ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΟ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #77534

    Συμφωνώ με τον Μήτρο, εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τα περισσοτερα προβλήματα που παρουσιάζουν τα σκυλιά μας. Πιστεύω ότι δεν μπορεί να δωθεί λύση μέσω του φόρουμ. Πρόκειται για πολυσύνθετο πρόβλημα που προέρχεται από πολλές διαφορετικές αιτίες. Προφανώς η σκυλίτσα δεν αισθάνεται πουθενα ασφαλής εκτός αν βρίσκεται δίπλα στα πόδια του αφεντικού της.

    Ουσιαστικά δεν ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο και φυσικά πόσο μάλλον για να κυνηγήσει. Μερικά σκυλιά γεννιούνται με μεγαλύτερες ευαισθησίες και χρειάζονται ιδιαίτερη αντιμετόπιση. Απαιτείται σωστή κοινωνικοποίηση και εξάλειψη των φοβιών που τυχών κουβαλάνε. Πες μας πως ήταν η συμπεριφορά της σαν κουτάβι. θα βοηθούσε αν ξέραμε περισσότερα.

    Τυχαίνει να γνωρίζω τα περισσότερα σκυλιά των Λιάπηδων και παράλληλα έχω μιλήσει με πολλούς ιδιοκτήτες. Έχω ακούσει για σκυλιά τους που δεν μαζεύονται αλλά κανένα που δεν ξεκολλά από το αφεντικό του. Μηπως θα μπορούσες να μας πεις ποιοι είναι οι γονείς της σκύλας?

    Καλό θα ήταν να έλθεις σε επαφή με τον Γιάννη τον Λιάππη και να του ζητήσεις να την δει. Αυτός θα σου πει αν διορθώνεται και τι πρέπει να κάνεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #77740

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΟΡΤΥΚΑΚΙ .

    ΣΤΕΛΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ

    ΤΟ Σ/Κ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΠΟΙΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΑΝΟΙΧΤΗΚΕ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΟΤΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΠΙΑΣΑ  ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΕΓΛΥΦΕ ΕΠΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ.

    ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΩΝ ΠΑΩ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΥΛΑ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΦΥΓΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΡΤ.ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΠΡΩΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΣΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΤΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΩΝ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΑΦΗΣΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟ,ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑ ΜΕ ΤΩΝ ΡΟΚΥ(ΠΟΙΝΤΕΡ).ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΨΑΞΕ ΕΒΓΑΙΝΕ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΡΙ ΤΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΩΝ ΑΦΗΣΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ.ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟΡΤ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ,ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΡΙΖΙΚΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΟΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ,ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑ ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

    ΤΩΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

    ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΜΜΟΝΗ ΝΑ ΓΛΥΦΕΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΕΜΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΕΙΦΕΙ.ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ?

    Α ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ 5 ΜΗΝΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΤΑΝ ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΕΤΡΕΧΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΩΝ ΑΚΟΛΟΘΟΥΣΑ ΕΦΕΥΓΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΦΗΣΑ.ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΙΑΣΩ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΩΕΙ.ΤΩΝ ΜΑΛΛΩΣΑ ΜΕΤΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΩΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    iliasm στις #78066

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

    ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ J.BROWNING ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΙΣΤΑΓΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΘΑΝΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΕΙΤΕ Η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΟΙΝΤΕΡΙΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ( 8 ΜΗΝΩΝ) ΚΑΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΗ. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΠΑΝΩ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΣΕΙΣ ΦΥΓΗΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟ, ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΠΑΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 20 ΜΕΤΡΑ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ. ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΙΖΩ ΛΙΓΑΚΙ Ή ΜΟΛΙΣ ΔΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΡΩΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΠΙΤΟΣΚΥΛΟ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΙΑ????

    ΗΛΙΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #78087
    Ηλία, το πρόβλημα θα μπορούσε να οφείλετε και στη κροτοφοβία. Πήγαινε στη σελίδα του πετρόχειλου http://www.petroxeilos.gr και διάβασε το άρθρο για τη κροτοφοβία. Είναι σημαντικό πριν κάνεις ότι κάνεις να διαπιστώσεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται το πρόβλημα.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    iliasm στις #78088

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΑΣΕΙΣ ΦΥΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ. ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 12 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ. Η ΘΥΛΗΚΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΖΟΡΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

    ΗΛΙΑΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    apokrifos74 στις #78118

    kalhspera kai apo emena loipon ayto poy exo parathrhsh me thn skilitsa moy einai oti thn ebgale tsarka siggenikomoy prosopo kai to skili epsaxne sthn arxei na me brei meta otan syniditopeihse oti den eimoyna ego ekei epsaxne kanonika tora 8a deixei pantos san arxei deixnei endiaferon alla den ksero an ksana enfanisto kai ego 8a girizh sta podia moy edo einai to erotima se kapia ortikia poy afiname ekane kai ferma kai aport exei kala shmadia to mono asxeimo otan eimai ego ekei 8elei na einai sta podia moy ti mporo na kano na ksekolish me ektimhsh panos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #78123

    Καμμιά φορά δημιουργούμαι προβλημάτα στα σκυλιά χωρίς να το καταλαβαίνουμαι. Μπορεί πχ ένας ανθρωπος με δυνατή “αυρα” πανω στα σκυλιά ένα σκύλο μαλακού χαρακτήρα “χαμηλής ιεραρχίας” να του δημιουργήσει προβλήματα εξάρτησης, 1-2 λάθη όχι τίποτα σοβαρό πάνω στην εκπαίδευση λίγο και το κληρονομικό ήρθε το πρόβλημα.

    Μετά μερικά ηπειρωτικά έχουν σε μεγάλο βαθμό μια ευαισθησία στην επικοινωνία.  Υπάρχει ένα κόλπο που γενικά πιάνει στα “γερμανικά” για να φύγει ο σκύλος και να σπάσει το “σκοινί” που τον δένει με το αφεντικό του.

    Τα slepeers  τα συρσίματα νεκρών θηραμάτων απο το αφεντικό (εφόσον ο σκύλος κάνει απόρτ)  είχε ένα dvd  του Τύπου όπου ο Νίκος Αυγερινός έδειχνε έκπαίδευση σε αυτά , στην αρχή το σέρνουμαι για 30-40 μέτρα πάντα από σημαδεμένη άρχη,στην διαδρομή βάζουμε ελάχιστη μεζεδάκια τον πάμε με το λουρί και όποτε σκέφτεται να σηκώση κεφάλι ή να στρίψει του δείχνουμαι πάλι την πορεία,  φυσιολογικά την 2η 3η φορά θα πηγαίνει πιά μόνος τους απότε αρχίζουμε να μακραίνουμε την απόσταση (πάντα ανάποδα στον άερα)  την πάμε 100 μετά 150 μετά 200 βήματα μέχρι τα 350 -400 βήματα  κάπου μεταξύ 150-200 μέτρων αρχίζει να σπάει το ” σκοινί” που τα δένει με το αφεντικό πιά ο σκύλος δεν έχει τον νού του στο να γυρίσει πίσω, όταν ο σκύλος με την μια φτάνει τα 300-350 βήματα πιά δεν έχει καμμία σύνδεση με το αφεντικό και 600 και 1000 μέτρα εάν έχει γίνει το σύρσιμο θα πάει.  Εναι τόσο χαρακτηριστικό το γεγονός αυτό που δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να το καταλαβείς  τον βλέπεις τον σκύλο μετά από τα 150-200 μέτρα δεν γυρνάει με τίποτα πίσω παρά μόνο με σφύριγμα ή με το αντικείμενο.  εαν στο τέλος του αφήσεις και κανένα ζωντανό κουνέλι τότε να δείς αν σπάει η εξάρτηση. Πάντα με διαταγή στο ξεκίνημα είναι βασικό γιατί διαχωρίζει ο σκύλος την έργασία αυτή από τις άλλες. Μέτα 2 -3 σκοτωμένα  σε θέσεις τέτοιες πυκνά κλπ ώστε όταν τον σκύλο τον στέλνεις κάπου να βρίσκει κάτι και συνήθως το πρόβλημα έχει ξεπεραστεί.

    Βασικό μια κλασσική περίπτωση ο σκύλος κάπου ψάχνει και εμείς σηκώνουμε κάτι με τα πόδια, φωνάζουμε αγριεμένοι τον σκύλο να έρθει τον βαζουμε να μυρίσει, πάει να φύγει ο σκύλος τον μαλώνουμε γιατί νοιώθουμε ανασφάλεια εμείς μην χάσουμε κανένα πουλί κλπ. Το αποτέλεσμα στο τέλος είναι ήτε να έχουμε ένα σκύλο που δεν ανοίγεται φοβούμενος το λάθος ήτε ένα σκύλο που δεν νοιάζεται για εμάς .Συμβιβαστείτε με την ιδέα ότι στην αρχή θα χάσεται κάποια πουλιά.

    Για “ιταλικά” σκυλιά το κόλπό μπορεί και να μην πιάσει  υπάρχει διαφορετική προσέγγιση στην εκτροφή. 

    Για την  κροτοφοβία μην το βγάζεις μαζί με άλλο μπορεί και να δημιουργήσεις περισσότερο πρόβλημα, φίλος που το προσπάθησε αυτό όταν έπεσε σε πέρασμα και είπε τώρα θα το ξεπεράσει έφτασε σε σημείο ο νεαρός σκύλος 15 μηνος,  μόλις έβλεπε σε φέρμα το άλλο την κοπάναγε στο αυτόκίνητο (τώρα θα γίνει το μπαμ).

    Προσωπικά πάντως δεν δέχομαι το “τραυματικές εμπειρίες” ότι τραυματικό και αν γίνει εαν δεν το έχει ο σκύλος στο κύτταρό του (την φοβία) ξεπερνιέται εύκολα απλά μερικές φορές μια κακή εμπειριά απλά βγάζει το κακό γεννετικό υλικό στην επιφάνεια. 

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #78140

     ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΛΙΓΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ <<ΑΡΘΡΟ>> ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΕΙΔΙΚΑ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΑ <<ΜΑΛΑΚΑ>> ΣΚΥΛΙΑ  ΚΑΙ Η ΠΡΑΞΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

     

    ΥΓ.ΟΝΤΟΣ ΤΟ DVD ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΓΕΡΙΝΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων