τα θηραματα της 1ης ημερας…

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 61 έως 64 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    211
    Μπρετον στις #92244

    Συμφωνω απολυτα σε οσα ειπε ο Νικος. Και σε αυτο το φορουμ και στο φορουμ του Γ Πεππα. Ειναι αδιανοητο να δεχεται επιθεση αυτος που οσο πιο ευγενικα γινοταν επισημανε την παρανομια, αντι ολοι μαζι να κραξουμε αυτους που εκαναν συστηματικα τον δυπλασιο απο τον επιτρεπομενο αριθμο θηραματων σε μια μερα. Για αλλη μια φορα απογοητευμενος… 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346545


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 30 Aυγουστος 2007


    ……..Καταρχήν να δικαιολογήσω και να διευκρινήσω τη φράση μου: “η υπέρβαση των ορίων κάρπωσης είναι η χειρότερη μορφή λαθροθηρίας!”  Βεβαίως, η φράση είναι υπερβολική θέλοντας να τονίσω την αποστροφή μου για την απληστία.  Αν έχεις μαζέψει 25 τσίχλες, τί άλλο θέλεις για να έχεις φτιάξει τη μέρα σου; Θα κάνουν κάποια διαφορά εκείνες οι 2-3-5-10 περισσότερες;  Ακόμα και αν δεν έχεις συνειδησιακές αναστολές, μόνο το άγχος μήπως σου γίνει κάποιος έλεγχος στην επόμενη στροφή πρέπει να λειτουργεί ως αποτρεπτικός παράγοντας.
     
    Εξήγησα ότι θεωρώ περισσότερο ηθικά επιλήψιμο να χτυπήσεις 2 λαγούς σε επιτρεπόμενη μέρα παρά να χτυπήσεις έναν λαγό που σου πετάχτηκε ΤΥΧΑΙΑ κάποια Πέμπτη, ενώ κυνηγούσες άλλο θήραμα.
    Στην πρώτη περίπτωση δείχνεις απληστία.  Ενώ έχεις κάνει ήδη το κέφι σου και το στιφάδο σου, συνεχίζεις να κυνηγάς ψάχνοντας και για δεύτερο λαγό.  Προφανώς, αν σου δινόταν η ευκαιρία, δεν θα σταματούσες ούτε στον δεύτερο.
    …………………………………… 
    Με λίγα λόγια, συγκρίνω την υπέρβαση του ορίου, μόνο με την συγκυριακή (τυχαία) λαθροθηρία. Η επί τούτου συστηματική και κατ’ εξακολούθηση λαθροθηρία δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση. ………………………  Να υπενθυμίσω ότι η κουβέντα δεν ξεκίνησε για ένα τρυγόνι παραπάνω αλλά για κατ’ εξακολούθηση διπλασιασμό του ημερήσιου ορίου κάρπωσης.  Και κάτι τελευταίο: Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί, περισσότερο ακόμα και από τις ίδιες τις υπερβάσεις, είναι η δημοσιοποίησή τους εδώ στα φόρουμ.  Δυστυχώς, έτσι κάνουμε ζημιά στο Κυνήγι.


    [/indent]Εν ολίγοις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μετά και τις διευκρινήσεις σου φίλε Νίκο, δεν είχα παρακολουθήσει την συζήτηση στο άλλο φόρουμ, εν προκειμένω οι εν λόγω “κυνηγοί” ήταν όντως Κακοπροαίρετοι και συνεπώς καταδικαστέοι…… έχεις απόλυτο δίκιο για την δημοσιοποίηση των υπερβάσεων, θεωρώ όμως καλό να γνωρίζουν οι μη κυνηγοί ότι τα ίδια ακριβώς θηράματα για τα οποία υπάρχει το όριο των 12 πουλιών στην Ελλάδα, ραντίζονται με ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ από αεροπλάνα στις χώρες όπου διαχειμάζουν……. αυτά σε σχέση με το “καταστροφικό” – τρομάρα μας- Ελληνικό κυνήγι και τα “υπερσύγχρονα και φονικά” όπλα των Ελλήνων κυνηγών

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #92247


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Μπρετον στίς 30 Aυγουστος 2007


    Ειναι αδιανοητο να δεχεται επιθεση αυτος που οσο πιο ευγενικα γινοταν επισημανε την παρανομια, αντι ολοι μαζι να κραξουμε αυτους που εκαναν συστηματικα τον δυπλασιο απο τον επιτρεπομενο αριθμο θηραματων σε μια μερα. Για αλλη μια φορα απογοητευμενος… 


    [/indent]

    Δυστηχώς ταυτίζομαι με το απαγοητευμένος.

    Ομως θα ήθελα να πω σε όλους τους φίλους ότι αν κάποιοι κάνουν κάτι το “μη νόμιμο” και το λένε ανοιχτά ας το κάνουν. Τουλάχιστον μερικοί δεν κρύβονται και έτσι μαθαίνουμε και μερικές “πικρές” αλήθειες που όμως συμβάινουν γύρω μας.

    Δεν μπορώ να έχω την αίσθηση ποιό ποσοστό % από την κυνηγετική μας “οικογένεια” κυνηγά όχι σύμφωνα με τους νόμους (άγγραφους και μη) αλλά τα τελευταία 10 χρόνια προσπαθώ να μην είμαι κοντά σε άλλους “συναδέλφους” γιατί κάποιοι με τσαντίζουν με την συμπεριφορά τους.

    Ετσι έχω επιλέξει να κυνηγώ μόνος ή με κάποιους φίλους αλλά σε μέρη απομονωμενα για να μην “φτιάχνομαι”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Petros Fermas στις #92314

    Γεια σε όλους !

    Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Ασχολούμαι με το κυνήγι 10 χρονια και παρακολουθώ περιστασιακά το Forum 5 χρόνια χωρίς να έχω την διάθεση να συμμετάσχω μετά από πολλές κουραστηκές διαμμάχες που έχω παρακολουθήσει.

    Αρχισά πλέον όμως να πιστεύω πως μέσα από το Forum ίσως και να υπάρξουν καλά αποτελέσματα και να αναπτυχθούν ωραίες ιδέες για να διαφυλάξουμε αυτό που όλοι μας αγαπάμε και λέγετε Κυνήγι. Έτσι πήρα την απόφαση να μπω και εγώ στο Forum γιατί με την αποχή δεν καταφέρνεις τίποτα !

    Στο αίσθημα αποχής από κάθε συζήτηση σε οποιοδήποτε Forum συνετέλεσε ο σχεδόν αφανισμός της ορεινής πέρδικας στα μέρη μου (Φλώρινα) από διάφορους λόγους,  κυρίως όμως από επισκέψεις από άλλα μέρη αντικυνηγών όπως τους χαρακτηρίζω (κυνηγοί που δεν σταματούν ούτε σε όρια, ούτε σε νόμους) !!! Κατάφεραν να χαλάσουν έναν τόπο με πολλοί καλά νούμερα ορεινής παρά της όποιες προσπάθειες του συλόγου οι οποίες δεν στάθηκαν ικανές να το αποτρέψουν! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα εδώ και 6 χρόνια ίσως και παραπάνω να μην ξαναπάω για ορεινή πέρδικα το κυνήγι της οποίας ήταν από τα αγαπημένα μου όπως και πάρα πολύ φίλοι και γνωστοί μου δεν ξαναπήγαν. 

    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήταν μια άποψη που ήθελα να εκφράσω εδώ και αρκετό καιρό! Πιστεύω πως το ντόπιο θήραμα θέλει μεγαλύτερη προσοχή από το αποδημητικό το οποίο παραμένει στα ίδια νούμερα κατά την γνώμη μου χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να αδιαφορούμε και για αυτό! Όσον αφορά τα νούμερα και την νομοθεσία δεν χωράει συζήτηση οτι δεν πρεπει να τα παραβούμε. Ένας λόγος που αποφάσησα να πάρω μέρος στις συζητήσεις είναι αν γίνεται να μην παρατηρήσουμε το ίδιο φαινόμενο κάππου αλλού!! Το κυνήγι ορεινής δεν μπόρεσα να το χαρώ όταν έφτασα στην κατάλληλη ηλικία για να εκδόσω άδεια γιατί κάποιοι άλλοι δεν με άφησαν και γιατί πλέον δεν επέτρεψα στον εαυτό μου να κάνει τα ίδια και χειρότερα! Κυνήγησα λίγα χρόνια και τα τελευταία με μισή καρδιά βλεποντας τα νούμερα ώσπου και σταμάτησα. Ας ελπίσουμε πως δεν θα κάνουμε το ίδιο και εμείς στους επόμενους.

    Όσον αφορά το θέμα. Το πρώτο ΣΚ της χρονιάς 5 και 4 ορτυκάκια σε δύο εξόδους με συνολικά 11 συναντήσεις. Δεν έχει πολλά πουλιά, ούτε πολλούς κυνηγούς σε σχέση με άλλες χρονιές. Μάλλον λόγο καιρού δεν κράτησε πουλιά(πολύ ξηρασία).

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας !

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 61 έως 64 (από 64 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων