ΤΙ ΕΙΔΟΣ΄. ΨΑΡΕΜΑ–Κ ΤΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #115635

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
    ΜΟΝΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!! ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΕΛΩ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΝΟ ΟΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!
    ΠΟΥΡΝΑΡΙ -ΠΟΥΡΝΑΡΙ – ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥΡΝΑΡΙ, ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕΝΩ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!!!
    ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #355212

    Γνώριζες ότι το υποβρύχιο ψάρεμα με "μπουκάλες" ήταν και είναι παράνομο;

    ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #115673

    Το γνωρίζω φίλε μου ότι απαγορεύετε το ψαροντουφεκο με μπουκάλες καθώς και την ημέρα το ψαροντουφεκο και να φέρεις φακό για να ψαχνής της τρύπες.

    Την απάντηση πριν από εμένα την έδωσε ο ΤΡΟΜΟΣ στο εξωτερικό έχω κάνη ψαροντουφεκο με μπουκάλες .

    Στην Ελλάδα έχω βουτήξει στο ενενήντα της εκατό τον θαλασσών μας με μπουκάλες αλλά μόνο για κινηματογράφηση φωτογραφία και για εύρεση ναυαγίων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #115675

    Να πω και εγώ ότι δηλώνω αποκλειστικά κυνηγός του φτερού, υδρόβια , φάσες, μπεκάτσα, τρυγόνια , ορτύκια και λίγο στο τέλος τσιχλοκότσυφα.
    Ψάρεμα μόνο πέστροφα πάντα με πεταλούδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #355234

    [font=”Times New Roman”][size=3]Το γνωρίζω φίλε μου ότι απαγορεύετε το ψαροντουφεκο με μπουκάλες καθώς και την ημέρα το ψαροντουφεκο και να φέρεις φακό για να ψαχνής της τρύπες.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Την απάντηση πριν από εμένα την έδωσε ο ΤΡΟΜΟΣ στο εξωτερικό έχω κάνη ψαροντουφεκο με μπουκάλες .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Στην Ελλάδα έχω βουτήξει στο ενενήντα της εκατό τον θαλασσών μας με μπουκάλες αλλά μόνο για κινηματογράφηση φωτογραφία και για εύρεση ναυαγίων[/size][/font]

    Θεώρησα σωστό να γίνει η διευκρίνιση.Οπως το κυνήγι έτσι και το ψάρεμα διέπεται από νόμους πού όλοι οφέιλουμε να σεβόμαστε, καθώς και να κατακρίνουμε όσους θεωρούν ότι είναι υπεράνω νόμων.
    Κρίμα πάντως, μια καθαρά αθλητική δραστηριότητα όπως το υποβρύχιο ψάρεμα με ελέυθερη κατάδυση, όπου ακόμα και το όπλο βασίζεται στην πρωτόγονη αρχή του τόξου-βέλους, να συγχέεται με το ¨σκούπισμα" της υποβρύχιας ζωής που εκτελούν μπουκαλάδες, νυχτερινοί, δυναμιτιστές και κάθε λογής παράνομοι.
    Να είσαι καλά φίλε Ναβάχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #115690

    λατρης της πεστροφας και εγω…. πολυ ωραιο ψαρεμα… με πεταλουδα για μια ζωη!!!!χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #115722

    Δεν ειναι λιγοι που διθεν βουτανε με μπουκαλες για να εξερευνησουν το βυθο και την αλλη μερα ειναι εκει για κυνηγι μολις εντοπισουν τισ κρυψωνες ????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #355278

    [font=”Times New Roman”] Η παρανομία όπου και αν γίνετε και με όποιων τρόπο και αν γίνεται είναι παρανομία.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω μερικά άτομα που πάντα υποστηρίζουνε τον παράνομο γιατί είναι και εκείνη παράνομη πως μπορούνε να ρίχνουνε λάσπη και να αφήνουνε υπόνοιες για άτομα που έχουνε κάνη άπυρες καταγγελίες για διάφορες παρανομίες στο κυνήγι και το ψάρεμα.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Λόγο μεγάλης εμπειρίας μου στης καταδύσεις σε ενημερώνω φίλε μου ότι όποιος κατέβει με μπουκάλες να βρει τρύπες για ροφούς της βρίσκει από 20 μέτρα και κάτω άρα δεν μπορεί να βουτήξει ελεύθερα να πάρει το ψάρι. Και κανένας δύτης με άδεια δύτη δεν ρισκάρει την ταυτότητα του για ένα ψάρι.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Για να βουτήξεις με μπουκάλες στην Ελλάδα θέλει μεγάλη διαδικασία .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Άδεια από το λιμεναρχείο υπουργείο πολιτισμού και αρχαιοτήτων και ένα κάρο έγραφα που δεν μπορείς να φανταστής .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Άρα αυτά που έγραψες είναι στη σφαίρα της φαντασία σου κατά την ταπεινή μου γνώμη.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Και κάτι άλλο πρόσεχε στα αθηκια γιατί κυκλοφορούνε κάτι νεατερνταλ κυνήγι εκεί…….. :angry: :D :P :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #115752

    Εγώ γεννήθηκα σε βάρκα πηγαίνοντας την μάνα μου στο νοσοκομείο του νησιού.
    Ψαρεύω από τα 6 με τον παππού μου, σε δίχτυα, παραγάδια με ζωντανό ή με αθερίνα, ζόγκες και στα 15 μου για 2 καλοκαίρια σε επαγγελματικό διχτυάρικο στα βαθιά για μπαλάδες, αστακούς κτλ.
    Τώρα όποτε βρω ευκαιρία και μακρυά από Αθήνα, καθετή, συρτή βυθού και αφρού, για τσιπούρες/ λαυράκια από έξω (1 φορά) και με φίλους στο Ιόνιο για καλαμάρια (2 φορές φέτος)
    Στο κυνήγι "αγκιστρώθηκα" πριν 5 χρόνια και κόλησα, αλλά χωρίς σκυλί λόγω διαμερίσματος και με πολύ μικρή παρέα (λόγω απουσίας), το μόνο που …έμεινε είναι η …αγία τσίχλα.
    Όσοι θέλουν να με ….ελεήσουν στο κυνήγι και να ελεηθούν στο ψάρεμα είναι καλοδεχούμενοι (πάντα με συμμετοχή μου στα έξοδα)

    …Ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #355280

    Δεν ειναι λιγοι που διθεν βουτανε με μπουκαλες για να εξερευνησουν το βυθο και την αλλη μερα ειναι εκει για κυνηγι μολις εντοπισουν τισ κρυψωνες ????????

    Αυτό δεν είναι κατ'ανάγκη κακό.Θα πρέπει να έχεις και την ικανότητα να κατέβεις μετά με ελέυθερη κατάδυση στα-20 έως -30, και παραπάνω για τους πολύ ικανούς.
    Και αυτή η ικανότητα δεν έρχεται εύκολα, απαιτεί συχνή επαφή, συστηματική προπόνηση εντός και εκτός νερού, διατροφή και καλή ζωή και βέβαια γνώσεις ώστε να γίνεται με ασφάλεια.
    Για μένα, όποιος έχει την ικανότητα να ξεβραχώσει ένα ροφό στα -30, η να καρτερέψει τις συναγρίδες στα -25, έχει κάθε δικαίωμα να γυρίσει στην επιφάνεια με το τρόπαιό του.
    Ακόμα και αν το έχει εντοπίσει από πριν με τις μπουκάλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #355281

    [size=3][font=”Times New Roman”] Η παρανομία όπου και αν γίνετε και με όποιων τρόπο και αν γίνεται είναι παρανομία.[/font][/size]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω μερικά άτομα που πάντα υποστηρίζουνε τον παράνομο γιατί είναι και εκείνη παράνομη πως μπορούνε να ρίχνουνε λάσπη και να αφήνουνε υπόνοιες για άτομα που έχουνε κάνη άπυρες καταγγελίες για διάφορες παρανομίες στο κυνήγι και το ψάρεμα.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Λόγο μεγάλης εμπειρίας μου στης καταδύσεις σε ενημερώνω φίλε μου ότι όποιος κατέβει με μπουκάλες να βρει τρύπες για ροφούς της βρίσκει από 20 μέτρα και κάτω άρα δεν μπορεί να βουτήξει ελεύθερα να πάρει το ψάρι. Και κανένας δύτης με άδεια δύτη δεν ρισκάρει την ταυτότητα του για ένα ψάρι.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Για να βουτήξεις με μπουκάλες στην Ελλάδα θέλει μεγάλη διαδικασία .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Άδεια από το λιμεναρχείο υπουργείο πολιτισμού και αρχαιοτήτων και ένα κάρο έγραφα που δεν μπορείς να φανταστής .[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Άρα αυτά που έγραψες είναι στη σφαίρα της φαντασία σου κατά την ταπεινή μου γνώμη.[/size][/font]

    [font=”Times New Roman”][size=3]Και κάτι άλλο πρόσεχε στα αθηκια γιατί κυκλοφορούνε κάτι νεατερνταλ κυνήγι εκεί…….. :angry: :D :P :D [/size][/font]

    Και όμως, η θάλασσα είναι γεμάτη νυχτομπουκαλάδες, και όμως είναι εύκολο να βγάλεις μια σχολή κατάδυσης.
    Τα υπόλοιπα δεν τα κατάλαβα Ναβάχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #115756

    Φίλε μου ότι έχει γεμίσει η θάλασσα και το βουνό άσχετους αυτό είναι σίγουρο και δεν αμφιβάλλω ότι λυμαίνονται τα πάντα ορισμένα άτομα με χαμηλού επιπέδου αυτό εκτίμηση απέναντι στη φύση και τον εαυτό τους , νομίζοντας ότι αν κάνουνε περισσότερα ψάρια η θηράματα θα ανέβουνε στα μάτια τον άλλων και στην τελική γίνονται γελοίοι και χάνουνε την μαγεία και την περιπέτεια σε αυτό που κάνουνε.

    Μίλησα για δύτες και όχι μπουκαλακιδες που αγοράζουνε την φιάλη έκτακτης ανάγκης και βουτάνε για ένα ψάρι.

    Το να βγάλεις μια σχολή κατάδυσης είναι εύκολο και να πάρεις ένα με δύο αστερία αλλά αυτό δεν σου δίνη το δικαίωμα να βουτάς πουθενά στην Ελλάδα μεμονωμένος αλλά μόνο με γκρουπ σε ορισμένες περιοχές της Ελλάδας και αυτές πόλη λίγες.

    Η κάρτα που σου δίνουνε έχει σαν χρίση να μπορείς να γεμίζεις μπουκάλες και να αγοράζεις αν και έχεις γνωστό με τέτοια ήδη στα δίνη χωρίς χαρτιά.

    Καμία σχολή στην Ελλάδα κατάδυσης δεν μπορεί ακόμα να δώσει άδεια επαγγελματία αυτόνομου δύτη άρα όποιος έχει ταυτότητα δύτη από την Ελλάδα είναι παράνομος για την ελληνική πολιτεία.

    Την άδεια εξασκήσεως αυτόνομου δύτη ανεξαρτήτου βάθους (πεντε αστέρια ) την έχω πάρει μετά από εξάμηνη σχολή στο Μαϊάμι και μετά από μετάφραση στο ελληνικό προξενείο την μετέτρεψα στα ελληνικά και έτσι έχω την άδεια εξασκήσεως δύτη στην Ελλάδα πλην από τα μόνιμα βατράχια του πολεμικού ναυτικού σαν πολίτες είναι πολύ λίγη με νόμιμοι άδεια σχεδόν δέκα με δεκαπέντε άτομα .

    Ελπίζω να σου έλισσα της απορίες σου τώρα αν κάτι δεν έχω εξήγηση γράψτο μου και εγώ θα στο εξηγήσω ευχαρίστως και δεν είναι ειρωνεία αυτό που γράφω.

    Υ.Σ. για τα βάθη γράφεις στην ελεύθερη κατάδυση είναι απαγορευτικά για τον ανθρώπινο οργανισμό χωρίς μπουκάλες γιατί η πίεση που δέχεται το σόμα σε αυτά τα βάθη είναι εκατόν πενιντα κιλά πίεση κατά ένα εκατοστό του σόματος άρα δεν μπορείς να κατέβεις και να σημαδέψεις η να κάνης καρτέρι σε ψάρι και να το χτυπήσεις και να ανέβεις στην επιφάνια όσο και αν έχεις καλή φυσική κατάσταση η φοβερή εκπαίδευση στην άπνοια. Κυνός η πίεση σε μπαρ μεταφράζετε σε αυτά τα βάθη σε 2 ατμοσφαιρικές και 4 υδροστατικές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #115764

    Επαγγελματίας δύτης; Δεν αναφέρομαι σε αυτούς.
    Ερασιτέχνες αυτόνομοι δύτες; Υπάρχουν πάμπολλοι, κάτοχοι ενός η δύο αστεριών και δυστυχώς ένα ποσοστό χρησιμοποιεί την εκπαίδευσή του για ψάρεμα.
    Αυτόνομη κατάδυση για λόγους αναψυχής σε θαλάσσιες περιοχές που δεν χαρακτηρίζονται αρχαιολογικές: χρειάζεσαι ειδική άδεια;;;;;
    Φιάλη εκτάκτου ανάγκης; Τι να την κάνεις όταν έχεις τις κανονικές και τα αστέρια.
    Παρ'ολα αυτά…
    Δεν έχω ασχοληθεί με την αυτόνομη και όσον αφορά τις άδειες και τα αστέρια δεν θα είμαι απόλυτος και θα δεχθώ αυτά που λές.
    Εχω ασχοληθεί όμως συστηματικά με το υποβρύχιο ψάρεμα με άπνοια συστηματικά για μια 20 ετία τουλάχιστον, και έχω συναντήσει κάθε παρανομία και ξέρω πως γίνεται και από ποιούς.
    Οσο για τα μέτρα πού αναφέρω, είναι πέρα από κάθε αμφισβήτιση.Και μιλάω για επιχειρησιακά βάθη, όχι για ρεκόρ βάθους, καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο. Απορώ Ναβάχο, πως εσύ, άνθρωπος της θάλασσας αγνοείς τις δυνατότητες των ελεύθερων δυτών.
    Ριξε μια ματιά στις σχολές ελέυθερης κατάδυσης, δές σε τι μέτρα είναι τα επίπεδα-αντίστοιχα των αστεριών της αυτόνομης άν θέλεις- δές και το παγκόσμιο ρεκόρ ανα κατηγορία και θα εκπλαγείς.
    Επικίνδυνο το βάθος, ναί.
    Απαγορευτικό, όχι. Το ανθρώπινο σώμα αντέχει στην πίεση, χάρις σε πρωτόγονα αντανακλαστικά πού εξακολουθούν να υπάρχουν, τα ίδια που υπάρχουν στα δελφίνια, φάλαινες, φώκιες και άλλα θαλάσσια θηλαστικά. Η επιστήμη εξακολουθεί να μελετά και να ανακαλύπτει γύρω από αυτά.

    Χωρίς ίχνος παρεξήγησης και ειρωνίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #116019

    εγω οπως μου αρεση το κυνηγι ετσι και το ψαρεμα τα οποια ακολουθησα τα βηματα του πατερα μου εκηνος του παππου και παει λεγοντας στο κυνηγι προτημο το κυνηγι τις μπεκατσας-περδικας-ορτυκι-με τα σκυλακια μου και μετα φασσα-τρυγονι-τσιχλα υδροβια μονο οταν παω στο χωριο τις γυναικας μου Ζαρκαδια Καβαλας και εχουμαι κυνηγιση πρωτα τις μπεκατσες και τις φασσες τωρα στο ψαρεμα ασχολουμε πολυ με το ψαρεμα τις συρτης βυθου καλαμαρια-χταποδια-καθετη-παραγδι με το τχυπλωο μου ενα 6μμ τις draco επισεις ειμαι και προεδρος των ερασειτεχνων αλειεων Λαυριου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    DE LUXE στις #116026

    Καλησπερα.Εμενα απο κυνηγι με μαγεψαν οι φασσες,οι περδικες και το αγριογουρουνο.Απο ψαρεματα αχολουμαι,με το ψαροτουφεκο(ψαχτηρι κυριως),καμια πεταχτη με τον πατερα μου και με το ψαρεμα πεστροφας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων