Τα σκυλιά πάνε παραλία ;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #88436

    Αγαπητοί φίλοι νόμιζα ότι με ξέρετε καλύτερα.  Φυσικά και δεν θα πήγαινα με τον σκύλο μου σε μια παραλία που δεν βρίσκεις χώρο να απλώσεις την πετσέτα σου ή τέλος πάντων κάπου που να έχει πολύ κόσμο.  Μιλάω για περιπτώσεις όπως αυτή που είπε ο Φάνης, σε μια μεγάλη παραλία με ελάχιστο κόσμο να έρχεται ο άλλος και να σου κάνει τον  αστυνόμο. Τις ακαθαρσίες του σκύλου μου τις μαζεύω πάντα ακόμα και όταν δεν είμαι στην παραλία. Όσο για τον σεβασμό, την ελευθερία και την καθαριότητα… ξανασκεφτείτε το και πείτε μου αν σέβεται ο άλλος την ελευθερία σας όταν λερώνει μέσα στην θάλασσα ή όταν φέρνει το ιστιοφόρο του ελάχιστα μέτρα από την παραλία που νομίζετε ότι πάνε οι τουαλέτες τους;

     

    Τέλος πάντων το θέμα είναι μεγάλο αλλά με την προϋπόθεση ότι τηρείς τους κανόνες της λογικής όταν παίρνεις τον σκύλο σου μαζί, υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος ναι ή όχι;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #345701

    Σκούρα τα πράγματα Φάνη και ΑΝΤΟΝΙΟ…

      

    Μια ατέλειωτη δικαστική περιπέτεια, με «νικητή» τον πανάρχαιο Γενικό Κανονισμό Λιμένα…
    Put the pet… όξω απ’ το νερό!

    Γράφαμε, πριν από δύο Δευτέρες, για το τι ισχύει σχετικά με την παρουσία σκύλων (και γενικά, ζώων) σε παραλίες όπου ήδη υπάρχουν λουόμενοι. Οτι, δηλαδή, κάτι τέτοιο το απαγορεύει ο Γενικός Κανονισμός Λιμένα και, συγκεκριμένα, το άρθρο του 230. Για το σημαντικό αυτό θέμα αναδημοσιεύουμε σήμερα σχετικό άρθρο (από το περιοδικό «THALASSA» – αυτό, υποθέτω, σημαίνει «Θάλασσα») του αναγνώστη μας και συνεργάτη του παραπάνω περιοδικού κ. Γιάννη Βλάχου, δικηγόρου.

    Διαβάζοντάς το, θα καταλάβετε γιατί σας συμβούλευσα «αν κάποιος λουόμενος διαμαρτυρηθεί που ο σκύλος σας κάνει μπάνιο μαζί σας, πάρτε τον (το σκύλο σας) και φύγετε. Μην μπλέξετε…». Ακολουθεί το κείμενο του κ. Γιάννη Βλάχου:

    «Σε κάποια παραλία της λεωφόρου Αθηνών – Σουνίου, της τοπικής αρμοδιότητας του Λιμεναρχείου Λαυρίου (όχι οργανωμένη πλαζ λουομένων), μια κυρία βούτηξε στο νερό με το σκύλο της… Κάποιος κύριος, βλέποντας το σκυλί χωρίς περιλαίμιο εμβολίων, ζήτησε από την κυρία να βγάλει το pet έξω από το νερό, φοβούμενος τη μετάδοση ασθενειών από ζώο σε άνθρωπο. Καθώς η κυρία αρνήθηκε, ο κύριος κάλεσε το Λιμενικό. Η κυρία δεν πείστηκε ούτε από το λιμενικό όργανο. Και, έτσι, ο κύριος έχασε το μπάνιο του.

    Η συνέχεια δόθηκε στο Ειρηνοδικείο Καλλιθέας, που δέχθηκε τη σχετική αγωγή του κυρίου για ηθική βλάβη από την προσβολή της προσωπικότητάς του (έχασε το μπάνιο του, από το φόβο της πιθανής προσβολής του από μεταδοτική ασθένεια) και υποχρέωσε την κυρία να παραλείπει το μέλλον άλλη προσβολή και να καταβάλει σαν χρηματική ικανοποίηση 300 ευρώ.

    Να όμως που το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, δικάζοντας την έφεση της κυρίας, εξαφάνισε την προηγούμενη απόφαση, θεωρώντας ότι στις ελεύθερες παραλίες ο καθένας είναι ελεύθερος να απολαμβάνει το μπάνιο του μαζί με το pet. Μάλιστα, προχώρησε σε μια συσταλτική ερμηνεία της σχετικής διάταξης του Γεν. Κανονισμού Λιμένα (άρθρο 230 & Ιζ’), η οποία έχει γενικότερη σημασία, σχετικά με το τι θεωρείται “χώρος λουομένων” (αφορά και τους περιορισμούς της κίνησης των μηχανοκίνητων σκαφών).

    Σύμφωνα λοιπόν με τους δικαστές του Πολυμελούς Πρωτοδικείου, ναι μεν το παραπάνω άρθρο απαγορεύει την κυκλοφορία και το λούσιμο ζώων σε χώρους λουομένων, ωστόσο δεν κάνει διάκριση ανάμεσα σε οργανωμένες πλαζ και ελεύθερες. Συνεπώς (πολύ σωστά κατά την ταπεινή μου γνώμη), το Πολυμελές Πρωτοδικείο ερμήνευσε με τη στενή έννοια το “χώρο λουομένων” ως χώρο στον οποίο αίρεται ο κοινός σε όλους χαρακτήρας του αιγιαλού προς όφελος αποκλειστικά των λουομένων, δηλαδή έχουμε μια οργανωμένη πλαζ. Μόνο εκεί, σύμφωνα με την απόφαση του Πρωτοδικείου, ισχύει το παραπάνω άρθρο του Γεν. Κανονισμού Λιμένα.

    Ομως η αντιδικία συνεχίστηκε και φτάσαμε σε νέα ανατροπή, με την υπ’ αριθ. 175/2005 απόφαση του Αρείου Πάγου Τμ. Α’ (Νομ. Βήμα 53/11). Το Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο αναίρεσε την παραπάνω απόφαση 2130/03 του Πολ. Πρωτοδικείου Αθηνών. Ο Αρειος Πάγος έκρινε ότι σε όλες τις παραλίες στις οποίες έχει εφαρμογή ο Γεν. Κανονισμός Λιμένα απαγορεύεται η κυκλοφορία και το λούσιμο των ζώων. Μάλιστα, ο Αρειος Πάγος ρητά δέχτηκε ότι και μόνο η απλή παρουσία στην παραλία ενός εμβολιασμένου pet (εφόσον δεν γίνεται κάποια διάκριση για τα είδη των ζώων στο Γεν. Καν. Λιμένα) οδηγεί αντικειμενικά στην προσβολή της προσωπικότητας του κάθε λουομένου στην περιοχή, ο οποίος έχει νόμιμο και βάσιμο δικαίωμα να απαιτήσει χρηματική ικανοποίηση, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει ότι έπαθε κάποια συγκεκριμένη βλάβη (από το pet).

    Δεν γνωρίζουμε, σε όλη αυτήν την ιστορία, αν επιβλήθηκε και διοικητικό πρόστιμο στην κυρία με το σκύλο, με βάση το παραπάνω άρθρο του Γεν. Κανονισμού Λιμένα. Γιατί, αν υπήρξε διοικητική προσφυγή της κυρίας κατά της απόφασης επιβολής προστίμου, τότε η διάταξη θα ερμηνευτεί με κριτήριο τη συνταγματικότητά της από τον αρμόδιο διοικητικό δικαστή. Βέβαια, και ο Αρειος Πάγος έχει τέτοια εξουσία, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την άσκησε, αποδεχόμενος, ως έχει, έναν παρωχημένο Κανονισμό Λιμένα που στις αόριστες και αντιφατικές διατάξεις του (και αυτό το γνωρίζουμε καλά εμείς οι ερασιτέχνες ψαράδες) τσουβαλιάζει την καθημερινότητα των ανθρώπων (άρα και την προσωπικότητά τους) σε συνθήκες προ πεντηκονταετίας».

    * Καταλάβατε; Γι’ αυτό σας λέω: Προσοχή μην πέσετε στην (απηρχαιωμένη) λούμπα του Γεν. Κανονισμού Λιμένα. Πάντως, αν τυχόν πέσετε και σας επιβληθεί πρόστιμο, ο κ. Βλάχος, ως νομικός, συμβουλεύει να προσφύγετε στο διοικητικό Πρωτοδικείο, όπου, πιθανόν, θα δικαιωθείτε.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ – 18/09/2006

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #88464

    Κατά την ταπεινή μου άποψη η Cougar έχει δίκιο. Δεν συζητάμε για πολυσύχναστες παραλίες ή αυτές που έχουν χαρακτηριστεί «πλαζ».

    Μια άκρη σε οποιοδήποτε μέρος μου υποδείξει η πολιτεία.

    Στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές συζήτησα με τους υποψήφιους για καθορισμό τοποθεσιών, μένω σε περιοχή με χιλιόμετρα παραλίων. Όλοι ήταν ενθουσιασμένοι με την ιδέα αλλά κανείς δεν ξεστόμισε σχετικά στους προεκλογικούς του λόγους, μετά έμαθα πως τους έπεισαν πως θα υπήρχε αντίδραση από πολλούς.

    Συνάδελφοι, σκύλος στην παραλία δεν σημαίνει (μόνο) επίδειξη ή αποκοντριακή σκυλοφιλία. Σημαίνει εκπαίδευση και άσκηση και μάλιστα από τις καλύτερες ασκήσεις του σκύλου.

    Σε προηγούμενο σχετικό θέμα είχα αναφέρει κάποια περιστατικά που μου έχουν συμβεί και πως αισθάνομαι «περιθωριακός» ακόμα και σε μέρη που δεν υπάρχει ψυχή, από κάπου θα ξεφυτρώσει κάποιος για να σου κάνει κήρυγμα για τους «αχινόκοκους» κλπ.

    Και η απορία μου παραμένει: έχω τους σκύλους μου ταυτοποιημένους, εμβολιασμένους, υγιείς, αποπαρασιτωμένους και όλα αυτά αποδεικνύονται με τα βιβλιάρια τους που μπορώ να έχω πάντα μαζί μου. Είναι καθαροί και δεν βρωμάνε (στεγνοί ή βρεγμένοι), είναι υπάκουοι και δεν ενοχλούν κανένα, αν λερώσουν… θα καθαρίσω,  αυτά αποδεικνύονται επί τόπου. Πάω σε μία απόμερη περιοχή χωρίς κόσμο, αλλά με πολλά αδέσποτα που λιάζονται, κολυμπάνε, ξεσκίζουν τα σκουπίδια που οι «καλοί» λουόμενοι είχαν παρατήσει, και λερώνουν όπου τους έρθει. Κάποιος ηλικιωμένος «Ελληνοαμερικάνος» έρχεται ασθμαίνοντας από πολύ μακριά (αφού πέρασε ανάμεσα από τόσα αδέσποτα) για να μου κάνει μαθήματα υγιεινής. Για σιγά βρε παιδιά, εγώ δεν έχω δικαιώματα; Εγώ δεν αισθάνομαι κοινωνική καταπίεση όταν μου στερούν τις προσωπικές μου επιλογές; Μόνο εγώ πρέπει να σέβομαι τις ανάγκες, τις επιθυμίες και τα «έτσι θέλω» του πλησίον μου.

    Αγαπητή Cougar από όσα γνωρίζω, χωρίς να ξέρω την πραγματική νομική θέση, απαγορεύεται το μπάνιο των σκύλων όπου είναι αναγνωρισμένη πλαζ και όπου οι δήμοι έχουν πινακίδα. Αν είναι έτσι αδίκως μου την «πέφτουν». Ας τα βάζουν τουλάχιστον με σε όσους πραγματικά ενοχλούν, και εδώ θα συμφωνήσω πως υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν με τον σκύλο τους σε έναν δημόσιο χώρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #88465

    Να διευκρινίσω πως όταν έγραφα το προηγούμενο μήνυμα μου δεν είχα διαβάσει το τελευταίο της Cougar, προφανώς γράφαμε μαζί. Πάντως οι απορίες μου παραμένουν, νόμιμες ή παράνομες.

    Λετε να κάνω μηνύσεις σε δημάρχους κοινοτάρχες και λιμενικούς που επιτρέπουν στα αδέσποτα να παραβιάζουν το νόμο;    

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #88499

    Ερώτηση στα βράχια μπορώ δηλαδή να κάνω μπάνιο την σκύλο μου???

    Και το ρωτάω γιατι αιγιαλός και παραλία νοείται συμφωνα με τα νομικά της δουλείας μου (τοπογραφικά) κάθε σημείο που εφάπτεται στη θάλασσα. Οπότε σύμφωνα με τον αναφερόμενο κανονισμό σκύλος και θάλασσα  είναι ένοιοιές που στην Ελλάδα θεωρούνται παραλλήλες,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #345714

    Εγώ πάντως αύριο θα πάω τον σκυλάκο μου για μπάνιο. Θα κάνει και ζέστη.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #88553

    προσεχε μονο μην πας κοντα στις παραξενες γριεςκαι σε παρουν με τα αντιλιακα στο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #88621

    Αγαπητέ Kalliston Hellas μετά από αρκετή έρευνα που έκανα (με ενδιέφερε προσωπικά το θέμα) και χωρίς την βοήθεια του THEOD (αφού μας την αρνήθηκε πεισματικά) κατέληξα σε αυτό που λέει το άρθρο που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα.  Ισχύει ο Γενικός Κανονισμός Λιμένος, άρθρο 230 § ιζ ο οποίος απαγορεύει την κυκλοφορία και το λούσιμο των σκύλων σε χώρο λουομένων. Από ότι μου είπε ο κος Βλάχος, δικηγόρος, εάν κάποιος γνωρίζει τον κανονισμό και καλέσει το λιμεναρχείο ο λιμενικός είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει πρόστιμο για προσβολή της προσωπικότητας του λουόμενου. Φυσικά υπάρχει ο νόμος Ν. 3170/03 σύμφωνα με τον οποίο τα σκυλιά πρέπει να είναι με λουρί ή ελεγχόμενα δίπλα στον κάτοχό τους, σε όλους τους δημόσιους χώρους, και να μην δημιουργούν φασαρία.  Οπότε αν υπάρξει διαμάχη η οποία θα καταλήξει σε Διοικητικό Πρωτοδικείο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δικαιωθούμε. 

    Αυτά και με την ευκαιρία να ευχηθώ καλές διακοπές σε όλους μια και σε λίγες μέρες θα φύγω για Αμερική (ναι θα ησυχάσετε από εμένα!!! – φωτοβολίδες, χειροκροτήματα, ζητωκραυγές )  για αρκετό καιρό, να περάσετε ένα πολύ όμορφο καλοκαίρι.

     

    Υ.Γ. Black Pilum πως πήγε το μπάνιο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #88627

    Cougar ευχαριστώ, ο.κ. έχω κάνει και άλλες παρανομίες στην ζωή μου.

    Θα μας λείψεις, αν… και αν θες ,μπορείς να μας γράφεις σε λατινικά στοιχεία.

    Καλή επιτυχία για όποιον λόγο πας εκεί.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #345739

    Μια χαρά αγαπητή  cougar. Το καταχαρήκαμε, εγώ και το κουτάβι μου.

    Έχω την πολυτέλεια να ξέρω ακόμα αρκετά κομμάτια παραλίας που αν δεν είσαι από την περιοχή δεν τα βρίσκεις ποτέ.

    Υ.Γ. Καλά να περάσεις, και επειδή δεν έχω βεγγαλικά να ρίξω μπαλωθιές;    

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #88704

    Αγαπητέ Kalliston Hellas στο συγκεκριμένο θέμα και εγώ παρανομούσα και θα συνεχίσω να παρανομώ… και αν τυχόν με πιέσουν πολύ θα αφήσω τον σκύλο μου να επιβάλλει την τάξη…  

     

    Black_Pilum, κοίτα να το χαρείς όσο μπορείς τώρα που φεύγω, ρίξε και τις μπαλωθιές σου γιατί όταν γυρίσω θα σε βασανίσω μέχρι να ομολογήσεις μία-μία όλες τις ερημικές παραλίες που ξέρεις.

     

    Σας ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σας τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να πραγματοποιήσω ένα νέο όνειρο και αυτό το ταξίδι θα με φέρει πιο κοντά στον στόχο μου γι’ αυτό είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να το προγραμματίσω.  Να ’στε πάντα καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #88705


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 08 Mάϊος 2007


    Αγαπητέ Kalliston Hellas μετά από αρκετή έρευνα που έκανα (με ενδιέφερε προσωπικά το θέμα) και χωρίς την βοήθεια του THEOD (αφού μας την αρνήθηκε πεισματικά) …. ;;;

     

    Προσωπικά σήμερα είδα το θέμα αυτό, μιας και είμαι πολύ απασχολημένος επαγγελματικά σε 12ωρη βάση, θα βρίσκομαι παράλληλα σε εκπαιδευτικό σεμινάριο για πολύ ακόμη και ταυτόχρονα πρέπει να τελειώσω ένα βιβλίο ιστορικό για το χωριό μου. 

    Επομένως μου είναι πρακτικά αδύνατο να παρακολουθήσω εδώ και 15 μέρες τα θέματα και τη σελίδα επί ώρα, κάποια λεπτά μόνον στα “κλεφτά” σε διαλείμματα και φυσικά η ενότητα εδώ έχει συντονιστή και μάλιστα άξιο.

    Αν κάποιος επιθυμεί να ερευνήσω για κάποια συγκεκριμένη νομοθετική ρύθμιση της οποίας έχει τα στοιχεία να το δω όταν δοθεί ευκαιρία, μιας και λείπω από το γραφείο όπου έχω την ηλεκτρονική νομική βάση.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #88710

    Αγαπητέ THEOD ήταν καθαρά «πειρακτικό» το σχόλιο , ότι χρειαζόμουν το βρήκα σε ευχαριστώ για την διάθεση σου να με βοηθήσεις.  Να σου ευχηθώ να τελειώσεις γρήγορα την πολύ δουλειά για να ξεκουραστείς και φυσικά καλή επιτυχία με το βιβλίο σου, όταν εκδοθεί θα είμαι από τους πρώτους που θα το αγοράσουν και θα το διαβάσουν. 

     

    Y.Γ. Για τον συντονιστή του forum έχω εκφράσει πολλές φορές και τον σεβασμό μου και τον θαυμασμό μου.  Είναι πρωτοπόρος σε πολλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #345764


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 10 Mάϊος 2007


    Αγαπητέ Kalliston Hellas στο συγκεκριμένο θέμα και εγώ παρανομούσα και θα συνεχίσω να παρανομώ… και αν τυχόν με πιέσουν πολύ θα αφήσω τον σκύλο μου να επιβάλλει την τάξη…  

     

    Αυτό είναι Ο ορισμός του : υπακούω στους νόμους. Χαρ χαρ χαρ χαρ χαρ.

    Βάζω άλλον να «καθαρίσει» για μένα.  

     

    Black_Pilum, κοίτα να το χαρείς όσο μπορείς τώρα που φεύγω, ρίξε και τις μπαλωθιές σου γιατί όταν γυρίσω θα σε βασανίσω μέχρι να ομολογήσεις μία-μία όλες τις ερημικές παραλίες που ξέρεις.

    Εδώ δεν φοβήθηκα τους Γερμανούς, (στην τηλεόραση), θα φοβηθώ ένα τόσο δα σκυλάκι;   

    Οι ερημικές παραλίες ανήκουν στους ερημικούς.   

     

     

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #88775

    Σταύρο πολλοί ήταν αυτοί που είπαν ότι και εσύ αλλά μόλις είδαν το θηρίο το πήραν πίσω… 

    Kαι εγώ ερημική είμαι…   υπάρχει καλύτερο πράγματα από την ησυχία;;;

    Αυτά και σταματάω εδώ γιατί θα με μαλώσει πάλι ο THEOD ότι είμαι εκτός θέματος…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων