τα θηραματα της 1ης ημερας…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #92002

    ΦΙΛΕ ΣΤΑΥΡΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΞΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΙΝΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

    ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗ ΛΕΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ. ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΜΕ ΑΓΝΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ.

    ΑΥΤΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #346509

    Ναι Γιώργο να συζητάμε τις απόψεις μας.

    Σωστό.

    Αλλά σε ανάλογα θέματα.

    Όχι σε κάθε θέμα να καταλήγει η κουβέντα στα ίδια και στα ίδια.

    Τρυγόνια θες; Λαθροθήρες.

    Τσίχλες θες; Λαθροθήρες.

    Παπιά; Μπεκάτσες; Ορτύκια; Λαθροθήρες.

    Έλεος πια.

    Ας χαρούμε την κουβέντα εδώ. Ας πούμε τις απόψεις μας.

    Και υπάρχουν άλλα θέματα για να αναθεματίσουμε και ξορκίσουμε το κακό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #92008

    ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΙΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ…ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΟΧΙ…ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΤΑΣΗ ΝΑ ΑΠΟΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΘΙΓΟΥΝ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΤΙΠΟΤΑ…ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΟΥ…ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΙΠΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑ ΚΑΘΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ…ΑΛΛΑ…ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΩΝΕΨΩ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΩΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΙΨΗ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ…ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΤΡΟΦΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ…ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ Η ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΗ ΦΡΑΣΕΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΜΑΣ ΩΣ ΑΙΤΙΑ ΕΛΕΙΨΗΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ…ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕ Ο κ.ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΞΕΠΕΡΑΣΗ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ ΤΩΝ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ…ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΤΛ.ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ…ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ…ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ…ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕΒΑΣΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #92061

    ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΕΠΙΑΣΑ ΠΡΟΧΘΕΣ 3.ΕΝΩ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #92068

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ….ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ 500 ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ…ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ 13 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΞΥΜΩΡΟ!!!ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ!

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΘΟΥΜΕ….ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ 28 ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ!ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΡΣΥ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΣΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #92073

    Δεν σκόπευα να συνεχίσω να γράφω επ αυτού αλλά βλέπω ότι η κατάσταση συνεχίζεται.  Γράφω λοιπόν εφ όλης της ύλης:

    Σταύρο, είναι αλήθεια ότι σε εσένα κυρίως (αλλά όχι μόνο) αναφερόμουν στο προηγούμενο μήνυμά μου.  Αφού πρώτα είχα διαβάσει ΠΟΛΥ προσεκτικά το δικό σου μήνυμα και όλα τα προηγούμενα, σε αυτό και στο άλλο φόρουμ: http://tinyurl.com/2v3bcr

    Σταύρο, δεν είναι στον χαρακτήρα μου να “τα χώνω” σε κανέναν.  Εγώ έκανα μια πολύ ευγενική παρατήρηση στο άλλο φόρουμ, υποθέτοντας καλόπιστα ότι έγινε τυπογραφικό λάθος.  Αν κάποιος “τα χώνει” και μάλιστα με πολύ απότομο τρόπο, αυτός μάλλον είσαι εσύ Σταύρο.  Ξαναδιάβασε με ψυχραιμία τα τελευταία μηνύματά σου και θα το διαπιστώσεις.

    Πουθενά δεν είπα ότι εσύ συμφωνείς με την λαθροθηρία.  Πουθενά δεν είπα ότι εγώ είμαι ο “υπερσουπερουντούπεραου” σωστός κυνηγός όπως γράφεις, ούτε “διατυμπάνισα” ότι εγώ είμαι Ο νόμιμος.  Μπορεί να ήμουν και ο χειρότερος λαθροθήρας αλλά δεν θα έβγαινα ποτέ να το γράψω δημόσια.  Ετσι κάνουμε ζημιά στο Κυνήγι, δίνοντας αφορμές στους εχθρούς μας αλλά και παραδειγματίζοντας άσχημα τους νέους κυνηγούς που μας διαβάζουν.

    Για την καταπολέμηση της μάστιγας που λέγεται λαθροθηρία, δεν αρκούν οι 250 θηροφύλακες.  Χρειάζονται και τη βοήθειά όλων μας όπου αντιλαμβανόμαστε τέτοια φαινόμενα.  Και εδώ στα φόρουμ θα έπρεπε (κατά τη γνώμη μου πάντα) να κράζονται όσοι παρανομούν εν γνώση τους και έχουν το θράσος να το δηλώνουν κιόλας… 
    Και θα το ξαναπώ πάλι: για μένα, η υπέρβαση των ορίων κάρπωσης είναι η χειρότερη μορφή λαθροθηρίας!

    Πρέπει να συμφωνήσω βεβαίως, εδώ δημοσίως, ότι το νόμιμο κυνήγι, ελάχιστη επίδραση έχει στους πληθυσμούς των θηραμάτων.  Αλλες είναι οι κύριες αιτίες για τη μείωση των θηραμάτων: περιορισμός και υποβάθμιση των βιοτόπων, μόλυνση, αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων, μονοκαλλιέργεια βαμβακιού, εγκατάλειψη των ορεινών καλλιεργειών και πολλά άλλα.

    Σταύρος: αν είναι να είμαι νόμιμος από φόβο, και όχι γιατί είναι σωστό τότε, συγνώμη για την έκφραση, να το χ…σω.

    Σταύρο, πολύς κόσμος έχει χαλαρή συνείδηση, ο φόβος του “αστυφύλακα” είναι πάρα πολύ σημαντικός και δρά αποτρεπτικά σε κάθε περίπτωση. 

    Επίσης, τί είναι σωστό και τί λάθος είναι συνήθως εντελώς υποκειμενικό.  Πολλοί θεωρούν λάθος το όριο των 12 πουλιών στα ορτύκια.  Κάποια θα ήθελαν να γίνει 15 και κάποιοι άλλοι να γίνει 20.  Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι δεν πρέπει να υπάρχει όριο.  Ποιό είναι λοιπόν το “σωστό”;
    Κατά τη γνώμη μου το σωστό είναι αυτό που λέει ο νόμος, άσχετα αν ο καθένας από εμάς μπορεί να διαφωνεί ή όχι.

    kurz-mpek: ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ 500 ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ…ΑΝ ΣΚΟΤΩΣΩ 13 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ!

    Καταρχήν, προσωπικά, δεν θα χαρακτήριζα “ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟ” κάποιον που θα σκοτώσει 500 πουλιά.
    Μάλλον θα τον χαρακτήριζα μεγάλο ………. (βάλτε εδώ ότι θέλει ο καθένας).

    Θα ήθελα να σε παρακαλέσω, αγαπητέ kurz-mpek, να μας πείς εσύ πώς θα ονόμαζες αυτόν που σκότωσε 13 ορτύκια σε μια μέρα στην Ελλάδα;
    Στη συνέχεια, αν θέλεις, συμπλήρωσε και τον παρακάτω πίνακα:
    Ο Μανώλης σκότωσε 13 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Κώστας  σκότωσε 15 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Νίκος  σκότωσε 18 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Γιώργος  σκότωσε 20 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Νικήτας  σκότωσε 25 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Λευτέρης  σκότωσε 30 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Χρήστος  σκότωσε 40 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .
    Ο Θοδωρής σκότωσε 50 ορτύκια σε μια μέρα, άρα είναι . . .

    Φαντάζομαι ότι από ένα σημείο και πάνω, ακόμα και εσύ, θα βάλεις τη λέξη ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ.
    Δυστυχώς αν ρωτήσεις αρκετούς κυνηγούς, ο καθένας θα βάλει και από ένα δικό του όριο.  Επειδή λοιπόν δεν μπορεί να υπάρχει κοινά αποδεκτό όριο από όλους, οφείλουμε να μείνουμε στο όριο που λέει ο νόμος, ούτε ένα πουλί περισσότερο.

    Τώρα απάντησέ μου ειλικρινά σε παρακαλώ: αυτός που σκοτώνει 24 ορτύκια σε μια μέρα και μάλιστα “κατά κόρο”, πιστεύεις ότι θα σταματήσει στην 4η πέρδικα αν του δοθεί η ευκαιρία να κάνει περισσότερες;  Σωστά προτρέπεις να πέσει το βάρος στο ενδημικό θήραμα, αλλά ο λαθροθήρας και ιδίως ο άπληστος λαθροθήρας δεν θα συγκινηθεί είτε πρόκειται για αποδημητικό είτε πρόκειται για ενδημικό θήραμα.

    Αυτά επί του θέματος, ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #346524

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΝΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ Π.Χ.,ΠΑΝΤΟΥ ΗΤΑΝ 12 ΠΟΥΛΙΑ!ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΟΡΙΟ(ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΝΙΓΟΙ)!ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΧΤΙΑ!ΕΚΕΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ…ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ 50 ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΙΤΕ ΕΔΩ ΕΙΤΕ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΠΩ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΦΕΤΣΗ!ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΦΛΩΡΙΝΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑΡΕ ΚΑΜΠΙΣΙΑ ΤΗΝ ΒΑΡΕΣΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΩ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ,ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΝΑΝΔΡΑ ΜΕ ΚΑΣΕΤΩΦΩΝΑ Η’ ΠΕΤΟΝΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΟ ΟΡΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ(ΣΤΗΝ GRAECA ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ(ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ)ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ!

    ΑΥΤΑ ΝΙΚΟ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ 365 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ,ΤΟ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΟ? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    kurz-mpek στις #92084

    ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ FALCON ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΡΩΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 28 ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 14!

    ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΦΕ,ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ!

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #92085

    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ ο χαζός που δεν καταλαβαίνω και πολλά? Γιατί στην φάσα δεν υπάρχει όριο που είναι και μερικώς ενδημική (ήδη έχω πάρει την 1η ντόπια μαζί με τρυγόνια εντός ζώνης φυσικά) και υπάρχει όριο στα τρυγόνια και ορτύκια που τα θερίζουν με όλα τα μέσα στα γειτονικά κράτη? Εμείς οι ολίγοι Έλληνες κηνυγοί με τους περιορισμούς μας θα διαφυλάξουμε τον πληθυσμό των αποδημητικών? Μήπως τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα στον πληθυσμό των τρυγονιών και ορτυκιών? Μήπως στην Ελλάδα είναι λιγοστά επειδή δεν υπάρχουν πια βιότοποι να τα φιλοξενίσουν και να τα ταίσουν και οι κλιματικές συνθήκες είναι τέτοιες που δεν τα ευνοούν? Απτό παράδειγμα η περίπτωση του χωριού Καρυδιά 10χλμ από την Εδεσσα. Οι καλιέργειες εκεί πριν 15 χρόνια ήταν σπαρτά κυρίως. Τα τρυγόνια αρκετά εως πολλά. Δεν χρειαζόταν να πάμε μακρύτερα για να κάνουμε 5-6 πουλάκια σε ένα απόγευμα. Τρύπησαν γεωτρήσεις και βάλανε μηλιές και ροδακινιές. Μοιραία τα πουλιά εξαφανήστηκαν. Και σε άλλες περιοχές τα ίδια έγιναν. Το αποτέλεσμα ήταν να μειωθούν οι περιοχές που κρατάν πουλιά και όλοι οι κηνυγοί να συναγωνιζόμαστε σε αυτές τις λίγες περιοχές. Δεν νομίζω ότι τα αποδημητικά κινδυνεύουν αν πάρουμε 2-3 πάνω από το όριο. ’λλωστε αυτό γίνεται σπάνια σε λίγους απο μας και μόνο την 1η μέρα. Δηλαδή αν πάρω 15 τρυγόνια την πρώη μέρα και ξεπεράσω το όριο και από 2-3 τις επόμενες δέκα μέρες θα είναι καλύτερα ή χειρότερα από το αν παίρνω από 6-7 για δέκα μέρες εντός ορίου. Πότε κάνω μαγαλύτερο κακό? Πιστεύω ότι τα όρια έχουν λογική μόνο στο ενδημικό θήραμα. Το αποδημητικό θήραμα την περίοδο αναπαραγωγής προστατεύεται επαρκώς στην Ελλάδα. Η απαγόρευση του Απριλιάτικου τρυγονιού ήταν σωστή κίνηση. Τώρα προς τι τα όρια όταν δεν τηρούνται στα γειτονικά κράτη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #92088

    παιδια την καλημερα μου…ανοιξα αυτο το θεμα τα θηραματα της 1ης ημερας… ” απλα για να αναφερει ο καθε ενας απο εμας τα θηραματα που συναντησε στην 1η του εξοδο … εδω το πραγμα εχει παρει αλλες διαστασεις και εχω την εντυπωση πως τα περισσοτερα μηνυματα ειναι εκτος θεματος…διαβαζω για πολλα εκτος απο τις συναστησεις που ειχαμε στην 1η μας εξοδο…

    και κατι αλλο ρε παιδια…ολοι μας στην ιδια οικογενεια “των κυνηγων” ανηκουμε μην παει να βγαλει ο ενας το ματι του αλλουνου…!!!

    τελειως φιλικα Σταυρος-Σύρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #346527

    Έχεις δίκιο Σταύρο. Ξεφύγαμε. Για να ξαναγυρίσω στο θέμα: Στην περιοχή της ’ρνισσας που κηνύγησα, στο συγκεκριμένο μέρος έπαιζαν 12 με 15 πουλιά. Μειώθηκαν κατά 6. Κατάφερα άλλα 2 το απόγευμα. Στο συγκεκριμένο μέρος κυνήγησα μόνος μου. ήταν το χειρότερο από άποψης αριθμού θηραμάτων. Όλα τα καλά καρτέρια στις παρακείμενες περιοχές ήταν πιασμένα αποβραδύς. Έγω έφτασα στις 4:30 τα χαράματα και έβλεπα κόσμο και κοσμάκι και φυσικά έφευγα. Γι’ αυτό και κατέλειξα στο τελευταίο μέρος που το είχα για έσχατη λύση. Δεν παραπονιέμαι όμως. Σε σχέση με άλλους και σε σχέση με καλύτερα μέρη πήγα πολύ καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346528

    Φίλε Νίκο – Hunter.gr, είσαι ένα άτομο που χαίρεις ιδιαιτέρως  της εκτίμησης μου για τα γραφόμενά σου και την συνεπή και συνετή παρουσία σου στην κυνηγετική οικογένεια, με μεγάλη μου λύπη όμως, δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω με κάποιες (ελάχιστες ομολογουμένως) απόψεις σου.

    Αποφεύγω συνήθως τις αντιπαραθέσεις όσον αφορά τα κυνηγετικά θέματα, αφενός μεν γιατί δεν πιστεύω ότι πραγματικά συμβάλουν στην επίλυση προβλημάτων αλλά μάλλον τα διαιωνίζουν και τα διογκώνουν, αφετέρου δε, διότι όπως και να το κάνουμε είμαστε Νεοέλληνες και έχουμε την τάση να «ξεφεύγουμε» από το μέτρο και να οδηγούμαστε, ενίοτε σε ακρότητες και ακραίες θέσεις με απρόβλεπτα αποτελέσματα, κάπως έτσι «ξέφυγε» το θέμα μας….κυρίως όμως γιατί πιστεύω πως η κυνηγετική οικογένεια έχει την ανάγκη της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ & ΟΜΟΨΥΧΙΑΣ και η δημοσιοποίηση των όποιων διαφωνιών μας δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες…

    Θα επαναλάβω ότι συμφωνώ μαζί σου και με τις απόψεις σου για την συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων που κατά καιρούς έχεις διαπραγματευτεί εδώ και στο εξαιρετικό site σου….

    Η άποψή σου όμως, η οποία με ξένισε είναι η εξής: η υπέρβαση των ορίων κάρπωσης είναι η χειρότερη μορφή λαθροθηρίας!

    Δηλαδή φίλε μου κάποιος κυνηγός που έστω π.χ. σε μια κυνηγετική έξοδο καταφέρνει με πολύ τύχη στις μέρες μας, να θηρεύσει με τα σκυλιά του δύο λαγούς (μετά από πόσες άκαρπες εξόδους αλήθεια;) είναι χειρότερος από τον συστηματικό νυχτο – λαθροθήρα που κοιτάει να πάρει έναν λαγό με τα φώτα και να φύγει πριν γίνει αντιληπτός;;;;; ή ακόμα χειρότερα αυτός που πάλι (με πόση τύχη αλήθεια) «πέφτει» σε ένα καλό πέρασμα τσίχλας και «κάνει» 26 ή και 30 πουλιά είναι χειρότερος από τον κασσετοφονιά που θα πάρει 10;;;;

    Για μένα είναι καταδικαστέες ΟΛΕΣ οι παραπάνω πράξεις, αλλά η βαρύτητα που θα προσδώσω σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Σαν αρχή μου έχω να κρίνω τους ανθρώπους από τις προθέσεις τους και όχι τόσο από τα αποτελέσματα των πράξεών τους. Και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία στα παραπάνω παραδείγματα το ποιος είναι ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ, αυτός που ξεκινάει να θηρεύει συνειδητά με απαγορευμένα μέσα και μεθόδους ή αυτός που κυνηγώντας νόμιμα θα ξεπεράσει το όριο μερικές φορές;;;

     

    Αλλά για να μπούμε στην ουσία, ας μιλήσουμε για τα περίφημα «όρια». Υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος επιστημονικά κατοχυρωμένος μηχανισμός βάση του οποίου καθορίζονται αυτά τα όρια;;;; πως προέκυψε ότι το ανώτατο όριο π.χ. για τα τρυγόνια και τα ορτύκια είναι 12 πουλιά, βάση ποιάς μελέτης και ποιών παρατηρήσεων; Ή μήπως υπήρχαν μελέτες και συμπεράσματα που συνηγορούσαν στην απαγόρευση των: συκοφάγου, μελισσοφάγου, κουφομπεκάτσινου, φασοπερίστερου με αποκορύφωμα επιστημονικής ανεπάρκειας και μωρίας την ακατανόητη απαγόρευση της….. κίσσας;;;

     

    Αγαπητέ φίλε Νίκο και φίλοι μου του φόρουμ, ΟΛΟΙ ΜΑΣ γνωρίζουμε πως όλο αυτό το σκηνικό αποτελεί μέρος της μεθόδου της σταδιακής κατάργησης του κυνηγιού στην Ελλάδα μέσω της σαλαμοποίησης. Κόψε από εδώ, κόψε από εκεί, μας φέρανε στην ΑΘΛΙΑ σημερινή κατάσταση, η χώρα μας να έχει τους περισσότερους υγροβιότοπους στην Ευρώπη τα θηραματικά είδη να μην κινδυνεύουν από το –νόμιμο- κυνήγι και όμως το κυνήγι των υδροβίων ουσιαστικά να απαγορεύεται. Όχι διότι συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος ή με κάποια επιστημονικά κριτήρια, αλλά ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ επειδή κάποιοι ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ.

     

    Επίσης αυτό που είναι επιστημονικά παραδεκτό είναι ότι: Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΚΑΡΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΕΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΗΣ ΘΗΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΦΘΟΝΙΑΣ, με λίγα λόγια αν υπάρχουν πολλά θηράματα θα υπάρχουν και οι προϋποθέσεις για μεγάλη κάρπωση. Και πότε υπάρχουν ΠΟΛΛΑ θηράματα; Όταν συντρέχουν οι όροι ΤΡΟΦΗ – ΝΕΡΟ – ΚΑΛΥΨΗ, όταν δηλαδή το περιβάλλον βρίσκεται σε ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

    Και εάν το περιβάλλον διατηρείται τότε θα «γεννάει» θηράματα, αν όμως βιάζεται συνεχώς και ασύστολα;;;;;; και οι διαφορές στην διαχείριση μεταξύ ενδημικών και αποδημητικών δεν υπάρχουν;;; δεν είναι άτοπο το να προστατεύω ένα αποδημητικό στην χώρα μου την στιγμή που θα πάει σε άλλες χώρες όπου θεωρείται (όχι αδίκως) επιβλαβές;;;

     

    Ειπώθηκαν πολλά για τις όμορές μας χώρες και όπως πολύ σωστά το έθεσε ο JIM PAP, δεν σας προβληματίζει συνάδελφοι ότι αυτές οι «εκατόμβες» επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ;;;; εδώ πρέπει να εστιάσουμε και όχι αλλού, βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος. Το εάν υπάρχουν θηράματα σε αφθονία οφείλεται στο περιβάλλον και στα διαχειριστικά μέτρα που λαμβάνουν οι «υποανάπτυκτοι» γείτονές μας, ενώ εμείς οι «αναπτυγμένοι» – τρομάρα μας- λαμβάνουμε «μέτρα προστασίας» για ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ θηράματα. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός ότι, στις αφρικανικές χώρες εδώ και χρόνια ΡΑΝΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ με την βοήθεια ψεκαστικών αεροπλάνων!!!! τα ίδια τρυγόνια και τα ίδια ορτύκια που κυνηγάμε κι εμείς στην Ελλάδα και δεν έχουν «καταφέρει» να τα «εξολοθρεύσουν»;;;

     

     Για να επανέλθουμε στα περίφημα όρια….. από το 1985 κρατάω ημερολόγιο και από την έναρξή του συμμετέχω στο πρόγραμμα «’ρτεμις» και ανάθεμα αν υπήρξαν καμία 20αρια φορές που είχα την ΕΥΚΑΙΡΙΑ (τις προϋποθέσεις) να «πιάσω» νόμιμα το όριο, αυτό σε συνάρτηση με το πλήθος των «φτωχών» ή «άκαρπων» εξόδων, είχαν σαν αποτέλεσμα μια χαμηλή μέση κάρπωση. Και διερωτώμαι γιατί να μην έχω το δικαίωμα στις τόσες «φτωχές» εξόδους, να έχω και μία καλύτερη; Θα μου πει κάποιος ότι π.χ. ένας «κασσετοφονιάς» θα μπορούσε να κάνει συνολικά μεγάλο αριθμό θηραμάτων χωρίς να υπερβεί το όριο, μα κάποιος που συνειδητά ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ, θα υπερβεί το όποιο όριο ούτως ή άλλως όταν του δοθεί ευκαιρία, συνεπώς το χαμηλό όριο περιορίζει μόνο τον ευσυνείδητο, τιμωρώντας τον μόνο και μόνο για αυτήν την ευσυνειδησία του…….. από την άλλη το χαμηλό όριο εθίζει κάποιον που ενδεχομένως το ξεπεράσει μερικές φορές στην παρανομία… εδώ θα συμφωνήσω με τον Νίκο, κάποιος που συστηματικά παραβιάζει το νόμιμο όριο είναι ΣΑΦΩΣ καταδικαστέος… ας αναρωτηθούμε όμως ΠΟΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ θα του δοθούν σε μια κυνηγετική χρονιά, αν δεν χρησιμοποιεί παράνομες μεθόδους;;;;;

     

    Είχα την τύχη πριν λίγα χρόνια να συναντηθώ με 2 Βρετανούς κυνηγούς που παραθέριζαν στην πατρίδα μας, πιάσαμε κουβέντα για το κυνήγι και όταν μου ανάφεραν αριθμούς φάσσας που θηρεύουν ανά εξόρμηση, δυσφόρησα…… το αποτέλεσμα ήταν να βάλουν τα γέλια και να κουνήσουν συγκαταβατικά το κεφάλι. Μου εξήγησαν ότι τις κυνηγούν με ομοιώματα, με «μαλάγρες», με «κράχτες» κ.λ.π. και κάνουν απίστευτα μεγάλο αριθμό θηραμάτων ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ – χωρίς να παρατηρηθεί μείωση του πληθυσμού τους. Είπαν κάτι για περίεργες ευαισθησίες και ο ένας κατέληξε: δεν με νοιάζει αν εσύ χτυπήσεις 150 φάσσες και εγώ 30 (αυτό ήταν ΤΟ χαμηλό νούμερο στις φάσσες κατά την άποψή του !!!!), θα σου πάρω όμως το κεφάλι αν χτυπήσεις έστω και ένα Γκράους εκτός περιόδου!!! Δεν τολμώ να γράψω τους αριθμούς φάσσας που είπανε γιατί συν τοις άλλοις δεν νομίζω ότι θα γίνω πιστευτός……  

     

    Επειδή τα παραπάνω μπορεί να ερμηνευτούν κακόπιστα από κάποιους κι επειδή τέθηκε ζήτημα το αν κυνηγάμε όσο «θέλουμε» ή όσο «μπορούμε», θα διευκρινίσω τα εξής σχετικά με τον εαυτό μου.

    Πιστεύω στο ευνομούμενο κράτος δικαίου και στην ανάγκη νομικής οργάνωσης της κοινωνίας, συνεπώς προσπαθώ να τηρώ τους νόμους του κράτους όσο ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ και ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟΙ να μου φαίνονται. Στην προκειμένη περίπτωση τα «όρια» και τις «απαγορεύσεις», ανεξάρτητα από τον άθλιο τρόπο με τον οποίο υπαγορεύτηκαν και επιβλήθηκαν.

    Από εκεί και πέρα επειδή βλέπω τον εαυτό μου σαν διαχειριστή της φύσης και ενεργό μέλος του μηχανισμού διατήρησής της, έχω επιβάλλει στον εαυτό μου κάποιους επιπλέον περιορισμούς ειδικά όσον αφορά το ενδημικό θήραμα, π.χ. σταματάω στα 4 ντοπιάρικα ορτύκια, φέτος δεν σκοπεύω να πάω για πέρδικες και προσπαθώ να μην πειράζω τις «ντόπιες» φάσσες- συν τοις άλλοις λειτουργούν και σαν «κράχτες» για τα κοπάδια που έρχονται το φθινόπωρο… δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ για ποιόν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΟΓΟ – εκτός της τήρησης των νόμων που είναι ουσιαστικότατος λόγος – να «σταματήσω» στις 25 τσίχλες ή στα 12 τρυγόνια ή να μην ρίξω στην αλεπού και στις κίσσες που με «επισκέφτηκαν» στο καρτέρι που έκανα για τα (άφαντα) τρυγόνια. Αναρωτιέμαι όμως τι πρέπει να κάνει κανείς, όταν ενίοτε οι νόμοι έρχονται σε αντίφαση με τους απλούς κανόνες ορθολογικής διατήρησης της φύσης. Και επειδή το θέμα αφορά την πρώτη μέρα (πρώτες μέρες), σε 4 εξόδους για τρυγόνια έκανα 6 + 1 χαμένο πουλιά, κάποιοι δίπλα μου τα πήγαν χειρότερα, κάποιοι καλύτερα στα 6-7 πουλιά το πρώτο πρωινό, δεν θα με πείραζε καθόλου αν έπιαναν ή και ξεπερνούσαν ακόμη τα 12, αλλά θα εξοργιζόμουν αν σήκωναν το όπλο σε λαγό ή έστω τσαλαπετεινό…..

    Συγνώμη αν σας κούρασα με την μακρηγορία μου και ελπίζω Φίλε Νίκο- Hunter.gr να μην με παρεξηγήσεις, ότι γράφω τα γράφω καλόπιστα και με εκτίμηση προς το πρόσωπό σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #92103

    ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ.

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΟΥΠΙ. ΟΙ “ΚΥΡΙΟΙ” ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΘΗΡΕΥΣΗ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥΣ.

    ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΤΟ ΤΡΥΓΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ. ΤΑ 25 ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ, ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ.

    ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΙΑΡΙΚΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ? ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ? ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΟΡΙΟ? ΠΑΛΙ ΘΕΜΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΝΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΣΕ ΚΑΙΡΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ…

    ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ? ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #92104

    Παιδια, εχουμε χασει τον τιτλο του θεματος.. Αλλα αφου μιλαμε για διαχειρηση θηραματων… ας πω και γω με τη σειρα μου…

    Οπως με τις φωτιες τωρα, που δεν υπαρχει κανενας συντονισμος , καηκαν απιστευτοι πνευμωνες της χωρας, ετσι και με τα θηραματα, αν δεν πεσει τσεκουρι και ελεγχος “ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ”, παντα θα σκοτωνονται με παρανομο τροπο συνεχως… Οσο για ορια, πιστευω να καταλαβαινετε οτι δεν τελειωνουν οι τσιχλες αν βαρεσεις 25 ή αν βαρεσεις 35… Αν βασεσεις ομως 150 , ε, σιγα σιγα τελειωνουν…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #346543

    Αγαπητέ Μάριε,
    σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αν και είναι πολύ υπερβολικά για μένα.  Η εκτίμηση είναι βεβαίως αμοιβαία και από μέρους μου.  Ολοι εδώ στο φόρουμ ξέρουμε ότι όταν έρχεται μήνυμα από τον “prowler r”, πάντα κάτι σημαντικό και χρήσιμο θα διαβάσουμε.
     
    Επί της ουσίας, συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα, πολύ ωραία, ανέλυσες και αιτιολόγησες.  Θα ήθελα όμως να σημειώσω τα εξής:
     
    Καταρχήν να δικαιολογήσω και να διευκρινήσω τη φράση μου: “η υπέρβαση των ορίων κάρπωσης είναι η χειρότερη μορφή λαθροθηρίας!”  Βεβαίως, η φράση είναι υπερβολική θέλοντας να τονίσω την αποστροφή μου για την απληστία.  Αν έχεις μαζέψει 25 τσίχλες, τί άλλο θέλεις για να έχεις φτιάξει τη μέρα σου; Θα κάνουν κάποια διαφορά εκείνες οι 2-3-5-10 περισσότερες;  Ακόμα και αν δεν έχεις συνειδησιακές αναστολές, μόνο το άγχος μήπως σου γίνει κάποιος έλεγχος στην επόμενη στροφή πρέπει να λειτουργεί ως αποτρεπτικός παράγοντας.
     
    Εξήγησα ότι θεωρώ περισσότερο ηθικά επιλήψιμο να χτυπήσεις 2 λαγούς σε επιτρεπόμενη μέρα παρά να χτυπήσεις έναν λαγό που σου πετάχτηκε ΤΥΧΑΙΑ κάποια Πέμπτη, ενώ κυνηγούσες άλλο θήραμα.
    Στην πρώτη περίπτωση δείχνεις απληστία.  Ενώ έχεις κάνει ήδη το κέφι σου και το στιφάδο σου, συνεχίζεις να κυνηγάς ψάχνοντας και για δεύτερο λαγό.  Προφανώς, αν σου δινόταν η ευκαιρία, δεν θα σταματούσες ούτε στον δεύτερο.
    Στη δεύτερη περίπτωση δείχνεις στιγμιαία αδυναμία.  Ενώ ξέρεις ότι σήμερα δεν επιτρέπεται ο λαγός, δεν άντεξες και σήκωσες το τουφέκι στη θέα του. Τονίζω τη λέξη “τυχαία”, αν ξεκίνησες να κυνηγήσεις λαγό ημέρα Πέμπτη δεν έχεις κανένα ελαφρυντικό!  Ομοίως δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό αν ξεκίνησες για νυχτερινό κυνήγι λαγού με τα φώτα η αν χρησιμοποιείς κασσετόφωνο στις τσίχλες, στα ορτύκια κλπ.
     
    Με λίγα λόγια, συγκρίνω την υπέρβαση του ορίου, μόνο με την συγκυριακή (τυχαία) λαθροθηρία. Η επί τούτου συστηματική και κατ’ εξακολούθηση λαθροθηρία δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση.  Εκεί δείχνεις καθαρά ότι γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια τους νόμους και όλα.  Φυσικά, δικαιολογία δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση. Ούτε άγνοια δικαιολογείται, αν δεν είσαι σίγουρος τί είναι αυτό που βλέπεις, μήν του ρίξεις.
     
    Ολοι γνωρίζουμε ότι οι νόμοι και τα όρια δεν είναι τα πιό σωστά και δίκαια που θα μπορούσαν, ούτε συνάδουν με τη σημερινή κατάσταση στην Ελληνική ύπαιθρο και στις γειτονικές χώρες. Ομως, τί πρέπει να κάνουμε; να βάλουμε δικά μας όρια;  ο καθένας μας ότι νομίζει;  Να υπενθυμίσω ότι η κουβέντα δεν ξεκίνησε για ένα τρυγόνι παραπάνω αλλά για κατ’ εξακολούθηση διπλασιασμό του ημερήσιου ορίου κάρπωσης.  Και κάτι τελευταίο: Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί, περισσότερο ακόμα και από τις ίδιες τις υπερβάσεις, είναι η δημοσιοποίησή τους εδώ στα φόρουμ.  Δυστυχώς, έτσι κάνουμε ζημιά στο Κυνήγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων