ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,951 έως 1,965 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #499934

    Ρε παιδια κατι μου λεει ότι αυριο κατι θα παιχτεί …………….! :mail: Αρα τι κανουμε παμε για τις γοργοπόδαρες ή θα κανει κανα καλο μπάσιμο από ορτυκια και θα φαμε πακετο ….. :scratch: ……..και καλα να βρεις κανα κοπαδακι εστω και μισοσκορπιο αν όχι να κλαις που εχασες και το περασμα….. 😥 …….για δωστε καμια γνωμη . :unsure:

    Φιλε μου η περδικα ειναι κυνηγι με ”θεμα”..δεν το αφηνης για να πας για ορτυκακια!!!Διαλεξε τι θα κανεις…περδικα και περπατημα στο βουνο ή ορτυκακια και καμπος..οτι τραβανε τα ποδαρακια και το κορμι!!!..εγω παντος περδικουλες θα ακολουθησω ….μεχρι τελος οκτωβρη δεν υπαρχη αλλο κυνηγι για εμενα…λιγο αργοτερα θα τα ταιριαξω και με την μπεκατσουλα :yahoo:  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499935

    Φιλε μου καλε να ξερεις ότι όλα τα κυνηγια εχουν την χαρη τους και κανενα κυνηγι συγκεκριμενα δεν είναι ‘αυτο’ και κανενα άλλο…. :negative: …….να με συγχωρεις αλλα αυτά τα λογια τα λενε οι κομπλεξακιδες . :yes:

    Κατά δευτερον το κορμι μου αντεχει περισοτερα απ΄οτι μπορεις να φανταστείς και τα κυνηγια που εχω κανει στην περδικα μπορει να τα εχεις δει μπορει όμως και όχι … :unsure: …..!

    και κατά τριτον ο κυβος εριφθει …………περδικα … :mail: …..και όχι γιατι μας την ειπες αλλα γιατι ετσι αποφασισε η ΠΑΡΕΑ γιατι εμεις κανουμε οτιδιποτε σαν παρεα και όχι ότι γουσταρει ο καθ ‘ενας….. :good: ….!

    Οσο για την μπεκατσουλα είναι νωρις για τα μερη που κυνηγάμε ……..αλλα όταν θα ερθει ο καιρος ελπιζω να περασουμε καλα και φετος….. :good: ..!

    Ααααα και το τελευταιο ……….ότι σου λεω μην το παρει επι του προσωπικου γιατι λεω αυτά που νιωθω και όχι απλος για να στην πω………….να εισαι καλα και να χαιρεσαι οσα κυνηγια κανεις , οσο μπορεις περισοτερο και πιστεψε με ακομα και η τσιχλιτσα εχει το γουστο της και την κυνηγω και αυτην ……… :good: …….!

    ΚΑΛΕς ΧΕΛΩΝΕς . :heart:  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499986

    Σχετικα καλα τα πηγαμε σημερα , αφου το μενου ειχε από όλα τα καλα , λαγους , περδικες ορτυκια και ναι και τρυγόνια……….! :yahoo:

    Το πρωι τις ακούσαμε και μετα από μια αναβαση σε ένα γκρεμι τουφεκισε το φιλαρακι μου ένα πουλι χωρις να μπορεσει να το κρατησει  , στη συνεχεια εβγαλε ο σκυλακος μου ένα ορτυκι που τελικα το σακουλιάσαμε με επεισοδιακο τροπο , μετα ψαξαμε ένα λαγο που μας περασε μπροστα από το αμαξι το πρωι …….και ναι καταφέραμε να τον βρουμε χωρις όμως ο μπαγάσας να μας δωσει χρονο και χωρο για τουφεκια….χαλαλι του ……….ποιο πανω το ένα φιλαρακι σηκωνει και περνει ένα τρυγονι ………….αλαγη μεριας ……μετα από μισαωρο ψαξιμο σηκωνω και περνω δευτερο ορτυκι  και λιγο ποιο περα το ένα φιλαρακι κανει ντουμπλε σε μια περδικα που όμως επεσε σε ένα γκρεμι πολύ πυκνο και μετα από 20 λεπτα ψαξιμο δεν καταφέραμε να την βρουμε …………και αφου επιστρεφαμε προς το αμαξι δωδεκαμιση η ωρα  με τα σκυλια να εχουν παραδωσει δυναμεις και από την ζεστη πλεον , πεταγεται (το τυχερο μου ) ενας κοτσος μεσα από τα ποδια μου και μεσα στο καθαρο κανοντας την τελευταια πτηση της ζωης του ………!

    Ετσι επιστρεψαμε γεματοι εικονες κατά πρωτο λογο αλλα και με ένα κοτσο δυο ορτυκια και ένα τρυγονι ……..να ειμαστε γεροι τωρα την άλλη κυριακη……! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499991

    μπραβο βασιλακη! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #500039

    ZABALA213 Μπράβο φίλε απ ολα είχε ο μπαξές εγω πάντως φέτος δεν είδα ούτε ένα ορτυκι αλλά ούτε κ πήγα λόγω δουλειάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #500063

    Πολύ λίγα τα πουλιά σχεδόν παντού φέτος, δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά είναι κρίμα, κάτι πρέπει να κάνουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #500068

    στη Βοττία πολλά φετηναρια είναι άρρωστα (κοκκιδιαση στο συκώτι)

    μπορει να φταιει και η παρατεταμένη λειψυδρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #500177

    ξεκινάμε σιγά σιγά για τα ψηλά βουνά αντε να δούμε τι θα βρούμε το σκ το προηγούμενο δεν πηγα κ έμαθα είχε κόσμο κ τα πήγανε λίγο πολύ όλοι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #500219

    Να περασετε καλα Κωστα……..και καλες χελωνες……..! :bye:

    Για εμας υπομονη …………ειπαμε μονο Κυριακη εχει ρεπο . :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #500285

    Καλα περασαμε και σημερα παρ’οτι το βουνο ηταν μουσκεμα σχεδόν μεχρι το μεσημερι κανοντας το περπατημα πανω στα βραχια ακρος επικυνδινο , αφου δεν ηταν λιγες οι γλυστρες που φαγαμε ανθρωποι και σκυλια……..ευτηχως τελος καλο όλα καλα…….!

    Από σηναντησεις με τις κοκκινοποδαρες μετρια τα πραγματα ……από καρπωση καλούτσικα με τρεις πουλαδες να  μας συντροφευουν στην επιστροφη , και το σκυλακο μου να εχει δωσει ρεστα σημερα βρίσκοντας μου μια κοψοφτερη  σε πολύ δυσκολο σημειο

    (γρεμι και πουρνάρια ) και δινοντας μου άλλη μια , με μια ομορφη αλλα μικρη φερμα αφου το πουλι ηταν ανησιχο…..!

    Καλη εβομαδα ευχομε σε ολους και μεχρι την άλλη Κυριακη …….υπομονηηηηη !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #500310

    Μπραβο μπιλαρα παντα καλες χελωνες…

    ΥΓ…. παντα με υγεια και να χαιρεσαι το σκυλακια σου……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #500322

    Καλησπέρα σε όλους κ μπράδίωρο  όσους πήγαινε. Εμείς το Σάββατο σε ολοήμερο πήραμε δυο πουλιά την πρώτη φερμα την πηραμε 11:30 χωρίς να προλάβουμε να φτάσουμε τα πουλιά σηκώθηκαν αλλά είδαμε που έπιασαν τρεις και πήγαμε προς τα εκεί σηκώνεται η πρώτη και πέφτει οι άλλες δύο τίποτα παρόλο που έπεσε κ τουφεκισα τίποτα εκει αυτές κ νομίζαμε ότι είχαν φύγει αλλά μπα   έφυγαν μόλις φύγαμε εμείς αφήνοντας μας με το στόμα ανοιχτό  :scratch: μετα απο κανα δίωρο ανέβαζε ο σκύλος κατι πουλια αλλά καναν φτερό πολύ μπροστά του κ χάθηκαν μεσα στα γκρεμια κρίμα γιατί ήταν δυνατό κοπάδι πάνω από 20 πουλια. ψάχνοντας το απόγευμα βρήκαμε κάτι λίγες αλλά ήταν όλες εκτός βολής παρα πολύ φοβησμενα πουλιά γυρνώντας στο αυτοκίνητο πριν το σούρουπο μία φερμα πάνω απο το αμάξι κ με όσες δύναμης μας είχαν μείνει ανεβήκαμε κ σηκώνεται μια περδικαρα εμένα εκείνη την ώρα έτσι μου φάνηκε Χαχαχαχα με ταυτόχρονη τουφεκια με τπ φιλαράκι μου έπεσε αμέσως ήταν μία φάση που θα την θυμάμαι για πολύ καιρό λόγω της κουρασης που είχαμε εκείνη την ώρα. Την Κυριακή το πρωί ακούγαμε να λαλούν απακόμα ποιο ωραίο τσίπουροντού απο πάνω μας απο κάτω μας το αποτέλεσμα να μην βρούμε ούτε μία καναν φτερό λογικά σε άλλο βουνό χαχχαχα γυρίσαμε λιπών απο την άλλη μεριά του βουνού που περνουμε μία φερμα πιάνοντας καλό σημείο κ ανεβαίνοντας σιγά σιγά προς τα πάνω σηκώθηκαν 7-8 πουλιά κ πήραμε απο αυτές τις δυο εκεί τελείωσε κ το κυνηγι κουρασμενα τα σκυλιά και εμείς πήραμε το δρόμο για το καφενείο όπου μας περίμενε ένα ωραιότατο κιμπαπ προβειο κ ακόμα καλύτερο τσίπουρο.Σας κούρσα λίγο αλλά τι να πω κ τι να αφήσω ήταν ένα ωραίο κυνηγι καλη συνέχεια σε εσάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #500325

    γυρνώντας στο αυτοκίνητο πριν το σούρουπο μία φερμα πάνω απο το αμάξι κ με όσες δύναμης μας είχαν μείνει ανεβήκαμε κ σηκώνεται μια περδικαρα εμένα εκείνη την ώρα έτσι μου φάνηκε Χαχαχαχα με ταυτόχρονη τουφεκια με τπ φιλαράκι μου έπεσε αμέσως ήταν μία φάση που θα την θυμάμαι για πολύ καιρό λόγω της κουρασης που είχαμε εκείνη την ώρα

    Σωραίος :good::good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #500519

    Ο κυβος εριφθει………!

    Και αυριο παρεα με τις γοργοπόδαρες….. :heart: ……αντε να δουμε θα μας τιμησουν με την παρουσια τους για άλλη μια φορα…..;;;;; 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #500818

    Καλησπέρα.Την Κυριακή ήταν η πρώτη έξοδος για το ενδειμικό εδώ στην Κύπρο.Έξοδος στην ίδια περιοχή με πέρσι(Πάφος) με την ίδια ωραία παρέα.Απο πλευράς χιλιομέτρων κόψαμε περι τα 14 χιλ σε ημιορεινο έδαφος μέσα σε 8-9 ώρες.Απο πλευράς αριθμού εμφανήςεων θηραμάτων πήγαμε καλά από κάρπωση όμως η χειρώτερη των τελευταίων 10 ετών.Τα πουλιά λόγω ξηρασίας φεύγαν μπροστά περί τα 50 με 100 μέτρα χωρίς να δίνουν ευκαιρία βολής και δεν πέρναν των κατήφορο με τίποτα.Ευτυχώς σήμερα έβρεξε και για αύριο αναμένουμε καλήτερα αποτελέσματα.Καλό βράδυ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,951 έως 1,965 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων