Κυνήγι στον Έβρο

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    f196131 στις #89949

    Φίλε ΚERMEN το πρόβλημα της μη ύπαρξης νερών δεν είναι απο τα καλάμια αλλά απο το ότι έχει σπάσει το φράγμα της ευθυγράμμισης και δεν έχει επισκευασθεί ακόμα με αποτέλεσμα τα νερά να μην μπορούν να πλημμυρίσουν την περιοχή. Οσον αφορά τις περιοχές που επιτρέπονται και που σωστά αναφέρεις όντως τα τελευταία 2 χρόνια η ανάπτυξη των καλαμιών είναι γρήγορη με αποτέλεσμα να κλείσουν οι δρόμοι που θα μπορούσε κάποιος να κυνηγήσει με την βάρκα. Η εκδίωξη των ζώων που βοσκούσαν μέσα στο Δέλτα το καλοκαίρι είχε σαν αποτέλεσμα να εμφανιστεί αυτό το φαινόμενο. Πιθανολογώ πως την καινούρια κυνηγετική περίοδο τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.

    Το γεγονός και μόνο πώς απαγορεύτηκε μια τόσο μεγάλη έκταση προσβάσιμη με αυτοκίνητο και με τα πόδια νομίζω πως απο μόνο του κάτι λέει. Φυσικά μην περιμένεις αντίδραση απο πουθενά. Διότι τους κυρίως ενδιαφερόμενους αυτή η κατάσταση τους συμφέρει. Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ. Εκείνο που εγώ έχω να πώ είναι πως δεν χάρηκα με αυτήν την “υπόγεια” απαγόρευση αλλά νομίζω πως ο ατομικός τρόπος διαμαρτυρίας δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα.

    Πιστεύω ακόμα πως η απαγόρευση θα επηρεάσει και την τιμή της διανυκτέρευσης στις καλύβες αφου θα έχει σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η ζήτηση.

    Οσον αφορά τον συνάδελφο Νεοπτόλεμο έχω να πώ πως στην ουσία απαγορεύτηκε όλο το μέρος απο τα Λουτρά ως το ανάχωμα που οδηγεί στο ” κεφενεδάκι” όπως το ονομάζει. Αρα Νεοπτόλεμε μετά απο το Ριγκιόλι και μέχρι τον ποταμό Εβρο θα επιτρέπετε αν ισχύσει η καινούρια απαγόρευση. Τώρα αν κανονίσουμε με τον Leo είσαι ευπρόσδεκτος αλλά σίγουρα ΔΕΝ θα δείς Λεοβολές στα 70+μ. Πάνω απο 20 – 25 m η τουφεκιά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στην παρέα μας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    716
    KERMEN στις #89952

    ΦΙΛΕ f196131

     ΕΙΜΑΙ 400 ΧΛΜ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕBΡO (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ). ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΑΜΕΣΑ( ποιο κοντα ειναι να παω Sκοπια να κυνηγισω). ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ (που & εσυ θα ανοικεις), ΤΡΙΤΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΑΘ & ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΣΕ.ΕΙΜΑΣΤΕ 5-6 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ  ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 5.000 ΣΤΟ SITE & ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ 200.00Ο ΣΤΡΕΜΑΤΑ.

    ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ……………….ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΝΙΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ & ΕΜΕΙΣ ΣΦΥΡΙΖΟΥΜΕ ΑΔΙΑΦΟΡΑ……………..

    ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΜΕ ΤΟ SKEET …ME TA KOYTABIA ΣΑΣ….ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ…..ΜΕ ΤΑ ΚΟΛΑΡΑ ΣΑΣ…ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΑΣ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ & ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΙΡΑ ΕΡΗΜΗΝ ΜΑΣ……

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΚΕΙΛΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛO SITE.

    Αθήνα, 19 Ιανουαρίου 2006 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ

    Θεσμοθετείται «ΕΘΝΙΚΟ ΥΓΡΟΤΟΠΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΔΕΛΤΑ ΕΒΡΟΥ»

    Ο Υπουργός ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. κ. Γιώργος Σουφλιάς υπέγραψε Κοινή Υπουργική Απόφαση(ΚΥΑ) η οποία προωθείται από το ΥΠΕΧΩΔΕ στα Υπουργεία Ανάπτυξης, Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Εμπορικής Ναυτιλίας και Μακεδονίας & Θράκης, με την οποία η χερσαία και η θαλάσσια περιοχή των υγροτόπων του Δέλτα στις εκβολές του ποταμού Έβρου και της ευρύτερης περιοχής του χαρακτηρίζεται ως Εθνικό Πάρκο, με την ονομασία «Εθνικό Υγροτοπικό Πάρκο Δέλτα Έβρου».

    Για το θέμα αυτό ο Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργος Σουφλιάς έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    « Το Εθνικό Πάρκο Δέλτα Έβρου έχει συνολική έκταση 200.000 στρεμμάτων, αποτελεί υγρότοπο διεθνούς σημασίας και έναν από τους πλουσιότερους της Ευρώπης. Με τον χαρακτηρισμό και την οριοθέτηση της περιοχής ως εθνικό πάρκο στοχεύουμε στην προστασία, διατήρηση και διαχείριση της φύσης και του τοπίου της συγκεκριμένης περιοχής, ως φυσικής κληρονομιάς και πολύτιμου φυσικού πόρου. Επιδιώκεται, επίσης, η διατήρηση και διαχείριση των σπάνιων οικοτόπων και των ειδών χλωρίδας και πανίδας της περιοχής.
    Σημειώνω ότι έχει ήδη συσταθεί ο Φορέας Διαχείρισης του Πάρκου, έχει ενεργοποιηθεί το Διοικητικό Συμβούλιό του και έχουν εγκριθεί οι Κανονισμοί Λειτουργίας και Διαχείρισης, προκειμένου να εξασφαλίσουμε την ομαλή λειτουργία και χρηματοδότηση του.
    Το Εθνικό Πάρκο Δέλτα Έβρου είναι η ένατη προστατευόμενη περιοχή που θεσμοθετείται από τον Μάρτιο του 2004. Υπενθυμίζω ότι προηγήθηκε- επίσης στο Νομό Έβρου- η θεσμοθέτηση του Εθνικού Πάρκου του δασικού συμπλέγματος Δαδιάς-Σουφλίου και επίσης έχουν οριοθετηθεί και θεσμοθετηθεί Εθνικά Πάρκα στην Λίμνη Κερκίνη, στη Βόρεια Πίνδο, στη Λίμνη Κάρλα, στη Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου, στον Υγρότοπο Αξιού-Αλιάκμονα-Γαλλικού-Λουδιά-Λιμνοθάλασσας Καλοχωρίου, στη Λίμνη Καστοριάς και στο Ψαλίδι της Κω.»

    Ενημερωτικά στοιχεία για την περιοχή

    Το Εθνικό Υγροτοπικό Πάρκο έχει συνολική έκταση 200.000 στρεμμάτων περίπου (χερσαία και υδάτινη). Καλύπτει το Δέλτα του ποταμού Έβρου στο νότιο τμήμα του Νομού και καταλαμβάνει εκτάσεις στα διοικητικά όρια των Δήμων Αλεξανδρούπολης, Τραϊανούπολης και Φερών του Νομού Έβρου.
    Η περιοχή αποτελεί Ζώνη Ειδικής Προστασίας (ΖΕΠ), περιλαμβάνεται στους υγροτόπους διεθνούς ενδιαφέροντος της Σύμβασης Ramsar από το 1975 και έχει καταχωρηθεί στον Εθνικό Κατάλογο περιοχών του Ευρωπαϊκού Οικολογικού Δικτύου NATURA 2000, σύμφωνα με την Κοινοτική Οδηγία 92/43/ΕΟΚ. Ο χαρακτηρισμός ως Εθνικού Πάρκου γίνεται με βάση Ειδική Περιβαλλοντική Μελέτη (Ε.Π.Μ) που εγκρίθηκε από το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.
    Η περιοχή είναι από τους πλουσιότερους υγροτόπους της Ευρώπης ως προς τον αριθμό και τον πληθυσμό των ειδών που απαντώνται σε αυτόν. Προσελκύει αγριόχηνες, υδρόβια, παρυδάτια και αρπακτικά είδη πουλιών κλπ. Πολλά από τα είδη είναι απειλούμενα και απαντώνται πλέον σε ελάχιστους ευρωπαϊκούς υδροβιότοπους. Υπάρχει, επίσης, σημαντική βλάστηση, όπως δάση με ιτιές και λεύκες, θαμνώνες (αρμυρίκια), αλοφυτικές κοινωνίες κλπ.

    Σκοπός-βασικά σημεία της Απόφασης

    Σκοπός της Απόφασης είναι ο καθορισμός χρήσεων, όρων και περιορισμών, ώστε να εξασφαλιστεί η προστασία, διατήρηση και διαχείριση της φύσης και του τοπίου στη συγκεκριμένη περιοχή. Επιδιώκεται, επίσης, η αποκατάσταση της βιολογικής ποικιλότητας, η προστασία και διατήρηση των φυσικών χαρακτηριστικών των προστατευόμενων τύπων οικοτόπων και των προστατευόμενων ειδών χλωρίδας και ορνιθοπανίδας και η πρόληψη δημιουργίας δυσμενών επιπτώσεων σε περιοχές και είδη που σήμερα δεν παρουσιάζουν οξυμένα προβλήματα.

    Με την Απόφαση, η περιοχή χωρίζεται σε οκτώ (8) ζώνες προστασίας, ενώ οριοθετείται και Περιφερειακή Ζώνη. Συγκεκριμένα, οι ζώνες είναι οι εξής:

    Ζώνη Α: Χαρακτηρίζεται ως Περιοχή Προστασίας της Φύσης (αρ. 19 του Ν.1650/1986). Περιλαμβάνει υγροτοπικές εκτάσεις στην περιοχή Αλμύρες, ακτές και νησίδες των Δελταϊκών Σχηματισμών, τη λίμνη Νυμφών και αβαθή θαλάσσιο χώρο νοτιοδυτικά αυτών.
    Ζώνη Β: Καταλαμβάνει το Δυτικό τμήμα του Πάρκου. Περιλαμβάνει τις υγροτοπικές και χέρσες εκτάσεις των περιοχών Μαυρότοπος, Νησί, Βάλτος και αβαθή θαλάσσιο χώρο νότια των περιοχών αυτών.
    Ζώνη Γ: Καλύπτει μεγάλο τμήμα του βόρειου και ανατολικού μέρους του Πάρκου. Περιλαμβάνει τις λιμνοθάλασσες Δράνας, Αβγανών, Βουλγαρούδας, Μονολίμνης, υγροτοπικές εκτάσεις, χορτολίβαδα και γεωργικές καλλιέργειες.
    Ζώνη Δ: Σε αυτήν υπάγεται η περιοχή που περικλείεται μεταξύ του χειμάρρου Λουτρού και της Ε.Ο Αλεξανδρούπολης-συνόρων.
    Ζώνες Ε,Ζ,Η και Θ: Σε αυτές ανήκουν τμήματα που περικλείονται μεταξύ αναχωμάτων ή βραχιόνων του ποταμού Έβρου και της συνοριακής γραμμής.
    Η Περιφερειακή Ζώνη περιλαμβάνει τις περιοχές νότια της σιδηροδρομικής γραμμής Αλεξανδρούπολης-Ορεστιάδας, που περιβάλλουν τις Ζώνες του Πάρκου.

    Ψ Οι Ζώνες Α, Β και Γ περιλαμβάνουν το κύριο μέρος των ευαίσθητων περιοχών του οικοσυστήματος του Δέλτα, των βιοτόπων και της ορνιθοπανίδας. Εκεί διαβιούν τα είδη ορνιθοπανίδας που θεωρούνται κινδυνεύοντα, σύμφωνα με τις οδηγίες 79/409 και 92/43 ΕΟΚ.
    Ψ Οι Ζώνες Δ, Ε, Ζ, Η και Θ είναι περιοχές, οι οποίες έχουν επίσης σημαντική οικολογική αξία, αλλά ταυτόχρονα παρουσιάζουν μεγαλύτερη ανθεκτικότητα. Επομένως, η προστασία τους κρίνεται συμβατή με την άσκηση ορισμένων παραδοσιακών δραστηριοτήτων και συμβατών οικονομικών εκμεταλλεύσεων.

    Με την Απόφαση καθορίζεται ακόμα ότι: Ψ Επιτρέπεται σε όλη την έκταση του Εθνικού Υγροτοπικού Πάρκου η επιστημονική έρευνα των χαρακτηριστικών του οικοσυστήματος. Ψ Επιβάλλονται κανόνες που ρυθμίζουν την παραμονή και τη διέλευση του κοινού με σκοπό την παρακολούθηση της φύσης και την αναψυχή, τη στάθμευση των οχημάτων των υπηρεσιών και των επισκεπτών, καθώς και την κατασκευή χώρων στάθμευσης των οχημάτων αυτών σε απολύτως προσδιορισμένα σημεία.
    Ψ Επιτρέπονται, ακόμα, η εκτέλεση έργων διαχείρισης των υδάτινων πόρων, εφόσον έχει προηγηθεί Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, η επαγγελματική και ερασιτεχνική αλιεία, η κίνηση σκαφών αναψυχής (διέπεται από τους κανόνες διέλευσης των σκαφών ερασιτεχνικής αλιείας), η χρήση και αποκατάσταση των λιμνοθαλάσσιων οικοσυστημάτων ως φυσικών ιχθυοτροφείων και η λειτουργία των υφιστάμενων γεωτρήσεων, εφόσον δεν δημιουργούν προβλήματα αλάτωσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #89954

    Σε ποιες ζώνες απαγορεύτηκε το κυνήγι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    716
    KERMEN στις #89956


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από sotirislaw στίς 15 Ιούνιος 2007


    Σε ποιες ζώνες απαγορεύτηκε το κυνήγι;


    [/indent]

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΚΟ SOTIRI. ΠΑΡΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

    ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΚΑΛΥΒΑ 50 ΕΥΡΩ?????????

    ΣΑΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΑΚΡΙΒΑ?????????????????????????????

    ΔΕΣΤΕ ΠΩΣ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ …… ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΑΛΥΒΑΣ ΛΕΝΕ !!!!!!!!!!!!!

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ …….& ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΟΥΤΗΡΟΠΑΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #90016


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KERMEN στίς 15 Ιούνιος 2007



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από sotirislaw στίς 15 Ιούνιος 2007


    Σε ποιες ζώνες απαγορεύτηκε το κυνήγι;


    [/indent]

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΚΟ SOTIRI. ΠΑΡΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

    ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΚΑΛΥΒΑ 50 ΕΥΡΩ?????????

    ΣΑΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΑΚΡΙΒΑ?????????????????????????????

    ΔΕΣΤΕ ΠΩΣ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ …… ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΑΛΥΒΑΣ ΛΕΝΕ !!!!!!!!!!!!!

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ …….& ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΟΥΤΗΡΟΠΑΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!!

     

     


    [/indent]ΠΕΣΤΑ ΓΙΩΡΓΟ….ΠΕΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΓΙΝΕ ΜΟΔΑ….ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ….ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ….ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #346085


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από KERMEN στίς 15 Ιούνιος 2007


    ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ Η ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΚΑΛΥΒΑ 50 ΕΥΡΩ?????????

    ΣΑΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΑΚΡΙΒΑ?????????????????????????????

    ΔΕΣΤΕ ΠΩΣ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ …… ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΑΛΥΒΑΣ ΛΕΝΕ !!!!!!!!!!!!!

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ …….& ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΟΥΤΗΡΟΠΑΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!!

     

    Κάτω από άλλες συνθήκες, θα είχα νευριάσει με το κείμενο του KERMEN, αλλά τώρα όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και επαυξάνω.

    Εγώ δεν θα μας αποκαλούσα απλά «Βουτυρόπαιδα», αλλά και φλούφληδες, κυνηγούς του καναπέ, και ότι άλλο θα μπορούσα να φανταστώ.

    Δεν λέω καλά τα σκυλιά, καλά τα φυσίγγια, αλλά χωρίς κυνήγι, χρειαζόμαστε και βαζελίνη.

    Υ.Γ. Αν, λέω αν, παρεξηγηθείτε  με αυτά που γράφω, σκασίλα μου, γι  αυτό τα γράφω. Μπας και ξυπνήσουμε, γιατί μάλλον κοιμόμαστε βαριά και βαθειά.  

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #346086
    Θα ήθελα να δω την τοποθέτηση της Κ.Σ.Ε. στο θέμα.

     

    Ως κυνηγοί έχουμε όργανα ανώτερα και ανώτατα που μας εκπροσωπούν. Η Κ.Σ.Ε. είναι το ανώτατο και πρέπει να ακούσουμε τη γνώμη της πρώτα απ’ όλα.

     

    Φαντάζομαι πως θα έχουν ορίσει σειρά μέτρων και αντιδράσεων για την υλοποίηση των οποίων θα χρειαστούν την αρωγή μας.

     

    Εκεί θα πρέπει να δώσουμε το παρόν.

     

    Είναι καθήκον μας εάν θέλουμε να έχουμε το δικαίωμα να ομιλούμε περί του θέματος.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #90031

    ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΚΣΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ SITE ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΣΤΗ Γ.Σ.ΤΗΣ ΚΣΕ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΛΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #90034

    Τώρα αν κανονίσουμε με τον Leo είσαι ευπρόσδεκτος αλλά σίγουρα ΔΕΝ θα δείς Λεοβολές στα 70+μ. Πάνω απο 20 – 25 m η τουφεκιά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στην παρέα μας.

    ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ….!!!!!!!!!!!!!!!

    Ωστόσο σε ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛω στα πλαισια μια επίδειξης … να τον αφήσουμε να κανει 50 – 100 βολές να δούμε εαν εστω τρομαξει κανα πρασινοκέφαλο.

    Εγω θα τηρήσω εκ πεποιθήσεως τις απαγορευσεις της παρεας σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    716
    KERMEN στις #90049


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΠΑΚΗΣ στίς 18 Ιούνιος 2007


    ΠΕΣΤΑ ΓΙΩΡΓΟ….ΠΕΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΓΙΝΕ ΜΟΔΑ….ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ….ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ….ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ??


    [/indent]

    TO EIΠΑ & ΑΛΛΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ. ΕΙΝΑΙ ΤΡΕNDY H ΟΠΛΟΚΑΤΟΧΗ. & ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΟΠΛΟΚΑΤΕΧΕΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΕ ΚΥΝΗΓΟΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ,ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ….ΟΙ ΤΡΙΤΟΙ……

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ & ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΩ ΜΕ ΤΟΣΟ ΣΚΥΨΗΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ & ΒΑΖΕΛΙΝΗ?????????

    ΠΟΙΑ ΚΣΕ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ. ΕΔΩ ΓΕΝ.ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΤΑΛΑ & ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ & ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ…..

    ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟ Ή ΚΑΜΙΑ ΧΟΡΟΕΣΠΕΡΙΔΑ!!!!!!!!!

    ΡΕ ΣΥ ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΕ ΑΛΛΟΥ ΖΕΙΣ!!!!!!!!!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΒΟΛΕΣ!!!!!!!!!!! ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ??????????????? ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΛΤΑ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ (ΟΣΟ & ΑΝ ΕΙΝΑΙ) ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ?????????

    ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΝΕΙΡΕΥΣΕ 80Μετρα ΒΟΛΗ ???ΣΕ ΤΙ???????? ΣΕ ΠΙΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΚΕΕΤ Η ΤΟΥ ΤΡΑΠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΘΑ ΔΑΝΕΙΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΠΑΣ & ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ:

    Γίνε ότι θέλεις
    Ένας ονειροπόλος . Ένας ανένταχτος. Ένας αρακτός.
    Ένας ερευνητής . Ένας ακτιβιστής. Ένας ανύπαρκτος .
    Ένας θεατής . Ένας δάσκαλος.
    Γίνε ότι γουστάρεις ρε παιδάκι μου . Εγώ μαζί σου.
    Μόνο αυτό , που προσπαθούν με τόσο πείσμα να σε κάμουν ,
    πρόσεξε να μη γίνεις.
    Ένας χρήσιμος ΗΛΙΘΙΟΣ.

     

    ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΟΙ………….

    ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΞΕΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ. ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #90405

    Ρε Συ Γιώργο!!!!

    Μου ζήτησες συγνωμη σε αλλο θέμα για τους χαρακτηρισμούς σου. Εγω παλι ΔΕΝ τους είχα διαβασει. Καταρχήν επι αυτών και των βολών στα 80 μ …είναι ενα “παιχνίδι” ενα “πείραγμα” μεταξύ εμένα και του Λεο για το οποίο προφανώς δεν γνωρίζεις. Υπαρχει μια σχετικη προιστορία για αυτο το “πείραγμα” …και σαφως ΔΕν ονειρέυομαι βολές στα 80 μ. Στην Κομοτηνη γεννήθηκα και μεγαλωσα και το πρώτο μου τρυγόνι το χτύπησα με το δίκκανο του παπού μου σε ηλικία 10 ετών αφου περασε απο καμμια 10αρι αλλα τουφέκια αλωβητο. Είμαι 38 ετών και ΚΥΝΗΓΩ (με την εννοια την δική σου με καθε τρόπο απο 10 ετών) … και απο προπαπου ολοι μου στην οικογενεια ΚΥΝΗΓΟΙ.

    Λόγω του ότι σε παρατηρώ στα γραφόμενα σου με αφορμη τον Εβρο …ενα εχω να σου πω. Προσπαθησε μην πεσεις στην ίδια λουμπα που πέφτουν ΟΛΟΙ αυτοι που βαθμολογούν την κυνηγετική τους παιδία με ιντερνετικές επιδόσεις και κυρίως συνδικαλιστικές του τύπου ευρωπαικών τίτλων, αρθρων κλπ. Η αληθεια Γιωργο (παρόλο που νιώθω ποιο κοντα στον δικό σου τρόπο) είναι καπου στην μέση. Εχω την εντύπωση δηλαδη πως ολοι χρειαζονται και πως πολλες φορές είναι θέμα στο πως και που μεγαλωσε ο καθένας σε τι κόσμο ζει δηλαδη. Συμπτωματικα δηλαδη εσύ ο ίδιος γονιδιακα ανθρωπος εαν είχες μεγαλώσει αλλου και αλλιώς να ήσουν ο THEOD ή καποιος κυνηγός “ΦΟΒΕΡΟΣ και ΤΡΟΜΕΡΟΣ” διότι κατέχει Ευρωπαικό αξιώμα σε καποια οργανωση που καπου αναφερθηκε (δυστυχώς δεν κρατησα το όνομα της καθώς ΔΕΝ μου λεει ΤΙΠΟΤΑ.)

    Ετσι βαση της ίδια λογικής απορίπτεις εν λευκώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ … .ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ. Απορίπτεις πχ την σκοποβολή (Ειρωνευόμενος το τραπ και το σκεετ) …ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ δεν ξέρεις ουτε την ενασχόληση ουτε και τα μεμονωμένα ατομα που προσβαλλεις).

    Εαν δεν είχα διαβασει όλα όσα γραφεις την ΣΥΓΝΩΜΗ σου ΔΕΝ θα την είχα κανεις ΔΕΚΤΗ. ¨Ομως θεωρώ ότι πραγματικα παρασύρεσε απο το ΠΑΘΟΣ σου για το κυνήγι και προφανώς είναι και του χαρακτηρα σου. ΠΡΟΣΕΞΕ το όμως διότι αυτός ο ίδιος ο χαρακτηρας ίσως να είχε σαν αποτελεσμα πχ να μην μιλάμε καν μεταξύ μας, κλπ κλπ. Πραγματικα σε νεαρότερη ηλικία (δεν γνωρίζω την δική σου) είχα παρόμοιες παρορμητικές τασεις και τις εκοψα απο εμπειρίες, απο καταστασεις που εγιναν ανεξελεγκτες λόγω της συμπεριφοράς μου.

    Κοιταξε λοιπόν όπως δεν σου αρέσουν οι “χρήσιμοι ηλιθιοι” (πολυ σωστα δεν σου αρέσουν) μην καταντήσεις ΜΟΝΟΣ σου “εξυπνος ηλίθιος”. Ισότιμοι είναι όλοι οι ανθρωποι φίλε μου και απο όλους κατι εχεις να μαθεις και να αποκομίσεις. Εαν εχεις παιδια παρατηρησέ τα και θα δείς ότι ακόμη και απο τα μωρα μαθαίνεις. ¨Οπως λοιπόν επιθυμείς να σε αποδέχονται αποδέξου και εσύ. Τα παραπάνω μόνο σε καλό θα σου κανουν.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων