Κόστος εγγραφής σε σκοπευτικό σύλλογο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #89614

    Καλησπέρα σας κύριοι. Διάβαζα τις τοποθετήσεις σας στο εν λόγω θέμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πρέπει να ομολογήσω πως η όποια σκοπευτική μου δραστηριότητα περιορίζεται στην προσπάθεια να καταβάλω το θήραμα που κυνηγάω, κατά την κυνηγετική περίοδο.

     Δυστυχώς δεν έχω πάει ποτέ σε σκοπευτήριο, έτσι ώστε και το όπλο μου να γνωρίσω καλύτερα αλλά και εγώ να βελτιωθώ ώστε οι βολές μου να είναι περισσότερο πετυχημένες. Έχω λοιπόν μερικές απορίες σχετικά και αν δε σας κουράζω, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

     Να υποθέσω πως κάθε σκοπευτική λέσχη έχει και το δικό της χώρο για δοκιμές-βολές, το δικό της σκοπευτήριο δηλαδή, ή δεν ισχύει αυτό;

    Από όσα έγραψαν οι QWER και old-timer κατάλαβα πως υπάρχει ένα κόστος εγγραφής στη λέσχη και μια ετήσια εισφορά (με διαφορετικά κόστη από λέσχη σε λέσχη). Σωστά;

     Τα πήλινα πιάτα που θα χρησιμοποιώ,φαντάζομαι πως τα επιβαρύνομαι. Για τι κόστος μιλάμε;

     Στο σκοπευτήριο, υπάρχει και η δυνατότητα δοκιμής φυσιγγίων σε πίνακα;

     Πρέπει να γραφτεί κάποιος σε σκοπευτική λέσχη προκειμένου να εκτελέσει βολές για προπόνηση;

     Γράφτηκε πως υπάρχει σκοπευτική λέσχη στη Λαμία. Είναι σχετικά βολική για μένα. Ωστόσο, επειδή μένω Λιβαδειά, γνωρίζεται αν υπάρχει κι άλλη (περιφεριακά) που θα βόλευε;

    Και κάτι τελευταίο, εκτός από τους συναδέλφους που πιθανόν θα βρίσκονται στο σκοπευτήριο, θα υπάρχει και κάποιος ειδήμων στον οποίο να μπορώ να απευθυνθώ, ώστε να ζητήσω σκοπευτικές συμβουλές, όταν αυτό θα είναι απαραίτητο;

    Αυτά τα… λίγα! Προσβλέπω σε βοήθεια προκειμένου να λύσω τις απορίες μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Βασίλης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #89616

    Όχι φίλε Βασίλη , κάθε σκοπευτικός σύλλογος δεν έχει δικό του χώρο – σκοπευτήριο (μακάρι να είχαν αλλά…) .

    Στην Αττική έχει ο ΟΦΚΟ(Μαλακάσα) , ΠΑΡΝΗΣ(Μενίδι) , ΣΟΕΛ (Ελευσίνα) , καθώς και ο κυνηγετικός σύλλογος πειραιά στο σχιστό .

    Το επίπεδο τους κυμαίνεται σε θέμα ποιότητας από καλό μέχρι απαράδεκτο.

    Χώρο για δοκιμές επισήμως δεν έχει κανείς.

    Το κόστος για τα πιάτα είναι περίπου στα 4-5 € .Για τα φυσίγγια να υπολογίζεις άλλα τόσα.

    Για να ρίξεις απλά sporting δεν χρειάζεται να είσαι μέλος κάποιου σκοπευτικού συλλόγου . Χρειάζεται αν θέλεις να λάβεις μέρος σε αγώνες.

    Τα παραπάνω , όπως και πολλά άλλα έχουν (ξανά)απαντηθεί πολλές φορές . Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις τα σκοπευτικά θέματα από την αρχή και θα λυθούν πολλές από τις απορίες σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #89643

     Καλησπέρα φίλε Γιάννη. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα ψάξω καλύτερα τα σκοπευτικά θέματα του fοrum.

     Βασίλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #89647


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 04 Ιούνιος 2007



    [/indent]

    ————-
    Φιλικά ,

    Γιάννης Ανδρούτσος
    ———–
    Grandi campioni, diversa nazionalità, diversa età, diversi stili di vita e di tiro.
    Eppure tutti hanno una cosa in comune… vincono con un fucile Perazzi!!!

    και επειδη καποιοι δεν καταλαβαινουν τα ιταλικα,αντιθετως οπως κανουμε ο φιλος Γιαννης κ εγω σας μεταφραζω…..

     Μεγαλοι πρωταθλητες,διαφορετικης εθνικοτητας,διαφορετικης ηλικιας,διαφορετικου στυλ ζωης κ σκοπευσης.Και ομως ολοι εχουν ενα κοινο….κερδιζουν με ενα οπλο Perazzi!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #89658

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #106547

    Καλησπέρα και απο εμένα στην όμορφη κυνηγετική-σκοπευτική παρέα!! Έβαλα πρώτα ''κυνηγετική'' γιατί είμαι πρώτα κυνηγός, άρα μην με παρεξηγήσετε!!
    Εγώ βρίσκομαι στην Ρόδο και υπάρχει ένα σκοπευτήριο το οποίο θεωρώ πολύ καλό(δεν έχω πάει σε άλλα!).. Υπάρχει επίσης και ο ΣΚ.Ο.Ρ.(σκοπευτικός όμιλος Ρόδου).. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν η άδεια σκοπευτή που θέλω να βγάλω αφορά μόνον πύλινο στόχο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #106548

    Επίσης γνωρίζω πως ο ΣΚ.Ο.Ρ. δεν έχει ουδεμία σχέση με το παραπάνω σκοπευτήριο… Άρα τι γίνεται τώρα??
    Τέλος, λόγω επαγγέλματος, σε 2 χρόνια θα φύγω από το νησί..Άρα θα πρέπει να εγγραφώ σε άλλο σύλλογο..Άρα κάθε σύλλογος έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά από ότι κατάλαβα από τις συζητήσεις σας..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106549

    Μπορείς να γραφτείς σε οποιοδήποτε σύλλογο ασκεί την σκοποβολή στην Ελλάδα. Εκεί θα σου εκδώσουν σκοπευτική ταυτότητα ΔΕ. ΣΚ., με την οποία θα θεωρείσαι αθλητής της σκοποβολής. Το ΔΕ. ΣΚ. δεν αναφέρει αγώνισμα. Από εκεί και πέρα, κάποια αγωνίσματα έχουν περιορισμούς ως προς την κατοχή και μεταφορά του σκοπευτικού όπλου, όπως τα πυροβόλα τυφέκια και πιστόλια, όπου θα πρέπει να αγωνιστείς για ένα διάστημα με όπλο που θα σου διαθέτει ο σύλλογός σου πριν μπορέσεις να αγοράσεις δικό σου. Για τον πήλινο στόχο αρκεί το κλασσικό δελτίο κατοχής που σου βγάζει το αστυνομικό τμήμα. Για τα αεροβόλα δεν χρειάζεται τίποτα.

    Κάποιοι σύλλογοι κάνουν εκπτώσεις στις προπονήσεις των αθλητών τους, αρκεί βέβαια να έχουν σκοπευτήριο ή να έχουν συνεργασία με κάποιο. Αν χρειαστεί να μετοικήσεις, υπάρχει εγκύκλιος της σκοπευτικής ομοσπονδίας που το προβλέπει κι αυτό και σου δίνει το δικαίωμα μεταγραφής χωρίς να χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του συλλόγου σου.

    Για σκοπευτικούς συλλόγους που μπορεί να εξυπηρετούν το αγώνισμα που σε ενδιαφέρει στην περιοχή σου, αγόρασε το περιοδικό "Στόχαστρο", πήγαινε στην τελευταία σελίδα που έχει όλα τα σωματεία και άρχισε τα τηλέφωνα.

    Η ΣΚΟΕ χρεώνει 9 ευρώ τον χρόνο συνδρομή σε όλους τους αθλητές συν 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά την εγγραφή (την 1η φορά). Από εκεί και πέρα θα πληρώσεις και την όποια συνδρομή ζητάει ο σύλλογος. Κάποιοι σύλλογοι διαχωρίζουν τον απλό αθλητή στον οποίο δεν χρεώνουν συνδρομή με το μέλος, το οποίο πληρώνει συνδρομή και έχει δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι στις αρχαιρεσίες και συνήθως κάποιες εκπτώσεις στα έξοδα προπόνησης.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #106552

    Δυστυχώς δεν βγάζω άκρη!!
    Αρχικά τηλεφώνησα στον Σκοπευτικό όμιλο Ρόδου(ΣΚ.Ο.Ρ.) ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον είναι το όπλο λυμμένο και έχω μαζί μου την άδεια οπλοκατοχής και κυνηγιού δεν θα έχω πρόβλημα.. Δεν του έδωσα σημασία και προχώρησα λέγοντάς του πως θέλω να εκδώσω ΔΕ.ΣΚ. . Πάλι μου απάντησε πως ο ΣΚ.Ο.Ρ. απευθύνεται μόνο σε σκοπευτές πυροβόλων και πιστολιών! Τέλος με παρέπεμψε στον Όμιλο Σκοπευτών Δωδεκανήσου…
    Τηλεφωνώ αλλά δεν απαντούν.. Όταν έχω νέα θα σας πω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #349163

    Δυστυχώς δεν βγάζω άκρη!!
    Αρχικά τηλεφώνησα στον Σκοπευτικό όμιλο Ρόδου(ΣΚ.Ο.Ρ.) ο οποίος μου είπε πως εφ'όσον είναι το όπλο λυμμένο και έχω μαζί μου την άδεια οπλοκατοχής και κυνηγιού δεν θα έχω πρόβλημα.. Δεν του έδωσα σημασία και προχώρησα λέγοντάς του πως θέλω να εκδώσω ΔΕ.ΣΚ. . Πάλι μου απάντησε πως ο ΣΚ.Ο.Ρ. απευθύνεται μόνο σε σκοπευτές πυροβόλων και πιστολιών! Τέλος με παρέπεμψε στον Όμιλο Σκοπευτών Δωδεκανήσου…
    Τηλεφωνώ αλλά δεν απαντούν.. Όταν έχω νέα θα σας πω!

    Καλησπέρα Τριανταφυλε,

    Να συμπληρώσω και εγώ λίγο αυτά που έχουν αναφέρει παραπάνω τα παιδιά.
    Στην Ελλάδα έχουμε μια σκοπευτική ομοσπονδία (ΣΚΟΕ) αλλά πολλούς συλλόγους.
    1. Τυπικά και με βάση την ΚΥΑ που είναι σε ισχύ, οι κυνηγοί δεν μπορούν να πηγαίνουν στα σκοπευτήρια. Τα σκοπευτήρια είναι για τους σκοπευτές, δεν γίνετε στην πράξη αλλά να θυμάσαι ότι είναι στον αέρα. Μπορούν να το βάλουν πάντα σε ισχύ.
    2. Οι σύλλογοι παρόλο που στο καταστατικό τους μπορούν να καλύψουν όλα τα σκοπευτικά αθλήματα, ουσιαστικά χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες,
    Α) Σταθερού στόχου (πιστόλια, τουφέκια ραβδωτά)
    Β) Πρακτικής σκοποβολής (πιστόλια, τουφέκια ραβδωτά, τουφέκια λειόκανα) σε μια σκοποβολή που προσομοιάζει με σκοποβολή μάχης.
    Γ) Πήλινου στόχου (λειόκανα τουφέκια με λίγες διαφορές από το κυνηγετικό ανάλογα το είδος ΤΡΑΠ – ΣΚΗΤ – ΣΠΟΡΤΙΝ).

    Τυπικά αν εγγραφείς σε κάποιο σκοπευτικό σύλλογο και μετακομίσεις από τον τόπο που μένεις πρέπει να ζητήσεις από τον σύλλογο σου (και αφού εγκρίνει η ΣΚΟΕ- γίνετε τον Σεπτέμβριο κάθε έτους) να μεταγραφείς σε σκοπευτικό σύλλογο της περιοχής σου.

    Όταν εγγραφείς σε κάποιο σκοπευτικό σύλλογο και εκδοθεί η ταυτότητα η οποία είναι μοναδική σημαίνει ότι για τον μεν πήλινο στόχο μπορείς ελευθέρα να πας σε όποιο σκοπευτήριο θέλεις και να μάθεις να ρίχνεις ΣΚΗΤ ή ΤΡΑΠ να πηγαίνεις ελεύθερα να κάνεις την πλάκα σου ή να μαθαίνεις το όπλο σου στο ΣΠΟΡΤΙΝ.
    Για τα άλλα είδη όμως η νομοθεσία και η ΚΥΑ που είναι σε ισχύ έχει ιδιαιτερότητες είναι αυστηρή και έχει αρκετούς ελέγχους από την αστυνομία και όσον αφορά τα σκοπευτήρια αλλά ακόμα και εσένα σε σχέση πάντα με την άδεια οπλοκατοχής που κατέχεις.

    Για να μη φοβηθείς εξηγώ αμέσως, για να πάρεις π.χ ένα πιστόλι ή περίστροφο θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος τουλάχιστον ένα χρόνο σε σύλλογο να έχεις κάνει (αν δεν κάνω λάθος γιατί πέρασαν 10 χρόνια) οκτώ αγώνες, να το φυλάς σε χρηματοκιβώτιο, να το μεταφέρεις στο κουτί του από και προς το σκοπευτήριο, πυρομαχικά μπορείς να έχεις μέχρι πεντακόσια ανά διαμέτρημα να μαζεύεις και να παραδίδεις κάλυκες χρησιμοποιημένους κ.λ.π.
    Όσο για την άδεια οπλοκατοχής για πιστόλι ή περίστροφο ισχύει για τρία χρόνια θέλει εξαμηνιαίες θεωρήσεις αν ξεχάσεις να την ανανεώσεις ή να κάνεις την εξάμηνη θεώρηση την πάτησες και τέλος πάντων δεν υπάρχουν χαριστικές ρυθμίσεις.

    Εάν μπεις σε σκοπευτικά site θα δεις διάφορα σκοπευτικά προβλήματα και απόψεις.

    Τέλος μπορώ να σου πω ότι όπως έμαθα είναι είδη σε εξέλιξη από την περασμένη εβδομάδα συναντήσεις μεταξύ των εμπλεκομένων μερών για την κατάρτιση της καινούρια ΚΥΑ και ελπίζω να υπάρχει και κανένας φίλος των όπλων μέσα σ’ αυτούς.

    Τους κυνηγούς ποιος τους εκπροσωπεί είναι η ερώτηση.

    Έγραψα πολλά τέλος ._

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    zatoichi στις #349177

    Για να μη φοβηθείς εξηγώ αμέσως, για να πάρεις π.χ ένα πιστόλι ή περίστροφο θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος τουλάχιστον ένα χρόνο σε σύλλογο να έχεις κάνει (αν δεν κάνω λάθος γιατί πέρασαν 10 χρόνια) οκτώ αγώνες, να το φυλάς σε χρηματοκιβώτιο, να το μεταφέρεις στο κουτί του από και προς το σκοπευτήριο, πυρομαχικά μπορείς να έχεις μέχρι πεντακόσια ανά διαμέτρημα να μαζεύεις και να παραδίδεις κάλυκες χρησιμοποιημένους κ.λ.π.
    Όσο για την άδεια οπλοκατοχής για πιστόλι ή περίστροφο ισχύει για τρία χρόνια θέλει εξαμηνιαίες θεωρήσεις αν ξεχάσεις να την ανανεώσεις ή να κάνεις την εξάμηνη θεώρηση την πάτησες και τέλος πάντων δεν υπάρχουν χαριστικές ρυθμίσεις.

    Εάν μπεις σε σκοπευτικά site θα δεις διάφορα σκοπευτικά προβλήματα και απόψεις.

    Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι!!! Απλα εαν ενδιαφερεται για 22αρι (5,6 χιλ) τοτε ο χρονος αποκτησης ειναι 6μηνες, για πιστολια με διαμετρημα 9 χιλ χρειαζεται ενα χρονο και εαν θελει περισσοτερες πληροφοριες ο Τριαντάφυλλο εχω δει ενα σκοπευτικο site, εαν θελει ας το επισκευτει, ειναι το http://www.shooters.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #349186

    Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι!!! Απλα εαν ενδιαφερεται για 22αρι (5,6 χιλ) τοτε ο χρονος αποκτησης ειναι 6μηνες, για πιστολια με διαμετρημα 9 χιλ χρειαζεται ενα χρονο και εαν θελει περισσοτερες πληροφοριες ο Τριαντάφυλλο εχω δει ενα σκοπευτικο site, εαν θελει ας το επισκευτει, ειναι το http://www.shooters.gr

    Zatoichi, Τριαντάφυλλε καλησπέρα

    Το site που λες (www.shooters.gr) είναι για Πρακτική σκοποβολή.

    Τριαντάφυλλε, αν θέλεις για σκοποβολή πήλινου στόχου, όπως φαντάζομαι, δηλ. ΣΚΗΤ, ΤΡΑΠ, ΣΠΟΡΤΙΝ καλύτερος για να σε βοηθήσει είναι ο Leo που ασχολείτε και με το άθλημα, όσο για σύλλογο, θα ρωτήσεις ποιος σύλλογος υπάρχει στην Ρόδο που να κάνει Πήλινο στόχο. Σκοπευτήριο υπάρχει στην Ρόδο;

    Από το site http://www.shooting.org.gr της ΣΚΟΕ βλέπω ότι στην Ρόδο υπάρχει ο

    ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ
     ΒΑΣΙΛΟΠΑΙΔΟΣ ΜΑΡΙΑΣ 7 85100 – ΡΟΔΟΣ
     0241-22762 – 0241-27317 (Fax)

    Τα παρακάτω είναι τα στοιχεία της ΣΚΟΕ, επικοινώνησε για να διευκρινήσεις την όποια απορία σου. Όμως ισχύουν και τα παραπάνω.

    Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος
    Χρ. Βουρνάζου 14, ΑΘΗΝΑ 11521

    Τηλ. (210) 6454522 και 6454523
    Fax. (210) 6421595

    e-mail: info@skoe.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106613

    Κοίταξα το Στόχαστρο και πράγματι αυτόν τον σύλλογο αναφέρει συν άλλον έναν που είναι για πρακτική σκοποβολή αστυνομικών. Δεν ξέρω με τι αγώνισμα θέλεις να ασχοληθείς, αλλά στο σκοπευτήριο που πηγαίνεις μπορείς να ρωτήσεις τους σκοπευτές που συχνάζουν εκεί, τι ισχύει με τα σωματεία στο νησί και τι σου προτείνουν.

    Δώσε μας αν θέλεις πληροφορίες για το σκοπευτήριό σας. Είχα ακούσει ότι είχαν γίνει κάποιοι νησιωτικοί αγώνες sporting, πέρσυ αν δεν κάνω λάθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Τριαντάφυλλος στις #106932

    Ναι στο νησί έγιναν τα ''Island Games''. Πιο πολύ τουριστική αγώνες θεωρούντε!! Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανέναν σκοπευτή του τραπ ή του σκιτ που να είναι εγγεγραμένος…
    Μου είπαν να απευθυνθώ στον Όμιλο Σκοπευτών Δωδεκανήσου.. Ε λοιπόν επικοινώνησα και μου είπαν ότι ο ΣΚ.Ο.Ε. θα βγάζει νέες άδειες από τον Σεπτέμβρη!! Άρα να περιμένω μέχρι τότε??
    Επίσης λόγω επαγγέλματος, του χρόνου θα είμαι σε άλλο μέρος… Θα πρέπει να γράφομαι και να ξεγράφομαι??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106948

    Νομίζω ότι ένα τηλεφωνάκι στην ΣΚ.Ο.Ε. είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών και δεν το έχω πρόχειρο να στο δώσω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων