ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    stratos111 στις #85476

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από Αρια στίς 05 Φεβρουάριος 2007

    “Δεν συνεχίζω την κουβέντα άλλο.Μακάρι να κλείσουν όλα τα Pet Shop και τότε τα ξαναλέμε. Μην μου πεις ότι δεν είπες να κλείσουν.Αν δεν πουλάνε ζωντανά θα κλείσουν.”

    Δηλαδή αγαπητέ stratos111 η αγοροπωλησία ζώων κρατάει τα pet shops ανοιχτά?

    Φιλικά

    [/]

    Μάλιστα.Αυτό τα κρατάει ανοιχτά. Αν δεν πουλάνε ζώα, πουλιά, ψάρια, τα υπόλοιπα τα παίρνεις από ζωοτροφάδικα.

    Αν δεν πουλάνε πουλιά δεν θα πουλάνε και κλουβιά.Τι να το κάνεις το κλουβί αν δεν εχεις πουλάκι;

    Αν δεν πουλάνε ψάρια δεν θα πουλάνε ενυδρεία και γυάλες.Τι θα το κάνεις το ενυδρείο και την γυάλα αν δεν έχεις ψάρια

    Αν δεν πουλάνε σκυλιά και γάτες δεν θα πουλάνε και σκίπερ,σπιτάκια,παιχνίδια,κρεβατάκια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Αρια στις #85496

    Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το ένα συνεπάγει το άλλο.Οποις πουλάει ανταλλακτικά πρέπει να πουλάει και αυτοκίνητα? Και εμπας περιπτώση δεν έχω τίποτα με κανέναν έμπορο που θέλει να επιβιώνει αλλά με προυποθέσεις. Δεν ξέρω για σένα και δεν έχω λόγω να αμφιβάλω ότι κάνεις καλά τη δουλειά σου-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ-στη Αθήνα όμως και για να μην το γενικεύω σε περιοχές που εγώ γνωρίζω τα ζώα διαμένουν στα pet shops σε άθλιες συνθήκες. Σε γυάλες όλη μέρα ή σε κλουβιά, απορώ πως αυτοί οι άνθρωποι αυτοαποκαλούνται φιλόζωοι. Να μην αναφέρω το τρόπο που έχουν αποκτηθεί, οι προλαλήσαντες το έχουν καλύψει απόλυτα.

    Τι γίνονται τα ζώα που δεν πωλούντε ή είναι όλα μιλημένα?

    ’λλο pet shop άλλο αγοροπωλησία ζώων. Πρέπει να διαχωριστούν και να θεσπιστουν προυποθέσεις για όσους εκτρέφουν ή εμπορέυονται ζώα. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα προστατεύει και εμάς σαν καταναλωτές και τα ζώα που δεν μας φταίνε και τίποτα να ταλαιπωρούνται για να κάνουμε εμείς το κέφι μας. Απλά αυτή είναι η αποψή μου .

    Ειλικρινέστατα φιλικά  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    stratos111 στις #85499

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα σχετικά με τα αυτοκίνητα που είπες. Αν απαγορευτεί η πώληση αυτοκινήτων, ναι θα κλείσουν αυτοι που πουλάνε ανταλλακτικά μετά από κάποιο διάστημα.

    Τώρα το ότι πρέπει να εφαρμοστούν κάποιοι νόμοι, συμφωνώ.

    Σεβαστή η άποψη όλων.Αλλά όχι όταν κατακρίνουν κάποιους άδικα .Αναφέρομαι μόνο για το πρώτο ποστ,και όχι για τα υπόλοιπα.

    Δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον cougar. Πιστεύω μόνο ότι έκανε λάθος διατύπωση.Αν στο πρώτο ποστ είχε βάλει μία λέξη ακόμα όπως π.χ. Ανεύθυνα Pet Shop ή δεν ξερω και ΄γω τι άλλο, δεν θα είχε γίνει όλο αυτό το θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #85503

    Αγαπητέ Stratos111 δεν αμφισβητώ ότι είσαι ένας σωστός επαγγελματίας, ούτε αμφισβητώ ότι φροντίζεις τα ζωάκια που έχεις στο μαγαζί σου.  Αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο έχεις την δυνατότητα να ελέγξεις τις πηγές που αγοράζουν οι χονδρέμποροι που σου πουλούν τα ζώα και πως μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι κάποια από αυτά δεν προέρχονται από puppy mils όπως αυτά που είδαμε στο video.  Αυτό που λέω και θα λέω είναι να βρεθεί ένας διαφορετικός τρόπος πώλησης (μέσω Pet shop) και να υπάρχει συγκεκριμένο και αδιάβλητο σύστημα ελέγχου εισαγωγής αφού πρώτα ελεγχθούν τα εκτροφεία  από τα οποία προέρχονται αυτά τα ζώα.  Είμαι σίγουρη ότι και εσύ δεν θέλεις να βλέπεις τα ζώα να υποφέρουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    μικρα στις #85509

    cougar εχεις απολυτο δικιο.Απλα οι περισσοτεροι ιδιοκτητες pet shop δεν μπορουν να ελεγχουν ολες τις εισαγωγες σκυλιων απο κοντα.Οι περισσοτερες γινονται απο το τηλεφωνο.Και εξ αλλου αυτοι που αγοραζουν σκυλια απο pet shop μαλλον ειναι η πρωτη τους φορα που αγοραζουν σκυλο οποτε δεν εχουν πολλες απαιτησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #85767

    Φίλοι μου Καλησπέρα.

    Δεν συνηθίζω να γράφω στο FORUM, αλλά θα ήθελα αν κάποιος σας μπορούσε να με βοηθήσει. Το 2003 αγόρασα ενα Αγγλικό Σέττερ. Το κουτάβι παρουσίαζε κάποια σημάδια φοβίας και αργότερα κροτοφοβίας.Επικοινώνησα με τον εκτροφέα και με διαβεβαίωσε πως τα σκυλιά του δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα κροτοφοβίας και αν ήθελα να το πήγαινα πίσω. Τωρα θα μου πείτε γιατί δεν το έδωσα πίσω, αλλά είναι λίγο μακρύς ο δρόμος Γιάννενα – Χαλκίδα και αποφάσισα να το κρατήσω, πιστεύοντας ότι το πρόβλημα θα ξεπεραστεί, ιδιαίτερα βλέποντας το pedigree του. Ο κτηνίατρος που το εξέτασε μόλις το αγόρασα, βρήκε ίχνη ψώρας στα αυτιά του.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι ο σκύλος προχθές λύθηκε και πιθανότατα ζευγάρωσε με την σκύλα μου, η οποία ζητούσε να ζευγαρώσει. Αν όντως ζυγαρώσαν, τι να κάνω με τα κουτάβια; Ενδέχεται η κροτοφοβία να συνδέεται με την ψώρα στα αυτιά; Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα να την έχουν και τα κουτάβια;

    Ευχαριστώ, Τάσος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #345243

    Manadendri, καλωσόρισες στα «κυνηγόσκυλα», ας πάρουμε τις ερωτήσεις σου από την αρχή.

    Ο κτηνίατρος που το εξέτασε μόλις το αγόρασα, βρήκε ίχνη ψώρας στα αυτιά του.

    Η θεραπεία της ψώρας των αυτιών στις μέρες μας είναι σχετικά εύκολη. Απορώ πως τόσα χρόνια δεν το έχεις καταπολεμήσει. Υπάρχουν πολλά ακαριοκτόνα στο εμπόριο και ειδικά για τα αυτιά. Αν έχεις κάποιον γνωστό στην Αγγλία ας σου φέρει σκόνη Thornit που με δύο εφαρμογές θα καθαρίσουν.

    Ενδέχεται η κροτοφοβία να συνδέεται με την ψώρα στα αυτιά;

    Όχι άμεσα φυσικά, ενδέχεται όμως η συνεχής ενόχληση να επιτείνει την ήδη κακή ψυχική ισορροπία που προκαλεί την φοβία.

    υπάρχει πιθανότητα να την έχουν και τα κουτάβια;

    Αν έρχονται σε επαφή με τα αυτιά του σκύλου, ίσως.

    τι να κάνω με τα κουτάβια;

    Αν προσπαθήσεις να διακόψεις την κύηση υπάρχουν πιθανότητες να μη ξαναγεννήσει η σκύλα. Αν οι φοβίες ήταν επίκτητες και όχι κληρονομικές (δήλωση εκτοφέα) σε συνδυασμό με το καλό pedigree τα κουτάβια (πιθανόν) να μην έχουν φοβίες. Θα πρέπει να τα κρατήσεις μέχρι να διαπιστώσεις πως δεν πάσχουν 100% από φοβίες, οπότε θα επαληθευτεί ο εκτροφέας. Αν μερικά από αυτά πάσχουν και άλλα όχι, πριν τα δώσεις θα πρέπει να τα στειρώσεις όλα, ακόμα και αυτά που δεν πάσχουν μπορεί να είναι φορείς οπότε σε μελλοντικά ζευγαρώματα το κακό θα επαναλαμβάνεται. Στειρώνοντας τα σταματάς την εξάπλωση.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #85841

      Kalliston Hellas

      Σ’ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την άμεση ανταπόκριση, αλλά όπως φαίνεται, δεν έχω διατυπώσει σωστά τα ερωτήματά μου και δε σ’ έχω βοηθήσει να καταλάβεις ακριβώς τους προβληματισμούς μου. Η ψώρα στα αυτιά του σκύλου έχει θεραπευθεί, απλώς μέχρι να καταλάβω το πρόβλημα και να τον πάω στον κτηνίατρο, τον είχα ήδη βγάλει δυο – τρία εκπαιδευτικά, και γι’ αυτό φοβάμαι μήπως η κροτοφοβία δεν είναι κληρονομική αλλά επίκτητη και οφείλεται στην ψώρα. Αν η κροτοφοβία είναι τελικά επίκτητη, πόσο πιθανόν είναι να την κληρονομήσουν τα κουτάβια και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από τη γέννησή τους μπορώ να το καταλάβω;

    Ευχαριστώ εκ των προταίρω  για τη βοήθειά σου,

    Φιλικά Τάσος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #85848

    Η ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ.Η ΕΠΙΚΤΗΤΗ Η ΑΠΟΚΤΟΥΜΕΝΗ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΒΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΚΑΘΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ Η 9η  ΕΩΣ 24η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΖΩΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟ ΨΥΧΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΟΥΣ.ΠΑΝΤΟΣ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ.ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    todos1220 στις #85849

    Καλημερα.Δεν μας γραφεις ομως πως συμπεριφερεται τελικα στο χωραφι,γιατι για να ζευγαρωσει δεν ειναι κουταβι πλεων αλλα νεαρο.ψαχνει φερμαρει εχεις δοκιμασει κροτο μετα το ξεπεταγμα?τι αντιδρασεις εχει γανικα στον κυνηγοτοπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #86066

      Φίλοι μου καλησπέρα!

     Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Το 2003 που απέκτησα το κουτάβι, ήταν ήδη πέντε μηνών. Όταν διαπιστώσαμε την ψώρα στα αυτιά του, είχα ήδη βγάλει το σκυλί σε εκπαιδευτικά και είχα πυροβολήσει. Μετά τη θεραπεία της ψώρας, οι όποιες προσπάθειές μου, δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Το σκυλί σήμερα είναι δραστήριο, ψάχνει, αλλά όταν αντιληφθεί την ύπαρξη θηράματος και αρκετά πριν φερμάρει η σκύλα που έχω, έρχεται κοντά μου. Όσο για το ζευγάρωμα, δεν το επιδίωξα, απλά λύθηκε και πιθανότατα να ζευγάρωσε με τη σκύλα μου.

    Και πάλι σας ευχαριστώ,

    Τάσος.   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #86067

    Φίλε να κάνω μια ερωτήσει. Εάν την ώρα που τρώει για παράδειγμα

    πυροβολήσεις πια είναι η αντίδραση του?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    manadendri στις #86111

      Φίλε mitros καλησπέρα.

      Το σκυλί τη ώρα του φαγητού αν πυροβολήσεις, θα συνεχίσει να τρώει, αλλά θα είναι πιο επιφυλακτικός, θα προσέχει πιο πολύ τι γίνεται  γύρο του. Βέβαια  είναι και φορές που δε θα ενοχληθεί καθόλου. Το φαγητό του πάντως δεν το αφήνει.

      Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά για το ενδιαφέρον σας φιλικά.

    Τάσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #86113

    Αν η κροτοφοβία είναι τελικά επίκτητη, πόσο πιθανόν είναι να την κληρονομήσουν τα κουτάβια και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από τη γέννησή τους μπορώ να το καταλάβω;
    Η επίκτητη δεν μεταβιβάζεται στα κουτάβια γεννετικά, μιά φοβική μάνα όμως μπορεί να “διδάξει” τον φόβο στα κουτάβια της. Ίσως από τις πρώτες μέρες που θα έχουν επαφή με τον κόσμο (10-15 ημέρα), ίσως όταν γίνουν περίπου 2 εβδομάδων και σίγουρα κατά τον 4ο μήνα που θα έχουν ανεξαρτητοποιηθεί από την ομάδα.
    Δεν νομίζω να είχε σχέσει η ψώρα (όπως το περιγράφεις τώρα) αλλά καλλά θα κάνεις να ρίξεις μια ματιά στο θέμα περί κροτοφοβίας, αφού στο φαγητό δεν φοβάται τόσο πολύ, πιθανόν να τα καταφέρεις να το ξεπεράσει ή τουλάχιστον να είναι σε καύτερη κατάσταση έτσι που και αυτή δεν θα υποφέρει και εσύ θα έχεις κάποιο όφελος κατά το κυνήγι.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #86116

    Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπερία, η μητέρα μεταδίδει πολλά πράγματα από τον χαρακτήρα της στα κουτάβια, δηλαδή μεταδίδει τις φοβίες της – νευρικότητα κλπ στα κουτάβια ακόμα και εαν δεν είναι κληρονομικά χαρακτηριστικά – 

    Εαν τα χαρακτηριστικά δεν είναι κληρονομικά αλλά επίκτητα (που για μένα σχεδόν όλα έχουν να κάνουν με την κληρονομικότητα) επιβάλεται για μένα τα κουταβια να χωριστούν πολύ νωρίς από την μητέρα τους, όσο το δυνατόν νωρίτερα οσο μένουν ζημιά γινέται- νευρικές αντιδράσεις ακόμα και κατά την διάρκεια του θηλασμού μεταφέρονται στα κουτάβια.

    Εαν κατάλαβα καλά το πρόβλημα το έχει ο άρσενικός, εαν η μητέρα είναι “σθεναρού” και ισοροπημμένου χαρακτήρα πέραν κάθε αμφιβολίας τότε δημιουργώντας  δυνατούς θορύβους ακόμα και τα την διάρκεια του θηλασμού και συνέχεια η “αναισθησία” της μάνας περνάει και στα μικρά.  Ακόμα και ελαφρώς γεννετικό να είναι από την πλευρά του πατέρα ξεπερνιέται. ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΤΥΧΗ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΕΣ.

    Κατ΄  τα αλλά συμφωνώ με τον Γιάννη στα περί στείρωσης.

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων