ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #95048

    -Καλησπέρα κύριοι, και μετά τα περάσματα των ορτυκιών που γέμισαν τα ψυγεία μας (χεχεχεχε), αποφασίσαμε με τα δυο φιλαράκια που κυνηγάμε να ασχοληθούμε και πάλι με την ρήγισα των ελληνικών βουνών ώστε να πάρουμε το τρίτο πόδι της Χαλκιδικής στο χέρι…

    -Την περασμένη τετάρτη κοντά σχετικά στην Αττική, μόνο που δεν μας πήραν και τα όπλα οι κυρίες πέρδικες. Ένα κοπαδάκι περίπου 10 πουλιά μας έκανε να χάσουμε το φως μας.

    -Σήμερα Κυριακή, στο Αρτεμίσιο, εγώ πουλιά δεν βρήκα, τα σήκωσαν όμως τα παιδιά που με πήγαν εκεί, ένα κοπαδάκι 20 πουλιών που όμως σηκώθηκε 30-40 μέτρα μακρυά απο τα σκυλιά δηλαδή πάνω απο 50 μέτρα απο τους κυνηγούς.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #95056

    Εγώ έκανα δύο εξόδους στο Μπέλλες.Την προηγούμενη Κυριακή και σήμερα. Στην πρώτη έξοδο από ένα πουλι σηκωσαμε με το φιλαράκι μου και το πήραμε. Σήμερα απίστευτος αέρας και 7:15 το πρωι είχε -2 βαθμούς. Παγώσαμε κουραστήκαμε και τελικά μετά από 4 ώρες σηκώθηκαν 2 πέρδικες στα 50 μέτρα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι όσοι κυνήγησαν επάνω αυτες τις δύο μέρες που πήγα δεν σήκωσαν ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ!!Γιατί άραγε? Αυτό που έγινε φέτος είναι έγκλημα για τον σωστό κυνηγό! Να δω πότε θα ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #95077

    kalimera apo tin xio,

    xtes bgalame ena kopadaki 6poylia se meros poy perisi kratoyse 3 kopadia 10-12 poylion,apofasisame me tin parea moy na min tis kinigisoyme giati mono zimia tha kaname kai episis diapistonontas genika poso liga poylia iparxoyn sto nhsi apofasisame na min xanapame gia perdikes tis alles 4 kiriakes poy epitrepete to kynhgi tis stin xio,elpizo kai oi alloi sintopites mas na kanoyn to idio giati an den to kanoyn kai skotothoyn kai aytes oi liges poy apeminan se 1-2 xronia tha tis blepoyme apo tis fotografies mono

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #95157

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ

    ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΑ

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #95199

    μπραβο σηχαριτιρια το μονοποθ με στεναχορει ειναι οτι δεν σκευτονται και δεν πρατουναι ολοι σαν και σας.

    π.χ. εγω πριν ανιξει το κινιγι πηγαμαι σε κατι βουνα εδω στην κρητη και απελευθεροσαμαι 50 περδικες.οπου εμεις τις ειχαμαι αγορασει τις ειχαμαι μεγαλοσει και τις αφισαμαι κοντα σε ενα εξοχικομας οχι για να τις σκωτοσουμαι αλλα για καπια εκπεδευτικα για τους σκυλους και καθε πρωι να τις ακουμαι γιατι το κακαρισματους μας αρεσει τρομερα.

    τις πρωτες μερες ακουγοντουσαν πολυ και μετα απο λιγο καιρο ειδαμαι κατι (κυνιγους)σε ισαγογικα να κυνιγαναι ορινες περδικες διπλα σε σπιτια.

    τσακοθικαμαι αρκετες φορες και το μονο που καταφεραμαι ειναι 3 παιρδικες στον αριθμο να ειναι κοντα στο σπιτι και να εχουν σωθει.

    ειμαι 26 ετων και πρωτα με νιαζει να ησοροπουν οι αριθμοι θυραματος η καλη διαχιρηση του οικοσιστιματος να κυνυγαναι καλα τα σκυλιαμου και μετα να βαλω το θυραμα στο σακουλι που στο κατω κατω θα ειναι μια επιβραβευση για τους σκυλους και οχι για μενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #95868

    Κύριοι….το Σάββατο πήγα εντός Αττικής για πέρδικα τα πουλιά τα άκουσα το πρωί αλλά πολύ χαμηλά απο εκεί που ήμουν στην προσπάθειά μου να κατέβω το βουνό, πήρα “τον γιωργό τον αφτιά” !!!!! δεν με χάλασε καθόλου χεχεχεχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #96518

    ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

    10 – 11 / ΝΟΕΜΒΡΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ…

    ΘΑ ΦΑΜΕ ΤΑ ΜΠΡΙΖΟΛΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ! ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΦΟΒΑ ΣΗΜΕΙΑ ΔΕ ΒΑΡΑΜΕ ΤΣΙΧΛΕΣ!!!!

    ΟΚ>?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #96683

    Θασο σημερα 4ωρο ψαξιμο δεν τιs βρηκαμε ομωs μαζεψαμε απο μια σακουλα μανιταρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #99775

      ΦΙΛΕ ASTREA, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ. ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ , ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΕΣΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ, ΣΗΚΩΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΝ 5-6 ΠΟΥΛΙΩΝ, ΚΟΠΑΔΙΑ!

      ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ (ΕΛΙΚΩΝΑΣ-ΒΟΙΩΤΙΑ) ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4-5 ΠΟΥΛΙΑ ΔΕ ΣΗΚΩΣΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΕΤΟΣ!!! ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ 3-4 ΠΟΥΛΙΑ ΤΗ ΦΟΡΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΒΟΛΗΣ, ΣΠΑΝΙΕΣ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΟΡΙΑΚΗ, ΕΣΤΩ, ΒΟΛΗ. ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΞΟΔΟΙ, ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ, ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ…

      ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ, ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ, ΠΑΡ΄ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΝΑ ΕΞΟΔΟ, ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΝΩΡΙΣ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΣΚΕΨΟΥ ΔΗΛΑΔΗ 1-2 ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΝΑ ΚΑΡΠΩΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΤΩΝ 3-4 ΠΟΥΛΙΩΝ. ΠΟΣΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙΑ  ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ); ΤΡΙΑ; ΤΕΣΣΕΡΑ; ΛΟΓΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΕΝΑΝ-ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ (ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΣΗ) ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΠΙΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ, ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΟΔΟ ΜΟΥ ΕΩΣ ΤΩΡΑ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ 2-3 ΠΟΥΛΙΑ!!!

      ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΙΑ. ΩΣΤΟΣΟ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ, ΠΟΣΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ;

     

      ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.Σ. ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    MARMARINOSGIANNHS στις #99798

    ΣΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΣΕ ΚΟΠΑΔΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΠΙΜΟΝΗ ΘΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #100216

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!

    ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΣΘΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #104316

      Καλησπέρα συνάδελφοι. Από Μάρτη και μετά, ξέρει κανείς τι ισχύει με τα εκπαιδευτικά στην πέρδικα; (Ορεινή εννοώ).  Επιτρέπονται οπουδήποτε τα εκπαιδευτικά ή μόνο στις Ζ.Ε.Σ.;

     

     Βασίλης Κ.Σ. Λιβαδειάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ASTREA στις #105954

    ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ !!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #106009

    ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    paggosb στις #108139

    Φίλοι καλημέρα και καλή κυνηγετική χρονιά για εσας, την παρέα σας και τους σκύλους σας. Αν και κυνυγάω ορτύκια και περιστασιακά κανένα τρυγωνάκι, προτίμησα να εκφράσω τις ευχές μου από το post του αγαπημένου μου θηράματος, παρόλο που η έναρξη του κυνηγιού της είναι στις 1-10.
    Στη σκέψη της έχω ήδη ανέβει στο βουνό αγκομαχώντας, στα αγαπημένα μου βράχια με μόνη παρέα μου τους δύο σκύλους μου και τα αγέρωχα έλατα. Το ελαφρύ αεράκι μου ζητά να ξαποστάσω για λίγο και να αγναντέψω όλη αυτή τη μαγεία που απλώνεται στα πόδια μου… Απίστευτη θέα, ιερού ελληνικού τόπου! Άντε τώρα σιγά σιγά να αρχίσουμε με τους δύο φίλους μου την αναζήτηση της αρχόντισσας των βουνών κι ό,τι ήθελε προκύψει…
    Σε 40 περίπου μέρες όλα αυτά δε θα είναι ευχάριστες σκηνές που αναπωλώ γράφοντας στον υπολογιστή αλλά πραγματικότητα!!!
    Να είστε καλά συνάδελφοι, να απολαμβάνεται κυνήγια όπως επιτάσσει η αγάπη για τη φύση ,τα θηράματα αλλά και η λεβεντιά του κυνηγού.

    Βασίλης Κ.Σ. Λιβαδειάς

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων