ΤΙ ΕΙΔΟΣ΄. ΨΑΡΕΜΑ–Κ ΤΙ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 31 έως 33 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #355539

    [font=”Times New Roman”]Φίλε μου ότι έχει γεμίσει η θάλασσα και το βουνό άσχετους αυτό είναι σίγουρο και δεν αμφιβάλλω ότι λυμαίνονται τα πάντα ορισμένα άτομα με χαμηλού επιπέδου αυτό εκτίμηση απέναντι στη φύση και τον εαυτό τους , νομίζοντας ότι αν κάνουνε περισσότερα ψάρια η θηράματα θα ανέβουνε στα μάτια τον άλλων και στην τελική γίνονται γελοίοι και χάνουνε την μαγεία και την περιπέτεια σε αυτό που κάνουνε.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Μίλησα για δύτες και όχι μπουκαλακιδες που αγοράζουνε την φιάλη έκτακτης ανάγκης και βουτάνε για ένα ψάρι.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Το να βγάλεις μια σχολή κατάδυσης είναι εύκολο και να πάρεις ένα με δύο αστερία αλλά αυτό δεν σου δίνη το δικαίωμα να βουτάς πουθενά στην Ελλάδα μεμονωμένος αλλά μόνο με γκρουπ σε ορισμένες περιοχές της Ελλάδας και αυτές πόλη λίγες.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Η κάρτα που σου δίνουνε έχει σαν χρίση να μπορείς να γεμίζεις μπουκάλες και να αγοράζεις αν και έχεις γνωστό με τέτοια ήδη στα δίνη χωρίς χαρτιά.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Καμία σχολή στην Ελλάδα κατάδυσης δεν μπορεί ακόμα να δώσει άδεια επαγγελματία αυτόνομου δύτη άρα όποιος έχει ταυτότητα δύτη από την Ελλάδα είναι παράνομος για την ελληνική πολιτεία.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Την άδεια εξασκήσεως αυτόνομου δύτη ανεξαρτήτου βάθους (πεντε αστέρια ) την έχω πάρει μετά από εξάμηνη σχολή στο Μαϊάμι και μετά από μετάφραση στο ελληνικό προξενείο την μετέτρεψα στα ελληνικά και έτσι έχω την άδεια εξασκήσεως δύτη στην Ελλάδα πλην από τα μόνιμα βατράχια του πολεμικού ναυτικού σαν πολίτες είναι πολύ λίγη με νόμιμοι άδεια σχεδόν δέκα με δεκαπέντε άτομα .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Ελπίζω να σου έλισσα της απορίες σου τώρα αν κάτι δεν έχω εξήγηση γράψτο μου και εγώ θα στο εξηγήσω ευχαρίστως και δεν είναι ειρωνεία αυτό που γράφω.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Υ.Σ. για τα βάθη γράφεις στην ελεύθερη κατάδυση είναι απαγορευτικά για τον ανθρώπινο οργανισμό χωρίς μπουκάλες γιατί η πίεση που δέχεται το σόμα σε αυτά τα βάθη είναι εκατόν πενιντα κιλά πίεση κατά ένα εκατοστό του σόματος άρα δεν μπορείς να κατέβεις και να σημαδέψεις η να κάνης καρτέρι σε ψάρι και να το χτυπήσεις και να ανέβεις στην επιφάνια όσο και αν έχεις καλή φυσική κατάσταση η φοβερή εκπαίδευση στην άπνοια. Κυνός η πίεση σε μπαρ μεταφράζετε σε αυτά τα βάθη σε 2 ατμοσφαιρικές και 4 υδροστατικές.[/font]

    Kαλο ειναι οταν γραφουμε κατι εαν δεν το γνωριζουμε καλα καλυτερα να αποφευγουμε γιατι παραπληροφορουμε τον κοσμο που μας διαβαζει!!!Λοιπον το ανθρωπινο σωμα αποτελειται απο τουλαχιστον 80% νερο και οπως ξερουμε τα υγρα ειναι ασυμπιεστα!Το ρεκορ στην ελευθερη καταδυση εχει ξεπερασει κατα πολυ τα 100 μετρα και η απνοια ειναι 12 λεπτα και16 δευτερα!!! Ολοι οι καλοι ψαροτουφεκαδες ψαρεβουν μεταξυ 20 και30 μετρων! Ο Γιαννης Σιδερης ψαρευει ανετα στα 40 μετρα και για αυτο το λογο πηρε και τη δευτερη θεση στο παγκοσμιο στο ψαροτουφεκο που εγινε αν θυμαμε καλα στη Βραζιλια! Οσο για την αυτονομη καταδυση εχει ελευθερωθει εδω και δυο χρονια και βουτας παντου χωρις ειδικη αδεια. Απορω πως δεν το γνωριζεις αφου λες οτι εισαι του χωρου!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #355569

    Kαλο ειναι οταν γραφουμε κατι εαν δεν το γνωριζουμε καλα καλυτερα να αποφευγουμε γιατι παραπληροφορουμε τον κοσμο που μας διαβαζει!!!Λοιπον το ανθρωπινο σωμα αποτελειται απο τουλαχιστον 80% νερο και οπως ξερουμε τα υγρα ειναι ασυμπιεστα!Το ρεκορ στην ελευθερη καταδυση εχει ξεπερασει κατα πολυ τα 100 μετρα και η απνοια ειναι 12 λεπτα και16 δευτερα!!! Ολοι οι καλοι ψαροτουφεκαδες ψαρεβουν μεταξυ 20 και30 μετρων! Ο Γιαννης Σιδερης ψαρευει ανετα στα 40 μετρα και για αυτο το λογο πηρε και τη δευτερη θεση στο παγκοσμιο στο ψαροτουφεκο που εγινε αν θυμαμε καλα στη Βραζιλια! Οσο για την αυτονομη καταδυση εχει ελευθερωθει εδω και δυο χρονια και βουτας παντου χωρις ειδικη αδεια. Απορω πως δεν το γνωριζεις αφου λες οτι εισαι του χωρου!!!

    [font=”Times New Roman”]Φίλε μου εκανε πρόταση ο βουλευτής της Ν.Δ. ο Καμένος που ασχολείται και ο ίδιος με αυτόνομη και ελεύτερη κατάδυση στη βουλή πριν δυο χρόνια να γίνει ελεύθερη η κατάδυση με μπουκάλες στην χώρα μας και απορρίφτηκε.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Η περιοχές που είχε αφήσει εκτός ήτανε η αρχαία Κόρινθος μερικά μέρη στην Νάξο στην Κρήτη στην Σαμοθράκη και σε μερικά μερί ακόμα που δεν θυμάμαι λόγο αρχαιοτήτων.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Η αρχαιολογική εφορία έκρινε ότι η χώρα μας είναι διάσπαρτη με αρχαία και έτσι δεν υλοποιήθηκε.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Για το 80% του σόματος μας που είναι με νερό και δεν συμπιέζεται σου απαντώ.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζότανε αποσυμπιέσει μετά από κατάδυση με μπουκάλες και μετά τα 40 ή 50 μέτρα αναλόγως τον δύτη πρέπει να βουτήξει με μίγματα και να κάνη συνέχεια εξισορρόπηση πίεσης [/font]

    [font=”Times New Roman”]Αυτούς τους πίνακες κατάδυσης με αναπνευστικές συσκευές τους έχει τελειοποιήσει ο κουστο και μάλιστα ήταν ο πρώτος που δούλεψε τα μίγματα.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Τώρα για τα μέτρα που μου λες για την ελεύθερη κατάδυση δεν αμφιβάλλω μέχρι ενός ορίου τα μέτρα στην θάλασσα και τα θαλάσσια ρεύματα δεν έχουνε καμία σχέση με τα μέτρα της ξηράς .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Και επειδή εσύ είσαι στο χώρο και εγώ όχι έπρεπε να ξέρης τη γράφεις και τη λες όσο αφορά την αυτόνομη κατάδυση .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Η τελευταία δουλεία που συνεργάσθηκα σαν δύτης ήταν στο κοστακος και ο μόνος δύτης που πήρε το ρίσκο να κατέβει ήταν ο Θοκταρηδης .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Και το πλάνο για την κατάδυση με την ανάδυση το βγάλαμε μαζί με τρία άτομα ακόμα .[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #116118

    Αποσυμπιεση μονο στην αυτονομη γινετε απο καποια μετρα και κατω γιατι το μονο πραγμα στον οργανισμο που συμπιεζετε ειναι ο πνευμονας και τα ιγμορια που περιεχουν αερα με συνεπεια να τροφοδοτοθν το αιμα με παραπανισιο αζωτο! Στην ελευθερη καταδυση με την μια αναπνοη που περνεις το μονο που ανεβενει στον οργανισμο ειναι το διοξειδιο το οποιο σου δημιουργει την αισθηση του σκασιματος! Ο ελευθερος δυτης κινδινευει απο υποξια και ανακοπη λογω ελειψης οξυγονου στο αιμα!Οσο πιο καλη φυσικη κατασταση και υδροβιοτητα εχει κανεις τοσο πιο βαθια μπορει να παει! Και σιγουρα μπορει να παει πολυ πιο βαθεια απο οτι με μπουκαλες,διαρκεια δεν μπορει να εχει!!!

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 31 έως 33 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων