Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #427868

    Δειτε τι σημαίνει κυνήγι στην Ουγγαρία.

    Φιλε, τα ειπες πολυ σωστα. Μονο και μονο η αντιμετωπιση του τραυματισμενου θηραματος οπως δειχνει το βιντεο που εβαλες, δειχνει την διαφορα νοοτροπιας απο το βιντεο που ειχαμε δει με τους Ελληναρες να καπνιζουν, ενω τα σκυλια ταλαιπωραγαν ενα τραυματισμενο καπρο χωρις αυτοι να κανουν καμια ενεργεια να αποτελειωσουν το ζωντανο…

    Η αλλαζονεια μερικων Ελλην(αραδ) ων κυνηγων που ‘δεν χρειαζεται να τους πει κανεις τιποτα’ γιατι ειναι στο αιμα τους το κυνηγι ειναι ισως το μεγαλυτερο εμποδιο (μετα την καταρρευση του κρατους…) για την προστασια, την προοδο και την εξελιξη του κυνηγιου στην Ελλαδα. Οσο και να το τυρανναμε, υπαρχουν πολυ καλα παραδειγματα που μπορει ο Ελληνας κυνηγος να μιμηθει ουτως ωστε να προστατεψει τις παραδοσεις του και να αλλαξει την εικονα του κυνηγιου στην Ελλαδα… Αγνοωντας τα, ή υποτιμωντας, τα βλαπει μονο τον εαυτο του και το μελλον του κυνηγιου.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #427899

    Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη
    ΥΓ.2
    Το παρακατω βιντεο γυριστηκε σε μια πολιτισμενη Ευρωπαικη χωρα μιας και εμεις οι απολιτιστοι μια ζωη ειμαστε πισω σε ολα και οτι και αν κανουμε θεωρειται λαθος και παλιομοδιτικο
    Αν αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα θα μας ειχαν περασει απο στρατοδικειο 😀
    http://youtu.be/DaVDCsxyR3w?t=4s

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427909

    Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη
    ΥΓ.2
    Το παρακατω βιντεο γυριστηκε σε μια πολιτισμενη Ευρωπαικη χωρα μιας και εμεις οι απολιτιστοι μια ζωη ειμαστε πισω σε ολα και οτι και αν κανουμε θεωρειται λαθος και παλιομοδιτικο
    Αν αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα θα μας ειχαν περασει απο στρατοδικειο :grin:
    http://youtu.be/DaVDCsxyR3w?t=4s

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    οχι Κωστα μην το κανεις αυτο απο την στιγμη που εγραψες αυτα θα θεωρηθεις αλλαζωνας και Ελληναρας οπως εγω!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #427916

    ΥΓ.2 Το παρακατω βιντεο γυριστηκε σε μια πολιτισμενη Ευρωπαικη χωρα μιας και εμεις οι απολιτιστοι μια ζωη ειμαστε πισω σε ολα και οτι και αν κανουμε θεωρειται λαθος και παλιομοδιτικο Αν αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα θα μας ειχαν περασει απο στρατοδικειο 😀 http://youtu.be/DaVDCsxyR3w?t=4s

    KYNIGOSDK,

    Ενδιαφερουσες οι τοποθετησεις σου, αλλα με κανουν να αναρωτιεμαι, που διαφερει το βιντεο που εβαλες με αυτο

    Επισης θα με ενδιεφερε να μου πεις την αποψη σου, αν θεωρεις ‘λαθος’ ή ‘παραδοσιακο’ αυτο που γινεται εδω

    https://www.youtube.com/watch?v=5kqloUNtV_c

    ή εδω

    https://www.youtube.com/watch?v=w_vxBy5Rmh4

    ή ισως εδω

    επισης θα με ενδιεφερε αν ξερεις να περασε κανενας απο τους παραδοσιακους, ρομαντικους Ελληναρες που απεικονιζονται, ‘στρατοδικειο’….

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #427925

    Συνάδελφοι καλα τα λεει ο φιλος μας ο Μπιριγκογκος, ο κάθε τρόπος κυνηγίου (ελεύθερο κυνήγι η κυνήγι σε πάρκο) έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Όμως σε γενικές γραμμές η δουλεία που κάνουν στο εξωτερικό σε οργάνωση (από καταμέτρηση θηραμάτων μέχρι οργάνωση κυνηγίου) είναι πολύ καλύτεροι απ’οτι εδω. Στην Ουγγαρία που πέρασα 7 χρόνια της ζωής μου δεν έχω γνωρίσει 1 κυνηγό που να έχει ξεπεράσει το όριο σε ότι είδος θηράματος υπάρχει, δεν ξέρω 1 κυνηγό που να παρανομεί, στην χωρά μου τον πλούτο που έχει η Ουγγαρία σε θηράματα εδω ούτε στον ύπνο μας δεν τα έχουμε δει. Ναι, μπορεί να βάζουν κράχτες, κτλ όμως κανείς δεν έχει ξεφύγει από το προβλεπόμενο όριο και ούτε έχουν την νοοτροπία “αν δεν το χτυπήσω εγώ θα το χτυπήσει άλλος οπότε γιατί να το αφήσω”. Εδω βλέπεις κυνηγούς να βάζουν κράχτες και όσα περισσότερα θηράματα βαρέσουν. Άσχετα από όρια. Ναι στο ελεύθερο κυνήγι όμως πρέπει να σεβόμαστε τα θηράματα και τα όρια. Στο εξωτερικό είναι τελετουργία/έθιμο να σέβονται τα θηράματα και την φύση γενικότερα, εδω είμαστε “μπατε σκύλοι αλέστε”. Έλεγα στους φίλους μου στο εξωτερικό για τσίχλες και γέλουσαν… Τις έχουν σαν τα σπουργίτια ένα πράγμα. Την προηγούμενη κυνηγητική περίοδο είπα να πάω για τρυγόνια, έκανα το λάθος να πάω στη Μάνη… Δεν θα πω που, απλά μου έκανε εντύπωση που το μισό Κορωπί είχε εγκατασταθεί στην παροχή λίγο πριν το πέρασμα που έκανε… Το αποτέλεσμα; Έγινε πόλεμος… 1 τρυγόνι 20 ντουφέκια το βαρούσαν. Να μην πω για ατυχήματα εκείνη την ημέρα… Να πω για τους κράχτες που βάζουν πάνω σε βαρκάκια για τα ορτύκια με αποτέλεσμα να πνίγονται μέσα στη θάλασσα; Εγώ, φέτος όλη τη χρόνια βάρεσα 2 ορτύκια και μου έφυγε ο πάτος στο περπάτημα. Όταν ο άλλος βαραει 20-30 μέσα σε μια μέρα τι να φανταστώ; Ότι ειναι κ…φαρδος; Και στο κάτω κάτω αν το καλοσκεφτούμε, τι περισσότερο κάνουν οι τύποι στα βίντεο στο εξωτερικό από αυτό που ονομάζουμε εμείς καρτέρι; Απλά αυτοί κάθονται και περιμένουν μεγαλύτερα θηράματα να βαρέσουν (φασιανούς) ενώ εμείς την βγάζουμε με τσίχλες… Ευχαριστώ, να μου λείπει αυτό το ελεύθερο κυνήγι με αυτό τον τρόπο. Ας μην είμαστε λοιπόν ξερόλες εμείς οι Έλληνες, ας δούμε και ας παραδειγματιστούμε από κάποια πράγματα, ας πάρουμε ιδέες, τρόπους, συμπεριφορά από κάποιους άλλους και ας τα συνδυάσουμε με το ελεύθερο κυνήγι. Θα πω και ένα παράδειγμα για το πόσο ατομιστές/ξερόλες είμαστε, στο εξωτερικό όταν ανοίγουν οι πόρτες του μετρό ο κόσμος που είναι να μπει περιμένει δεξιά/αριστερά στις άκρες της πόρτας για να βγουν πρώτα όσοι είναι από το συρμό και μετά να μπουν. Εδω στην αρχή πού λειτούργησε το μετρό προσπαθούσε να μπει ο κόσμος την ιδια στιγμή που οι άλλοι ήθελαν να βγουν. Αυτό κάνουν πολλοί ακόμη και σήμερα…

    Τιμες για αδεια κυνηγιου στην Ουγγαρια (για 30 ημερες ειναι 60 Ευρο, για ολο το χρονο 500)

    http://www.huntinginhungary.eu/eng/hunting_fees_services/

    Τα ειδη και κυνηγετικες περιοδοι τους στην Ουγγαρια (το αγριογουρουνο το κυνηγανε ολο το χρονο)

    http://www.huntinginhungary.eu/eng/hunting_seasons/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #427934

    KYNIGOSDK

    Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη

    ————————————————————————————————————————————————————————————————————————

    Συμφωνω με τα παραπανω γραφομενα του Κωστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #427940

    KYNIGOSDK Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη ———————————————————————————————————————————————————————————————————————— Συμφωνω με τα παραπανω γραφομενα του Κωστη.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Αγιαννιτης παναγιωτης</div>

    Δηλαδη οταν βλεπεις εδω στη χωρα μας να βαζουν κραχτες στις βαρκες και να πνιγουν τα ορτυκια στη θαλασσα δεν γεμιζουν την καταψυξη κρεας; Οταν καποιος βαραει 1500-2000 τσιχλες; Δεν γεμιζουν κρεας; Βλεπεις οτι πχ στην Ουγγαρια μπορεις να κυνηγισεις 365 μερες το χρονο αγριογουρουνο… Το εχουν κανει ομως γιατι υπαρχει οργανωση. Συγνωμη δηλαδη αλλα ειναι καλυτερα τα 140-180 Ευρω της γενικης αδειας εδω για να βαρας τσιχλες απο τα 60 Ευρω το μηνα στην Ουγγαρια; Ξαναλεω, δεν υποστηριζω να κανουμε το κυνηγι οπως κανουν εξω γιατι εχω μαθει κι εγω στο ελευθερο κυνηγι, ομως πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειναι πολυ καλυτεροι στην οργανωση κυνηγιου /καταμετρηση θηραματων/ σεβασμος στη φυση,θηραματα,νομους απ’οτι εμεις εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #427942

    συναδελφε   DimiX, γιατι στην ζυγαρια βαζεις απο την μια μερια οτι καλο γινεται στο εξωτερικο, και απο την αλλη βαζεις οτι κακο γινεται στην ελλαδα?

    αν θελουμε να εχουμε ανοικτο μυαλο θα πουμε οτι και στην ελλαδα, και σε αλλες χωρες υπαρχουν τα καλα, αλλα και τα κακως κειμενα.

    το θεμα ειναι να απομονωσουμε αυτους που παρανομουν, και ετσι θα γινουμε καλυτεροι.

    μην προσπαθουμε να πεισουμε οτι οι αλλες χωρες ειναι αγγελικα πλασμενες.

    και στο τελος κυνηγι ειναι αυτο που περιγραφει ο Κωστας πιο πανω.

    και εγω ειμαι της αποψης οτι αν ειναι να κυνηγω με νταβαντζη στο κεφαλι μου χιλιες φορες  σκοπευτηριο.

    καλη συνεχεια στην κουβεντα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #427948

    συναδελφε DimiX, γιατι στην ζυγαρια βαζεις απο την μια μερια οτι καλο γινεται στο εξωτερικο, και απο την αλλη βαζεις οτι κακο γινεται στην ελλαδα? αν θελουμε να εχουμε ανοικτο μυαλο θα πουμε οτι και στην ελλαδα, και σε αλλες χωρες υπαρχουν τα καλα, αλλα και τα κακως κειμενα. το θεμα ειναι να απομονωσουμε αυτους που παρανομουν, και ετσι θα γινουμε καλυτεροι. μην προσπαθουμε να πεισουμε οτι οι αλλες χωρες ειναι αγγελικα πλασμενες. και στο τελος κυνηγι ειναι αυτο που περιγραφει ο Κωστας πιο πανω. και εγω ειμαι της αποψης οτι αν ειναι να κυνηγω με νταβαντζη στο κεφαλι μου χιλιες φορες σκοπευτηριο. καλη συνεχεια στην κουβεντα…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Αγιαννιτης παναγιωτης</div>

    Θα σου απαντησω στο θεμα καλου και κακου, που ακριβως παει καλα η χωρα μας σε εφαρμογη νομων; Στο εξωτερικο λοιπον ο κραχτης ειναι νομιμος γιατι ολοι υπακουν στους νομους και θα θανατωθει ενας συγκεκριμενος αριθμος θηραματων καθε χρονο. Εδω βαζει ο καθενας παρανομα κραχτη και θανατωνει οσα περισσοτερα μπορει. Οπως καταλαβαινεις ελενχομενο κυνηγι και κραχτης πανε μαζι, ελευθερο κυνηγι και κραχτης δεν πανε… Ας μην εχουμε ψευδαισθησεις, αν στην Ελλαδα μας ολα πηγαιναν καλα θα λειτουργουσαν και οι νομοι και θα ειμασταν πολυ περισσοτερο προσεκτικοι και οχι ατομιστες. Αν ο νομος ειναι νταβατζης τοτε ναι, πρεπει να κυνηγαμε με εναν νταβατζη στο κεφαλι, αλλα πανω απ’ολα θα πρεπει να εχουμε συνειδηση των πραξεων μας εαν θελουμε ελευθερο κυνηγι στη χωρα μας και να βαζουμε απο μονοι μας τον νταβατζη πανω στο κεφαλι μας γιατι στο κατω κατω ειναι για το συμφερον ολων μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #427970

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που καταδικάζουν απερίφραστα το “κυνήγι στο εξωτερικό”, αν έχουν κάποια εμπειρία από τέτοιο κυνήγι ή έστω αν έχουν συνομιλήσει με κάποιον αλλοδαπό συνάδελφο!

    Τους συναδέλφους του εξωτερικού ασφαλώς δεν τους ρωτώ για εμπειρία στο “δικό μας κυνήγι”.

    Από την άλλη να επισημάνω ότι στην Ελλάδα το θήραμα θεωρείται ως res nulius (πράγμα κανενός-αδέσποτο), ενώ στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού το θήραμα έχει την νομική υπόσταση του res propria (πράγμα ιδιόκτητο), κάτι που ανάγεται στην εποχή του φεουδαλισμού.

    Από εκεί ξεκινούν όλα!

    Υπάρχουν κράτη που συνυπάρχουν και οι δύο υποστάσεις ή που υπερισχύει η “Ελληνική υπόσταση” (π.χ. ΗΠΑ, Ρωσία, κ.α.)

    Η διαφορά όμως είναι μέρα με την νύχτα σε σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα……

     

    Υ.Γ. και κάτι ακόμα: ΑΛΛΟ πράγμα το ΕΛΕΥΘΕΡΟ κυνήγι και ΑΛΛΟ πράγμα το ΑΣΥΔΟΤΟ κυνήγι ή η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #427989

    θα γραψω κατι τελευταιο και δεν θα συνεχισω στην κουβεντα γιατι ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και αλλα γραφει ο ενας, αλλα καταλαβαινει ο αλλος και μπαινει η κουβεντα σε φαυλο κυκλο.

    Μακαρι καποια στιγμη να τα πουμε απο κοντα σε καποια συναντηση.

    Λεω λοιπον οτι καθε χωρα εχει τους νομους της βαση των ιδιαιτεροτητων της.

    Ετσι και η ελλαδα εχει τους νομους για την θηρα.

    Το θεμα δεν ειναι να κυνηγησουμε οπως κυνηγανε στην ρωσσια, στην ουγγαρια, η οπου αλλου, αλλα να κυνηγαμε οπως λεει ο εδω νομος.

    Δεν ειναι λυση λοιπον επειδη δεν μπορουμε να σταματησουμε τους λαθροθηρες να βαλουμε το κυνηγι στις ρεζερβες.

    Και κατι τελευταιο.εγω εχω μαθει να κυνηγω με την σκεψη οτι ¨του κυνηγου το πιατο 9 φορες αδειανο και 1 φορα γεματο¨

    Και θελω το θηραμα να εχει την ευκαιρια του να ξεφυγει.οταν μου το σερβιρουν στην ρεζερβα ειναι τελειωμενο.

    Και νταβαντζη δεν εννοω τον νομο, εννοω αυτον που πληρωνω για να  ριξει πανω μου τα κοτοπουλα του.

    (εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα για να αποφυγω παρερμηνιες αθελητες η ηθελημενες)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #427994

    θα γραψω κατι τελευταιο και δεν θα συνεχισω στην κουβεντα γιατι ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και αλλα γραφει ο ενας, αλλα καταλαβαινει ο αλλος και μπαινει η κουβεντα σε φαυλο κυκλο. Μακαρι καποια στιγμη να τα πουμε απο κοντα σε καποια συναντηση. Λεω λοιπον οτι καθε χωρα εχει τους νομους της βαση των ιδιαιτεροτητων της. Ετσι και η ελλαδα εχει τους νομους για την θηρα. Το θεμα δεν ειναι να κυνηγησουμε οπως κυνηγανε στην ρωσσια, στην ουγγαρια, η οπου αλλου, αλλα να κυνηγαμε οπως λεει ο εδω νομος. Δεν ειναι λυση λοιπον επειδη δεν μπορουμε να σταματησουμε τους λαθροθηρες να βαλουμε το κυνηγι στις ρεζερβες. Και κατι τελευταιο.εγω εχω μαθει να κυνηγω με την σκεψη οτι ¨του κυνηγου το πιατο 9 φορες αδειανο και 1 φορα γεματο¨ Και θελω το θηραμα να εχει την ευκαιρια του να ξεφυγει.οταν μου το σερβιρουν στην ρεζερβα ειναι τελειωμενο. Και νταβαντζη δεν εννοω τον νομο, εννοω αυτον που πληρωνω για να ριξει πανω μου τα κοτοπουλα του. (εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα για να αποφυγω παρερμηνιες αθελητες η ηθελημενες)

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Αγιαννιτης παναγιωτης</div>

    Δεν ειπαμε να γινουμε Ουγγαρια η Ρωσσια σε ολα. Ομως σε καποια πραγματα θα πρεπει να γινουμε. Οπως λες κι εσυ πρεπει να μπορει να εχει την ευκαιρια του το θηραμα. Αλλο να βαζεις ομως 15-20 κραχτες σε ολη την Ουγγαρια για να κυνηγισεις εναν ορισμενο αριθμο και αλλο εδω που η μιση Ελλαδα ειναι γεματη κραχτες. Εδω φτασαμε να βαζουμε κραχτες στις τσιχλες… Μεχρι και αγγελιες που πουλανε κραχτες ειδα προχτες στο Ιντερνετ. Ετσι ψυχρα. Επισης αυτος που σου ριχνει πανω σου τα εδω κοτοπουλα τον πληρωνεις στη χωρα μας αρκετα ακριβα… Στην Ουγγαρια τα θηραματα που εκτρεφουν και απελευθερωνουν ειναι ελεγμενα και δεν εχουν καμμια διαφορα απο τα αγρια. Ειναι πολυ αυστηροι σε αυτα. Ουτε ημιαιμα αγριογουρουνα θα δεις οπως υπαρχουν εδω στην Ελλαδα. Οπως και να το κανεις το ελευθερο κυνηγι δεν το σεβομαστε αρκετα και δεν το προσεχουμε στην χωρα μας, αυτο που ξερω ειναι με τον ατομισμο/αδιαφορια και με το να θεωρουμε το ελευθερο κυνηγι δεδομενο στο τελος θα τα χασουμε ολα… Δεν εχω διαθεση ουτε σκοπο να διαφωνω αλλα δεν μπορω να μην πω για τα στραβα μας. Ξερεις ποσο ξενερωμα ειναι οταν πας για κυνηγι ορτυκιου η τσιχλας και σου λεει ο αλλος “βαρεσα χτες 30-40 ορτυκια η βαρεσα 150-200 τσιχλες” και να σου λεει οτι τα καταφερε με κραχτη; Εγω περπατουσα απο τις 7:00 το πρωι μεχρι τις 5:30 το απογευμα για να βαρεσω 25 τσιχλες. Ναι μου αρεσει κι εμενα το περπατημα αλλα ξερεις τι κανουν αρκετοι που ξυπνανε πρωι; Πανε καβατζωνουν ενα περασμα απο χαραματα… Στα περασματα τρυγονιων δε βαζουν και σκηνες και περιμενουν μερες πριν… Αυτο δεν ειναι αθλητικο κυνηγι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427997

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Panagiotis Agiannitis wrote:</div>
    θα γραψω κατι τελευταιο και δεν θα συνεχισω στην κουβεντα γιατι ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και αλλα γραφει ο ενας, αλλα καταλαβαινει ο αλλος και μπαινει η κουβεντα σε φαυλο κυκλο. Μακαρι καποια στιγμη να τα πουμε απο κοντα σε καποια συναντηση. Λεω λοιπον οτι καθε χωρα εχει τους νομους της βαση των ιδιαιτεροτητων της. Ετσι και η ελλαδα εχει τους νομους για την θηρα. Το θεμα δεν ειναι να κυνηγησουμε οπως κυνηγανε στην ρωσσια, στην ουγγαρια, η οπου αλλου, αλλα να κυνηγαμε οπως λεει ο εδω νομος. Δεν ειναι λυση λοιπον επειδη δεν μπορουμε να σταματησουμε τους λαθροθηρες να βαλουμε το κυνηγι στις ρεζερβες. Και κατι τελευταιο.εγω εχω μαθει να κυνηγω με την σκεψη οτι ¨του κυνηγου το πιατο 9 φορες αδειανο και 1 φορα γεματο¨ Και θελω το θηραμα να εχει την ευκαιρια του να ξεφυγει.οταν μου το σερβιρουν στην ρεζερβα ειναι τελειωμενο. Και νταβαντζη δεν εννοω τον νομο, εννοω αυτον που πληρωνω για να ριξει πανω μου τα κοτοπουλα του. (εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα για να αποφυγω παρερμηνιες αθελητες η ηθελημενες) <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Αγιαννιτης παναγιωτης</div>

    Δεν ειπαμε να γινουμε Ουγγαρια η Ρωσσια σε ολα. Ομως σε καποια πραγματα θα πρεπει να γινουμε. Οπως λες κι εσυ πρεπει να μπορει να εχει την ευκαιρια του το θηραμα. Αλλο να βαζεις ομως 15-20 κραχτες σε ολη την Ουγγαρια για να κυνηγισεις εναν ορισμενο αριθμο και αλλο εδω που η μιση Ελλαδα ειναι γεματη κραχτες. Εδω φτασαμε να βαζουμε κραχτες στις τσιχλες… Μεχρι και αγγελιες που πουλανε κραχτες ειδα προχτες στο Ιντερνετ. Ετσι ψυχρα. Επισης αυτος που σου ριχνει πανω σου τα εδω κοτοπουλα τον πληρωνεις στη χωρα μας αρκετα ακριβα… Στην Ουγγαρια τα θηραματα που εκτρεφουν και απελευθερωνουν ειναι ελεγμενα και δεν εχουν καμμια διαφορα απο τα αγρια. Ειναι πολυ αυστηροι σε αυτα. Ουτε ημιαιμα αγριογουρουνα θα δεις οπως υπαρχουν εδω στην Ελλαδα. Οπως και να το κανεις το ελευθερο κυνηγι δεν το σεβομαστε αρκετα και δεν το προσεχουμε στην χωρα μας, αυτο που ξερω ειναι με τον ατομισμο/αδιαφορια και με το να θεωρουμε το ελευθερο κυνηγι δεδομενο στο τελος θα τα χασουμε ολα… Δεν εχω διαθεση ουτε σκοπο να διαφωνω αλλα δεν μπορω να μην πω για τα στραβα μας. Ξερεις ποσο ξενερωμα ειναι οταν πας για κυνηγι ορτυκιου η τσιχλας και σου λεει ο αλλος «βαρεσα χτες 30-40 ορτυκια η βαρεσα 150-200 τσιχλες» και να σου λεει οτι τα καταφερε με κραχτη; Εγω περπατουσα απο τις 7:00 το πρωι μεχρι τις 5:30 το απογευμα για να βαρεσω 25 τσιχλες. Ναι μου αρεσει κι εμενα το περπατημα αλλα ξερεις τι κανουν αρκετοι που ξυπνανε πρωι; Πανε καβατζωνουν ενα περασμα απο χαραματα… Στα περασματα τρυγονιων δε βαζουν και σκηνες και περιμενουν μερες πριν… Αυτο δεν ειναι αθλητικο κυνηγι…

    μηπως τα λες λιγο τραγικα τα πραγματα?τι σε πειραζει δηλαδη το να παει ο αλλος να στησει την σκηνη τρεις μερες πριν σε ενα μερος να περασει καλα στην φυση με την  παρεα του και να κυνηγησει τριγωνια?ποιο ειναι το παραλογο?εχεις παει ποτε να διανυκτευσεις για να ζησεις την εμπειρια και να καταλαβεις γιατι πολλοι το κανουν?νομιζεις οτι το κανουν για να βαρεσουν οσο δυνατον περισσοτερα αλλα εισαι γελασμενος!!ολοι πανε-παμε για να περασουμε καλα ξεγνιαστα να φαμε και να πιουμε μακρυα απο τις σκουτουρες της καθημερινοτητας!!!για τα παραπανω δεν τα σχολιαζω γιατι ειναι απλα τραγικο να χαρακτηριζεις τους μισους Ελληνες κυνηγους παρανομους!!!

    επισεις και να δεχτουμε οτι ειναι ετσι οπως τα λες που ειναι το ηθικο μερος της υποθεσης?  κραχτης ο ενας κραχτης και ο αλλος θηραματα εκτροφης εδω θηραματα εκτροφης εκει  δηλαδη ποια η διαφορα ωστε να γινεται η διακριση τι επειδη εκει τον χρησιμοποιουν νομιμα τον κραχτη?!!!οπως και να το κανουμε μεσο εκτελεσης ειναι!!!

    και κατι τελευταιο διαβασε τις προσπαθειες των κυνηγετικων οργανωσεων και ποσο εχουν προσφερει!!ο λαγος εχει αυξηση η περδικα το ιδιο τα γουρουνια γεμισε ο τοπος εχουμε πλεον καταφερει να εκτρεφουμε την ορεινη περδικα!

    η εκτροφη του λαγου γινεται συμφωνα με τα γενετικα στοιχεια των λαγων σε καθε περιοχη ωστε να αποφευγονται ασθενειες!!!η καμπισια που απαγορευεται αρχιζει μετα απο απελευθερωσεις να υπαρχει και σε περιοχες που πριν δεν υπηρχε!!σπερνονται πολλα στρεμματα για να εχουν τα θηραματα να τρωνε!!και γενικα γινεται προσπαθεια που μαλλον δεν την ξερεις δεν εχεις ενημερωθει!!!και ολα για να κυνηγας ελευθερα παραδοσιακα!!!

    μην τα ισοπεδωνεις ολα λοιπον!!!δες το λιγο αισιοδοξα το θεμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #428003

    μηπως τα λες λιγο τραγικα τα πραγματα?τι σε πειραζει δηλαδη το να παει ο αλλος να στησει την σκηνη τρεις μερες πριν σε ενα μερος να περασει καλα στην φυση με την παρεα του και να κυνηγησει τριγωνια?ποιο ειναι το παραλογο?εχεις παει ποτε να διανυκτευσεις για να ζησεις την εμπειρια και να καταλαβεις γιατι πολλοι το κανουν?νομιζεις οτι το κανουν για να βαρεσουν οσο δυνατον περισσοτερα αλλα εισαι γελασμενος!!ολοι πανε-παμε για να περασουμε καλα ξεγνιαστα να φαμε και να πιουμε μακρυα απο τις σκουτουρες της καθημερινοτητας!!!για τα παραπανω δεν τα σχολιαζω γιατι ειναι απλα τραγικο να χαρακτηριζεις τους μισους Ελληνες κυνηγους παρανομους!!! επισεις και να δεχτουμε οτι ειναι ετσι οπως τα λες που ειναι το ηθικο μερος της υποθεσης? κραχτης ο ενας κραχτης και ο αλλος θηραματα εκτροφης εδω θηραματα εκτροφης εκει δηλαδη ποια η διαφορα ωστε να γινεται η διακριση τι επειδη εκει τον χρησιμοποιουν νομιμα τον κραχτη?!!!οπως και να το κανουμε μεσο εκτελεσης ειναι!!! και κατι τελευταιο διαβασε τις προσπαθειες των κυνηγετικων οργανωσεων και ποσο εχουν προσφερει!!ο λαγος εχει αυξηση η περδικα το ιδιο τα γουρουνια γεμισε ο τοπος εχουμε πλεον καταφερει να εκτρεφουμε την ορεινη περδικα! η εκτροφη του λαγου γινεται συμφωνα με τα γενετικα στοιχεια των λαγων σε καθε περιοχη ωστε να αποφευγονται ασθενειες!!!η καμπισια που απαγορευεται αρχιζει μετα απο απελευθερωσεις να υπαρχει και σε περιοχες που πριν δεν υπηρχε!!σπερνονται πολλα στρεμματα για να εχουν τα θηραματα να τρωνε!!και γενικα γινεται προσπαθεια που μαλλον δεν την ξερεις δεν εχεις ενημερωθει!!!και ολα για να κυνηγας ελευθερα παραδοσιακα!!! μην τα ισοπεδωνεις ολα λοιπον!!!δες το λιγο αισιοδοξα το θεμα!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Δεν τα λέω τραγικά φίλε. Τα λέω ακριβώς όπως έχουν. Λέω τι βλέπω στον τόπο μου. Λαγό δεν έχω δει ούτε για δείγμα. Πέρδικα έχω να δω από τα 18 μου στην Κρήτη που είχα πάει. Φασσες φέτος είδα 10. Ορτύκια 2 ειδα/2 χτύπησα. Τρυγόνια πήγα και έφυγα από τον συνωστισμό, άσε δε που δεν υπήρχε μέρος να καθίσεις και η τσακωμοί μεταξύ των κυνηγών πήγαιναν σύννεφο. Εδιωχναν και τους ντοπιους κυνηγους. Τραυματίστηκαν και άνθρωποι από το “φιλικό κλίμα” που είχαν. Άμα είναι έτσι να πάω κι εγώ να κατασκηνώσω από τώρα στο σημείο που περνάνε τα τρυγονάκια. Ωραία θα είναι…  Το σωστο για εμενα ειναι να ξυπνας το πρωι και να πιανεις το σημειο την ιδια μερα. Σιγουρα μεσα στη ζεστη ειναι πολυ παρεϊστικο το κλιμα μεσα σε μια χαραμαδρα χωρις βατη προσβαση στη θαλασσα… Οποιος προλαβει να καπαρωσει το μερος ειναι και δεν εχει ουτε παρεϊστικα ουτε τιποτα αλλο. Μηπως θελεις να σου πω και αριθμο απο τραυματισμενους που μας κουβαλησαν στο κεντρο υγειας και στο νοσ/μειο της περιοχης; Ξερεις τι ειναι να σου στρεφουν το οπλο καταπανω τους και να σου λεει ο αλλος “ειδα ενα ορτυκι να περπαταει λιγο μπροστα σου” Τον πηρε και τον σηκωσε! Επιτελους ας δουμε τα στραβα και τα αναποδα μας και μην ειμαστε γεματοι δικαιολογιες. Δεν εχουμε σωστη κυνηγετικη παιδεια. Οσο για τον κραχτη εξηγησα το γιατι εξω ειναι επιτρεπτο και εδω οχι. Εξω θα σκοτωσουν εναν ορισμενο αριθμο γιατι ετσι οριζει ο νομος και σε παρακολουθουν. Εδω οσοι βαζουν κραχτη βαρανε οσα περισσοτερα μπορουν. Νομιζω καταλαβαινεις την διαφορα και το ενα ειναι τροπος κυνηγιου (γιατι υπαρχει σεβασμος σε νομους/ορια/θηραματα) και το αλλο ειναι δολοφονια χωρις οριο. Οσο για τα θηραματα, εδω θα βρεις και ημιαιμα αγριογουρουνα. Εξω οχι. Επισης οσο για εκτροφη λαγου νομιζω οτι απεχουμε ετη φωτος μακαρι να κανω λαθος… Περασα μια βολτα απο Κυθηρα, λαγος ουτε για δειγμα, αγριοκουνελα οσα θελεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #428005

    Εχουμε πολυ δρομο ακομη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων