ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΕΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #74115

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΚΑΝΟ ΕΧΩ,ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑ-ΛΑΓΟ. ΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ 7 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΑ ΜΠΙ-ΤΟΥΡΜΠΟ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ(ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ) ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 600. ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΓΟΜΩΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΛΙΓΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ BITURBO;

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ! ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΝΟΜΑΝΕΙΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΦΥΣΕΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΦΥΣΕΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #74123

    Εγώ ιδία πείρα δεν έχω από τα biturbo. Όσον αφορά όμως ελληνικά φυσίγγια, έχω μείνει ευχαριστημένος από τα Πυρκάλ και τα Jordan. Δεν τα χρησιμοποιώ όμως επειδή τα μεν Πυρκάλ αλλάζουν συχνά τα υλικά, τα δε Jordan ήταν ακριβά χωρίς να υπάρχει λόγος πιστεύω (6 και κάτι νομίζω ευρώ το κουτί ενώ τα SIPE της NSI που είναι και εισαγώμενα (έξοδα μεταφοράς,εισαγωγής κλπ) έκαναν 4,5).

    Συμφωνώ με αυτό που λες να στηρίζουμε τις ελληνικές εταιρίες, όχι όμως εν λευκώ! Δηλαδή, να στηρίζω εγώ την ελληνική εταιρία σαν καλός πατριώτης, παρόλο που η ελληνική εταιρία δεν στηρίζει την τσέπη μου αλλά με γδέρνει; Εγώ όχι. Περιμένω να δω κάποια στροφή από τους “μεγάλους” και μετά θα κάνω και εγώ ο “μικρός” τη δική μου!  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #74126

    Τα DERBY (πορτοκαλί) της ΠΥΡΚΑΛ μέχρι και πέρυσι τα έβρισκα στην παλιά τους συσκευασία. Φέτος τον Οκτώβρη – Νοέμβρη αγόρασα πρώτη φορά τα καινούρια. Δεν ξέρω τι αλλάξανε. Πάντως ΔΕΝ είναι το ίδιο φυσσίγι. Με το παλιό είχα γίνει μάγκας. Με το καινούριο έγινα τουφεκαλεύρης.

    Ιδίαν πείρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #74135

    έχω φάει και εγώ φόλλες σε ελληνικά φυσίγγια σε κυνήγι τσίχλας με το artemis pyrkal 34γρ νομίζω απλά ξεπουπούλιαζαν τις δεντρότσιχλες σε αποστάσεις 20 – 30 μέτρων το ίδιο ισχύει και για το Α1 Lambro, όπως είπα στην τσίχλα χρησιμοποιώ το Tordo  Lambro αλλά και με αυτό έχω φάει φόλλες, και η διαφορά στην τιμή με τα rc 32 που δουλεύω συνήθως νομίζω είναι αμελλητέα.

    Δεν λέω υπάρχουν καλά ελληνικά φυσίγγια αλλά το πρόβλημα είναι οι παρτίδες και πολλές φορές η μη σταθερότητα τους στίς μεταβολές του καιρού.

    Στη φάσσα δε και το τρυγόνι επειδή οι εξορμήσεις είναι λιγότερο συχνές δεν θέλω να το διακινδυνεύω γιατί είναι θηράματα που δεν τα συναντάς εύκολα επιλέγω ιταλικά κάποια που εδώ και αρκετό καιρό που τα δουλεύω είναι σταθερά στην απόδοση τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    popeye13 στις #74153

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΑ 1-2 ΦΟΡΕΣ.

    ΟΣΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ,ΠΡΩΤΑ ΤΑ “ΤΣΕΚΑΡΩ” ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙΑ(ΤΣΙΧΛΑ) ΚΑΙ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ 3Α ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ(ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ 1-2Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ),ΠΥΡΚΑΛ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ,ΜΑΧ-D,ΠΥΡΚΑΛ ΜΑΥΡΟ,ΤΟΡΝΤΟ….

    ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ Α1 ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΑΝΗΣ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ  ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΙΣΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ 740 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΤΗΣ Κ&Κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #74158

    ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΥΛΙΚΑ.ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΡΚΕΣ.ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΤΟΡΝΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ Ο ΒΛΗΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΥΡΚΑΛ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΚ ΓΙΑ 2 Κ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΜΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΝΟΣ (ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟΥ)ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ(ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΗ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΩΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΦΥΣΕΚΙΑ).ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΥΡΚΑΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΠΟΡΟΧΩΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ,Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΩΤΟΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ

    ΦΘΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΠΩΣ:EUROMIX,TORDO,CLASSIC,TRADITIONAL 2001,EXPRESS 32,ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ DERBI,MAX 32.ΑΠΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ;ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ:CLASSIC,LAMPRO ΚΙΤΡΙΝΟ,3Α,ROTWEIL,MAX D,ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΑ ΦΥΣΕΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΟΠΕΥΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #74163

    Φιλε Δημήτρη όταν τα ρίχνουμε στα φυσίγγια ξέρουμε γιατί τα ρίχνουμε όταν βλέπεις το πουλί να τρώει  την τουφεκιά και να μην πέφτει σίγουρα δεν φταίει η σκόπευση.

    Και σου ξαναλέω ότι οι τιμές των ελληνικών είναι περίπου ίδιες με των Ιταλικών ( τσιχλοφύσιγγα ), για διασποράς δεν ξέρω

    Απο εκεί και πέρα ούτε εγώ φταίω αν τα κρατάνε οι καταστηματάρχες για χρόνια ή αν τα αλλάζουν οι εταιρίες για καλύτερη βλητική απόδοση, οπώτε προτιμώ να δίνω 30 ή 50 λεπτά παραπάνω για να πάρω κάτι που είναι πιο σταθερό ( όχι ότι δεν συμβαίνουν περίεργα με τα ιταλικά αλλά όχι τόσο έντονα ) παρά να σηχτιρίζομαι στον κυνηγότοπο επειδή έτυχε να πάρω απο πολυκαιρισμένη παρτίδα ή επειδή κάποιος άλλαξε τα χαρακτηριστικά τους.

    Απο την στιγμή που δοκιμάζω ένα φυσίγγι και μου πάει δεν το αλλάζω, αν δοκιμάσω κάποιο και δεν δουλέψει απλά δεν το ξαναδοκιμάζω

    Σίγουρα υπάρχουν και καλά Ελληνικά απλά εγώ δεν τα προτιμώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #74164

     Το προβλημα φιλε μου Δημητρη, ειναι στο γεγονος οτι καποιοι κρατανε σταθερη τη ποιοτητα, και τα υλικα τους (Club NOVA που ξερω σιγουρα) ενω αλλοι, προσπαθωντας να μειωσουν το κοστος, ή προσπαθωντας να εξελιξουν το προιον τους, κανουν δοκιμες και αλλαγες υλικων. Το ιδιο κανουν και οι κατασκευαστες των εισαγομενων φυσιγγιων σιγουρα.

     Το προβλημα ομως ειναι οτι το αποτελεσμα μπορει να μην ειναι αυτο που εχεις εσυ συνηθισει, ή μπορει το συγκεκριμενο φυσιγγι το οπλο σου μετα να μην το δουλευει καλα. Και καλα, σε ενα κυνηγι τσιχλας ειναι ευκολο να βγαλεις συμπερασματα επειδη ριχνεις πολλα, σε κυνηγια ομως μεγαλυτερων και σπανιοτερων θηραματων, που η καθε τουφεκια μετραει και δε θελει πειραματα, εκει βαζεις κατι που ξερεις εκ των προτερων οτι ειναι καλο.

     Εσυ εχεις συνηθισει και εχεις βρει τη τουφεκια στα Derby, και πολυ καλα κανεις και τα προτιμας. Αν ομως αυριο αλλαξει το καψουλι πχ, αλλαζει και ολη η τουφεκια. Και αν εσυ, βασιστεις στο φυσιγγι, και δεις αποτελεσματα αλλα αντι αλλων, δε θα ξαφνιαστεις; Θα βασιζεσαι πανω τους οπως πριν, ή θα κανεις παλι πειραματα απο την αρχη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #74172

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΒΙΚΤΩΡΑ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΤΕ.

    ΘΕΟΦΑΝΗ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΩΣΤΑ(ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΣΕΚΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ. ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΞΑΠΑΤΟΥΜΑΣΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΣΚΑΓΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΖΕΤΑΙ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΛΟΙ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    stefanos στις #343607

    Parolo pou den exo ke megali empiria thelo na sas po tin gnomi mou…….

    gia tin kikla ena ine to fisigi:Stokas MAX meteo 34 me 8aria skagia 4 Evro…..dolofonia.

    mou ixan dosi kati ala ke ta poulia peftran zontana i madousane ston aera,i peftane ke itan olo emata….genika otan ixa ales sferes mesa den enio8a ti sigouria tous max meteo…

    ti malines tapes ti diasporas tipota….3 tsok ke ahttes….

    afto gia tin karampina pou exo….mantepste ti ine Stoeger….erixna 4 koutia sferes tin mera ke oute ena problima parepiptontos.

    gia to monokano pou exo to baical bazo ta S32 i malon Max 32 pia…..sta 40-50 metra an bri kikla pefti me mia.apla epidi ine makria prepi na blepis kala pou pefti giati sixna psaxnis 5-6 lepta na ti bris ke de leh  ;)

    perdika ke lago to Condor me 5aria skagia…..

    afta apo mena

    filika stefanos 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #74396

     Φιλε Στεφανε, στα μπασιματα πριν απο 3 χρονια, ειχα παρει MAX METEO, αλλα δυστυχως στα 10 πουλια που εριχνα τα μισα εφευγαν ξεπουπουλιασμενα, και τα αλλα επεφταν ζωντανα. Εριξα περιπου 4 κουτια, και τα υπολοιπα τα εδωσα. Δεν μου εδωσαν και τοσο καλα αποτελεσματα, αντιθετως με τα διασπορας του Στοκα που σε μενα κανουν θαυματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #74398

    Tα stokas τα δούλευα πριν 7 χρόνια περίπου ( φυσικά τότε δεν υπήρχαν τα max meteo κτλ ) με πολύ καλά αποτελέσματα, μέχρι που κάποια στιγμή άρχισε να συμβαίνει αυτό που λέει ο Βίκτωρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #74399

     

     Προσωπικά έχω καταλήξει σε αυτά (stokas), συμβαίνει να γνωρίζω το εργοστάσιο και τον ίδιο, μιας και περνάω από κεί πηγαίνοντας σπίτι μου, στο εμπόριο όμως ως γνωστόν όλα συμβαίνουν και τίποτα δεν αποκλείεται … παρά το γεγονός όμως αυτό, έχω μείνει πολκύ ευχαριστημένος από τα απλά των 32 gr, που τουλάχιστον στο δικό μου όπλο – BERETTA 390ST – έρχονται γάντι, ειδικά σε τρυγόνι, ορτύκι και τσίιχλα “δεν συγχωρούν”, ενώ με έχει αφήσει κατάπληκτο η δραστικότητά τους … 

     Έχω κατεβάσει επίσης πρασινοκέφαλα, σαρσέλια και μικρά παπιά από αποστάσεις που μου φαίνονται σαν ψέμα, με Νο 8 / 32 gr , σε μέρη βέβαια που ομολογουμένως δεν τα περίμενα γιαυτό και είχα τρία οχτάρια μέσα.  

     Ειδικά φέτος με το κλείσιμο στις 31/1 με δυό οχτάρια, το τρίτο δεν το έριξα,  κατέβασα ένα πρασινοκέφαλο και δυό σφυριχτάρια στα 30 περίπου μέτρα μόλις άρχισαν να σηκώνονται σε κανάλι … επειδή κάθε φορά ελέγχω τα πουλιά για να δώ τον αριθμό των τραυμάτων κλπ είδα πάλι ότι είχαν δεχθεί μεγάλο αριθμό σκαγιών και καταβλήθηκαν άμεσα.  

     Όσες φορές δε έχει τύχει να πάω να πάρω φυσίγγια, κυρίως Πρασκευές, μου έχει κάνει  εντύπωση το γεγονός,  ότι  έρχονται συνάδελφοι από όλη σχεδόν την Ελλάδα με δικά τους αυτοκίνητα και παίρνουν μεγάλες ποσότητες για όλη σχεδόν την περίοδο.  

     Τα γεμισμένα με δυό νούμερα χοντρά – ψιλά δεν μου “πήγαν” και τα σταμάτησα και προτιμώ τα απλά όπως είπα και τα των 34 gr  (MAX METEO).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #74400

    Επίσης έχω πάρει τα 38 γρ νομίζω, του stoka σε συσκευασία των 10 με την τάπα απο φελλό ανάμικτα 5 και 6 νομίζω, για φάσσες αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #74404

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΣΤΟΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΕΧΕΙ ΕΦΕΥΡΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ.ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΧ D ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΙ ΤΟ ΕΚΤΙΜΑΜΕ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ BI TURBO ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΣΕ 7ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ COTURNICE THΣ NSI ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΨΗ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων