρεξαν και τις τουφέκισαν.

    4.Μεταξύ μας ρε παιδιά,πόσοι Αθηναίοι κυνηγάνε πέρδικα,και πόσοι από αυτούς,εχουν την οικονομική δυνατότητα,και τον ελεύθερο χρόνο να πάνε??Μιλάμε για απειροελάχιστο ποσοστό.Εγώ προσωπικά,επειδή εμενα μόνιμα στην Ηπειρο,λόγω δουλειάς , πάνω από δέκα χρόνια , ελάχιστες φορές,είδα Αθηναίους στα βουνά.

    Αυτά, και ευχομαι καλά κυνήγια σε ολους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων